Теорема Нетер
Теорема Нетер — твердження в теоретичній фізиці, згідно з яким кожній диференційовній симетрії відповідає інтеграл руху.
Наприклад, однорідності простору відповідає закон збереження імпульсу. Однорідність простору означає те, що при перенесенні фізичної системи на будь-який вектор в будь-якому напрямку, всі фізичні процеси в ній не зміняться.
Відповідно, інші типи симетрії мають свої інтеграли руху: однорідність часу — закон збереження енергії, ізотропність простору — закон збереження моменту імпульсу, калібрувальна інваріантність — закон збереження електричного заряду.
Теорему сформулювала й довела 1918 року німецька математикиня Еммі Нетер.
Доведення теореми Нетер
Нехай у просторі-часі, в якому записаний вираз для дії, існують певні симетрії. Це означає, що інтеграл, через який визначається дія, не змінюється при застосуванні деяких неперервних перетворень, кожне з яких відповідає своїй симетрії. Це означає, що не змінюються і рівняння руху. Шукані перетворення, які задовольнують цій умові, і треба знайти.
Нехай є деякі неперервні перетворення координат, , та полів, , що залежать від дійсних параметрів . Тоді
,
причому при тотожних перетвореннях можна записати, що
,
а умовою інваріантності дії при перетвореннях цих величин є
,
де врахована залежність функції Лагранжа від як від часу, так і від точки: у частинному випадку, коли функція Лагранжа записана для скалярних функцій, вона залежить лише від часу, проте у більш загальному випадку вона записана для векторних функцій, а отже, залежить від 4-вектора .
Для малих , з урахуванням , можна розкласти в ряд до лінійних по доданків:
.
У подальшому позначення суми для цих і пов'язаних із ними виразів не будуть писатися.
Для того, щоб виділити у перетворенні поля перетворення, що змінює функціональну залежність поля від аргументів, і перетворення, що змінює значення полів, можна розкласти поле для малого приросту координати :
,
де штрих при у другому доданку прибрано для збереження порядку малості по .
З іншого боку, сраведливий вираз . Якщо прирівняти до , можна отримати:
.
Із позначення видно, що відповідає за зміну форми функції без зміни функціональної залежності від . Користуючись заміною змінних при інтегруванні, можна отримати, що
.
Даний розклад стосується лише розкладу по зміні функціональної залежності поля, а не зміни форми самого поля, тому, чисто формально, у рамках доведення можна зробити перепозначення .
Тоді
.
Для нескінченно малого перетворення Якобіан зі збереженням лінійності по рівен (розглядається випадок двовимірного простору-часу, проте усі наступні перетворення справедливі і для чотиривимірного, у чому можна вдостовіритись при безпосередній перевірці)
.
Тоді, з урахуванням ,
.
Повертаючись до заміненої функції, можна отримати:
,
де штрих при для другого доданку з прибрано для збереження першого порядку малості.
Залишається лише перетворити доданок :
.
Підставивши це у , можна отримати:
.
Використовуючи рівняння Лагранжа для векторних полів,
,
із можна отримати:
.
Тепер можна винести із виразу у дужках, оскільки із слідує, що
.
Отже,
.
Отже, якщо дія інваріантна відносно деяких перетворень координат та полів, , , то існує m величин
( - символ Кронекера), причому з видно, що
.
Отже, можна провести аналогію зі струмами, оскільки останнє рівняння є рівнянням неперервності. З нього ж можна отримати, що
,
де величина умовно названа "зарядом", а просторові компоненти можна інтерпретувати як деякий вектор потоку, що змінює ці "заряди" при пересіканні потоком поверхні , що обмежує об'єм . Якщо поля на нескінченності зникають, то з слідує, що , Оскільки при віднесенні поверхні на нескінченність слідує, що потік через неї рівен нулю.
Динамічні інваріанти
- Тензор енергії-імпульсу.
- Тензор орбітального моменту.
- Тензор спінового моменту.
З першого тензору можна отримати динамічний інваріант, який називається 4-вектор енергії-імпульсу.
З другого і третього тензору отримують псевдовектори орбітального моменту і спіну відповідно. При цьому використовують згортку з абсолютно антисиметричним тензором Леві-Чивіти.