Харран

Харра́н або Ка́рри (тур. Harran; лат. Carrhae; від аккад. Harrânu — «розвилка») — стародавнє місто в Туреччині. Розташоване в північному Межиріччі, вперше згадане у хеттському Богазкейському архіві, а також у Старому Завіті й ассирійських царських написах. Нині — адміністративний центр однойменного району в турецькій провінції Шанлиурфа.

Харран
тур. Harran
Типові будинки старого міста
Типові будинки старого міста
Основні дані
36°51′52″ пн. ш. 39°01′58″ сх. д.
Країна  Туреччина
Регіон Шанлиурфа
Столиця для Ассирія і Омеядський халіфат
Площа 1.054 км²
Населення 61.520 (2008)
Міста-побратими Альберобелло (8 листопада 2013)
Телефонний код 0414
Часовий пояс UTC+3 і UTC+2
Номери автомобілів 63
GeoNames 439166
OSM 223434 ·R (Шанлиурфа (іл))
Поштові індекси 63xxx
Міська влада
Мер міста Ibrahim Özyavuz
Вебсайт harran.gov.tr
Мапа
Харран
Харран (Туреччина)


 Харран у Вікісховищі


Історія

Старий Завіт

Харран — одне з найдавніших міст світу. Не раз згадується в біблійній Книзі Буття. Сім'я Тераха разом з його сином Авраамом вийшла з Уру халдейського та поселилася у Харрані. Там Терах помер і був похований (Бут. 11:31-32). У цій місцевості також жив Лаван, брат Ревеки (Бут. 27:43). Земля Харран мала торгові стосунки з Тіром (Єз. 27:23) і була підкорена ассирійцями (2Цар. 19:12).

Частина Ассирії

В останній третині II тисячоліття до н. е. Харран був завойований ассирійцями, що просувалися на захід і став (при Саргоні II) невід'ємною частиною Ассирії.

Місто було відоме храмом бога Місяця Сіна, храм якого був збудований за вавилонського царя Набоніда. З 3-го тисячоліття до н. е. і аж до Середньовіччя Харран був важливим торговим пунктом, до кінця VII століття до н. е. — провінційної столицею в Ассирії.

Вавилонське панування

Під Харраном вавилонський цар Набопаласар 25 липня 616 до н. е. переміг ассирійську армію на березі Євфрата. У червні 609 до н. е. новий цар Ассирії Ашшур-убалліт II разом з фараоном Нехо II безуспішно спробували відбити Харран. З жовтня 539 до н. е. Харран увійшов до складу ахеменідської імперії, а з 323 до н. е. селевкідської.

Під владою Риму

Після цього в Харрані були розселені ветерани армії Олександра Македонського, пізніше місто потрапило у територію Парфії. У період першого безпосереднього контакту з римлянами під час парфянської кампанії Красса у 53 до н. е. Харран входив у клієнтельське царство Парфії Осроену, саме при Каррах Рим зазнав одну з найбільших поразок у своїй історії. У 214 р. Каракалла присвоїв Каррам статус колонії і відвідав їх у квітні 217, проте був там убитий префектом преторія Макріном. Карри оточували давні міські стіни 4 км завдовжки.

У часи Багдадського халіфату Харран був центром Сабеїзму — релігії, заснованої на поклонінні зіркам.

Відомі особистості

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.