Васильків

Василькі́в місто в Обухівському районі Київської області, розташоване за 20 км на південний захід від Києва на річці Стугна. Колишній центр Васильківського району. Міський голова Наталія Баласинович (обрана 25 жовтня 2020 року[4]).

Васильків
Герб Василькова Прапор Василькова
У центрі Василькова, травень 2010 року
Основні дані
Країна  Україна
Регіон Київська область
Район Обухівський район
Засноване 988[1]
Магдебурзьке право 1586
Статус міста з 1796 року
Населення 37 310 (01.01.2021)[2]
 - повне 37 310 (01.01.2021)[3]
Агломерація Київська агломерація
Площа 21,03 км²
Поштові індекси 08600—08606
Телефонний код +380-45 71
Координати 50°11′11″ пн. ш. 30°19′50″ сх. д.
Міста-побратими Анікщяй (Литва)
День міста друга субота вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Васильків I
До станції 8,28 км
До обл./респ. центру
 - фізична 33,6 км
 - залізницею 46,5 км
 - автошляхами 35,5 км
До Києва
 - фізична 33,6 км
 - залізницею 46,5 км
 - автошляхами 35,5 км
Міська влада
Вебсторінка https://vasylkivrada.gov.ua/
Міський голова Наталія Баласинович

 Васильків у Вікісховищі

Карта
Васильків
Васильків

Історія

Княжа доба

988 рік першої згадки про Васильків

Історія поселень на річці Стугні налічує кілька тисяч років. На Васильківщині щедро відмітились трипільська культура та скіфські пам'ятки. Перше поселення існувало на місці Василькова ще в глибоку давнину. 988 року з волі Володимира Великого тут було збудовано фортецю для захисту Києва з півдня від набігів степових кочівників — на його думку, мала кількість міст навколо Києва робила княжу столицю уразливою. Цей рік і прийнято вважати роком заснування міста.

Володимир дав фортеці ім'я Василів на своє християнське ім'я (Василій).

Володимир полюбляв Василів як місце для полювання і розваг. Коли Володимир був язичником, у Василеві були його тереми, а в них жили його жінки.

У 995 році печеніги знов прийшли до полян і напали на город. Володимир вийшов проти печенігів з невеликою дружиною, але печеніги її розбили, а сам князь, пересидівши якийсь час під мостом, ледве втік. Так описував історик Микола Аркас княжі пригоди.

Фортецю оточили земляними валами і ровами, й на кілька сотень років Василів стає надійним форпостом на торговому шляху з Києва до Європи.

Свою сучасну назву Васильків отримав з легкої руки Юрія Долгорукого від імені сина князя Василька Юрійовича, якому батько подарував його після захоплення Київського престолу. У 1157-му році Василів разом із Пороссям переходить в удільне володіння Василька Юрійовича та на деякий час стає центром незалежного удільного князівства. Василько Юрійович, якого ще називали Васильком Пороським, перейменовує місто на Васильків, який перетворюється на один із центрів оборони, ремесла та торгівлі Київської Русі.

Після спустошливої татарської хвилі середини XIII ст. місто сильно постраждало, але вижило. На початок наступного століття Васильків згадується як крупний торговий центр.

Після вигнання у 1362-му році татар з Києва князь Ольгерд приєднує ці землі до Великого князівства Литовського. Проте татари час від часу продовжували нападати на Київ, витоптуючи і Васильків. У записах 1552-го року Васильків згадується як запустіле селище.

Відродженням Василькова опікується Києво-Печерський монастир, адже саме у Василеві народився в 1009-му році засновник монастиря Феодосій Печерський. Монастир володів в цих краях певними землями, і навіть збудував у відродженому Василькові замок.

Литовсько-польська доба

Грамоту на володіння усім містом монастир отримав лише від польського короля Стефана Баторія, у 1586-му. Монахи просто сказали, що стара княжа грамота на Васильків в них… згоріла. Тож король і видав «дублікат». (Вкажіть джерело)

Одночасно Васильків отримує Магдебурзьке право, тобто право на самоуправління, проведення торгів, ярмарок. Однак це не заважає Києво-Печерському монастирю призначати до Василькова свого управителя.

13-15 жовтня 1604 року в місті зупинялося українсько-польське військо яке 20 червня 1605 року захопило Москву.[5]

Козаччина

Панорама міста

Під час Хмельниччини Васильків — сотенне місто. Ось як описує тогочасне місто Павло Алепський:

Ми проїхали четверту милю й, зустрівши сотника з півсотнею козаків, прибули в їхньому супроводі до міста Василькова, якому справді личить це наймення (тобто царське, від слова «базилевс» — цар)... Воно велике й міцне, його утворюють троє міст з фортецями й укріпленнями, одне всередині іншого на вершині неприступної гори... Нас зустріли за містом духовенство й миряни з корогвами, вийшли з нами на найвищу місцину й провели в дивовижну церкву на дворищі третьої фортеці в ім’я Святих Антонія й Феодосія Великих, тобто двох святих землі козаків...
План міста Василькова Київської губернії, затверджено 21 квітня 1826 року, Санкт-Петербург

Найвищою владою в тогочасному Василькові вважався управитель від лаври, городничий чернець. Він керував, судив, призначав і збирав податки, наділяв землею, доглядав господарство монастиря.

1748 року в місті було побудовано перший у Російській імперії карантинний будинок, керівником якого у 1764—1783 роках був Іван Полетика, батько відомого російського дипломата Петра Полетики.

Васильків на карті XVIII століття

На початок XVIII у місті налічувались чотири брами і чотири церкви. Церква св. Антонія і Феодосія (Печерських) 1758-го року збереглася до наших днів. П'ятикупольний храм збудований на пагорбі, у стилі українського бароко.

Проте час йде, влада церковна поступово замінюється владою світською. Крім того тут з'являється Васильківський форпост, у місті все більше квартирують війська. Це стосується і наших днів — ще з холодної війни тут розміщується повітряна база.

У 1792-му році постає ще один збережений до наших днів храм Свято-Миколаївська церква.

У 1796-му році Васильків набув статусу міста.

Російська імперія

Повітові присутственні місця у Василькові
Будинок XIX століття у Василькові

У 1797-му році, після приєднання до Росії (подія відбулася 1795 року) Правобережної Київщини, Васильків стає центром повіту. Саме місто доти входило до Київського повіту і було прикордонним з боку Російської імперії.

1825 року військові частини, що тут базувалися, брали участь у повстанні декабристів. В грудні розквартирована тут армія без жодного пострілу здається повстанцям-декабристам, на чолі з Михайлом Бестужевим-Рюміним. Вже під новий 1826-й рік до Василькова прибуває Сергій Муравйов-Апостол із сумною звісткою. За кілька днів повстання остаточно придушують.

Неодноразово, ще з кріпацтва, буває у Василькові Тарас Шевченко.

На шевченківський час припадає ось цей опис Василькова:

Настоящее состояние Василькова довольно ничтожно. В нем всего только два каменных дома, улицы не мощенные, множество неопрятных деревянных хижин оскорбляют взор путешественника. Церквей в нем 4, из которых 3 каменные, домов вообще 700 с лишним, лавок 52, трактирных заведений 2, питейных домов 33.

Проте у другій половині XIX століття в містечку мешкає вже понад десять тисяч жителів, діють кілька фабрик (тютюнові, миловарні), заводів (цегельні, цукроварні, свічкові, пивоварні). Проводяться ярмарки, розвивається підприємництво. Статистика 1897-го: 13 крамниць, 15 рундуків, 48 шинків і 7 трактирів.

XX століття

У 19181919 роках місто декілька разів звільнялося від більшовицького контролю Українською армією, 28 лютого відбувся Васильківський бій. 5 квітня місто зайняли повстанці отамана Зеленого, до цих сил приєдналися селяни 7 навколишніх сіл[6]. Під час визвольних змагань, Марко Шляховий, він же отаман «Кармелюк», базував в урочищі Кладова неподалік села Дзвінкова повстансько-селянський загін, який вів бойові дії проти окупантів разом з підрозділами отамана Зеленого.[7]. З 1920-го — під більшовицькою владою.24 серпня 1919 року під час наступу на Київ до Василькова підійшли частини Армії УНР. За доповідями патрулів місто було зайняте ворожою піхотою. Після бою Васильків від окупаційних російських військ був звільнений Кінним полком Чорних Запорожців[8].

Після революційних років Васильків стає райцентром.

Наприкінці 20-х років минулого століття значна частина населення міста працювала на заводі дубильних екстрактів, 4-му держшкірзаводі та інших підприємствах. Багато жителів займалось кустарними промислами: вичиняли шкіру, шили та ремонтували одяг і взуття. Характерною особливістю економічного розвитку Василькова в 30-ті роки був широкий розвиток кооперації.

В 1927 році діяли 4 шкіряні артілі, які того ж року об'єднались в артіль ім. Першого травня. Працювало кілька товариств: споживче, кооперативно-орендно-позичкове, сільськогосподарське, кредитне та ін.[9]

В 1929 році на базі декількох кооперативних об'єднань створено завод «Транспортер», який випускав дрібний сільськогосподарський інвентар. На території сьогоднішнього ринку працював деревообробний завод. В місті працювали артіль «Керамік», гончарні цехи якого виготовляли посуд, вишивальна артіль, де виготовляли одяг, рушники, білизну. Працював млин. В місті працювали установи і організації, діяли лікарні, де працювали кваліфіковані лікарі і фельдшери. Не менш важливим і складним завданням була організація народної освіти й культурно-масової роботи. В місті в 2-х будинках синагог відкрилися школи (Школа № 2). Розвивалась торгівля, працювали трактири, обмінні пункти, постійно діяв базар, на якому було багато критих рундуків (ларьків). На ринку можна було купити все: від коня до гвіздка. Недарма жителі сіл називали Васильків «купи-продай».

У вересні 1930 року була започаткована газета «За більшовицькі темпи», яка стала рупором радянської влади, диригентом здійснення програми колективізації і Голодомору.

В 30-ті роки у Василькові був дитячий будинок для безпритульних дітей. Саме цей заклад в період Голодомору 1932—1933 років врятував життя багатьом дітям, яких деякі селяни змогли привезти і залишити на місцевому базарі, де їх забирали міліціонери. Ще з однієї синагоги було зроблено залізничний вокзал.[9]

Початок 30-х років минулого століття увійшов у історію міста як період різкого повороту від політики НЕП, яка давала певний, хоча й контрольований більшовицькою владою, простір для підприємництва і розвитку приватної ініціативи в усіх сферах виробництва, до практично повного знищення приватної власності.

До 1933 р. в місті проживало приблизно 10 тис. населення. Організований в українському селі штучний голод, який забрав життя тисяч жителів Васильківського району, зачепив і місто. Його населення, яке складалось на 49 % з єврейських родин, хоч і жило у своїй переважній більшості незаможно, але не голодувало. Службовці державних установ і організацій, працюючі на підприємствах і в різних артілях отримували крім заробітної плати продуктові пайки, тому хоч і жили впроголодь, але від голоду не помирали. А от у прилеглих селах люди пухли і навіть мерли від голоду. Прикладом може стати село Піски, яке з часом було поглинуте містом. У ньому від голоду померли десятки людей.[9]

З 1935-го Васильків за офіційною класифікацією знову не селище, а місто. У 1975 році Васильків отримав статус міста обласного підпорядкування[10].

У місті знаходиться Васильківська повітряна база, заснована тут у роки холодної війни.

В 2015 році біля села Крячки Васильківського району Київської області сталася масштабна пожежа на нафтобазі БРСМ, наслідки якої вплинули на екологічну ситуацію у місті Васильків.

Місцева влада

Вибори міського голови Василькова 2013 року

21 березня 2013 року Верховна Рада України призначила на 2 червня позачергові вибори міського голови у м. Василькові та Алчевську[11].

Під час виборів мера Василькова 2 червня 2013 року фіксували порушення виборчого процесу (зокрема, наявність недійсних бюлетенів[12], незаконна видача бюлетенів[13][14][15][16], «каруселі»[17][18], невключення до виборчих списків[19][20], масове вкидання[21] та зникнення бюлетенів[22]), перешкоджання роботі спостерігачів представників «УДАРу» та громадяської мережі «ОПОРА» (недопуск[23][24] або видалення[25][26][27] з виборчої дільниці)[28], незаконна агітація[29][30] та інші види порушень[31][32][33][34][35][36]. Також про можливі провокації та фальсифікації заявляли представники «Партії регіонів»[37][38][39] та «УДАРу»[40][41]. Також існували проблеми з висвітленням виборів у деяких ЗМІ та громадських організацій[42]. Явка виборців була низькою[43], і після закриття виборчих дільниць була зареєстрована суттєва затримка з інформацією про явку[44]. Перемогу Володимира Сабадаша зафіксували результати екзит-полу[45], а за даними паралельного підрахунку голосів громадянської мережі «ОПОРА» також переміг В. Сабадаш з підтримкою у 30,39 % голосів виборців[46]. Голова Комітету виборців України О. Черненко заявив, що фальсифікації не були зафіксовані, але процедурні порушення в ході голосування і підрахунку голосів могли вплинути на результати виборів[47]

3 червня 2013 року територіальна виборча комісія затвердила протокол з результатами виборів міського голови Василькова з окремою думкою члена комісії Галини Литвиненко, за якими перемогу святкував кандидат від «Партії регіонів» Володимир Сабадаш (30,39 % або 3 395 голосів виборців), друге місце посів кандидат від «УДАРу» Сергій Сабов (28,25 % або 3 155 голосів виборців, а третє — кандидат від партії «Єдність» Валерій Попович (26,38 % або 2 947 голосів виборців)[48].

Кандидат від «УДАРу» Сергій Сабов заявив, що оскаржуватиме результати виборів[49].

Економіка

У теперішній час (2000-ні) у Василькові працюють підприємства харчової, легкої, обробної та інших галузей промисловості. У місті розвивається мале підприємництво.

Головні підприємства Василькова[50]:

 • ВАТ «Васильківський шкірзавод» — спеціалізується на виготовленні хромових шкір для рукавичок, верху взуття, підкладки із свиної шкірсировини і шкірсировини великої рогатої худоби. У наш час[коли?] основний вид продукції — хромовий напівфабрикат, що йде переважно на експорт;
 • ТОВ «СлаВа» — одним із засновників товариства є КП «Васильківська шкірфірма». Підприємство виготовляє жорсткий шкіртовар та напівфабрикат, деталі низу взуття та клей міздряний. Обсяг виробництва підприємства становить близько 27 % від обсягу виробництва в цілому по місту;
 • ВАТ «Васильківський завод холодильників». — основні види промислової продукції підприємства — труби теплоізольовані. Крім того, підприємство виготовляє інші вироби побутового призначення: вироби з дерева, меблі, гіпсокартонні системи, пінобетон, труби поліетиленові для газу/води;
 • ТОВ «ВЗХ-Стар» — засновником товариства є ВАТ «Васильківський завод холодильників». Основною продукцією, яку виробляють на підприємстві є холодильні агрегати міні-бару, запчастини для холодильників, також підприємство здійснює роботи промислового характеру (ремонт холодильних агрегатів, наповнення деяких видів промислових газів в балони);
 • ДП АТ «„Київхліб“ Васильківський хлібозавод» — основною діяльністю підприємства є виробництво хліба та хлібобулочних виробів. Щодня випікається більше 20-ти найменувань продукції, а загалом освоєно її випуск понад 50-ти найменувань, з них понад 10-ти — хліба;
 • ЗАТ «Васильківхлібопродукт» — підприємство займається виробництвом та реалізацією борошна, крупи манної, висівки та комбікормів. В обсягах виробництва продукції в цілому по місту близько 25,6 % — обсяг виробництва ЗАТ «Васильківхлібопродукт»;
 • ТОВ «Хімтек» — займається виготовленням пакувальної тари з поліетилену;
 • ДП «Стімекс-Профіль» — на виробничих площах займається виробництвом сучасних віконних виробів, металопластикових, алюмінієво-світлопрозорих конструкцій;
 • ТОВ ВФ «Санрайс» — займається виробництвом пиломатеріалів, дошки для підлоги;
 • ТОВ «Васильків-млин» — на підприємстві виготовляють борошно, круп'яні та макаронні вироби;
 • ПП «Васильківська майоліка» — створене у 2005 році на базі промислових приміщень заснованого у 1928 році «Васильківського майолікового заводу». Підприємство випускає керамічну продукцію.

Транспорт

На цей час у Василькові є автомобільний та залізничний транспорт (якщо не враховувати навчальний аеродром)

Автобус

280 — Здоровка — Київ (ст. м. «Виставковий центр»)

303 — зупинка «Комісарова гора» — Київ (м. «Виставковий центр»)

756 — с. Погреби — Київ (м. «Виставковий центр»)

Маршрутне таксі

 1. 1 — ЗП «Комісарова гора — Калинівка»
 2. 2 — ЗП «Комісарова гора — масив Глеваха»
 3. 3 — ЗП «Комісарова гора — Військове містечко #11»
 4. 4 — ЗП «Комісарова гора — Масив»
 5. 5 
 6. 6 — ЗП «Масив — Військове містечко»
 7. 7 — # 8 -

Тролейбус

Ще в 1972—1977 роках було створено проєкт по розвантаженню м. Києва від периферійного транспорту, в якому було зазначено створити маршрут «м. Обухів — Конча-Заспа — м. Вишневе — і до. м. Фастова (у тому числі м. Васильків)». Та про цей проєкт згодом просто забули.

Але в 2000-ні роки про цей проєкт згадали, і, як наслідок, у сторону Василькова збудували 5 станцій метро. Згідно з проєктом, залишилося завершити будівництво станції «Теремки», а потім має бути започатковане будівництво тролейбусного маршруту до військового містечка № 11. Практично залишилося, згідно з проєктом, змонтувати електротрасу для тролейбуса, а дорога з можливістю одностороннього руху вже побудовано до містечка.

Станцію «Теремки» збудовано восени 2013 року.[51]

Залізничне сполучення

29 грудня 2021 року Укрзалізниця запустила електропоїди сполученням Васильків-2 - Київ у рамках проекту Kyiv City Express[52]

ЗМІ

Засоби масової інформації Василькова[53]:

 • друковані:
  • Васильківська міськрайонна громадсько-політична газета «Життя і слово» (2 737 примірників);
  • Васильківська міжрайонна рекламно-інформаційна газета «Вечірній Васильків» (3 000 примірників);
  • Васильківська рекламно-інформаційна газета «Діловий Васильків» (20 000 примірників);
  • Васильківська рекламно-інформаційна газета «Контакт плюс» (до 0,5 ум. друк. арк. / 4 стор.ф-ту А4 / 1 раз на місяць);
  • Васильківська міськрайонна громадсько-політична газета «Новий Васильків» (8 ум. друк. арк., 2 рази на місяць);
 • радіо:
  • редакція Васильківського міськрайонного радіомовлення.
 • інтернет Інформаційно-новинний сайт міста Василькова

Освіта

1. Дванадцять дитсадків:

 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 1 «Журавлик»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 2 «Барвінок»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 3 «Джерельце»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 4 «Сонечко»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 5 «Дзвіночок»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 6 «Малятко»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 7 «Іскорка»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 8 «Пролісок»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 9 «Тополька»
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 10 «Ластівка»
 • Васильківський навчально-виховний комплекс «ЗОШ І-ІІІ ступенів — дошкільний навчальний заклад» № 4
 • Васильківський дошкільний навчальний заклад № 12 «Дюймовочка»

2. Вісім загальноосвітніх шкіл з 9 шкіл працюють (5 школи давно вже немає),

3. Вечірня школа,

4. Спеціалізована школа-інтернат,

5. Навчально-виховне об'єднання,

6. Васильківський коледж Національного авіаційного університету (до 2006 — Васильківський коледж Повітряних сил України)

7. ПТУ для дітей-сиріт, філія ПТУ № 2.

Культура

Васильківська дитяча школа мистецтв

Заклади культури Василькова:

 • міськрайонний будинок культури;
 • кінотеатр «Дружба»;
 • дитяча школа мистецтв.
 • міська бібліотека.

У місті працюють 2 музеї:

У Василькові діє понад 15 гуртків і клубів за інтересами.

Вироблення фільмів у Василькові

Васильківський стадіон «Кристал» — кадр трейлера[54] фільму «Загублене місто» (2015)

На території міста проходили знімання документальних та художніх теле- і кінофільмів.

Стадіон «Кристал», навколо якого відсутні високі будівлі, було обрано місцем знімання футбольних сцен для фільму «Матч» 2012 року. Сюжет засновано на серії матчів 1942 року між київськими футболістами та командами-представниками окупаційних військ. Через неприйнятне відображення українців у фільмі[55], він був заборонений із вересня 2014 року як антиукраїнський[56].

У 2013 році на стадіоні Василькова знімали деякі сцени фантастичного фільму «Загублене місце» (режисер Віталій Потрух, вийшов у прокат 1 жовтня 2015 року). За словами виконавця головної ролі Андрія Джеджули, у Василькові «знімали напівпокинутий стадіон… Там знімався фільм „Матч“, і… після них ледве встигли свастики познімати».[57]

На території однієї з військових частин міста було знято 12-серійний телефільм «Гвардія» 2015 року про становлення нової Національної гвардії України у 2014 році та героїзм гвардійців під час проведення антитерористичної операції на сході країни (2014—2017 рр.).

На Хаті рекордз

У місті розташована студія звукозапису «На Хаті рекордз» — одна з найбільших в Україні.

Релігія

Храм Святого Рівноапостольного князя Володимира

Біля джерел духовної спадщини Василькова стоїть видатна постать його уродженця — подвижника, світоча православ'я преподобного Феодосія Печерського.

У теперішній час (2000-ні) у Василькові діють такі релігійні громади[58]:

 1. Церква Різдва Богородиці (УПЦ);
 2. Собор Антонія і Феодосія (УПЦ);
 3. Свято-Миколаївська Церква (УПЦ);
 4. Свято-Покровська парафія (УПЦ);
 5. Українська православна церква, парафія Архистратига Михаїла
 6. Церква Святого Рівно-Апостольного Великого князя Володимира (ПЦУ);
 7. Церква Святого Юрія (УГКЦ)[59];
 8. Церква Адвентистів сьомого дня;
 9. Церква Євангельських християн-баптистів;
 10. Релігійна громада ХВЄ «Спасіння»;
 11. Церква «Відродження» християнської віри Євангельської П'ятидесятників;
 12. Церква «Васильківський корпус, армія спасіння»;
 13. Благодать і любов Христа;
 14. Свідки Єгови;
 15. Церква повного Євангелія харизматичне «Слово і Віра»
 16. ".
 17. Церква «Ковчег спасіння»
Каплиця «Криниця Преподобного Феодосія Печерського» (1832)

У Василькові чимало храмів, причому деякі з них є історико-архітектурними пам'ятками:

Пам'ятки та пам'ятники

Серед історико-архітектурних пам'яток Василькова — стародавнє городище, давні міські храми і декілька старовинних світських споруд:

Чимало васильківських архітектурних та історичних пам'яток у теперішній час (2000-ні) потребує коштів на реставрацію[60].

У Василькові — трохи більше 10 пам'ятників, переважна більшість з яких присвячена подіям та особистостям німецько-радянської війни (встановлені за СРСР), вже за незалежності були відкриті меморіал воїнів-афганців та повнофігурний оригінальний пам'ятник молодому Кобзареві.

Декомунізація у Василькові

Процес декомунізації, що розпочався із набуттям Україною незалежності (1991 р.), у Василькові мав загальні ознаки, наприклад: позбуття ідеологічних (комуністичних) навчальних предметів, ліквідування «ленінських кімнат» у численних військових частинах Васильківського гарнізону та на державних підприємствах міста, прибирання пам'ятників Леніну та комуністичної символіки, перейменування вулиць (наприклад, центральна вулиця отримала ім'я Михайла Грушевського) тощо.

Загалом, ознаки колишнього соціалістичного минулого були позбавлені ідеологічної складової протягом 1990—2000-х років. Але черговий, масштабний, етап декомунізації у Василькові розпочався із Революцією гідності (2013—2014 рр.) та прийняттям Верховною Радою України пакету так званих «декомунізаційних законів», які визначили шляхи знищення залишків радянської ідеології, що несуть небезпеку державі.

Серед помітних зовнішніх змін у Василькові — перейменування вулиць та провулків на початку 2016 року. У період 10 жовтня — 6 листопада 2015 року було проведене громадське обговорення, 17 лютого 2016 року підготовлене рішення топонімічної комісії, 18 лютого — комісії з питань житлового та шляхового будівництва. 19 лютого 2016 року Васильківська міська рада VII скликання ухвалила рішення № 06.26-08-VII «Про перейменування вулиць та провулків міста Василькова» (оприлюднене після підпису міським головою 26 лютого 2016 року).[61] Відповідно до цього рішення, у Василькові перейменовано 53 вулиці та провулки, які було названо на честь комуністичних діячів або подій. Топонімічні об'єкти Василькова отримали як «нейтральні» імена (Волошкова чи Патріотична вулиці), так й імена видатних постатей історії України — більш давньої (вул. Івана Мазепи чи пров. Квітки-Основ'яненка[62]) або найсучаснішої (пров. Юрія Скляра чи вул. Олександра Лістрового).

Список перейменованих вулиць (провулків)

Попередні назви вулиць і провулків Нові (від лютого 2016 р.) назви вулиць і провулків
1. Будьонного вулиця Волошкова вулиця
2 Будьонного провулок Волошковий провулок
3 Ворошилова вулиця Івана Мазепи вулиця
4 Ворошилова провулок Івана Мазепи провулок
5 М. Гельца вулиця (правильно Гьольца) Романтична вулиця
6 Дзержинського вулиця Софіївська вулиця
7 Дзержинського провулок Софіївський провулок
8 Калініна провулок Квітки-Основ'яненка провулок
9 Кірова вулиця Патріотична вулиця
10 Колгоспна вулиця Княжа вулиця
11 Колгоспний провулок Княжий провулок
12 Комінтерну вулиця Гончарна вулиця
13 Котовського вулиця Пилипа Орлика вулиця
14 Куйбишева вулиця Юрія Литвина вулиця
15 Лазо С. вулиця Сергія Шамрая вулиця
16 Лазо С. провулок Сергія Шамрая провулок
17 Лібкнехта К. вулиця Миру вулиця
18 Луначарського вулиця Покровська вулиця
19 Люксембург Р. вулиця Преображенська вулиця
20 Люксембург Р. провулок Преображенський провулок
21 Мопровський провулок Дачний провулок
22 Паризької Комуни вулиця Небесної Сотні вулиця (правильно Небесної сотні)
23 Пархоменка вулиця Олександра Лістрового вулиця
24 Петровського вулиця Козацька вулиця
25 Петровського провулок Козацький провулок
26 Радгоспівська вулиця Вільна вулиця
27 Радгоспівський провулок Вільний провулок
28 Радянський провулок Середи Валерія провулок
29 Січневого повстання вулиця Січових стрільців вулиці (правильно Січових Стрільців)
30 Урицького вулиця Чорновола В. вулиця
31 Фрунзе вулиця Гетьмана Сагайдачного вулиця
32 Фрунзе провулок Гетьмана Сагайдачного провулок
33 Чапаєва вулиця Князя Ігоря вулиця
34 Чапаєва провулок Князя Ігоря провулок
35 І Червоний провулок Княгині Ольги провулок
36 ІІ Червоний провулок Князя Святослава провулок
37 Червоноармійський провулок Гетьманський провулок
38 Червонопартизанський провулок Замковецький провулок
39 Червонофлотська вулиця Джерельна вулиця
40 Червонофлотська провулок Джерельний провулок
41 Юних комунарів вулиця Горської Алли вулиця
42 Юних комунарів провулок Горської Алли провулок
43 40-річчя Жовтня вулиця Ситника Михайла вулиця
44 40-річчя Жовтня провулок Ситника Михайла провулок
45 Червоногвардійський провулок Ярослава Мудрого провулок
46 Народовольців провулок Зарічний провулок
47 Горького провулок Кобилянської Ольги провулок
48 Петровського, 2 провулок Козацький, 2 провулок
49 Петровського, 3 провулок Козацький, 3 провулок
50. Корчагіна вулиця Березова вулиця
51. Профінтерна вулиця Митрополита Андрея Шептицького вулиця
52. Островського вулиця Юрія Скляра вулиця
53. Островського провулок Юрія Скляра провулок

Переписи населення

1808 рік. Перепис євреїв орендарів закладів з продажу акцизних напоїв.

Відомі люди

Відомі особистості, життя та діяльність яких пов'язані з Васильковом:

Народилися у Василькові (Василеві)

Пологовий будинок Васильківської центральної районної лікарні, 16 квітня 2015 р.

Померли у Василькові

Пов'язані з Васильковом, або проживають у місті

Галерея

Див. також

Примітки

 1. Облікова картка м. Василькова на сайті Верховної Ради України. Архів оригіналу за 21 жовтня 2013. Процитовано 21 січня 2012.
 2. ГУ статистики у Київській області
 3. ГУ статистики у Київській області
 4. Результати виборів міського голови. Васильківська міська громада. Місцеві вибори 25.10.2020
 5. Похід на Москву / П. Блавацький. — Київ: Видавець Корбуш, 2020. — 208 с. ISBN 978-966-2955-49-1
 6. Роздоріжжя, стор. 135. Архів оригіналу за 30 червня 2015. Процитовано 16 червня 2015.
 7. У Боярці на майдані закипає бій...
 8. Дяченко П. Чорні запорожці. Спомини командира 1-го кінного полку Чорних запорожців Армії УНР. — К.: «Стікс», 2010. — 448 с. Архів оригіналу за 18 грудня 2014. Процитовано 24 грудня 2014.
 9. Національна книга пам'яті: Київська область
 10. Указ ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНСЬКОЇ РСР 03.03.1975 «Про утворення районів у містах і віднесення деяких міст Української РСР до категорії міст обласного підпорядкування»
 11. Напругу знято: Верховна Рада призначила вибори у Василькові і Алчевську. Українська правда. 21.03.2013.
 12. Оксана Климончук. У Василькові у члена комісії відібрали пачку фальшивих бюлетенів. Архівовано 19 жовтня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 13. У Василькові з'явилися перші жертви «каруселі». Архівовано 19 жовтня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 14. «УДАР» і ПР наввипередки захищали жінку, за яку вже хтось голосував. Українська правда. 02.06.2013.
 15. Валерія Бурлакова. На виборах у Василькові з'явилися спостерігачі від маловідомої організації. Тиждень.ua. 02.06.2013.
 16. Дмитро Качура. У Василькові спіймали члена ДВК з пачкою паспортів (ВІДЕО). Архівовано 19 жовтня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 17. У Василькові помічені перші «карусельники». Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 18. Під час виборів у Василькові «карусельниками» зайнялась міліція. Архівовано 19 жовтня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 19. Оксана Климончук. На дільниці у Василькові сейф з бюлетенями відкрили без спостерігачів (ВІДЕО). Архівовано 21 квітня 2017 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 20. Жителів 13 будинків у Василькові не включили до списків виборців. Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 21. У Василькові припинено спробу вкидання бюлетенів. Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 03.06.2013.
 22. Дмитро Качура. У Василькові не дорахувалися близько 500 бюлетенів на всіх дільницях. Архівовано 21 квітня 2017 у Wayback Machine. Коментарі. 03.06.2013.
 23. У Василькові на виборчу дільницю не пускають спостерігачів. Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 24. Валерія Бурлакова. Вибори у Василькові: на закрите засідання ДВК не пустили спостерігачів. Тиждень.ua. 02.06.2013.
 25. Оксана Климончук. Представника опозиційного кандидата видворили з дільниці у Василькові. Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 26. Нардепи Кличка пояснили, що робили на скандальній дільниці у Василькові. Архівовано 21 квітня 2017 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 27. Карпунцов: У Василькові після закриття дільниць масово виганяють представників ЗМІ та спостерігачів. Vasylkiv.osp-ua.info. 03.06.2013.
 28. На одній з дільниць Василькова спостерігачам заборонили перебувати за спинами членів комісії. Тиждень.ua. 02.06.2013.
 29. Валерія Бурлакова. У Василькові в день виборів продовжується незаконна агітація. Тиждень.ua. 02.06.2013.
 30. ПР заявляє про незаконну агітацію опозиції в Василькові. Тиждень.ua. 02.06.2013.
 31. На виборах у Василькові вже почалися порушення. Українська правда. 02.06.2013.
 32. У Василькові виявили «мертвих душ» і «туристів» із Вишневого. Українська правда. 02.06.2013.
 33. Виборчком: вибори у Василькові проходять без скарг. Спостерігачі фіксують «спортсменів». Українська правда. 02.06.2013.
 34. Яценюк у Василькові розповів, що влада хотіла скупити 5 тисяч голосів. Українська правда. 02.06.2013.
 35. У Васильків підтягуються «Беркут» і нардепи-«регіонали». Українська правда. 02.06.2013.
 36. Псевдожурналіст намагався вигнати нардепів від УДАРу з ДВК. Українська правда. 02.06.2013.
 37. «Регіонал»: спортсменів і карусельників до Василькова привезла опозиція. Українська правда. 02.06.2013.
 38. Міліція посилює охорону дільниць у Василькові через заяву «регіонала». Українська правда. 02.06.2013.
 39. Вибори у Василькові хочуть визнати недійсними — кандидат у мери. Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 40. Валерія Бурлакова. На виборах у Василькові фіксують нові порушення. Тиждень.ua. 02.06.2013.
 41. У Василькові на виборах міського голови спостерігають «десант» депутатів Верховної Ради. Радіо Свобода. 02.06.2013.
 42. Вибори «поклали» сайт спостерігачів. Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine. Коментарі. 02.06.2013.
 43. Явка на виборах у Василькові та Береговому не перевищила 50 %. Тиждень.ua. 03.06.2013.
 44. УДАР: У Василькові відбувається маніпуляція з явкою виборців. Vasylkiv.osp-ua.info. 03.06.2013.
 45. За даними екзит-полу, на виборах мера Василькова лідирує Сабадаш. УНІАН. 02.06.2013.
 46. Кандидат від ПР переміг на виборах у Василькові — ОПОРА. Tsn.ua. 03.06.2013.
 47. КВУ не зафіксував фальсифікацій на виборах мера Василькова, але допускає, що процедурні порушення могли вплинути на результати виборів. Інтерфакс-Україна. 03.06.2013.
 48. Виборча комісія Василькова визнала перемогу за регіоналом. Тиждень.ua. 03.06.2013.
 49. Кандидат від УДАРу оскаржить результат виборів у Василькові. Українська правда. 03.06.2013.
 50. Підприємства міста на Сайт міста Васильків
 51. У Києві відкрилася станція метро «Теремки» (фото). (рос.)
 52. www.uz.gov.ua https://www.uz.gov.ua/press_center/up_to_date_topic/573056/ Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 23 січня 2022.
 53. Мас-медіа на Сайт міста Васильків
 54. Трейлер украинского фильма «Затерянный город»
 55. Безруков, німці і скандал. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 28 листопада 2021.
 56. Держкіно заборонило для показу російські фільми «Матч» та «Серпень. Восьмого». web.archive.org. 27 квітня 2015. Процитовано 28 листопада 2021.
 57. Андрій Джеджула: Ми всі великі патріоти нашого фільму
 58. Релігійні громади на Сайт міста Васильків
 59. У Василькові на Київщині освятили новозбудовану каплицю - Київська Архиєпархія УГКЦ. ugcc.kiev.ua (укр.). Процитовано 23 червня 2017.
 60. Культура (Василькова) на Сайт міста Васильків
 61. Рішення Васильківської міської ради 06.26-08-VII від 19.02.2016 «Про перейменування вулиць та провулків міста Василькова»
 62. У рішенні мвськради псевдонім помилково вказаний без дефісу
 63. Могили на цвинтарі Баундбрук (США), тема на воєнно-історичному форумі
 64. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 207/2019 — Про присвоєння Д.Гончаренку звання Герой України

Джерела, посилання та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.