Нижня Сілезія

Нижня Сілезія (нім. Niederschlesien; лат. Silesia Inferior; пол. Dolny Śląsk) — північно-західна частина історичного і географічного регіону Сілезія; Верхня Сілезія знаходиться на південному сході. Нижня Сілезія всю свою історію була під контролем середньовічної Польщі, Богемії, Австрії, Пруссії та Німеччини, і після 1945 була поділена між Польщею і Німеччиною.

Нижня Сілезія
ПрапорГерб
Держава  Польща,  Чехія і  Німеччина
Столиця Вроцлав
Територія перекривається з Нижньосілезьке воєводство, Любуське воєводство, Саксонія, Опольське воєводство і Оломоуцький край
 Нижня Сілезія у Вікісховищі

Традиційний одяг Нижньої Сілезії

Південний кордон Нижньої Сілезії йде гірським хребтом Судети, що розміщуються на польсько-чеському кордоні. Західна межа проходить річкою Нейсе, на півночі — річкою Барич, що відокремлює від південної частини Великопольщі.

Польська Нижня Сілезія, велика частина історичного регіону, розміщується здебільшого уздовж річки Одеру і має поділ на Нижньосілезьке воєводство, Любуське воєводство і Опольське воєводство. Частина прусської провінції Нижня Сілезія розміщується на західній стороні Нейсе, де розташована Нижньосілезька Верхня Лужиця, міста Гьорліц і Хойерсверда в межах району Верхнього Шпревальд-Лужиці в східній Німеччині. Цей регіон історично належав Саксонії Верхня Лужиця, яка стала частиною Прусської Сілезії в 1815 після Наполеонівських війн.

Історія

Давня історія

Наприкінці Льодовикового періоду, перші люди з'явилися в Сілезькій долині. Бл. 5,000 років до н. е., перші кочові люди заселили Нижню Сілезію, які жили в печерах і примітивних домівках. Вони були збирачами, мисливцями і рибалками. Використовували зброю і інші інструменти, зроблені з каменю і деревини.

Рання історія

Сілезія була описана у Magna Germania дві тисячі років тому, а також у ній згадуються ряд німецьких племен серед них вандали, лугії і сілінгані.

Деякі племена переселились на схід Давньої Німеччини з Сарматії, Малої Азії, і Азійського степу протягом Великого переселення народів на початку 6-го сторіччя.

У 9-му і 10-му сторіччі територія належала Великій Моравії, а після Богемії. У 990 Сілезія була завойована і об'єднана з Польщею князем Мешко I.

Феодальна роздробленість Польщі

Сілезія була розділена на Нижню і Верхню частини в 1172 протягом періоду феодальної роздробленності Польщі коли земля ділилася між двома синами Великого князя Владислава II. Болеслав Високий керував Нижньою Сілезією з її столицею у Вроцлаві (потім відомою як пол. Vratislav або Prezla) і Мешко Платоногій управляв Верхньою Сілезією з її столицею в Ополе.

Нижня Сілезія була поділена на 17 князівств.

Князівства Нижньої Сілезії в 14-му столітті:

  • Вроцлавське князівство (нім. Breslau)
  • Бжецьке князівство (нім. Brieg)
  • Олешніцьке князівство (нім. Oels)
  • Легніцьке князівство (нім. Liegnitz)
  • Зембицьке князівство (нім. Münsterberg)
  • Свідницьке князівство (нім. Schweidnitz)
  • Глогувське князівство (нім. Glogau)
  • Ниське князівство (нім. Neisse)
  • Жагань-Шпротавське князівство (нім. Sagan-Sprottau)
  • Кросно-Оджансько-Сцинавське князівство (нім. Krossen-Steinau)

Богемська корона і Австрія (1348—1742)

У 1348 більшість сілезьких князівств перебували під владою сілезьких П'ястів і були частиною володінь Корони святого Вацлава. У 1476 район Кросно став частиною Брандебурзької марки, коли вдова правителя П'ястів, Барбара фон Брандербург, дочка електора Альберта ІІІ Ахіллеса, успадкувала Кроссен. У 1526 Сілезія відійшла австрійській Габсбурзькій монархії після смерті короля Богемії Луїса II. Бранденбург оскаржив спадкоємство, цитуючи договір, підписаний Фрідріхом II, але Сілезія майже вся залишилася під контролем Габсбургів до 1742.

В Пруссії (1742—1945)

Сілезія на мапі Пруссії

Більшість Сілезії, зокрема вся Нижня Сілезія, стали частиною Пруссії. У 1742 після Першої сілезької війни і була перетворена у провінцію Сілезію, що мала поділ на райони Нижня Сілезія (Liegnitz), Середня Сілезія (Breslau), і Верхня Сілезія (Oppeln).

Область навколо Гьорліца в Верхній Лужиці був доданий до Нижньої Сілезії в 1815, після Наполеонівських війн.

На початку 20 сторіччя Нижня Сілезія мало в основному німецькомовне населення. Після Першої Світової війни, Верхня Сілезія була поділена між Німеччиною, Польщею, і Чехословаччиною, Нижня Сілезія залишилася у Німеччини. Прусська провінція Сілезія була реорганізована в провінції Нижня Сілезія і Верхня Сілезія.

Після 1945

Після кінця Другої Світової війни, Нижня Сілезія на схід від Нейсе була передана Польщі згідно з рішенням Потсдамської конференції у 1945. Німецьке і чеське населення було замінено на польське з областей анексованих Радянським Союзом.

З 1945—1975 Нижня Сілезія була підпорядкована Вроцлавському воєводству. В результаті реорганізації місцевого самоуправління (1975), поділ Польщі був реорганізований у 49 воєводств, чотири з них в Нижній Сілезії: Єленя-Гурське воєводство, Легницьке воєводство, Валбжиське воєводство і Вроцлавське воєводство (1975—1998). В результаті реорганізації місцевого самоуправління 1998, ці воєводства увійшли у Нижньосілезьке воєводство (1 січня 1999) 4 воєводства об'єдналося, зі столицею Вроцлав.

Частина Лужиці, що була у складі Нижньої Сілезії починаючи з 1815, на захід від Нейсе, яка залишилася в Німеччині ділиться між районами Гьорліц і Нижньосілезька Верхня Лужиця в Саксонії і Верхній Шпревальд-Лужиця в Бранденбурзі.

Міста

Вроцлав

Міста з населенням понад 20,000 осіб:

Географія

Судети

Судети, геологічно різноманітні гори, які тягнуться на 280 кілометрів від Ложицька Брама на сході до Моравська Брама на заході. Судети топографічно діляться на Західні і Східні Судети. А також Судети мають поділ на: Іжерськи гори (Висока Копа, 1,126 м), Крконоше (Снєжка, 1,602 м), Рудавий Яновицький (Скальнік, 945 м.) і Кашавські гори (Скопець, 724 м.).Вони оточені Єліногорською улоговиною (420—450 м).

Сілезька низовина

Сльоза (пол. Ślęża)

Сілезька низовина складається з Сілезької низовини (пол. Nizina Śląska) і Сілезьколужицької низовини (пол. Nizina Śląsko-Łużycka). Ці дві низовини відділяються одна від одної Качавицькою долиною (пол. Dolina Kaczawy), і від Судетів Судетським Крайовим Розломом, що має прямує від Болеславця (на північному заході) до Злоти-Стоку (на південному сході). Південна частина долини включає Судетський Форлянд, що складається з низькогір'їв: Стжегомське височина (пол. Wzgórze Strzegomskie 232 м), Група Слезька (пол. Masyw Ślęży 718 м), і Немчансько-Стжелінське височина (пол. Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, 392 м). Низькогір'я є також в областях Судецької низовини (пол. Obniżenie Sudeckie), Свидніцької рівнини (пол. Równina Świdnicka), і Дзержонівської улоговини (пол. Kotlina Dzierżoniowska). Східна частина Сілезької низовини складається з широкої Сілезької низовини, що йде вздовж берегів Одеру.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.