Санданський

Санда́нський (болг. Сандански) — місто в Благоєвградській області Болгарії. Адміністративний центр громади Санданський.

місто
Санданський
болг. Сандански
Країна  Болгарія
Область Благоєвградська область
Община Санданський
Код ЕКАТТЕ 65334
Поштовий індекс 2800
Телефонний код 0746
41°33′55″ пн. ш. 23°16′43″ сх. д.
Висота 252
Площа 27 км²
Населення 26 255 (2011)
Міста-побратими Волгоград
Телефонний код +421-0746
sandanskibg.com
Відстань
До обласного центру
 фізична 51 км [2]
До Софії
 фізична 125 км [2]
Розташування
Санданський
Санданський (Болгарія)
Мапа
 Санданський у Вікісховищі

Фракійці заснували поселення під назвою Медіус, римське поселення на місці нинішнього міста було названо Дезудава, а середньовічні болгари називали його Светий Врач. У районі Санданського, вважається, народився і жив Спартак — лідер фракійського племені медіїв. Пам'ятник Спартаку є одним із символів міста. Санданський розташований в Благоєвградській області і є адміністративним центром однойменної громади, куди входить і місто Мелник.

Населення

За даними перепису населення 2011 року у місті проживали 26 255 осіб.

Національний склад населення міста[3]:

Національність Кількість осіб Відсоток
болгари 23200 95,8 %
цигани 375 1,5 %
турки 184 0,8 %
інша 139 0,6 %
не визначились 309 1,3 %
Всього відповіли 24207

Розподіл населення за віком у 2011 році[4]:

Динаміка населення[5]:

Географія

Місто розташоване в Сандансько-Петричанській долині, біля підніжжя гір Пірин. Курорт майже рівновіддалений від Софії та Салонікив і є важливим центром на міжнародній головній дорозі E 79. Існує також залізнична лінія вздовж маршруту Софія Кулата Салоніки.

Відстань від міста до Егейського моря та його курортів становить 126 км. На відстані в 12 км від Санданскі розташованамісцевість Рупите з храмом «Свята Петка», побудована петрівською гадалкою Вангою.

Загальний вигляд.

Недалеко від Санданскі розташоване найменше місто в Болгарії Мелник, Роженський монастир, а також мальовниче село Лешниця, де можна знайти красу і спокій за межами великого міста.

Санданскі розташований амфітеатрально на крайньому південно-західному схилі гори Пірин уздовж нижнього потоку річки Санданська Бистриця. Її географічне розташування в середині між Кресненським і Рупелським дефіле є причиною його надзвичайно сприятливих кліматичних особливостей.

Місто розташоване на висоті 240—300 метрів над рівнем моря, це найтепліше болгарське місто, тривалість сонячного світла перевищує 2450 годин, створюючи умови для цілорічних сонячно-повітряних процедур. Гірський бриз, що спускається з Пірину вздовж річки Бистриця, охолоджує повітря протягом літніх місяців.

Повітря в Санданський має найнижчий вміст алергенів в Болгарії і підходить для лікування астматичних, алергічних та інших захворювань. Місто є всесвітньо відомим природною здравницею і спа-курортом.

Повітря тут надзвичайно чисте, з низькою відносною вологістю (66 %), з середньорічною температурою + 13.9 °C, з відносно невеликими 24-годинними і сезонними амплітудами температури. Зима м'яка і волога. Опади в основному у вигляді дощу, а сніг тримається в середньому від 10 до 15 днів.

Археологічні розкопки в Санданському.
Перед Археологічним музеєм в Санданському

Історія

Античність і середньовіччя

Селище навколо мінеральних джерел виникло у другому тисячолітті до нашої ери. Поєднання сприятливих природних ресурсів разом з багатством мінеральних джерел з різними тепловими характеристиками (в районі Санданському налічується більше 80 джерел з температурою 42 — 81 °C), низькою мінералізацією, багатим хімічним складом, дозволяє лікування багатьох захворювань і можливість купання на відкритому повітрі цілий рік, роблячи його зручним місцем для заселення цих місць у давні часи.

Поряд з сьогоднішньою поштою, є залишки церкви середини 4 століття, на північ від якої є сліди великої будівлі, що вважається єпископської резиденцією. У нинішній церкві Святого Георгія є сліди пізньої античної церкви кінця IV або початку 5 ст. Церква з початку 5-го століття частково перенасена на вулицю Гоце-Делчева, 37. На центральній площі стародавнього міста була знайдена тринефна базиліка, яка вважалася єпископським собором. Місто як єпископський центр згадується у написі про єпископа Іоанна, частково виставленомуу на першому поверсі нинішнього Археологічного музею, який був побудований наприкінці V або початку VI століття і використовувався до кінця VI століття. Ще одна антична церква була зруйнована в 1950-х роках, коли була побудована каналізація.[6]

Наприкінці 6 ст місто було зруйноване варварськими племенами. З того часу вона була назване Святий Врач на пам'ять про двох братів Козьми і Даміана — народних цілителів. Цю назву місто носить до 1947 року, коли його перейменували на Санданський.

Стародавнє місто цілком лежить у місцевості сучасного міста Санданський, а знайдені археологічні пам'ятки різних історичних періодів це підтверджують. Розквіт місто отримало у період IV—VI ст. З тих пір було знайдено багато громадських будівель і ранніх християнських базилік, включаючи ранньохристиянський єпископський комплекс. Цікаві в мозаїчні декоративні килими, деякі з яких виставлені в Археологічному музеї міста.

У Османській імперії

У XIX столітті Св. Врач стає риноковим центром зі змішаним населенням в Мелницький казі з Серреського санджаку. У 1845 р. російський славист Віктор Григорович, що прямував з Мелника до Рильського монастиря, пройшов через село і написав у своїй книзі:

« Село Св. Врач, на схилі гори, відоме цілющими джерелами, досить багате на руїни, до яких можна дістатися там, де раніше було місто.[7]  »

У «Етнографії вілайєтів Адріанополя, Монастіра і Салоніка», опублікованої в Константинополі в 1878 р і яка відображає статистику чоловічого населення 1873 року Св. Врач (Sveta Vratch) враховується як село з 100 сім'ями з 120 жителями мусульман і 135 жителями болгар. У статистиці також є два селища, згаданих і об'єднаних пізніше у село Св. Врач — Лівадіца на лівому березі Бістріці (6 домогосподарств, 25 болгар) і Смілєво з 9 домогосподарствами та 35 болгарами.[8]

У 1891 році Георгій Стрезов писав про Св. Врач і Лівадіцу:

Св. Врач, 3 години на північ від Мелніка; розташований на лівому березі Бистриці, над пагорбом. Ґрунт, як болото, рису росте багато. Будинки розташовані серед дерев, які надають гарний вид. У понеділок є ринок, куди приїжджають ремісники з Мелника, щоб продавати свої товари селянам з околиць. З цією метою на південному кінці селища розміщена невелика чаршія з 25 магазинами. Церква Св. Врач, читає грецькою мовою. 160 будинків, навпопіл болгарських і турецьких. Мінеральна вода біля фонтану; деякі води витікають з цього місця, інші з пагорба. Тут багато джерел тієї ж води, навіть у самій Бистриці. Головною є будівля з каменю, що обслуговує хворих.[9] Ливадиця, на південь від Св. Врача, менше, ніж на 1/4 години; побудована на лівому березі Бистриці. Передусім землероби. 35 будинків, 13 турецьких.[9]  »

За статистикою Васіла Канчова (Македонія, етнографія і статистика) у Св. Врачі 1000 чоловік, з яких 600 болгарських християн, 360 турків і 150 циган на 1900 рік.[10] В Смилєво живуть 150 болгар- християн і 30 циган, і в Ливадиці — 64 болгар, 60 турків та 36 ромів.[11]

За даними секретаря Болгарського екзархату Димитра Мішева (1905), християнське населення Св. Врачі складається з 560 болгарських екзархістів і 12 циган. У селі є одна початкова болгарська школа з 1 вчителем і 35 учнями.[12]

У Болгарії

З початком Балканської війни в 1912 році одинадцять добровольців міста Св. Врач вступило у македонське ополчення.[13]

У 1913 році під час Другої балканської війни Св. Врач був захоплений грецькою армією, і 200 будинків були спалені.[14]

Після 1919 року Св. Врач фактично був адміністративним і політичним центром регіону. Він має більшість ремісничих майстерень і торгових магазинів[15] У 1919 році був створений громадський центр «Отец Паїсій».[16] 18 червня 1929 р. 22 звичайні національні збори прийняли Закон про проголошення села Св. Врач містом.[17]

Після 9 вересня 1944 року, щонайменше 61 чоловік з міста та району було вбито новою владою — Фронтом Вітчизни. Серед жертв — міський голова Атанас Лазаров, депутат Атанас Хаджіпопов, члени ВМРО Грігор Беганов, Зісо Попов, Костадін Джаров, Костянтін Кюров, Стоян Манолов, Йосіф Печев, та багато інших.[18] У січні 1945 року біля станції Св. Врач був створений перший у країні комуністичний концтабір, який був закритий через два місяці.[19]

З 26 вересня 1949 місто носить ім'я болгарського революціонера і воєводи Яне Санданського — діяча Внутрішньої македонської революційної організації «Одрін» в Серському революційному окрузі.[20]

Центр Санданського.

Економіка

Останніми роками місто почало багато розвиватися, більше компаній та комерційних об'єктів зацікавлені в будівництві в Санданський. На південному кінці, на головній дорозі Е-79, в центрі міста є гіпермаркет «Кауфланд», є відкритий гіпермаркет техніки «Зора». За межами міста є також гіпермаркет обладнання мережі «Техномаркет». У Санданскі також є ресторан знаменитої мережі швидкого харчування «Happy-Bar & Grill». Є багато нових житлових кооперативів з сучасною архітектурою, а також багато готелів і комплексів. У 2008 році було введено в експлуатацію новий завод з очищення питної води.

Спорт

Є міський стадіон «Спартак» з 3 новими тренувальними майданчиками з освітленням. Це спортивний комплекс, де «ФК Віхрен» грає свої домашні зустрічі. Місткість стадіону становить 6000 місць, а в 2009 році відбувся капітальний ремонт об'єкта. Також є багатофункціональний спортивний зал місткістю 2500 місць. У місті є багато спортивних майданчиків. Є також великий плавальний комплекс. Санданський відомий як один з центрів стрибків у воду, але басейн на даний момент не працює. У кожному з великих готельних комплексів є спа-центри з мінеральною водою і спортивними комплексами. Тут є клуби боротьби, а також волейболу, баскетболу, жіночого футбол, гандболу та інші. У муніципалітеті Санданський народилися чемпіони боротьби Александр Томов і Димитр Русаков, почесні громадяни міста. Любителі велосипедного спорту можуть їздити на велосипедах в парках і навколо спортивних залів.

Готель «Санданський».
Парк

Туризм і відпочинок

У Санданський побудовано велику кількість готелів, сімейних і великих готельних комплексів з загальною кількістю близько 4000 ліжок. Серед великих готельних комплексів є один 5-зірковий, два 4-зіркові і три 3-зіркові. Окремо існує багато приватних номерів, які також доступні.

Санаторій

У місті є великий санаторій — спеціалізована лікарня для реабілітації, яка має надзвичайно високу відвідуваність протягом усього року. Санданський — найкращий визнаний природний санаторій в Європі для лікування респіраторних захворювань. Лікуються також алергічні, неврологічні захворювання та захворювання опорно-рухового апарату.[21]

Основні лікувальні фактори:

  • перехідно-континентальний клімат із середземноморським впливом (середньорічна температура повітря 14,7 °С);
  • гіпертермальна мінеральна вода, яка представляє собою гідрокарбонати, силікати, сульфат-натрієві і фтористі сполуки;
  • ліманська лікувальна грязь, рапа (вода озера) і луги з озера Поморіє.
Канатний міст в Санданському

Санаторій має дві бази:

  • База № 1 для дорослих із загальною місткістю 260 ліжок у 116 номерах з ванними кімнатами: 6 номерів люкс та 15 двомісних номерів — відремонтовані з телевізором і холодильником; 17 двомісних номерів з телевізором і холодильником; 50 двомісних номерів; 28 тримісних номерів.
  • База № 2 для дітей має 180 ліжок у двомісних номерах, чотиримісних номерах і 3 люксах з ванною та телевізором.[22][23][24]

У 2010 році місто Санданський виграв конкурси «Відмінне туристичне місце Болгарії» та «Спа-центр Болгарії». Також у 2010 році в місті було відкрито інформаційний туристичний центр, що належить муніципалітету, розташований у центрі міста поруч з будівлею ГУМ, де розміщувалася «Асоціація готельєрів, рестораторів та туроператорів».

Єпископська ранньохристиянська базиліка
Міський парк «Светі Врач»


Визначні пам'ятки

Туристичні пам'ятки та визначні об'экти Санданського та його околиць, які можна відвідати:

  1. Ранньохристиянська базиліка IV—VI століття і античний комплекс
  2. Міський парк
  3. Санданський монастир "Св. Козма і Дамян "
  4. Пам'ятник Спартаку
  5. Національний парк Пірін
  6. Мелніцькі скельні піраміди
  7. Мелник і Кордопулова хата
  8. Роженський монастир
  9. Рупіте
  10. Феномен «Преподібна Стойна» і церква «Св. Георгій» в селі Златолист, на машині, в 4 км від села Катунці і від головної дороги до міста Гоце Делчев. Біля Златоліста є пряма стежка з Мелника. Відстань — 3 км.

В кінці головної та пішохідної вулиці «Македонія» починається міський парк. Це єдиний в Болгарії парк з піщаними алеями і разом з Варненським «Морським садом» є найбільшим міським парком в Болгарії. Є багато нових лавок з дитячими майданчиками з гойдалками, гірками та драбинками. У парку розташований літній театр, де щороку проходить фестиваль оригінальної македонської пісні «Пірін Фолк», а також Балканський молодіжний фестиваль «Молодь на Балканах». Є також міський стадіон «Спартак», а також два пляжі з басейнами в місті. Над містом знаходиться колишня резиденція Тодора Живкова, нині готель «Светі Врач». Навколо нього розташований величезний і красивий парк з мальовничим озером з лебедями. У парку резиденції також можна побачити дуже рідкісні види рослин. На горі Пірин, приблизно в 12 км від Санданського, знаходиться мальовничий водоспад «Попина лика» з водоспадом понад 15 м. В околицях міста розташовані найменше болгарське місто Мелник, а також знамениті «Мелницькі піраміди». Від самого міста починається прекрасна гора Пірин, яка також є національним парком Пірин.

Релігія

У місті є 4 церкви. Найбільша з них — «Св. Георгій», мініатюрна копія собору Олександра Невського в Софії. Найдавнішою церквою є церква «Св. Козьма і Даміан», побудована в 1861 році, яка була відремонтована і має відновлену дзвіницю. Є ще одна стара православна церква в містіі. Біля санаторію розташований монастир «Св. Св. Козьми і Даміана» (1928), що знаходиться в мальовничому місці і там щороку в перший четвер після Великодня організовується свято міста. Біля міста знаходиться Роженський монастир.

Культура

Колони Археологічного музею
Експонати Археологічного музею
  • Археологічний музей

Музейна робота в місті Санданський розпочалася з заснування Археологічного товариства «Струма» в 1936 р. і музейної колекції, яка в той час перебувала в Першому основному училищі в Санданський.

З моменту свого створення в 1960 році систематичні археологічні розкопки та відкриття ранньохристиянських будівель і базилік в межах стародавнього міста під сучасним містом Санданський, розвивається новий етап у розвитку археології в місті, а також у розвитку музейної роботи, пов'язаної із збереженням багатої культурної та історичної спадщини. Основою для будівництва сьогоднішнього Археологічного музею м. Санданський стають залишки ранньої християнської базиліки єпископа Іоанна.

Музей розташований у базиліці і є одним з небагатьох у країні, побудованому таким чином. Приводом для його відкриття стала IV археологічна конференція в Благоєвграді в 1970 році. Археологічний музей забезпечує археологічні дослідження в місті Санданський та муніципалітеті. У період між 1960 і 1980 рр. вивчалася базиліка єпископа Іоанна, ранньохристиянський комплекс, Гімназіум, ранньохристиянський некрополь, терми і житлові будинки.

Археологічний музей має багатий архів, де зберігаються знахідки, повна документація і фотоматеріал, що описує виявлені об'єкти. Музей має багату колекцію надгробків, монет, написів, антикварних посудин, предметів побуту та прикрас різних історичних періодів. Одним з найцікавіших об'єктів, знайдених останніми роками, є єпископський комплекс, розташований за будівлею старої ратуші, включаючий єпископську базиліку, баптистерій, атріум з колонадою, приміщення та будівлі, які досі вивчаються. Команда музею бере активну участь у конференціях та наукових сесіях, де пропагує багату античну спадщину Санданського та регіону. Розробляються проекти з освітнім та культурним досвідом.

  • Громадський центр «Отець Паїсій»
  • Міська бібліотека

Фестиваль пісні «Пірин фолк» проходить в Санданському. Він збирає туристів з усієї Болгарії та сусідніх країн. У місті також проходить міжнародний "Балканський молодіжний фестиваль «BYF».

Освіта

Професійна сільськогосподарська гімназія «Климент Тімірязєв»
  • Сільськогосподарська професійна вища школа «Климент Тімірязєв»[25];
  • Вища школа «Яне Санданський»[26];
  • Професійно-технічне училище;
  • Мовна школа «Alexander»;
  • Спортивна школа[27];
  • Вечірня школа
  • I початкова школа «Климент Охридський»;
  • Друга початкова школа «Христо Смирненський»[28];
  • Третя початкова школа «Христо Ботев»[29];
  • IV Початкова школа «Св. Козьма і Даміан»;

Кухня

Популярна страва для цього району сарма в листі винограду. Солодощі із зелених і зрілих інжирів також сприяють популяризації міста Санданський та його околиці.

Відомі люди

У місті народилися:

Галерея

Література

Примітки

  1. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: категорія за темою сторінки із значенням "Category:Sandanski", але не має назви українською мовою, яку треба додати за посиланням d:Special:SetLabelDescriptionAliases/Q8703099/uk. Докладніше: Вікіпедія:Проєкт:Вікідані; Вікіпедія:Категоризація.
  2. Фізичні відстані розраховані за координатами населених пунктів
  3. Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г. (болгарською). Архів оригіналу за 05.04.2013. Процитовано 18 березня 2012.
  4. Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г. (болгарською). Архів оригіналу за 14.08.2013. Процитовано 18 березня 2012.
  5. Национален статистически институт. Справка за населението на гр. Сандански, общ. Сандански, обл. Благоевград (болгарською). Архів оригіналу за 15 серпня 2013. Процитовано 23 січня 2012.
  6. Димитров, Димитър (2013). Християнските храмове по българските земи I-IX век. София: Фондация „Покров Богородичен“. с. 168 – 172. ISBN 978-954-2972-17-4.
  7. Викторъ Григоровичъ. „Очеркъ путешествія по Европейской Турціи“. Москва, 1877.
  8. «Македонія і область Одрин. Статистика населення з 1873 року „Македонський науково-дослідний інститут, Софія, 1995, с.
  9. Стрезов, Георги.
  10. Канчов, Василь. Македонія. Етнографія та статистика. Софія, 1900, с.
  11. Канчов, Василь. Македонія. Етнографія і статистика, Софія, 1900, с.
  12. DMBrancoff.
  13. «Македонсько-Адріанопольський корпус 1912—1913», Головне управління архівів, 2006, с.876.
  14. Фонд Карнегі за міжнародний мир. «Доповідь Міжнародної комісії з розслідування причин та поведінки Балканських воєн», Софія 1995 року, стор 298.
  15. Історія міста Санданського. Софія, СК Синева, 2007, с.167.
  16. Шаблон:ЕПК
  17. Історія міста Санданського. Софія, СК Синева, 2007, с.177.
  18. "Драма в св. Vrach ". — В: «Македонія», випуск 33, 17 вересня 1997 року. Архів оригіналу за 26 жовтня 2009. Процитовано 26 жовтня 2009.
  19. Методиев, Момчил (2008). Машина за легитимност. Ролята на Държавна сигурност в комунистическата държава. София: Институт за изучаване на близкото минало; Институт Отворено общество. с. 29. ISBN 978-954-28-0237-2.
  20. Указ № 795 від 26 вересня 1949 р. SG. шт. 224 від 28 вересня 1949 року
  21. Санданський, med-spa.kitt.bg
  22. Сандански — Унікальний досвід біля підніжжя Піріна, «Спеціалізовані лікарні для реабілітації — Національний комплекс» ЄАД.
  23. Комплексна вартість одноденного перебування хворого в стаціонарі у філіях ДП «ШР-НК» — 2018, «Спеціалізована реабілітаційна лікарня — Національний комплекс» ЄАД.
  24. Спеціалізована лікарня реабілітації — Національний комплекс ЄАД — Відділення Санданського, bgglobe.net.
  25. Офіційний сайт сільськогосподарської професійної школи "Кл.
  26. Офіційний сайт середньої школи Яне Санданського. Архів оригіналу за 8 лютого 2014. Процитовано 3 березня 2019.
  27. Офіційний сайт спортивної школи
  28. Офіційний сайт Другої початкової школи «Христо Смирненські». Архів оригіналу за 16 грудня 2014. Процитовано 3 березня 2019.
  29. Офіційний сайт початкової школи «Христо Ботев III»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.