Ківі (фрукт)

Ківі — молодий фрукт, що з'явився тільки в середині XIX століття в результаті окультурення актинідії приємної Actinidia deliciosa, ліани з роду актинідієвих садівником-аматором із Нової Зеландії Олександром Еллісоном.

?
Ківі

Плід ківі у розрізі
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Евдикоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Актинідієві (Actinidiaceae)
Рід: Актинідія (Actinidia)
Вид: Ківі
Actinidia deliciosa
C.F.Liang.& A.R.Ferguson.
Посилання
Вікісховище: Kiwifruits
Віківиди: Actinidia deliciosa
ITIS: 506775
NCBI: 3627

Історія

Ківі Actinidia chinensis
Ківі Actinidia deliciosa та Actinidia arguta
Ківі Actinidia kolomikta

Виведений із двох жіночих і одної чоловічої особини Actinidia deliciosa в Новій Зеландії сорт Hayward наразі найпопулярніший серед виробників цих фруктів для експорту. У 1959 році фрукту створили ім'я ківі, під яким його стали продавати на ринку США. До цього його називали китайський аґрус[1].

Наразі ведуться роботи над іншим видом актинідії китайської (Actinidia chinensis), що має менш волохату шкірку та кращий смак[2].

Також вирощують морозостійку рослину актинідію аргуту (Actinidia arguta), яку можна вирощувати в Україні. Плід цієї рослини розміром з аґрус, шкірка зовсім без волосинок. Подальша селекція саме цього виду має великий комерційний потенціал[2]. Наразі в Одеській області в Біляївському районі знаходиться найбільша (16,5 га) в Європі промислова плантація актинідії аргута або міні-ківі[3].

Ще одним потенційно успішним видом ківі може стати актинідія коломікта (Actinidia kolomikta). Іван Володимирович Мічурін писав:

Можна з упевненістю сказати, що в майбутньому актинідія у нас займе одне з першорозрядних місць в числі плодових рослин нашого краю, здатних за якістю своїх плодів зовсім витіснити виноград ... не тільки замінити його у всіх видах споживання, але далеко перевершити його за якістю своїх плодів...»[4]

Використання в їжі ківі розширюється також на несолодкі страви, як-от гамбургери[5], печеню[6] тощо.

Опис

Плоди ківі мають зелений колір і багато маленьких насінин, що красиво розташовані. Смак — щось середнє між аґрусом і полуницею. Фрукт дуже багатий на вітаміни, особливо А, В, С, мінеральні солі, а також дубильні речовини та ферменти, що розчиняють білок. Один ківі на день — це добова норма вітаміну С, який зміцнює імунну систему, кровоносні судини, підвищує опір організму до різних інфекцій і допомагає організму боротися зі стресами. Ківі містить багато магнію, мінеральних солей (калію) і клітковину, яка нормалізує травлення.

В одній ягоді ківі середнього розміру міститься: 75 мг вітаміну С, 0,3—0,4 г жиру, 11 мг вуглеводів, 1 г білка, 2,6 г клітковини, 4 мг натрію. Калорійність — 46 калорій.

Цікаві факти

  • Дослідники Бейлорського університету в Далласі ретельно вивчали властивості 27 продуктів, щоб установити, які фрукти найкорисніші для нашого організму. У результаті фахівці відзначили, що ківі є найкориснішим плодом.
  • Рослина, яку ми знаємо як ківі, була відкрита в Китаї понад 700 років тому і її плоди довгий час називали «китайським аґрусом». Перша згадка про ківі на Заході відноситься до 1847 року, а вже в 1906 році Актинідія Китайська була успішно введена в культуру в Новій Зеландії, яка до сьогодні є найбільшим експортером цих корисних фруктів (з ботанічної точки зору правильно — ягід).
  • В Україні, Закарпатській області в місті Ужгород Генріх Стратон вивів новий морозостійкий сорт актинідії китайської (Actinidia chinensis) «Карпат Стратона Валентайн»[7], який внесений у реєстр Державної Ветеринарної Фітосанітарної служби України[8].

Галерея

Примітки

  1. Chinese gooseberry becomes kiwifruit | NZHistory, New Zealand history online. nzhistory.govt.nz. Процитовано 16 лютого 2019.
  2. New Temperate Fruits: Actinidia chinensis and Actinidia deliciosa. www.hort.purdue.edu. Процитовано 16 лютого 2019.
  3. Найбільша в Європі промислова плантація актинідії аргута або міні-ківі знаходиться в Одеській області. Myrotvorets News (укр.). 4 вересня 2018. Процитовано 16 лютого 2019.
  4. М.В, Вишневский (20 листопада 2017). Готовим из дикоросов. Деревья и кустарники (англ.). "Издательство ""Проспект""". ISBN 9785392265831.
  5. Chicken Burger with Zespri Green kiwifruit and Thai Sauce. www.zespri.eu (en-GB). Процитовано 16 лютого 2019.
  6. Lamb and Zespri Gold kiwifruit tagine. www.zespri.eu (en-GB). Процитовано 16 лютого 2019.
  7. Стратон, Генріх. Сайт автора сорту Ківі Карпат Стратона. Ківі Карпат Стратона (Українською).
  8. Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні у 2016 році | Державна ветеринарна та Фітосанітарна служба України / Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні у 2016 році / ст. 348. vet.gov.ua. Архів оригіналу за 5 квітня 2016. Процитовано 10 квітня 2016.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.