Силин Олесь Опанасович

Оле́сь (Олекса́ндр) Опана́сович Си́лин (* 9 жовтня 1913, Скадовськ 12 квітня 2007, Київ) — український архітектор, Заслужений архітектор України та Заслужений працівник культури України.

Олесь Силин
Народження 9 жовтня 1913(1913-10-09)
Смерть 12 квітня 2007(2007-04-12) (93 роки)
Поховання Байкове кладовище
Країна  СРСР Україна
Навчання Київський національний університет будівництва і архітектури
Діяльність архітектор
Праця в містах Відень, Київ, Ізяслав, Херсон
Нагороди


Україна:

Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Орден Князя Ярослава Мудрого V ступеня

СРСР:

Росія:

Орден Дружби
Орден Пошани

Біографія

Народився 9 жовтня 1913 року у місті Скадовську (нині Херсонської області). У 19311933 роках керував топографічними експедиціями в Сибіру, Забайкаллі, Монголії, Маньчжурії. У 19381940 роках — головний інженер фортифікаційного корпусу Тихоокеанського флоту, архітектор і зодчий, всебічно освічений фахівець з енциклопедичними знаннями. Отримав досвід бойових операцій на Хасані й Халхин-Голі, зводив укріплення на Далекому Сході, в роки Другої світової — головний фортифікатор смуги оборонних рубежів України, Дону, Сталінграда. З часом — офіцер танкових військ, начальник у танковій розвідці штурмової армії прориву. У 1943-му році, одразу після визволення Харкова, перший секретар ЦК КП(б)У Микита Хрущов забрав його, пораненого, під розписку зі шпиталю відбудовувати військову промисловість. Після війни — головний інженер-архітектор Центральної групи військ, відтворював Віденський оперний театр та собор Святого Стефана в столиці Австрії, архітектурні та індустріальні комплекси в Чехословаччині, Угорщині та Югославії. Очолював постійно діючу наукову комісію різнопрофільних фахівців у справах реставрації меморіального будинку та садиби Кобзаря у провулку Тараса Шевченка в Києві, клопотався проблемами меморіального комплексу діячів української культури на вулиці Саксаганського, будинку Заньковецької, ансамблю Фролівського монастиря, колегії Галагана, брав участь у впорядкуванні Михайлової гори, досліджував фортифікаційні споруди Києва. Згодом реконструював Києво-Печерську лавру, Успенський собор, Михайлівський золотоверхий монастир, музей козацької слави на Хортиці, костьол Фара в Ізяславі, замок Кінгісепп в Естонії та Катериненський собор у Херсонi.

Могила Олеся Силина

Жив у Києві в будинку на Еспланадній вулиці, 32. Помер 12 квітня 2007 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі (дільниця № 24).

Праці

Автор (співавтор) близько 50 наукових статей, автор понад 300 публіцистичних статей, сотень статей до «Української радянської енциклопедії», енциклопедичного довідника «Київ», «Зводу пам'яток історії та культури України» і книг «Народ мій є! Народ мій завжди буде!» (2003), «Фортеці Києва VI—XIX століть» (2003), «З моєї Шевченкіани» (2007).

Нагороди

Пам'яті Олеся Силина

Рішенням міської ради Скадовська 259 від 27 квітня 2007 року одна з вулиць міста отримала ім'я Олеся Силина.

Також у Скадовську встановлено пам'ятник видатному земляку


Література

Олег Лиховид. «Скадовськ та скадовчани». — Скадовськ : АС, 2005. — 317 p. — 1200 прим.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.