Чемпіонат Львівської області з футболу
Прем'єр-ліга Львівської області з футболу — обласні футбольні змагання серед аматорських команд Львівщини. До 2008 року — Чемпіонат Львівської області з футболу. Проходять під егідою Федерації футболу Львівської області.
Засновано | 1920 рік |
---|---|
Регіон | Львівська область |
Кількість команд | 14 |
Поточний чемпіон | «Юність» (Верхня Білка) |
Найбільше перемог |
ЛКС «Поґонь» (Львів), «Сокіл» (Львів) — (5 перемог) |
Сайт | Львівська Асоціація Футболу |
Попередники — чемпіонати Галичини (1912—1914), турніри Львівського окружного союзу футболу (1920—1939), Першеньство першунів УЦК (1942—1944) та Чемпіонати Дрогобицької області (1945—1958).
Історія
Перша спроба провести чемпіонат Львова відбулась ще 1907 року, коли Львів як і вся Галичина входив до складу Австро-Угорської імперії. Змагання організувало ТЗР — Товариство Забав Рухливих(Товариство фізичних ігор) (пол. Towarzystwo Zabaw Ruchowych). В турнірі взяли участь два найкращі клуби того часу, по три команди від кожного. Від «Поґоні» — Поґонь I, Поґонь II та Поґонь III, а від «Чарних» — Чарні, Лауда та Юніор. Змагання проходили в одне коло, після чого дві найкращі команди у фіналі мали розіграти звання чемпіона. Але змагання закінчились скандалом. Поґонь I програла Поґоні II з неймовірним рахунком — 9:28. Таким чином у фінал виходили дві команди «Поґоні», а «Чарні» залишались ні з чим. Але організатори дискваліфікували «Поґонь» на три місяці, переможцем оголосили «Чарні». Восени того ж року пройшов другий турнір ТЗР, в якому взяли участь два клуби по дві команди від кожного. Знову змагання закінчились скандалом. У матчі Поґонь II — Чарні I, вважаючи що м'яч в їхні ворота забитий з порушенням правил, гравці Поґоні II припинили матч. І знову організатори переможцем визнали «Чарні». Як наслідок — «Поґонь» розірвала відносини як з ТЗР, так і з «Чарні».
Польський футбол у складі Австро-Угорської імперії
25 червня 1911 року вперше в Галичині було створено футбольну федерацію, яка називалась СПФ — Союз польського футболу (пол. Związek Polski Piłki Nożnej), у німецькому варіанті НФАдП — Німецька Футбольна Асоціація для Поляк (нім. Deutscher Fußball-Verband für Polen). У 1911 році Австрійський футбольний союз (нім. Österreichischer Fußball-Bund (ÖFB)) мав федеральну структуру, і новостворений Галицький союз футболу став одним з п'яти (поряд з чеським, моравсько-сілезьким, нижньоавстрійським і альпійським) членів АФС. 1912 року відбулась перша спроба провести чемпіонат Галичини, але його результати було анульовано, так-як не всі клуби змогли договоритись про час та місце проведення кваліфікаційних матчів, через що в установлені терміни матчі не відбулися. І тільки 1913 року вдалось провести Перший чемпіонат Галичини, в якому мали взяли участь 4 клуби в «I класі», по два найкращих від Львова і Кракова — найбільших міст Галичини: «Поґонь» (Львів), «Чарні» (Львів), «Вісла» (Краків) і «Краковія» (Краків). Але «Чарні» в чемпіонаті участі не узяли, так-як Австрійський футбольний союз дискваліфікував їх за участь в матчі з празькою «Спартою», яка на той час перебувала в стані «війни» з АФС. Перемогла «Краковія», а львівська «Поґонь» посіла останнє 3-є місце, не зумівши нічого протиставити краківським клубам. 1914 року до учасників долучилися «Чарні». Спільними зусиллями львівські футболісти відтіснили «Віслу» на 4-ту сходинку, але чемпіонат завершити не вдалось через початок Першої світової війни. На час початку війни лідирувала краківська «Краковія».
Під владою Польщі
1920 року, уже в незалежній Польщі, 7 футбольних клубів заснували Львівський окружний футбольний союз (ЛОФС, пол. Lwowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej) як складову частину Польського футбольного союзу (пол. Polski Związek Piłki Nożnej). На час створення ЛОФС у склад Львівського округу входили Львівське, Станиславівське та Тернопільське воєводства. ЛОФС планував провести перший чемпіонат округу у двох класах. Однак до початку радянсько-польської війни в Класі «А» відбулися лише два поєдинки.
Тодішній територіальний поділ зумовив широке представництво клубів в львівських окружних змаганнях. У турнірах грали команди з етнічних українських теренів, колишнього Львівського воєводства, які нині входять до складу Польщі (Перемишль, Ряшів, Ярослав), клуби з міст Львівщини (Львів, Дрогобич, Борислав), Станиславівщини — Стрий (нині у складі Львівської області, а до вересня 1939 року — Станиславівського воєводства), та Тернопілля — Золочів (нині — Львівська область, до вересня 1939 року Тернопільське воєводство). Після здобуття станиславівською «Реверою» чемпіонського титулу 1931 року, у Станиславові стали подумувати про проведення власного чемпіонату, який вперше пройшов в 1934 році. Відповідно всі клуби Станиславівщини мали вийти із ЛОФС і стати членами Станиславівського окружного футбольного союзу. Однак стрийська «Поґонь» не бажали «бути першими на селі» категорично відмовились, залишаючись таким чином поза всякими офіційними змаганнями.
Тим часом 1934 року замість Класу «А» ЛОСФ — створено «Окружну лігу», що сприяло наведенню більшого порядку у львівському футболі, підняло загальний рівень гри, а відтак збільшило зацікавлення турніром з боку вболівальників. А з 1936 року Львівська окружна ліга перейшла на систему «осінь-весна».
У складі Радянського Союзу
Із приходом радянської влади у 1939 році всі колишні клуби було заборонено як «буржуазні» та «націоналістичні», натомість у німецький час їхню діяльність відновлено та проведено кілька чемпіонатів Галичини під патронатом УЦК, у яких взяли участь клуби Львівщини, Станіславщини та Надсяння.
Після Другої світової війни частина західноукраїнських земель, приєднаних до СРСР 1939 року, було повернуто Польщі згідно з умовами Ялтинської конференції. 15 лютого 1951 року черговий обмін територіями між СРСР та Польщею, до Польщі відійшов Нижньо-Устріцький район, а від Польщі до складу Львівської області повернено сучасний Червоноград, Белз, Угнів та деякі інші населені пункти. І тільки 21 травня 1959 року після приєднання Дрогобицької області — Львівська область отримала сучасні межі.
В цей час турніри відбувалися за системою «весна-осінь». У чемпіонаті області брали участь колективи фізичної культури (КФК), що представляли підприємства, навчальні заклади та добровільні спортивні товариства.
У незалежній Україні
У 1992 році, впроваджено систему «осінь-весна», але з 1999 року обласні змагання повернулися до календаря «весна-осінь». До 1999 року чемпіон Львівської області визначався у клубному заліку, як сумарний результат дорослих та юнацьких складів.
У 2008-му році за ініціативи Ярослава Грися створено Прем'єр-лігу Львівської області, що дало змогу розділити команди не лише за спортивними, а й матеріально-технічними показниками. Що послужило підвищенню рівня обласного чемпіонату.
Усі переможці
Примітки
- Михалюк Ю., Назаркевич Ю., Пастернак Я., Яремко І., Марухняк Й. «Карпати» Львів. Футбол-92/93. Довідник-календар. — Львів, 1992. — с. 72
- Трайтурак, Роман; Дем'янчук, Олександр (17 грудня 2012). Підсумки обласних чемпіонатів 2012. Захід. UA-Футбол. Архів оригіналу за 17 грудня 2012. Процитовано 17 грудня 2012.
- Дем'янчук, Олександр (30 грудня 2016). Підсумки обласних чемпіонатів України 2016. Захід. UA-Футбол. Архів оригіналу за 8 травня 2017. Процитовано 8 травня 2017.
Посилання
- dufll.org.ua
- Футбол Львівщини на WEST Футбол
- Федерація футболу Львівщини
- З історії винниківського футболу
- Звитяжці футбольного краю (ФФУ, 26 січня 2010) Архівовано 12 вересня 2018 у Wayback Machine.
- Статистика чемпіонатів Львівщини 1920—1940 на 90minut.pl (пол.)
- Львівщина — результати чемпіонату та першості (2007) Архівовано 13 лютого 2015 у Wayback Machine.
- Прем'єр-ліга Львівщини 2008
- Чемпіонат та першість Львівщини з футболу 2009
- Чемпіонат та першість Львівщини з футболу 2010
- Підсумки обласних чемпіонатів 2013. Захід
- Підсумки обласних чемпіонатів 2014. Захід
Джерела
- Сало І. А. Футбол… зі сльозами. — Львів: Каменяр, 2007. — 542 с. ISBN 5-7745-1021-2
- ФутболПростір. — № 30 (030), 17-23 листопада 2009. — С. 2
- ФутболПростір. — № 47 (083), 23-29 листопада 2010. — С. 2
- J. Goksiński, Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku: tabele za lata 1907—1939, Warszawa, 2012
- ОФСІ Попов Є. «Футбольна карта України» вип.1 «Львів 1894—1939 рр.» Львів, 1997
- Гінда В. Культура, освіта і спорт під час окупації // Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття. Історичні нариси. У 2-х книгах. — К. : Наукова думка, 2010. — Кн. 1. — С. 723.
- Люпа Б. М. Хроніки львівського футболу / Б. М. Люпа, Я. А. Грисьо, І. Я. Яремко / За ред. Б. М. Люпи. — Львів: ЛА «Піраміда», 2015. — Т. 1 (друга половина ХІХ ст.. — 1965 р.). — 596 с.