Комсомольська (станція метро, Кільцева лінія)

Комсомольська (рос. Комсомольская) — станція Кільцевої лінії Московського метрополітену. Відкрита 30 січня 1952 року у складі черги «Курська» «Білоруська». Розташована під Комсомольською площею між станціями «Проспект Миру» і «Курська», на території Красносільського району Центрального адміністративного округу Москви.

Комсомольська
Кільцева лінія
Загальні дані
Тип колонна трисклепінна глибокого закладення
Глибина закладення 37 м
Проєктна назва Комсомольська площа
Проєкт перейменування Каланчевська (1991), Три вокзали (1992), Вокзальна (1992)
Кількість 1
Тип острівна
Форма пряма
Довжина 190 м
Ширина 10 м
Дата відкриття 30 січня 1952
Архітектор(и) О.В. Щусєв, В. Д. Кокорін, А. Ю. Заболотная (рос.), В. С. Варванин (рос.), О. А. Великорецкий (рос.)
Архітектор(и) вестибюлів О. В. Щусев, В. С. Варванин (рос.), О. А. Великорецкий (рос.)
Інженер(и)-конструктор(и) А. И. Семёнов (рос.)
Будівельник(и) Будівництво N24 Мосметробуду
Пересадка на «Комсомольська»,
«Москва-Пасажирська»,
«Москва-Пасажирська-Ярославська»,
«Москва-Пасажирська-Казанська»
«Москва-Каланчевська»
А: 40, с633, т14, т41, н15;;
Тм: 7, 13, 37, 50
Виходи до Комсомольская площадь,
Час відкриття 5.30
Час закриття 1.00
Код станції 070
Кільцева лінія
Легенда
Київська    +зал
     
Російська 
     
Краснопресненська 
     
ТЧ-4 «Червона Пресня»
     
Білоруська   +зал
     
Новослобідська 
     
Суворовська площа 
     
Проспект Миру 
     
Комсомольська   +зал  +зал  +зал  +зал
     
Курська    +зал
     
Таганська  
     
Павелецька   +зал
     
Добринінська 
     
Жовтнева 
     
Парк культури 

Названа по Комсомольській площі, під якою розташована.

Головним архітектором станції є видатний архітектор-академік Щусєв Олексій Вікторович.

Вестибюлі і пересадки

У північному торці станції — сходи, що ведуть до невеликого купольного аванзалу. Довгий і широкий коридор виводить з аванзалу до ескалаторного тунелю. Ескалаторний тунель у свою чергу виводить до наземного вестибюлю, загального для обох станцій вузла. Вестибюль об'єднує верх двох ескалаторних тунелів двох станцій, вхід з Комсомольської площі, вихід на площу між Ярославським і Ленінградським вокзалами і вхід з підземного вестибюля з коридорами з обох цих вокзалів[1].

Перехід на Сокольницьку лінію можливий в середині залу — через малий ескалатор, потім розташований нижче станції довгий вигнутий коридор і далі з тунельного ескалатору вгору, у підземний циркульний колонний зал з виходом у південний торець «Комсомольської» Сокольницької лінії. В іншій стороні циркульного колонного залу — вихід до Казанського вокзалу.

Пересадки

Технічна характеристика

Конструкція станції колонна трисклепінна глибокого закладення. У конструкції використано збірна чавунна оправа, як лоток використана монолітна плита. Довжина посадкового залу 190 м, ширина центрального нефу 11 м (замість характерних для станцій такої конструкції 8 м), висота залу 9 м (замість характерних 5,5 м)[2]. На станції 68 восьмигранних колон (крок становить 5,6 м)[3]

Колійний розвиток

Станція без колійного розвитку.

Оздоблення

Архітектурно станція «Комсомольська» — апофеоз сталінського ампіру, що відрізняється грандіозністю, помпезністю, поєднанням елементів класицизму, ампіру і московського бароко[3].

У наземному вестибюлі восьмикутний об'єм під великим куполом. Купол прикрашений ліпниною і фігурними барельєфами сурмачів, що трублять (автор Г. І. Мотовилов). По осі купола дві підвісні люстри у вигляді церковних панікадил, по всіх кутках — великі торшери.

Вхід з Ярославського і Ленінградського вокзалів знаходиться всередині вуличного павільйону, що є великою двоповерховою будівлею хрестової форми з двома шестиколонними портиками з боку Комсомольської площі і з виходом до перону Ленінградського і Ярославського вокзалів з протилежного боку. Внутрішнє склепіння вестибюля видається назовні великим куполом сірого кольору. Увінчаний цей купол височенним шпилем з п'ятикутною зіркою. На зірці зображені серп і молот[4].

У куполі склепіння аванзалу зображена червона п'ятикутна зірка з розбіжними в усі сторони золотими променями. У центрі аванзалу підвішена масивна багаторіжкова люстра[1].

Аркади, що мають два ряди колон, з'єднані витонченими арками. Вони тримають на собі загальні антаблементи з карнизами, що тягнуться по всій довжині станції. На карнизи спираються підстави склепіння центрального і бічних залів. Склепіння центрального залу в півтора рази вище бічних[3].

Стеля жовтого кольору також прикрашена мозаїчними вставками і ліпниною. Зал освітлений масивними багаторіжковими люстрами, висячими між панно; платформи висвітлюються люстрами меншого розміру. Колони прикрашені мармуровими капітелями і оброблені світлим мармуром, як і стіни станції. Підлога викладена рожевим гранітом. У тупиковому торці залу встановлено бюст В. І. Леніна.

Примітки

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Комсомольська (станція метро, Кільцева лінія)

  1. Наумов, 2010, с. 268.
  2. Ю. С. Фролов, Д. М. Голицынский, А. П. Лебедев, «Метрополитены», «Желдориздат», М., 2001, стр. 252
  3. Наумов, 2010, с. 264.
  4. Наумов, 2010, с. 269.

Посилання

Попередня станція Лінія Наступна станція
Проспект Миру   Кільцева лінія   Курська
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.