Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії (Коломия)

Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії — чинна дерев'яна церква у Коломиї, пам'ятка архітектури національного значення під охоронним номером 233/1 на вулиці Карпатській 2. Відноситься до найкращих зразків гуцульського сакрального будівництва.

Церква Благовіщення
Пречистої Діви Марії
48°31′38″ пн. ш. 25°01′23″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Івано-Франківська область, Коломия
Початок будівництва 1709 тридільна
Кінець будівництва 1845 перебудова на хрещату
Будівельна система деревина
Стиль Гуцульська школа
Єпархія Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ
Адреса м. Коломия, вул. Карпатська 2
Епонім Благовіщення Пресвятої Богородиці
Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії (Коломия) (Україна)
 Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії у Вікісховищі

Історія

У Коронній метриці 1522 року занесено відомості про проведення візитації у церквах у декількох деканатах, зокрема Коломийському. Це була перша непряма згадка існування православної парафії в Коломиї. Коломийський староста Отто з Ходча 1530 року дав дозвіл на закладення монастиря Святого Архангела Михаїла. У люстрації королівщини на 1565 рік у Коломиї було 4 православні священики, 1579-го їх було шість. В час турецького нападу 1589 року Коломия була повністю спалена, а мешканці вбиті чи взяті у полон. Після цього місто перенесли на нове місце. У Коломиї заклали новий монастир Благовіщення Пресвятої Богородиці, який в середині XVII ст. належав скиту Манявському. В надрукованій у Львові «Тріоді Цвітній» 1663 року зберігся напис про її передачу до коломийського монастиря ігуменом львівського монастиря Івана Богослова.

Дзвіниця Благовіщенської церкви

У Шематизмах Станіславської єпархії парох Олександр Русин відніс у 1920-х роках час її побудови до 1587 року, хоча того року була збудована попередня церква на старому міському цвинтарі Монастирок. На надпоріжнику південних дверей бабинця сучасної будівлі збереглась дата її побудови 1709 рік. Можливо, що її збудував майстер зі Снятина. Орієнтована тридільна будівля складалася з квадратної нави з банею, вужчих бабинця і вівтаря під двосхилими дахами. Особливістю церкви було архаїчне розміщення входів до бабинця, вівтаря у південних стінах. У актах візитацій 1742, 1745 відзначалось, що через втрату прав монастир 1732 був покинутий і через декілька років переданий о. Григорію Жураковському, якого висвятили і поставили парохом. У монастирі були церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії та церква з трапезною без іконостасу і жодного вистрою. Поряд стояли дві хатини, дзвіниця з трьома дзвонами. Монастирські ґрунти лежали за містом і були з півночі обведені валом, зі заходу і півдня обмежені потоком. На них були сади, городи, саджавки для риби.

В акті візитації 1753 церква названа давньою, з вівтарем, престолом, антимінсом з реліквіями. Дерев'яний хрест на престолі мальований. Особливістю будови є наявність одного південного входу до бабинця та вівтаря. Дзвіниця і церква криті гонтом. На 1765 рік церква була відремонтована. При оцінці майна церкви 1804 о. Теодор Бачинський зазначив, що вона збудована на дубових підвалинах з тесаного ялицевого дерева з новим гонтовим покриттям. Церкву оцінили на 250 ринських, дзвіницю на 25 ринських, а парохіяльну церкву Св. Архангела Михайла в Коломиї лише на 43 ринських, філіальну Богоявлення на 95 ринських.

Наступна згадка про церкву походить з 1839, як про філіальну церкву парафії Св. Михайла. Парох о. Іван Озаркевич (18371854) з фундації Григорія Лехника і Михайла Лойвонюка здійснив її перебудову (1845) на хрещату. Ймовірно, що перебудову здійснив відомий майстер Іван Рав'юк з присілку Коломиї, що збудував понад 18 храмів. З смерекових плениць на дубових підвалинах на кам'яному підмурівку до нефу добудували два крила — з вівтарем у північному, та з вівтарем і бабинцем з хорами, причому південне крило стало чільним. Їх покрили двосхилими дахами з сліпими восьмикутними ліхтарями з маківками. Церкву оперезало велике підашшя.

Одночасно з перебудовою встановили новий рококовий золочений чотириярусний іконостас (дата 1800 на іконі «Таємна вечеря»), що ймовірно походив з розібраної церкви в Коломиї — Св. Михайла чи Богоявлення. Він вигнутий у сторону вівтаря і не має намісних ікон. Празничковий ряд формують шість овальних ікон (у кожній намальовано по два празники) і центральна «Таємна вечеря». У Апостольському ряді встановлено 6 ікон з двома Апостолами та центральна — Архиєрей з Богородицею і Іваном Хрестителем. Пророчий ряд складається з 12 овальних ікон і центральної Бог-Отець. Ікони іконостасу походять з кінця XVIII ст. У ХІХ ст. ікони переписав маляр Теофіл Копистинський. У 1944/45-х роках за пароха о. А.Русина інтер'єр покрили орнаментальним олійним розписом Ксенія Кічура і Жигмонт Оріховський.

Після Другої світової війни церква була вперше згадана у наукових працях Григорія Логвина. На початку 1960-х років церкву зняли з реєстрації пам'яток та закрили. Але в 1968 році завдяки втручанню Григорія Логвина її вписали до Національного реєстру пам'яток України під номером 233.[1]

Частково церкву відреставрували в 1980 році, а іконостас відреставрували впродовж 1980-1982. З 1983 у приміщенні церкви відкрили музей писанкового розпису. 8 лютого 1990 храм передали церковній громаді. У 2018 р. церква повернена греко-католикам.[2]

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.