Стецівка (Черкаський район)

Стеці́вка українське село у Черкаському районі Черкаської області, підпорядковане Чигиринській міській громаді. Населення — 1548 чоловік (2763 у 1972 році).

село Стецівка
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Черкаський район
Громада Чигиринська міська громада
Рада Чигиринська міська рада
Облікова картка Стецівка 
Основні дані
Засноване 17 століття
Населення 1347 (на 01.01.2007)[1]
Територія 74 км²[2]
Поштовий індекс 20914
Телефонний код +380 4730
Географічні дані
Географічні координати 49°02′26″ пн. ш. 32°46′10″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
134 м
Водойми р. Чутка, р. Тясмин, Яр Берестовий
Відстань до
обласного центру
67,3 (фізична) км [3]
75 (автошляхами) км
Відстань до
районного центру
11 км
Місцева влада
Адреса ради м. Чигирин
Карта
Стецівка
Стецівка
Мапа

 Стецівка у Вікісховищі

Розташування

Село розташоване по правому березі річки Тясмин за 11 км від центру громади міста Чигирин та за 75 км від районного та обласного центру — міста Черкаси. Неподалік села проходить автошлях Р10.

На півночі межує з селом Вітове, на півдні з селами Калантаїв, Семигір'я, Глинськ та Сніжкове Кіровоградської області. У селі Яр Берестовий впадає у річку Чутку.

Історія

Село було засноване у 17 столітті.

Станом на 1886 рік у селі, центрі Стецівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії, мешкало 3861 особа, налічувалось 728 дворових господарств, існували школа, поштова станція, 2 лавки[4]. За 8 верст — винокуренний завод.

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 4724 осіб (2371 чоловічої статі та 2353 — жіночої), з яких 4661 — православної віри[5].

Село Стецівка неодноразово згадується в автобіографічному романі Юрія Горліса-Горського (1898—1946) «Холодний Яр» (1932 р.): «

– Брати-громадяне! Ворог вирвав із наших лав одного з найкращих борців, але не піддавайтеся справедливій жадобі помсти! Хай пам'ять про Івана Компанійця вічно живе в наших серцях. Залишимо мертвого мертвим, а живе діло — для живих! Скільки разів терпіла Україна поразку і страшну руїну через те, що сини її билися між собою в час, коли на неї насувався ворог ззовні! Про це стара гетьманська столиця, на яку ви збираєтеся, могла б найбільше оповісти… Тепер на Україну насунувся страшний ворог, який руйнує і обдирає наш край, безправно вбиває тисячі й тисячі наших людей… Але з очей селян спадає полуда і Україна буде боротися, щоб повернути те, що так нерозумно віддала. Ми зможемо перемогти тільки єдністю, дружним ударом на ворога! А коцурівщина сама загине, бо вона не має під собою ґрунту! Селяни Суботова чи Стецівки підуть разом із нами, коли вийдуть з-під впливу купи авантюрників, коли побачать, що це єдиний шлях до рятунку. Не з ними, засліпленими, нам боротися, щоб тішити цим ворога! Розходьтеся спокійно по домах! Готуйте і бережіть зброю! Будьте готові кожної хвилини стати під чорний прапор Холодного Яру на захист своїх прав і України! Мусимо вернути їй радість і славу! Зірвалося і довго не змовкало могутнє „Слава!“. Коли люди вже замовкли, той гук ще деякий час повторювали яри…»

Автор описує виступ 1920-го року стецівчан проти більшовицьких зайд (село було спалене, від рук російських карателів загинуло чимало стецівчан). Ю.Горліс-Горський зазначає, що на час національно-визвольної війни в Україні 1918—1923 років Стецівка, як і сусіднє c.Семигір'я, вважалися дуже великими селами.

9 серпня 1941 року німецькі війська окупували село. 9 грудня 1943 року воно було відвойоване совітами. 54 мешканця села, що воювали на фронтах Другої сітової війни нагороджені орденами і медалями. На території села є братська могила та пам'ятник 352 загиблим воїнам-односельчанам.

За радянської влади в селі працював колгосп ім. Жданова, що обробляв 4483 га землі, в тому числі 3352 га орної.

Станом на 1972 рік у селі була середня школа, клуб, 3 бібліотеки, книжковий фонд яких становив 25 600 примірників, стаціонарна кіноустановка, побутовий комбінат, медпункт, дитячі ясла, 6 магазинів, відділення зв'язку.

Визначні пам'ятки та культура

На території сільради виявлено скарб крем'яних знарядь бронзової доби, два поселення черняхівської культури та десять курганів скіфсько-сарматської доби. У 1956 році археологічна експедиція О. І. Тереножкіна виявила слов'янське поселення поблизу Стецівки. В селі знаходиться Свято-Троїцька церква Православної Церкви України.

Музеї

  • Стецівський краєзнавчий музей — відкрито в 1967 році. У 1970 році в ньому налічувалось 2300 експонатів, серед яких 800 унікальних книг, частина знайдених у цій місцевості скарбів, зразки вогнепальної і холодної зброї, нагороди односельчан. В результаті експедицій по сільських околицях було знайдено предмети кам'яної і бронзової епох, скіфського періоду, прикраси слов'ян, речі давнього Херсонесу.
  • Стецівський музей млинарства — є частиною етнографічно-туристичного комплексу «Козацький хутір». Тут є дерев'яна церква 18 століття, будинок старости, шинок, стайня.

Природоохоронні території

Освіта

У селі є загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, сільський клуб, бібліотека.

Відомі люди

В селі народились:

Фотогалерея

Див. також

Посилання

  1. Сторінка Чигиринської районної ради
  2. who-is-who.com.ua
  3. maps.vlasenko.net(рос.)
  4. Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи. По данным обслѣдованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутренних Дѣл, по порученію Статистическаго Совѣта. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпуск VIII. Губерніи Новороссійской группы. СанктПетербургъ. 1886. — VI + 157 с. (рос. дореф.)
  5. рос. дореф. Населенныя мѣста Россійской Имперіи в 500 и болѣе жителей съ указаніем всего наличнаго въ них населенія и числа жителей преобладающихъ вѣроисповѣданій по даннымъ первой всеобщей переписи 1897 г. С-Петербург. 1905. — IX + 270 + 120 с., (стор. 1-259)
  6. www.warheroes.ru(рос.)

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.