Міацум

Міацум (вірм. Միացում — «Возз'єднання») — ідея, заснована на прагненні вірмен Нагірного Карабаху ввійти до складу єдиної вірменської держави, що включає території Республіки Вірменії та Республіки Арцах (Нагірно-Карабаської Республіки).

Міацум
Континент Європа і Азія
Держава  Вірменія
 Міацум у Вікісховищі
Мапа Республіки Вірменії разом з Нагірно-Карабаською Республікою

Передумови

Історія Вірменії

Держави та утворення
Айраратське царствоВелика ВірменіяМала Вірменія
ЦопкСофенаМарзпанська ВірменіяВірменський емірат
Анійське царствоСюнікВаспураканТашир—Дзорагет
АрцахХаченКарсЦарство Варажнуні
КесунЕдесаМелітенаПірКілікія
Шах-АрменідиХамсАрранЧухур-СаадКарабах
Вірменська областьЕріванська губернія
Єлизаветпольська губерніяПерша Республіка
Вірменська РСРРеспубліка ВірменіяНКР
Війни та битви
Війни: ПарфіяТуреччинаГрузіяАзербайджанКарабах
Битви: ТигранакертАрташатРандеяАварайр
ВарнакертСеванМанцикертГарніБітліс
СардарапатАпаранКаракіліс
Релігії
ПоганствоМітраїзм
Вірменська апостольська церква
ПавликіаниТондракійціКатолицизм
Географія
Вірменія (ЗахіднаСхідна)
Вірменське нагір'яКілікія
Династії
ГайкідиЄрвандідиАрташесіди
АршакуніАрцрунідиБагратуні
РубенідиХетумідиЛузіньяниКюрикіди
Національно-визвольний рух
АрменаканГнчакДашнакцутюнФідаї
ЦегакронАСАЛАМіацум
Тематичні статті
ВірмениЕтногенезКультураМоваВірменське питання
ГеноцидВірменофобіяАмшенціДіаспора
СтолиціМатенадаранВірменознавствоВірменське ВідродженняШляхта
Хронологія

Портал «Вірменія»

Ідея виникла в епоху перебудови в середовищі вірмен, незадоволених тим, що область, заселена переважно вірменським населенням, залишається під юрисдикцією Азербайджанської РСР1970-х рр.. За підтримки першого секретаря ЦК Компартії АзРСР Г. Алієва проводилася політика заселення НКАО азербайджанцями[1]). В одному зі своїх інтерв'ю Гейдар Алієв зізнався:

Коли я був першим секретарем, багато допомагав у той час розвитку Нагірного Карабаху. У той же час намагався змінити там демографію. Нагірний Карабах піднімав питання про відкриття там інституту, вишу. У нас все заперечували проти цього. Я подумав, вирішив відкрити. Але з тією умовою, щоб було три сектори — азербайджанський, російський і вірменський. Відкрили. Азербайджанців з прилеглих районів ми направляли не в Баку, а туди. Відкрили там велику взуттєву фабрику. У самому Степанакерті не було робочої сили. Направляли туди азербайджанців з навколишніх місць. Цими та іншими заходами я намагався, щоб в Нагірному Карабасі було більше азербайджанців, а число вірмен скоротилося. Ті, хто працював у той час в Нагірному Карабасі, знають про це.

Вірменські погроми в Сумгаїті і Баку тільки посилили ці тенденції, що призвело до військового зіткнення між військами Азербайджанської Республіки і силами Армії Оборони Нагірно-Карабаської Республіки (Арцах).

Періодизація

Символ

Прапор Нагірного Карабаху.

Вірменський прапор був безпосередньо натхненно взятий за основу прапора Нагірного Карабаху, що був прийнятий 26 січня 1993 року. На вірменський прапор поміщений білий зигзаг[2], що символізує розлуку з батьківщиною та її прагнення до возз'єднання[3]. При аналізі прапора, це прагнення до возз'єднання відбувається, Нагірний Карабах показаний стрілкою з трикутника, що неминуче входить до Вірменії, де її місце, здається, чекати.

Порівняння

  • Азербайджанська сторона порівнювала ідею міацуму з аншлюсом, розпочатим Німеччиною щодо Австрії в 1938 році. З точки зору прихильників ідеї це порівняння некоректне, оскільки ініціатором останнього була політика нацистської партії в Німеччині, яка не зважала на думку австрійської влади. Тоді як міацум дістав підтримку широких верств вірменського населення.
  • Необхідно розрізняти возз'єднання та анексію в термінах історичного порівняння. Міацум радше схожий на енозіс, зіставний з бажанням приєднання Кіпру до Греції під час англійської колонізації. На думку кандидата історичних наук Сергія Маркедонова, існують паралелі між ідеєю міацуму та енозісу.[4]
  • Порівнюючи з історією України, Міацум можна зіставити з Актом злуки УНР та ЗУНР.

Див. також

Примітки

  1. В памяти народа сохранилась проводимая в 70-х годах реформа Гейдара Алиева по развитию Агдама и заселению Карабаха азербайджанцами, где проживало большинство армян, увеличивал кадровый потенциал азербайджанцев, развивал все экономические, технические, культурные сферы Агдама. Архівовано 22 вересня 2010 у Wayback Machine. В одном из своих речей Г. Алиев признал об осознании им важности политики заселения Нагорного Карабаха азербайджанцами («Бакинский рабочий», 24 лютого, 2001)
  2. Міністерство закордонних справ Нагірно-Карабаської Республіки. Архів оригіналу за 16 грудня 2006. Процитовано 29 січня 2011.
  3. Прапор НКР на сайті «Прапори світу»
  4. Карабах: есть ли надежда на мир?
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.