Маріо Кемпес

Ма́ріо Альбе́рто Ке́мпес (ісп. Mario Alberto Kempes; нар.15 липня 1954, Бель-Вільє, провінція Кордова) аргентинський футболіст, грав на позиції нападника. Чемпіон світу з футболу 1978 року і найкращий бомбардир тих же змагань.

Маріо Кемпес
Особисті дані
Повне ім'я Маріо Альберто Кемпес
(ісп. Mario Alberto Kempes)
Народження 15 липня 1954(1954-07-15) (67 років)
  Бель-Вільє,  Аргентина
Зріст 182
Вага 60
Прізвисько Буйвіл, Матадор
Громадянство  Аргентина
Позиція нападник
Професіональні клуби*
РокиКлубІгри (голи)
1973 «Інституто» 13 (11)
1974–1976 «Росаріо Сентраль» 107 (89)
1976–1981 «Валенсія» 141 (95)
1981–1982 «Рівер Плейт» 29 (15)
1982–1984 «Валенсія» 42 (21)
1984–1986 «Еркулес» 38 (10)
1986–1987 «Ферст Вієнна» 20 (7)
1987–1990 «Санкт-Пельтен» 96 (34)
1990–1992 «Кремсер» 39 (7)
1995 «Фернандес Віаль» 11 (5)
1995–1996 «Пеліта Джая» 15 (10)
Національна збірна
РокиЗбірнаІгри (голи)
1973–1982 Аргентина 43 (20)
Тренерська діяльність**
РокиКомандаПосада
1993 «Валенсія»(помічник)
1996 «Пеліта Джая»
1996–1997 «Люшня»
1997–1998 «Мінерос де Гуаяна»
1999 «Зе Стронгест»
2000–2001 «Індепендієнте Петролеро»
2001–2002 «Казарано»
2002 «Сан Фернандо»

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

** Тільки на посаді головного тренера.

Провінціал з «двигунчиком»

Майбутній голеадор народився у невеличкому містечку в сім'ї менеджера, який займався орендою автомобілів. Змалку Маріо відзначався серед однолітків рухливістю й бешкетництвом. Та, на відміну від багатьох юних хуліганів, свою енергію цей аргентинський хлопець спрямував не на злочини, а у спорт. З 9 років Маріо за ініціативи батька (який свого часу встиг пограти на аматорському рівні) записався у невеличкий місцевий футбольний клуб «Тальєрес».

Через сім років тренувань й вивчення технічних футбольних навичок, хлопець став найкращим бомбардиром «Тальєрес» і дозрів до переходу в професійний клуб головної ліги. Ним став «Інстітуто» з міста Кордова. Перші два сезони Маріо грав тут за юнацьку команду, а його дебют у дорослій відбувся 5 жовтня 1973 року. На жаль, у тій грі «Інстітуто» поступився команді «Ньювеллз Олд Бойз» із рахунком 0:1. Та наступні матчі стали більш вдалими і для Маріо, і для його команди. У сезоні 1973/1974 років він забив 11 голів у 13 іграх.

Транзит до збірної

Юний талант не проминув повз увагу наставників збірної. Ще до дебюту в головній команді «Інстітуто» Маріо вже мав досвід гри за молодіжну збірну Аргентини, до якої входили гравці, молодші за 18 років. Хлопець зокрема відзначився голом у воротах португальців.

А у 1973-у Кемпесова гра вразила головного тренера уже національної збірної — Енріке Омара Сіворі. Його команда у той час боролася за путівку на чемпіонат світу й за календарем наступним був виїзний матч з болівійцями. Гра мала відбутися на головному стадіоні у столичному місті Ла-Пас, яке розташоване високо в горах. Відтак кожна із команд-суперениць Болівії змушена витрачати деякий час на акліматизацію, водночас тамтешні футболісти мали перевагу через пристосованість до високогірних кліматичних умов. Саме на такий матч тренер Сіворі й викликав молодого нападника «Інстітуто». Часу на акліматизацію в «альбіселести» того разу взагалі не було. Протистояння вийшло надскладним та збірна Кемпеса здолала господарів поля. І хоча голом тоді відзначився інший футболіст, але завдяки перемозі, зокрема і Маріо, здобув путівку на перший мундіаль.

Та у ФРН, де проходив фінальний етап змагань, збірну Аргентини спіткала невдача. Команда виступила вкрай блякло, з однією лиш перемогою, і то — над збірною Гаїті.

«Буйвіл» Кемпес

Після повернення додому Маріо підписав контракт з новим клубом — «Росаріо Сентраль», який в ті роки переживав свій злет, а донині за своїми здобутками є третім в Аргентині. За два роки, проведені у цій команді, нападник зумів забити 86 голів у чотирьох розіграшах чемпіонатів (за аргентинськими стандартами, на рік проходить по два розіграші чемпіонату; до 2012 року вони мали назву Апертура і Клаусура). З таким «трудоголіцьким» показником Кемпес кілька разів ставав і найкращим бомбардиром змагань. Задоволені його голами вболівальники дали одразу й грізні прізвиська для нового лідера своєї команди. Так Маріо Кемпеса йменували і Тореадором (ісп. El Matador), і його жертвою — Буйволом (ісп. El Toro).

Та через два роки Маріо Кемпес дістав запрошення з іспанської «Валенсії» й за 100 тисяч доларів переїхав до Європи. Тепер його «носили на руках» і називали «буйволом» уже вболівальники іспанського клубу. Адже два розіграші Прімери поспіль (у 1976/1977 й 1977/1978 роках) Маріо ставав найкращим бомбардиром.

Хвиля слави

Завдяки успіхам у грі за іспанський клуб Маріо вдруге отримав виклик до аргентинської збірної для участі у фінальній частині чемпіонату світу, який проходив у Аргентині. Та «Валенсія» не поспішала відпускати на мундіаль свого головного нападника. Аби Кемпес, до речі єдиний легіонер у складі збірної, поїхав на чемпіонат світу, аргентинській федерації довелося застрахувати форварда на 250 тисяч доларів, а також заплатити «Валенсії» 25 тисяч доларів.

Попри очікування усіх аргентинців, у перших трьох матчах Маріо Кемпес не виправдав надій своїх вболівальників: ні швидкісних проходів, ні забитих голів. Збірна ж зайняла друге місце в групі й переїхала з Буенос-Айреса до міста Росаріо, де грав Маріо раніше, де його знали і обожнювали. Тут мали відбутися наступні матчі й саме в них Кемпес нарешті почав забивати.

Цій метаморфозі зазвичай знаходять три пояснення. По-перше - переїзд до близького для Маріо міста, по-друге - зміна завдання для гравця на полі, адже замість позиції центрфорварда головний тренер дозволив Кемпесу зміщуватись на різні позиції. Третє ж, найнеймовірніше і найоригінальніше пояснення полягає у тому, що напередодні чергової гри Маріо збрив свої вуса.

Хай там як, але нападника збірної прорвало у грі з поляками. На 16 хвилині гри він забив м'яч у сітку головою, а на 71-ій обіграв польського захисника Владислава Жмуду і ударом ногою "вклав" другий гол у ворота суперника.

Згодом господарі чемпіонату не без допомоги суддів у надважкому матчі втримали «суху» нічию з бразильцями. У третьому аргентинці познущалися з перуанців, обігравши тих з рахунком 6:0 і два з цих м'ячів записав собі на рахунок «Матадор». Ця перемога з великим рахунком дозволила збірній Аргентини зайняти перше місце у своїй групі й потрапити до фіналу.

90 хвилин останньої гри чемпіонату між Аргентиною та Нідерландами завершились внічию 1:1. Гол за південноамериканців забив Маріо. А у додані хвилини аргентинцям вдалося вирвати перемогу завдяки ще двом м'ячам, які створив Кемпес. Спершу аргентинець забив сам у боротьбі з двома захисниками, порушивши правила, однак суддя зафіксував взяття воріт. А наступного разу, коли голландці кинулись відігруватись, Маріо організував швидку контратаку, після якої гол забив Даніель Бертоні.

Так Аргентина стала чемпіоном світу, а Маріо з шістьма голами — найкращим бомбардиром змагань.

«Буйвіл» Кемпес «перегорів»

По поверненні до «Валенсії» Маріо виглядав стомленим й мало забивав. Сезон він закінчив тільки 12-ма голами. Сам він казав таке: «У збірній ми докладали надзусиль, напружено працювали два місяці. Нічого в житті для нас не існувало, окрім футболу й бажання стати чемпіонами. Ми забували за побут, забували про усе, з чого складається життя. Така концентрація потребувала виняткових моральних затрат. Коли ж фінал залишився позаду, з'явилася необхідність очистити свою голову від футболу, відпочити й забути усе. Але я цього не мав... Після прибуття до Іспанії мене одразу змусили «ввімкнутися» у передсезонний збір «Валенсії». Я вирішив настирливіше й частіше тренуватися. І стало ще важче. Я почувався мертвим від втоми, коли попереду був черговий тур. Я перестав забивати й вболівальники стали докоряти мені, що не стараюся».

У наступному сезоні 1979/1980 років Кемпес забив аж 22 голи й повернув довіру до себе і від тренерського штабу, і від уболівальників клубу. Того сезону Маріо став і найкращим нападником розіграшу Кубка Кубків з 9-ма голами. Його ж «Валенсія» здобула перемогу у цьому, третьому за престижністю клубному європейському турнірі.

Маріо отримав таку жадану відпустку й протягом 40 днів усамітнився із сім'єю та забув про футбол. А після повернення до футболу ніяк не міг набрати форму. Йому заважали зайва вага і травми. У сезоні 1980/1981 років Маріо забив 9 голів. А на початку 1981-го дістав важку травму, через яку пропустив кілька місяців чемпіонату Іспанії.

Невдалий переїзд до «Рівер Плейту»

Так Кемпес почав випадати зі складу «Валенсії» і босси клубу зраділи, коли нападника захотів придбати аргентинський «Рівер Плейт». Перехід Маріо обійшовся у величенну як на ті часи суму - 3,5 мільйона доларів. Адже керівництво «Рівер Плейту» вважало Кемпеса достойним суперником Дієго Марадони, який виступав за клуб-суперник «Бока Хуніорс».

Але незабаром президент «Рівер Плейту» розчарувався у дорогому придбанні. Першу половину сезону Маріо Кемпес пропустив через хронічну травму. Згодом нападник забив 15 голів, але довіри від керівництва «Рівер Плейту» він вже не мав.

Третій мундіаль і «друга» «Валенсія»

Відрадою для Маріо стало запрошення на третій мундіаль. Видовищної гри Кемпес і тут не продемонстрував, як і вся збірна. Однак форвард відмовився повертатися зі всією командою на батьківщину і до «Рівер Плейту», а підписав новий контракт з «Валенсією».

Спершу Маріо тут грав непогано, забив 13 м'ячів і мав постійне місце в основі клубу. Але наступного сезону його випускали частіше на заміни, аніж в основному складі. Тож Кемпес зіграв 15 матчів й забив 8 голів.

Мандри від Чилі до Індонезії

«Валенсія» продала свою згасаючу зірку клубу з другого ешелону іспанського чемпіонату — «Еркулес». За два сезони Маріо ніяк не вдавалось ввійти в раж, тож і з цього клубу він був змушений перейти.

Далі були австрійські команди «Вієнна», «Санкт-Пельтен» і «Кремс». З усіх трьох аргентинець віднайшов непогану гру тільки у «Санкт-Пельтені» з забитими 15 голами за сезон.

Та ніде аргентинський форвард більш, ніж на два роки, не затримувався. У 1995-у Маріо Кемпес в пошуках заробітку опинився у чилійському клубі «Фернандес Віял». За рік він і тут не продемонстрував вражаючої гри, тож перебрався в інший кінець світу — до індонезійської команди «Пеліта Джая». Саме тут він і завершив свою кар'єру гравця.

Кемпес — тренер в Албанії

У 1996-у році Маріо дістав запрошення очолити команду «Люшня» з Албанії. До бідної й економічно нестабільної держави аргентинського футболіста покликав місцевий олігарх Пеллумб Жаферрі. За високу зарплатню Маріо мав зробити з «Лютні» одну з найсильніших команд Європи.

Для досягнення успіху Жаферрі придбав кількох бразильських та нігерійських гравців. Але коли до команди прийшли перші успіхи, з'ясувалося, що президент команди ніякий не магнат, а шахрай. Жаферрі заарештувала поліція, Кемпес спробував врятувати команду й навіть звертався за допомогою до Марадони та Пассарелли, але чемпіонат Албанії з футболу перервався через громадянську війну. Тренер Кемпес був змушений повертатися до Аргентини.

Сучасний Кемпес

До кінця 90-х років Маріо Кемпес продовжував займатися тренерською роботою, зокрема в Болівії в клубах «Зе Стронгест», «Блумінг» та «Індепедьєнте Петролеро». У 2000-х роках Маріо взявся коментувати футбольні події й досі має свою колонку в одному з аргентинських видань.

Статистика виступів

Статистика клубних виступів

Сезон Команда Чемпіонат Національний кубок Континентальні кубки Інші змагання Усього
Ліга Ігор Голів Ліга Ігор Голів Ліга Ігор Голів Ліга Ігор Голів Ігор Голів
1973 «Інституто»Н1311---------1311
1974 «Росаріо Сентраль»М+Н9+274+26---КЛ73---4333
1975М+Н?2125+13---КЛ95---5843
1976М2221---------2221
Усього за «Росаріо Сентраль»1078916812397
1976–77 «Валенсія»ПД3424КІ00------3424
1977–78ПД3428КІ1211------4639
1978–79ПД3012КІ103КУЄФА63---4618
1979–80ПД3222КІ22КВК99---4333
1980–81ПД119КІ10КВК42СУ101711
1981 «Рівер Плейт»М+Н15+149+6---КЛ41---3316
1982Н00---КЛ00---00
Усього за «Рівер Плейт»2915413316
1982–83 «Валенсія»ПД2713КІ10КУЄФА80КЛ203813
1983–84ПД158КІ43---КЛ202111
Усього за «Валенсію»1831163019271450245149
1984–85 «Еркулес»ПД171КІ20---КЛ00191
1985–86ПД219КІ21---КЛ002310
Усього за «Еркулес»381041004211
1986–87 «Ферст Вієнна»207КА52------259
1987–88 «Санкт-Пельтен»3210КА30------3510
1988–89299КА21------3110
1989–903515КА31------3816
Усього за «Санкт-Пельтен»96348210436
1990–91 «Кремсер»215КА ?0------21+5
1991–92182КА1+0------19+2
Усього за «Кремсер»3971+040+7
1995 «Фернандес Віаль»115КЧ ?0------11+5
1995–96 «Пеліта Джая»Л11510---------1510
Усього за кар'єру55130448+244723506?351
 Статистика матчів і голів за збірну —  Аргентина
Дата Місто Господарі Результат Гості Турнір Голи Примітки
23-9-1973Ла-ПасБолівія 0 – 1 АргентинаВідбір до ЧС 1974- 64'
22-4-1974Буенос-АйресАргентина 2 – 1 Румуніятовариський матч1
18-5-1974ПарижФранція 0 – 1 Аргентинатовариський матч1
22-5-1974ЛондонАнглія 2 – 2 Аргентинатовариський матч2
26-5-1974АмстердамНідерланди 4 – 1 Аргентинатовариський матч- 44'
15-6-1974ШтутгартПольща 3 – 2 АргентинаЧС 1974 - 1-й етап-
19-6-1974ШтутгартАргентина 1 – 1 ІталіяЧС 1974 - 1-й етап-
23-6-1974МюнхенАргентина 4 – 1 ГаїтіЧС 1974 - 1-й етап- 52'
26-6-1974ГельзенкірхенНідерланди 4 – 0 АргентинаЧС 1974 - 2-й етап- 46'
30-6-1974ГанноверАргентина 1 – 2 БразиліяЧС 1974 - 2-й етап- 46'
3-7-1974ГельзенкірхенАргентина 1 – 1 НДРЧС 1974 - 2-й етап-
3-8-1975КаракасВенесуела 1 – 5 АргентинаКопа Америка 1975 - 1-й етап1 56'
6-8-1975Белу-ОризонтіБразилія 2 – 1 АргентинаКопа Америка 1975 - 1-й етап-
10-8-1975РосаріоАргентина 11 – 0 ВенесуелаКопа Америка 1975 - 1-й етап2
16-8-1975РосаріоАргентина 0 – 1 БразиліяКопа Америка 1975 - 1-й етап-
26-2-1976АсунсьйонПарагвай 2 – 3 АргентинаКубок Атлантики 1976-
27-2-1976Буенос-АйресАргентина 1 – 2 БразиліяКубок Атлантики 19761
20-3-1976КиївСРСР 0 – 1 Аргентинатовариський матч1 68'
24-3-1976ХожувПольща 1 – 2 Аргентинатовариський матч-
27-3-1976БудапештУгорщина 2 – 0 Аргентинатовариський матч-
8-4-1976Буенос-АйресАргентина 4 – 1 УругвайКубок Атлантики 19762
28-4-1976Буенос-АйресАргентина 2 – 2 ПарагвайКубок Атлантики 19762 68'
19-5-1976Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 0 АргентинаКубок Атлантики 1976-
9-6-1976МонтевідеоУругвай 0 – 3 АргентинаКубок Атлантики 19761
2-6-1978Буенос-АйресАргентина 2 – 1 УгорщинаЧС 1978 - 1-й етап-
6-6-1978Буенос-АйресАргентина 2 – 1 ФранціяЧС 1978 - 1-й етап-
10-6-1978Буенос-АйресІталія 1 – 0 АргентинаЧС 1978 - 1-й етап-
14-6-1978РосаріоАргентина 2 – 0 ПольщаЧС 1978 - 2-й етап2
18-6-1978РосаріоАргентина 0 – 0 БразиліяЧС 1978 - 2-й етап-
21-6-1978РосаріоАргентина 6 – 0 ПеруЧС 1978 - 2-й етап2
25-6-1978Буенос-АйресАргентина 3 – 1 д.ч. НідерландиЧС 1978 - Фінал2
1-1-1981МонтевідеоАргентина 2 – 1 ФРНЗолотий кубок чемпіонів світу - 42'
28-10-1981Буенос-АйресАргентина 1 – 2 Польщатовариський матч-
11-11-1981Буенос-АйресАргентина 1 – 1 Чехословаччинатовариський матч-
24-3-1982Буенос-АйресАргентина 1 – 1 ФРНтовариський матч- 78'
14-4-1982Буенос-АйресАргентина 1 – 1 СРСРтовариський матч-
5-5-1982Буенос-АйресАргентина 2 – 1 Болгаріятовариський матч- 48'
12-5-1982РосаріоАргентина 1 – 0 Румуніятовариський матч- 46'
13-6-1982БарселонаАргентина 0 – 1 БельгіяЧС 1982 - 1-й етап-
18-6-1982АлікантеАргентина 4 – 1 УгорщинаЧС 1982 - 1-й етап-
23-6-1982АлікантеАргентина 2 – 0 СальвадорЧС 1982 - 1-й етап-
29-6-1982БарселонаІталія 2 – 1 АргентинаЧС 1982 - 2-й етап- 58'
2-7-1982БарселонаАргентина 1 – 3 БразиліяЧС 1982 - 2-й етап- 46'
Усього Матчів 43 Голів 20

Титули і досягнення

«Валенсія»: 1978-1979
«Валенсія»: 1979-1980
«Валенсія»: 1980
1978

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.