Попович Павло Романович

Павло́ Рома́нович Попо́вич (5 жовтня 1930, Узин, Білоцерківський район, УСРР 29 вересня 2009, Гурзуф, АР Крим, Україна) — український радянський льотчик-космонавт № 4, перший космонавт-українець, генерал-майор авіації (1976), кандидат технічних наук (1977). Двічі Герой Радянського Союзу (18.8.1962 та 20.7.1974). Депутат Верховної Ради УРСР 6–11-го скликань.

Павло Романович Попович
Дата народження 5 жовтня 1930(1930-10-05)
Місце народження Узин, Білоцерківський район, Київська область, УСРР
Дата смерті 29 вересня 2009(2009-09-29) (78 років)
Місце смерті Гурзуф, АР Крим, Україна
Країна:  СРСР Україна
Alma mater: Військово-повітряна інженерна академія імені Жуковського
Спеціальність: кандидат технічних наук
Військове звання: генерал-майор авіації
Місії: 1. Політ на кораблі-супутнику «Восток-4» (1962)
2. Політ на косміч. кораблі «Союз-14» (1974)
Нагороди:

 

Орден Князя Ярослава Мудрого IV ступеня
Медаль «За освоєння цілинних земель»
Орден Пошани

Біографія

За даними паспорта,[1] народився 5 жовтня 1930 року в селищі Узин на Білоцерківщині (тепер місто). Після Другої світової війни продовжив навчання у школі № 1, працюючи кочегаром на заводі. Після школи вступив до ремісничого училища в Білій Церкві, вивчився на столяра.

1947 року вступив до Магнітогорського індустріального технікуму (Челябінська область), який закінчив 1951 року. Паралельно займався у місцевому аероклубі.

1954 року закінчив Качинське військове авіаційне училище льотчиків (Мічурінськ, Тамбовської області). Після закінчення училища служив у частинах ВПС CHCH.

Член КПРС з 1957 року.

1968 року закінчив Військово-повітряну інженерну академію ім. Жуковського (Москва).

1960 року зарахований до загону радянських космонавтів (Група ВПС № 1), секретар партійної організації загону космонавтів.

Перший політ

12 серпня 15 серпня 1962 здійснив на космічному кораблі «Восток-4» перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів, спільно з Андріяном Ніколаєвим, який пілотував космічний корабель «Восток-3». В ході групового польоту були проведені перші експерименти з радіозв'язку між екіпажами двох кораблів в космосі і взаємне фотографування, виконана широка програма науково-технічних і медико-біологічних експериментів. Окрім іншого, Попович з Ніколаєвим проводили тестування системи знищення ворожих супутників за допомогою тарану власним супутником[2].

Попович провадив орієнтацію корабля в просторі за допомогою системи ручного управління. В ході польоту 12 серпня 1962 року Павло Попович на прохання Корольова виконав пісню «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю», яка стала першою піснею виконаною в космосі. За успішне здійснення першого групового космічного польоту отримав звання Героя СРСР.

Другий політ

Поштова марка СРСР
Марка з Поповичем
Попович на борту КК «Восток-4»

Другий політ в космос Попович зробив 3–19 липня 1974 як командир екіпажу космічного корабля «Союз-14» (спільно з бортінженером Ю. П. Артюхіним). 5 липня 1974 «Союз-14» провів стиковку з науковою станцією «Салют-3», що знаходилася на орбіті з 25 червня 1974. Сумісний політ космічного комплексу «Салют-3» «Союз-14» продовжувався 15 діб. За час польоту космонавти досліджували геолого-морфологічні об'єкти земної поверхні, атмосферні утворення і явища, фізичні характеристики космічного простору, провели медико-біологічні дослідження з вивчення впливу чинників космічного польоту на організм людини і визначення раціональних режимів роботи на борту станції. За цей політ на орбітальній станції «Салют-3» і космічному кораблі «Союз-14» Павлу Поповичу повторно присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

Після космосу

Був обраний депутатом Верховної Ради УРСР (1963—1990).

З 1993 року — генерал-майор авіації в запасі. До вересня 2009 року Павло Романович працював головою ради директорів Всеросійського інституту сільськогосподарських аерофотогеодезичних досліджень.

Помер у ніч на 30 вересня 2009 року у власній квартирі в Гурзуфі[3] від інсульту, похований в Москві, на Троєкурівському кладовищі[4][5].

Родина

Перша дружина — військовий льотчик-випробувач, полковник Марина Лаврентіївна Попович (1931—2017). Розлучилися в 1980-ті роки.

Дочки: Наталя Павлівна (нар. 1956) і Оксана Павлівна (нар. 1968).

Друга дружина — Алевтина Федорівна Попович, економіст.

Нагороди та відзнаки

За заслуги в освоєнні космічного простору удостоєний Золотої медалі ім. Ціолковського (АН СРСР), медалі де Лаво (ФАІ). Йому присвоєне звання Героя Праці Соціалістичної Республіки В'єтнам. Нагороджений 2 орденами Леніна, орденом Червоної Зірки і медалями, а також іноземними орденами.

Почесні звання

Почесний громадянин українських міст Біла Церква, Полтава, Запоріжжя, Васильків.

Мапа почесних звань та об'єктів топоніміки

Біла Церква
Васильків
Донецьк
Запоріжжя
Кривий Ріг
Кропивницький
Первомайськ
Полтава
Чистякове
Мапа міст, у яких Павла Поповича визнано почесним громадянином, а також міста, де його ім'ям названі об'єкти топоніміки

Вшанування пам'яті

Див. також

Виноски

Інтерв'ю

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.