Литва (земля)
Лито́вська земля́ (англ. Lithuania proper, лат. Lithuania propria «власне Литва», «Литва властива», «питома Литва»; лит. Didžioji Lietuva «Велика Литва»; біл. тарашк. Літва старажытная «Литва старовинна») — область у межах Великого князівства Литовського, населення якої говорило литовською мовою.[1] Первинне значення цього поняття тотожне Литовському князівству — землі, навколо якої розвинулося Велике князівство Литовське. Цю територію можна простежити за католицькими християнськими парафіями, заснованими в язичницьких прибалтійських землях Великого князівства Литовського після хрещення Литви в 1387 році. Вони досить помітні, адже руські частини ВКЛ були вже охрещені на православний лад.[2][3]
Цей термін латинською мовою широко використовувався в середні віки і його можна знайти на численних історичних картах аж до Першої світової війни.
Литва як земля в литовській історіографії називається Велика Литва (лит. Didžioji Lietuva), особливо в контексті протиставлення до Малої Литви.
На думку білоруських істориків, власне Литва — це область, яка охоплює захід Білорусі і південний схід Литви. Традиційно топонім «Литва» співвідноситься з територіями Гродненщини і Віленщини. За версією М. Єрмоловича, власне Литва містилася приблизно на стику сучасних Берестейської, Гродненської і Мінської областях Білорусі, але опісля її назва разом із владою великих князів литовських поширилася на інші території балтів у виключно політичному сенсі.
Михайло Грушевський у своїй «Історії України-Руси» називав «Литвою властивою» землю Авкштота (Auxtöte)[4]
Еволюція терміна
Перед виникненням Великого князівства Литовського
Уперше форма «Литва» згадується у Кведлінбурзькій хроніці під 1009 роком у зв'язку з убивством литовськими язичниками Бруно Кверфуртського. Первісно Литва знаходилася неподалік давнього міста Упите. На думку Генрика Ловмянського, вона була ядром майбутнього Троцького воєводства між річками: Нямунас, Няріс і Мяркіс. Томас Баранаускас гадає[5], що Литовська земля була навколо Ошмян — тодішнього етнічно литовського краю, що тепер у Білорусі. За словами Миколи Єрмоловича (хоча це ставиться під сумнів іншими вченими[6][7]), «літописна Литва» (біл. Летапiсная Лiтва) була у верхів'ях Німана,[8][9] що нині у Білорусі.
Велике князівство Литовське
В Іпатіївському літописі під 1238 роком згадується «Литва Минъдога». З подальшим розширенням володінь Міндовга, Войшелка та їхніх наступників — Великих Князів Литовських, поняття «Литва» охопило всю Аукштайтію, за якою це значення міцно закріпилося. Іноді в Литовську землю включають і землі по Німану. У XIV-XVI ст. сучасники відносили до цього регіону території на захід від Західної Березини і на схід від річки Нявежис.
Різні вчені часто використовують термін «власне Литва» на позначення земель, населених етнічними литовцями[10], на противагу землям Великого князівства Литовського, населеним русинами (предками сучасних білорусів і українців), росіянами, поляками, литовськими євреями або багатьма іншими національностями. Вже за часів Великого князівства, власне Литва стала терміном на позначення землі, де живуть литовці.[11] В адміністративному відношенні вона складалася з Віленського і Троцького воєводства.[12] Такий поділ існував навіть після того, як Річ Посполита зазнала поділів.[13] Таким чином, Велике князівство Литовське розділилося на такі історичні області: Жемайтія, власне Литва і Біла Русь.[14]
Чіткому визначенню піддається тільки північний кордон старовинної Литви. Нинішній кордон між Литвою та Латвією є найстарішим державним кордоном в Європі, який не змінився з часу битви при Сауле у 1236 році і подальшого злиття Ордена мечоносців і Тевтонського ордена.
Східна частина власне Литви
Століттями східні і південні землі цієї території, маючи прямі контакти з Руссю і Польщею та будучи спочатку населені етнічними литовцями, повільно русинізувалися, ополячувалися і зросійщувалися, а литовськомовна територія звужувалася. Східні частини власне Литви зазнали тяжких втрат населення під час Потопу і потім протягом Великої Північної війни та наступних епідемій чуми в 1710-1711. Подальше переселення русинів і поляків на ті території прискорило цей процес. Істотний поштовх до «делитвинізації» дало включення Литви до складу Російської імперії, а особливо після того, як 1864 року книги литовською мовою було заборонено друкувати латиницею. Цей процес продовжився за польської влади, коли було закрито литовськомовні школи і бібліотеки, а потім за радянської влади, коли на цих територіях не було литовських шкіл взагалі. Нині значні «острівці» литовськомовного населення залишилися в Гродненській області (Гервяти) і Північній Польщі (Пунськ). Багато людей із цих територій, говорячи зараз білоруською, все ще називають себе литовцями.[15]
Пізніші події
Наприкінці Першої світової війни Рада Литви оголосила про відновлення незалежної Литовської держави в етнічних литовських землях.
Після переговорів Литви з більшовицькою Росією остання визнала більшість т. зв. Великої Литви у складі Литовської Республіки, підписавши Радянсько-литовський договір 1920 року. На деякі з цих територій також претендувала Друга Польська Республіка. Це призвело до низки військових конфліктів і в кінцевому підсумку — до польсько-литовської війни.
1943 року Антанас Сметона (на той час у вигнанні) почав роботу з вивчення «питомої Литви».[16] Книжка присвячувалася історії литовських земель перед полонізацією, русифікацією і германізацією в надії, що це б допомогло обґрунтувати претензії на неповернені території на мирній конференції після Другої світової війни. Його робота залишилася незавершеною і тривалий час була доступна тільки у вигляді рукопису та була фактично невідома.[17]
Нині Литовська Республіка не має ніяких територіальних претензій.
Див. також
Примітки
- Stone. Polish-Lithuanian state, 1386-1795. p.4
- Гаучас П. К вопросу о восточных и южных границах литовской этнической территории в средневековье // Балто-славянские исследования. 1986. М., 1988. С. 195, 196.
- Safarewicz J. Studia językoznawcze. Warszawa, 1967. S. 257-259
- М. С. Грушевський, «Історія України-Руси»
- Baranauskas, Tomas (2002). Kur buvo Lietuvos žemė?. Lituanistica 2: 3–18. Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 8 травня 2016.
- Gudavičius, Edvardas (1996). Following the Tracks of a Myth. Lithuanian Historical Studies 1: 38–58.
- Насевіч В.Л. Працэс утварэння Вялікага княства Літоўскага (13-14 стст.) // Актуальныя пытанні гісторыі Беларусі ад старажытных часоў да нашых дзён. Мн., 1992. С. 54-63.
- Віктар Верас. Карта летапiснай Лiтвы. Архів оригіналу за 23 липня 2011. Процитовано 5 жовтня 2010. (біл.)
- Виктор Верас. У истоков исторической правды / Летописи о местонахождении Литвы. Архів оригіналу за 8 жовтня 2010. Процитовано 5 жовтня 2010. (рос.)
- Venclova, Tomas. Native Realm Revisited: Mickiewicz's Lithuania and Mickiewicz in Lithuania. Архів оригіналу за 5 травня 2005. Процитовано 24 квітня 2007.
- Ochmański, Jerzy (1981). Litewska granica etniczna na wschodzie od epoki plemiennej do XVI wieku (Polish). Wydawn. Nauk. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. с. 69–73. Процитовано 26 квітня 2006.
- (лит.) Viduramžių Lietuva Viduramžių Lietuvos provincijos Архівовано 19 квітня 2007 у Wayback Machine.. Процитовано 2007.04.11
- Автентичні карти із зазначенням поняття Lithuania Propria:
Poloniae Regnum ut et Magni Ducatus Lithuaniae Accuratiss. Процитовано 22 квітня 2007.
Poloniae Regnum ut et Magni Ducatus Lithuaniae Accuratiss. Процитовано 22 квітня 2007. - Автентична карта із зазначенням власне Литви та прилеглої Білої (або Литовської) Русі:
Carte des Estats de Suede , de Dannemarq, et de Pologne ; sur la Mer Baltique. 1700. Архів оригіналу за 9 червня 2007. Процитовано 17 серпня 2007. - Savukynas, Viriginijus (2003). Etnokonfesiniai Santykiai Pietryčių Lietuvoje Istorinės Antropologijos Aspektu. Kultūrologija 10: 80–98.
- Smetona, Antanas. Lithuania Propria. Darbai ir dienos (литовською) 2 (11): 191–234.
- Aleksandravičius, Egidijus. Istorija ir politika. Darbai ir dienos (литовською) 2 (11): 185–190.
Посилання
- Карта етнічних груп східної частини Польщі в 1921 р. за Норманом Дейвісом, God's Playground: A History of Poland: Volume II, 1795 to the Present; Columbia University Press: 1982
- Віктор Верас «Біля витоків історичної правди»(рос.)