Промовистий герб

Промовистий герб — у геральдиці різновид герба, який презентує ім'я носія у вигляді візуального каламбуру чи ребуса. Наприклад, лев на гербах Львова чи Леона, або свиняча голова на гербі роду Свинки.

Назва

Історія

Промовисті герби відомі з раннього середньовіччя, коли, зокрема, на гербах ремісничих цехів і гільдій містилися знаряддя праці. Такі ремісничі герби називалися промовистими «armes parlantes» (лат.). Промовисті родові герби також відомі з раннього середньовіччя, герби місцевостей — теж, але трохи пізніше, ніж лицарські: наприклад, герб Кастилії-і-Леона з замком і левом і герб Гранади з гранатом застосовуються: перший з початку XIII століття (після 1230 року), другий з XV (достовірно з 1492 року, моменту завоювання Гранадського емірату).

Найчастіше місто, місцевість або прізвище отримували свою назву від предметів, рослин, тварин, пейзажів, природних умов, після чого через багато років, іноді століть, в їхньому гербі зображували явище, тварину або рослину, що дали назву місту або роду.

Рідше герби «підганялися» під існуючу назву, хоча початкове походження назви міста (або роду) було неясним або не мало нічого спільного із зображенням на гербі. Така «підгонка» сталася з Великими Луками і мало не сталася з Харковом.

Існує чотири основних типи промовистих гербів: шляхетські (лицарські, родові та окремих осіб), земельні (міст і територій), державні (в тому числі відомств) і корпоративні. Останні в середньовічні часи цехів і гільдій часто були гербами, зараз це символи та емблеми: класичний приклад — корпорація Apple, емблема якої — надкушене яблуко. Найдавнішими є промовисті герби цехові і лицарські; найбільше серед промовистих міських гербів.

Приклади

Україна

Напівромовисті герби

Герби з літерами

Промовисті герби, в яких буквене зображення (одна або кілька літер) означає назву міста.

Розширене розуміння

У деяких публікаціях промовистими називаються герби, в яких зображені предмети, що мають відношення до історії або місцевості даного міста, занять і промислів його мешканців, типові представники тваринного й рослинного світу, які не мають відношення до його назви. Типовими прикладами є історичні Герб Керчі (емблема Боспорського царства і ключ від протоки між Чорним і Азовським морями), Перекопа (фортеця, «замикає» перешийок, і ключ від Криму), Кутаїсі (золоте руно барана, викрадене Ясоном), Баку (струмені палаючого газу).

Вельми оригінальний історичний герб Бахмута — просто алхімічний знак солі, оскільки там розташовані соляні шахти, в одній з яких після вироблення навіть відкрили Артемівський завод шампанських вин. Герб не є промовистим.

Подібні цікаві герби, що відображають історію, навколишню природу або властиві природні елементи, не є промовистими в класичному визначенні (хоча в деяких сучасних публікаціях, навіть офіційних описах гербів сільських поселень, такими і називаються). Промовистим герб Перекопу був би якщо був рів або шанцевий інструмент (в останньому випадку герб напівпромовистий).

Подвійні промовисті герби

«Подвійними» називаються промовисті герби, в яких тема назви міста зображена двічі. Бувають двох типів: 1. Складена, зазвичай двокорінна, назва (Миропілля — мир+поле); зустрічається відносно часто. 2. При простій назві міста в гербі двічі воно обігрується і також може бути двічі зображено (наприклад, Лотошино Лотошник тримає лоток). Цей варіант зустрічається досить рідко.

Джерела

  • Cant. The American Heritage Dictionary of the English Language: Fourth Edition.  2000. — ISBN 0-395-82517-2.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Промовистий герб

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.