Костельник Гавриїл Федорович
Гавриїл Теодорович Костельник (15 червня 1886, с. Руський Керестур, тепер Воєводина, Сербія — 20 вересня 1948, Львів) — священник УГКЦ (після 1946 р. — священник Російської православної церкви, протопресвітер), український богослов, церковно-громадський діяч, письменник, мовознавець та історик, доктор філософії.
о. Гавриїл Костельник | |
---|---|
Габор Костельник Гомзов | |
отець Гавриїл Костельник | |
Народився |
15 червня 1886 Руський Керестур, Австро-Угорщина, тепер Воєводина, Сербія |
Помер |
20 вересня 1948 Львів, УРСР → Україна ·застрелений |
Поховання | Личаківський цвинтар |
Громадянство |
Австро-Угорщина Друга Польська Республіка СРСР |
Діяльність | священик |
Відомий завдяки | богослов, мовознавець, письменник, історик, церковно-громадський діяч |
Alma mater | Львівська Духовна Семінарія Святого Духа |
Титул | доктор філософії |
Конфесія | УГКЦ, РПЦ |
Батько | Теодор |
Мати | Анна |
У шлюбі з | Елеонора Зарицька |
Діти | доньки Святослава і Христина, сини Богдан, Іреній та Зиновій |
Життєпис
Сім'я
Народився в греко-католицькій родині українських переселенців. Його батьки належали до нащадків першої хвилі масової міґрації українців за межі своєї етнічної території, котра була зумовлена економічними чинниками. Переселення на ці землі розпочалося ще в середині XVIII ст. з південно-західного регіону Карпат (Закарпаття і Пряшівщина)[1].
Навчання
Навчався у гімназіях міста Винковиці та Загреба. У 1906—1907 роках на теологічному факультеті Загребського університету. На початку другого навчального курсу (восени 1907 р.), митрополит Шептицький, за сприяння о. Діонісія Няраді, майбутнього єпископа Крижевецької єпархії (1920-1940), переводить Гавриїла Костельника на навчання у Львівську духовну семінарію. В той час серед семінаристів не було єдности у поглядах на майбутнє України. Серед студентів, як описує сам Костельник, було до тридцяти відсотків москвофілів, які намагалися переконати Костельника пристати до них. Він, натомість, підтримав український рух[2]. Після закінчення семінарії у 1911 р., Костельник їде, щоб продовжити навчання в Фрібурзькому католицькому університеті (Швейцарія), в якому, через два роки (у 1913 р.), успішно захищає докторську дисертацію з філософії латинською мовою «Про основні принципи розумового пізнання»[3].
Діяльність з 1913 по 1939
В 1913 році одружився у Львові з Елеонорою Зарицькою, донькою директора української гімназії в Перемишлі, після чого прийняв духовний сан. З 1915 р. служив у храмі Преображення ГНІХ (Львів). Водночас, викладав у львівських гімназіях, з 1920 — у Львівській духовній семінарії, з 1928 — професор Львівської богословської академії (вчив логіку, поетику, історію грецької філософії, християнську філософію та вибрані питання з психології). У 1920—1929 роках був головним редактором церковного журналу «Нива» у Львові[4].
Підтримував зв'язок з україномовною громадою в Югославії, брав участь в організації «Руске Народне Просвитне Дружство».
З 1930 р. у різних часописах з'являються статті Костельника, у яких він дуже чітко висловлює свою позицію у ставленні до більшовизму. Часопис "Нива" в 1930 р. публікує статтю «Чому большевики переслідують релігію». В 1932 р. одразу в двох часописах друкуються статті, які засуджують діяльність Генерального Секретаря Центрального Комітету Комуністичної Партії Радянського Союзу Йосипа Сталіна: у часописі «Діло» — есе «Новочасний фараон — Сталін», а в часописі «Мета» – стаття «Наполеон і Сталін». Водночас, о. д-р багато пише проти атеїзму — «Большевизм — новітній „кльовн христіянства“»(1929), «Справжнє джерело атеїзму» (1935), «Arcana Dei. Шляхи віри модерної людини» (1936), «Релігійні фалші нових часів» (1937). У цих роботах він критично розглядає атеїзм, як різновид релігії[5]
1939—1946
Серед документів НКВС міститься один, в якому стверджується, що о. Гавриїл Костельник разом з групою священиків львівської єпархії на чолі з Климентом Шептицьким в 1939 р. обговорювали питання про утворення «Української народної церкви». Головою нової церкви, згідно з документом, вони вважали, мав стати Андрей Шептицький[6]. Однак, така інформація не є достовірною, більше про це не згадується в інших джерелах. Зокрема, нічого подібного немає в кримінальній справі на о. Климентія Шептицького. Натомість, ще в 1922 р. о. д-р. Гавриїл Костельник написав і видав твір «Народня чи Вселенська Церква», у якому цілковито розкритикував ідею утворення народних Церков як антибіблійну та єретичну [7].
Протягом 1939—1941 років Костельника неодноразово викликали в органи НКВС, де переконували схилити митрополита Андрея Шептицького до приєднання УГКЦ до Російської православної церкви. Для здійснення тиску було заарештовано старшого сина Костельника - Богдана - і розстріляно у червні 1941 року під час відступу радянських військ. Пізніше двоє його інших синів - Іриней та Зиновій - вступили добровольцями до дивізії «Галичина». Згодом цей факт використовувався радянською владою для шантажу.
Костельник взяв участь у підготовці та проведенні Львівського церковного собору (1946), органзованого НКВС, що проголосив скасування Берестейської унії і приєднання греко-католиків УРСР до РПЦ. Православні стверджують, що він, «невтомно шукаючи правду, прийшов до переконання, що істина не в Римі, а в Святому Православії» і саме це стало основним мотивом таких його дій[8]. Справді, в міжвоєнний період в Греко-Католицькій Церкві у Галичині серед духовенства та вірних були дві течії - так звані восточники (візантиністи) та западники (латиністи). «Восточники» хотіли очистити обряд від різних, чужих йому, нашарувань, а «западники» навпаки вважали, що латинські додатки є природним і логічним розвитком обряду, корисним для духовного добра вірних. До першої групи належав і Гавриїл Костельник. Однак, як він сам стверджував у рефераті, написаному на вимогу НКВС у 1941 р., там не стояло питання переходу в православ’я: «Зрештою, мушу завважити, що це цілком помилкова думка, наче б “восточники” в душі укрито були православні. Боротьба в нас велася тільки за збереження традиції нашої Церкви, а не проти католицької віри в ідеальному розумінні»[9].
Цю думку підтвердила в одному з інтерв’ю донька о. Костельника, Христина Польяк: «Мати оповідала, що покійний батько пішов на православізацію тільки з практичних міркувань, а ніколи з переконання. Він часто повторяв: “Якщо підпорядкуємось Московському патріархові, збережемо нашу Греко-Католицьку Церкву, а в свій час скажемо слово, як певна організована сила”. По війні була шалена нагінка на українців греко-католиків і, щоб уникнути переслідування, батько радив тимчасово зірвати з Римом»[10].
Остаточно визначити мотив такого вчинку досить складно, оскільки більшість документів з архівів радянських спецслужб знаходяться в Москві, без можливості доступу до них.
Смерть
У 1948 на вулиці Краківській, перед Преображенською церквою, о. Костельника застрелено. Відразу після цього спецслужби намагались змусити вдову Костельника визнати, що убивцею був син-дивізійник. Радянська пропаганда звинуватила у вбивстві підпілля ОУН. Організатори та виконавці вбивства залишаються невідомими. Не виключено, що сталінські спецслужби прибрали небажаного свідка ліквідації УГКЦ, бо вбивцю застрелив енкаведист під час утечі з місця злочину, за кілька десятків метрів від храму.
Похований на Личаківському цвинтарі (поле № 2) біля своєї малолітньої доньки Святослави (1914—1920). Поруч похована дружина Елеонора Костельник (1891–1982)[11].
Наукова діяльність
Є автором різних богословських та філософських праць, літературно-критичних розвідок тощо.
Написав «Граматику бачванско-рускей бешеди» (1923), де, поряд з розглядом проблем морфології та синтаксису руської літературної мови, кодифікував графічну систему та визначив основні принципи орфографії. Окремі розділи праці присвячені проблемам фонетики, словотворення та лексикології руської мови.
У нарисах «Дзе спада наша бешеда?» (1922) і «Наша бешеда» (1937) Костельник порушує питання глотогенезу мови руснаків Югославії, доводить, що руська мова (руска бешеда) — це діалект української, який зазнав впливів з боку польської та словацької мов.
Статті «Яка наша народна назва?» (1924) та «Чом сом постал Українєц?» (1935) — про проблеми східнослов'янської етнонімії.
Літературна творчість
Гавриїл Костельник був талановитим письменником. Писав поезії, оповідання, драматичні твори.[12] Частину його творчої діяльності публікував журнал «Нива». Він почав писати ще під час навчання у греко-католицькій гімназії м. Загреба. Г. Костельник зазвичай писав свої твори бачванським діалектом. В його творчості можна примітити велику кількість патріотичних закликів і елементів. Так наприклад в поетичній збірці «Встань, Україно!» можна прочити рядки в яких Костельник звинувачує «…монголів, поляків, литовців, мадярів, турків, московців» в руйнації України.
Перелік творів
Богословські праці:
Поетичні збірки
- «З мойого валала» («З мого села») (1904)
- «Встань, Україно!» (1918)
- «Помершій донечці» (1921)
- «Пісня Богові» (1922)
Збірки праць Гавриїла Костельника
- Костельник Г. Ultra posse. Вибрані твори [Текст] / Г. Костельник; упоряд. та передм. О. Гірник. — Ужгород: Гражда, 2008. — 400 с. — (Серія. Ukrainica: ad fontes. Кн. ІІІ)
Примітки
- Белей, Любомир (2008). Українці та українська мова на Балканах (українською). Дивослово.
- Костельник, Гавриїл (1935). Чом сом постал українєц?. // Гавриїл Костельник. Ultra posse. Вибрані твори, Ужгород 2008.
- POSTUP/BRAMA - Відвертість віри та трагедія о. Гавриїла Костельника. postup.brama.com. Процитовано 22 березня 2017.
- Петрук, Олег. Ми повинні бути гранично чесними з собою. // Вірую (1995/9) квітень, с. 4.
- Гірник, Олег (12.06.2006). Забутий ювілей (українською). Архів оригіналу за 23.03.2017.
- Ліквідація УГКЦ (1939—1946). Київ: Документи радянських органів державної безпеки. 2006. с. 10. ISBN 966-2911-05-7.
- Костельник, Гавриїл (1922). Народня чи Вселенська Церква (Українською). Львів: Діло. с. 40.
- D., Alex. G. Kostelnyk. orthodox.lviv.ua. Процитовано 22 березня 2017.
- Костельник, Гавриїл. Чи можливе перетворення Уніатської Церкви в Західній Україні в Автокефальну Православну Церкву? (1941 р.). // Ліквідація УГКЦ (1939-1946). Документи радянських органів державної безпеки. Київ, 2006. Т.1, с.125-130.
- Польяк, Христина. Батько був розчарований. (Інтерв’ю 12 липня 1970 року). // Гавриїл Костельник на тлі доби: пошук істини. Збірник наукових праць. Львів 2007, с. 244.
- Криса Л., Фіголь Р. Личаківський некрополь. — Львів, 2006. — С. 135, 136. — ISBN 966-8955-00-5..
- Вежель. Електронна бібліотека Інституту журналістики. journlib.univ.kiev.ua. Процитовано 14 травня 2016.
Джерела
- Белей Л. О. Костельник Гавриїл Федорович // Українська мова : енциклопедія / НАН України, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні, Інститут української мови ; ред. В. М. Русанівський [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія, 2000. — ISBN 966-7492-07-9.
- Вежель Л. М. Поетична спадщина Гавриїла Костельника // Електрона бібліотека інституту журналістики.
- Гірник О. Пошук ідентичності як «principum movens» творчості Гавриїла Костельника / О. Гірник // Костельник Г. Ultra posse. Вибрані твори / Упорядкування та передмова о. Олега Гірника ; Дизайн серії Надії Пономаренко. – Серія Ucrainica: ad fontes. Книга ІІІ. – Ужгород: Ґражда, 2008. – С.17-89.
- Загребельний І. Погляди Г. Костельника: Церква і держава
- Загребельний І. Концепція «світу як вічної школи» Г.Костельника в оптиці богословської проблеми теодицеї / Ігор Загребельний // Філософські обрії. 2013. №29 - С.154-161.
- Комариця М. Костельник Гавриїл Теодорович // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : [б. в.], 2014. — Т. 14 : Кол — Кос. — 767 с. — ISBN 978-966-02-7304-7.
- Ліквідація УГКЦ (1939—1946). Документи радянських органів державної безпеки. — К., 2006.
- Мірчук І. Ідеологічні пошуки Гавриїла Костельника в контексті української національної ідентичності.[недоступне посилання з липня 2019]
- Рамач Ю. Словник лексики Гавриїла Костельника. — Нови Сад, 1991.
- Рубльова Н. Костельник Гавриїл Теодорович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — Т. 5 : Кон — Кю. — С. 218. — 560 с. : іл. — ISBN 978-966-00-0855-4.
- Тамаш Ю. Гавриїл Костельник медзи доктрину и природу. — Нови Сад, 1986.
- Уська У. Костельник Гавриїл (Ґабор Гомзев) // Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького. — Львів : Літопис, 2010. — Т. 3. — С. 547—549. — ISBN 978-966-7007-99-7.
Посилання
- Костельник Гавриїл Теодорович // Українська Релігієзнавча Енциклопедія
- Костельник Гавриїл // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — 1960. — Т. 3, кн. VI : Літери Ком — Ле. — С. 741. — 1000 екз.