Теорема про обернену функцію

У математиці, а саме у диференціальному численні, теорема про обернену функцію позначає достатні умови для того, щоб функція була оберненою в околі точки в її області визначення. Теорема також дає формулу для похідної оберненої функції. В численні багатьох змінних, цю теорему можна узагальнити для неперервно диференційовної, векторзначної функції визначник чийого Якобіана не нуль у точці з її області визначення. У цьому випадку, теорема дає формулу для матриці Якобі оберненої функції. Також існують версії теореми для комплексних голоморфних функцій, для диференційовних відображень між многовидами, для диференційовних функцій між Банаховими просторами і т.д.

Твердження теореми

Для функцій від однієї змінної, теорема стверджує, що якщо є неперервно диференційовною функцією з ненульовою похідною у точці , тоді є оборотною в околі , обернена функція є неперервно диференційовною і

де лівий бік рівняння покликається до похідної оберненої функції обчисленій у f(a).

Для функцій більш ніж однієї змінної, теорема стверджує, що якщо повна похідна неперервно диференційовної функції визначеної з відкритої множині у є оборотною у точці (тобто, визначник матриці Якобі для у точці не нуль), тоді є оборотною функцією поблизу . Це означає, що обернена для функція існує у деякому околі . Більше того, обернена функція також неперервно диференційовна. У випадку нескінченної вимірності потрібно, щоб похідна Фреше мала обмежену обернену у . Насамкінець, теорема каже, що

де позначає обернену матрицю і є Якобіаном функції у точці . Цю формулу також можна отримати з ланцюгового правила. Ланцюгове правило стверджує, що для функцій і які мають повні похідні у і відповідно,

Покладаючи бути і бути , є тотожною функцією, чия матриця Якобі є одиничною. У цьому особливому випадку, формулу вище можна розв'язати для . Зауважимо, що ланцюгове правило припускає існування повної похідної внутрішньої функції , тоді як теорема про обернену функцію доводить, що має повну похідну у . Існування оберненої до функції тотожне твердженню, що систему з рівнянь можна розв'язати для у термінах якщо ми обмежимо і маленьким околом і , відповідно.

Приклад

Розглянемо векторзначну функцію з у визначену як

Матриця Якобі така

і визначник

Визначник є ненульовим усюди. Але, згідно з теоремою, для кожної точки у , існує окіл на якому є оборотною. Зауважимо, що це не те саме, що сказати, що оборотна на всій області значень. У цьому прикладі, не є оборотною, тому що вона не ін'єктивна (оскільки ).

Узагальнення

Многовиди

Теорему про обернену функцію можна узагальнити до диференційовних відображень між диференційовними многовидами. Тут теорема стверджує, що для диференційовного відображення , якщо диференціал ,

є лінійним ізоморфізмом у точці у , тоді існує відкритий окіл точки такий, що

є дифеоморфізмом. Зауважте, що це має на увазі, що і повинні мати однакову вимірність в . Якщо похідна  — це ізоморфізм в усіх точках у , тоді відображення є локальним дифеоморфізмом.

Банахови простори

Теорему про обернену функцію можна узагальнити для диференційовних відображень між Банаховими просторами. Нехай і будуть Банаховими просторами, а буде відкритим околом початку координат в . Нехай неперервно диференційовна і припустимо, що похідна від в 0 це обмежений лінійний ізоморфізм на . Тоді існує відкритий окіл для в і неперервно диференційовне відображення таке, що для всіх з .

Див. також

Посилання

  • Lang, Serge (1995). Differential and Riemannian Manifolds. Springer. ISBN 0-387-94338-2.
  • Lang, Serge (1999). Fundamentals of Differential Geometry. Graduate Texts in Mathematics. New York: Springer. ISBN 978-0-387-98593-0.
  • Nijenhuis, Albert (1974). Strong derivatives and inverse mappings. Amer. Math. Monthly 81 (9): 969980. doi:10.2307/2319298.
  • Renardy, Michael; Rogers, Robert C. (2004). An introduction to partial differential equations. Texts in Applied Mathematics 13 (вид. Second). New York: Springer-Verlag. с. 337338. ISBN 0-387-00444-0.
  • Rudin, Walter (1976). Principles of mathematical analysis. International Series in Pure and Applied Mathematics (вид. Third). New York: McGraw-Hill Book Co. с. 221223.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.