Податок на додану вартість
Пода́ток на до́дану ва́ртість (ПДВ) — це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент).
Основою для розрахунку ПДВ виступає додана вартість - знов створена вартість підприємством за рахунок його власних факторів виробництва (землі, капіталу, робочої сили, підприємництва). Відповідно, додана вартість складається з: 1) ренти, оренди; 2) амортизації; 3) заробітної плати; 4) прибутку.
Облік ПДВ та визначення сум цього податку нерозривно пов’язані з такими основними поняттями:
- Податкове зобов’язання — загальна сума податку на додану вартість, одержана платником ПДВ в звітному періоді (в складі вартості проданих покупцеві товарів, робіт, послуг);[1]
- Податковий кредит — сума ПДВ, на яку платник цього податку має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду, визначена за правилами, встановленими Податковим кодексом України[2]
- Бюджетне відшкодування — відшкодування від’ємного значення ПДВ платнику цього податку (за умови підтвердження правомірності бюджетного відшкодування);[3]
Залежно від того, чи набуває різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту звітного періоду позитивного або від’ємного значення, у платника ПДВ виникає:[4]
- обов'язок сплати ПДВ до бюджету (позитивне значення)
- право на бюджетне відшкодування (від’ємне значення)
ПДВ є не тільки потужною складовою надходжень до державного бюджету, але й виступає інструментом стимулювання експорту. Експорт обліковується за ставкою 0% і експортери за підсумками своєї діяльності мають право на відшкодування ПДВ державою. В Україні відшкодування ПДВ довгі роки було одним з найбільш болючих питань. Але в 2017 році була запущена система автоматичного відшкодування ПДВ[5] і це майже повністю вирішило проблеми повернення ПДВ експортерам.
Історія виникнення
Першим описав механізм дії ПДВ французький спеціаліст Моріс Лоре у 1954 р. Він обґрунтував переваги ПДВ перед іншими універсальними акцизами — податком з обороту і податком з продажу. У 1967 р. ПДВ вперше запроваджується у Данії, 1968 р. — у Франції та Німеччині, у 1969 — у Нідерландах та Швеції. На сьогодні ПДВ стягується у 140 країнах світу. Серед розвинутих країн ПДВ немає лише у США, де стягується податок з продажів[джерело?].
ПДВ в Україні
ПДВ — загальнодержавний податок в Україні. Податковий кодекс України містить окремий розділ (Розділ V) під назвою «Податок на додану вартість» (статті 180–211):
Розміри ставок податку визначає Податковий кодекс України. Ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах:
- а) 20 відсотків[6];
- б) 14 відсотків
- в) 7 відсотків
- г) 0 відсотків.
ПДВ — найзначніший за обсягом з усіх податків, які нараховуються в Державний бюджет. Він становить 39,7% від загальних надходжень до держбюджету за 2008 рік (35,7% в 2007 році) і є найбільшим за обсягом джерелом доходів держави.
В Україні податок на додану вартість був введений в дію 1 січня 1992 року Законом «Про податок на добавлену вартість» від 20.12.1991. Закон діяв лише до червня 1993 року — і був замінений декретом КМУ «Про податок на добавлену вартість» від 26 грудня 1992 року. Згодом, 3 квітня 1997 року, було прийнято Закон України «Про податок на додану вартість», який набув чинності 1 липня 1997. Цей закон втратив чинність на підставі нового Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року, який набув чинності з 01.01.2011р.
Платниками податку є як фізичні, так і юридичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність в Україні. Обов'язковою для оподаткування є діяльність на суму, яка перевищує 1000000 гривень за 12 попередніх календарних місяців[7]. Податковим кодексом України визначено перелік суб'єктів, які у своїй діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку[8]. Об'єктом оподаткування є продаж товарів (робіт, послуг) на митній території України (здійснюване як резидентами, так і нерезидентами), завезення товарів і послуг (в тому числі в вигляді оренди чи лізингу) та вивезення товарів та послуг за межі митної території України. Не є платниками ПДВ філії, оскільки відповідно до Цивільного Кодексу України вони не є ні юридичними особами, ні суб'єктами підприємницької діяльності.
Існує також перелік видів операцій, які не належать до об'єкта оподаткування, серед яких:
- надання послуг зі страхування
- виплата заробітної плати, інших грошових виплат, дивідендів
- випуск, розміщення і продаж цінних паперів
- передача основних фондів у формі внесків у статутні фонди юридичних осіб в обмін на їхні корпоративні права
Існують також операції, які не оподатковуються ПДВ, наприклад, продаж вітчизняних книг, ремонт установ освіти і охорони здоров'я, послуги освіти і охорони здоров'я, передача земельних ділянок, послуги з транзитних перевезень територією України та ін.
Базою податку на додану вартість є фактична (договірна) ціна товару чи послуги. У випадку, якщо звичайна ціна (ціна даного товару чи послуги за умови його продажу стороннім особам — які не мають жодних відносин з постачальником) перевищує фактичну більш ніж на 20%, то базою оподаткування є звичайна ціна. Якщо товар чи послуга є імпортованою, то базою є договірна ціна, але не менша за митну вартість.
Слід мати на увазі, що до бази оподаткування включено всі податки — в тому числі і акцизний та митний збори.
Існує чотири можливих ставки оподаткування — звичайна (20%), знижена (14%), знижена (7%) і нульова (0%).
14% ставка діє для певних видів сільськогосподарської продукції:
- пшениця і суміш пшениці та жита (меслин);
- ячмінь;
- кукурудза;
- соєві боби, подрiбненi або неподрiбненi;
- насіння свиріпи або ріпаку, подрiбнене або неподрiбнене;
- насіння соняшнику, подрiбнене або неподрiбнене).[9]
7% ставка діє для різноманітних культурно-мистецьких заходів:
- постачання послуг з показу (проведення) театральних, оперних, балетних, музичних, концертних, хореографічних, лялькових, циркових, звукових, світлових та інших вистав, постановок, виступів професійних мистецьких колективів, артистичних груп, акторів та артистів (виконавців), кінематографічних прем’єр, культурно-мистецьких заходів;
- постачання послуг із показу оригіналів музичних творів, демонстрації виставкових проєктів, проведення екскурсій для груп та окремих відвідувачів у музеях, зоопарках та заповідниках, відвідування їх територій та об’єктів відвідувачами;
- постачання послуг із розповсюдження, демонстрування, публічного сповіщення і публічного показу фільмів, адаптованих відповідно до законодавства в україномовні версії для осіб з порушеннями зору та осіб з порушеннями слуху.
- постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010).
- операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України:
- лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів;
- медвиробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні;
- лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування в межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.[10]
Нульова ставка оподаткування застосовується щодо:
- експортованих товарів та супутніх експорту послуг;
- поставок для заправки або постачання морських (океанських) суден, що використовуються для діяльності, здійснюваної за межами територіальних вод України;
- поставок для заправки або постачання повітряних суден, що виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату;
- поставок для заправки або постачання космічних кораблів;
- поставок товарів і послуг магазинами безмитної роздрібної торгівлі, що перебувають в митній зоні;
- послуг з перевезення пасажирів чи вантажів з митної території України за кордон.
Розрахунок бази оподаткування = собівартість + прибуток + податки і збори.
База оподаткування при ввезенні придбаних іноземних товарів = митна вартість + транспортні витрати + страхування + інші витрати.
Податкове зобов'язання платника податку — загальний ПДВ, що нарахована платником податків і включена до робіт, послуг, які надаються у звітному періоді. Податковий кредит — сума податку на додану вартість, що сплачена платником податку у звітному періоді, у зв'язку з придбанням товарів, вартість яких належить до валових витрат виробництва і основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації. Термін сплати ПДВ — 12 або 40 днів.
Невід'ємно з податковим кредитом пов'язане поняття відшкодування ПДВ. Бюджетне відшкодування ПДВ — сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку. Єдиною підставою для формування податкового кредиту, є наявність у платника податку — покупця товарів( робіт, послуг) податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.
Відшкодування ПДВ здійснюється згідно ст.200 Податкового кодексу України у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Технічно відшкодування реалізується Системою електронного адміністрування ПДВ.
За 2016 рік було відшкодовано 94.4 млрд грн. ПДВ[11]
Таблиці податкових ставок
Країни ЄС
Країна | Стандартна ставка |
Знижена ставка |
Абревіатура | Назва |
---|---|---|---|---|
Австрія | 20% | 12% або 10% | USt. | Umsatzsteuer |
Бельгія | 21% | 12% або 6% | BTW TVA MWSt |
Belasting over de toegevoegde waarde Taxe sur la Valeur Ajoutée Mehrwertsteuer |
Болгарія | 20% | 9% | DDS = ДДС | Данък Добавена Стойност |
Данія | 25% | moms | Merværdiafgift | |
Німеччина | 19% | 7% | MwSt./USt. | Mehrwertsteuer/Umsatzsteuer |
Греція[12] | 23% | 13% або 6,5% (знижений на 30% до 13%, 6% і 3% на островах) |
ΦΠΑ | Φόρος Προστιθέμενης Αξίας |
Ірландія | 21% | 13.5%, 4,8% або 0% | CBL VAT |
Cáin Bhreisluacha Value Added Tax |
Іспанія | 18% | 8% або 4% | IVA | Impuesto sobre el valor añadido |
Італія | 22% | 10%, 6%, або 4% | IVA | Imposta sul Valore Aggiunto |
Кіпр | 15% | 5% | ΦΠΑ | Φόρος Προστιθεμένης Αξίας |
Латвія[12] | 22% | 12% | PVN | Pievienotās vērtības nodoklis |
Литва | 21%[12] | 9% або 5% | PVM | Pridėtinės vertės mokestis |
Люксембург | 17%[13] | 3%, 8%, або 14% | TVA | Taxe sur la Valeur Ajoutée |
Мальта | 18% | 5% | TVM | Taxxa tal-Valur Miżjud |
Нідерланди | 21% | 6% або 0% | BTW | Belasting over de toegevoegde waarde |
Польща | 23% | 8%, 5% або 0% | PTU/VAT | Podatek od towarów i usług |
Португалія[12] | 23% | 13% або 6% | IVA | Imposto sobre o Valor Acrescentado |
Румунія | 19% | 9% | TVA | Taxa pe valoarea adăugată |
Словаччина | 20% | DPH | Daň z pridanej hodnoty | |
Словенія | 22% | 9.5% | DDV | Davek na dodano vrednost |
Угорщина | 27% | 18%, 5% | ÁFA | általános forgalmi adó |
Фінляндія | 22% | 17% або 8% | ALV Moms |
Arvonlisävero Mervärdesskatt |
Франція | 20% | 5.5% або 2,1% | TVA | Taxe sur la Valeur Ajoutée |
Швеція | 25% | 12% або 6% | Moms | Mervärdesskatt |
Чехія[12] | 21% | 10% | DPH | Daň z přidané hodnoty |
Естонія | 18% | 5% | km | käibemaks |
Решта світу
Країна | Стандартна ставка |
Знижена ставка |
Місцева назва |
---|---|---|---|
Австралія | 10% | 0% | GST = Goods and Services Tax |
Аргентина | 21% | 10.5% або 0% | IVA = Impuesto al Valor Agregado |
Білорусь | 20% | ПДВ = Падатак на дададзеную вартасць | |
Боснія і Герцеговина | 17% | PDV = Porez na dodatu vrijednost | |
Венесуела | 11% | 8% | IVA = Impuesto al Valor Agregado |
Велика Британія | 20% | 5% або 0% | VAT=Value Added Tax |
В'єтнам | 10% | 5% або 0% | GTGT = Gia Tri Gia Tang |
Гаяна | 16% | 14% | VAT = Value Added Tax |
Джерсі | 3% | 0% | GST = Goods and Sales Tax |
Домініканська Республіка | 6% | 12% або 0% | ITBIS = Impuesto sobre Transferencia de Bienes Industrializados y Servicios |
Ісландія | 24.5% | 14%3 | VSK = Virðisaukaskattur |
Індія4 | 12.5% | 4%, 1%, або 0% | VAT = Valued Added Tax |
Ізраїль | 15.5%5 | Ma'am = מס ערך מוסף | |
Казахстан | 13% | ҚCҚ = Қосымша салық құны, ҚCҚ = Қосылған құнға салынатын салық, ҚҚС = қосылған құн салығы | |
Канада | 6% або 14%1 | 4.5% | GST = Goods and Services Tax, TPS = Taxe sur les produits et services |
КНР2 | 17% | 6% або 3% | 增值税 |
Ліван | 10% | TVA = Taxe sur la valeur ajoutée | |
Північна Македонія | 18% | 5% | ДДВ = Данок на Додадена Вредност |
Малайзія6 | 5% | GST = Goods and Services Tax CBP = Cukai Barang dan Perkhidmatan | |
Мексика | 16% | 0% | IVA = Impuesto al Valor Agregado |
Молдова | 20% | 5% | TVA = Taxa pe Valoarea Adăugată |
Нова Зеландія | 15% | GST = Goods and Services Tax | |
Норвегія | 25% | 14% або 8% | MVA = Merverdiavgift (неформально moms) |
Парагвай | 10% | 5% | IVA = Impuesto al Valor Agregado |
Перу | 19% | IGV = Impuesto General a la Ventas | |
Росія | 20% | 10% або 0% | НДС = Налог на добавленную стоимость |
Сальвадор | 13% | IVA = Impuesto al Valor Agregado | |
Сербія | 18% | 8% або 0% | PDV = Porez na dodatu vrednost |
Сінгапур | 7% | GST = Goods and Services Tax | |
Таїланд | 7% | VAT = Value Added Tax, ภาษีมูลค่าเพิ่ม | |
Тринідад і Тобаго | 15% | ||
Туреччина | 18% | 8% або 1% | KDV= Katma değer vergisi |
Україна | 20% | 14%, 7% або 0% | ПДВ= Податок на додану вартість з 01.07.1997р |
Уругвай | 23% | 14% | IVA = Impuesto al Valor Agregado |
Філіппіни | 12%7 | RVAT = RVAT або Reformed Value Added Tax, локально відомий як Karagdagang Buwis | |
Хорватія | 22% | 0% | PDV = Porez na dodanu vrijednost |
Чилі | 19% | IVA = Impuesto al Valor Agregado | |
Еквадор | 12% | IVA = Impuesto al Valor Agregado | |
Швейцарія | 7.6% | 3.6% або 2,4% | MWST = Mehrwertsteuer, TVA = Taxe sur la valeur ajoutée, IVA = Imposta sul valore aggiunto, VAT = Value Added Tax |
Шрі-Ланка | 15% | VAT = Valued Added Tax | |
ПАР | 14% | 0% | VAT = Valued Added Tax |
Південна Корея | 10% | 부가세 = 부가가치세 | |
Японія | 8% | Consumption tax = 消費税 |
Note 1: Деякі канадські провінції стягують у розмірі 14% так званий harmonized sales tax (буквально «гармонізований податок на продажі») — комбінацію федерального і провінційного ПДВ. У інших, федеральний податок на продажі стягується у розмірі 6%, а провінція може стягувати свій, окремий, податок на продажі. Як правило, для нового житла повертається частина податку, що фактично зменшує податок до 4,5%.
Note 2: Ці податки не стягуються в Гонконзі і Макао, що є фінансово незалежними спеціальними адміністративними регіонами.
Note 3: У жовтні 2006 року, уряд повідомив, що починаючи з березня 2007, понижена ставка складатиме 7%. Пониженою ставкою обкладатимуться велика частина продуктів харчування, обігрів, номери в готелях, друкарські видання, і (з 1 березня 2007) харчування в ресторанах.
Note 4: В 2 з 28 індійських штатів ПДВ не стягують.
Note 5: ПДВ в Ізраїлі поступово знижується. У березні 2004 року він був понижений з 18% до 17%, у вересні 2005 — до 16,5%, 1 липня 2006 — до 15,5%. Планується подальше зниження ПДВ в найближчому майбутньому, але воно залежатиме від складу Кнесета.
Note 6: Приймаючи бюджет на 2005 рік, уряд повідомив, що ПДВ буде введений в січні 2007. Повідомляється, що товари першої необхідності і дрібні бізнеси будуть звільнені від сплати ПДВ або обкладатися по пільговій схемі. Рівень ПДВ ще не оголошений.
Note 7: 1 січня 2006 президент Філліпін отримав право підвищити ПДВ 12%. ПДВ був підвищений до 12% 1 лютого.
Note 8: 13 листопада 2006 року Чи прем'єр-міністр Сянь (Lee Hsien) повідомив про підвищення ПДВ до 7% починаючи з 1 липня 2007. Додаткові деталі будуть оголошені 15 лютого 2007.
Note 9: Впродовж декількох років штат Джерсі готується до введення податку на продажі для покриття великого бюджетного дефіциту. Розмір ПДВ складатиме 3%. ПДВ, можливо, не стягуватиметься на місцеві продукти харчування (тобто продукти живлення, звільнені від п'ятивідсоткового «острівного податку») і дитячий одяг.
Note 10: З 1 січня 2014 року розмір ПДВ становитиме 17%.
Примітки
- пп. 14.1.179 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України
- пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України
- пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України
- ст. 200 Податкового кодексу України
- До чого дійшов прогрес: в Україні запущена автоматична система відшкодування ПДВ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 30 березня 2019.
- Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики[недоступне посилання з липня 2019]
- Розд. 5, ст. 181 Податкового кодексу України
- Умови обрання платником ПДВ касового методу податкового обліку[недоступне посилання з липня 2019]
- Аграріям повернули ПДВ – тепер 20%. fbc.ua. Процитовано 18 вересня 2021.
- Хто зможе скористатися ставкою ПДВ 7% у 2021 році. devisu.ua. Процитовано 18 вересня 2021.
- Інформація щодо платників податків, яким здійснено відшкодування ПДВ у 2016 році
- Federation of International Trade Associations
- Value Added Tax (VAT). Administrative Guide - Luxembourg.
Джерела
- Податковий кодекс України сайт Верховної Ради
- Закон України "Про податок на додану вартість сайт Верховної Ради — Втратив чинність з прийняттям Податкового кодексу
- Цивільний кодекс України сайт Верховної Ради
- Бухгалтерська аналітика. Бухоблік ПДВ: шпаргалка на всі випадки
- Рекомендації Державної податкової адміністрації щодо обліку окремих видів податків сайт ДПАУ[недоступне посилання з липня 2019]
Посилання
- Податок на додану вартість //Словник фінансово-правових термінів / за заг. ред. д. ю.н., проф. Л. К. Воронової. – 2-е вид., переробл. і доповн. – К.: Алерта, 2011– 558 с.
- Нестерович В.Ф. Конституційно-правові засади інституту лобіювання: зарубіжний досвід та перспективи для України: Монографія / В.Ф. Нестерович. – Луганськ: РВВ ЛДУВС імені Е.О. Дідоренка, 2010. – 752 с.
- ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ //Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998—2004. — ISBN 966-749-200-1.
- Віктор Пинзеник (9 березня 2017). Що це за монстр – ПДВ?. LB.ua.
- Як зняти з України «прокляття податку на додану вартість». Укрінформ. 07.11.2017.