Шкарлет Сергій Миколайович
Сергі́й Микола́йович Шкáрлет (нар. 19 жовтня 1972 року, Коканд, Узбекистан) — міністр освіти та науки України з грудня 2020 року, український економіст, професор, доктор економічних наук. Обіймав посади ректора Чернігівського технологічного університету (2010—2020), заступника міністра освіти і науки України з питань європейської інтеграції[1] та тимчасового виконувача обов'язків міністра освіти і науки України (червень — грудень 2020 року)[2].
Шкарлет Сергій Миколайович | |
---|---|
| |
Народився |
19 жовтня 1972 (49 років) Коканд, Узбекистан |
Країна |
СРСР Україна |
Діяльність | економіст, викладач університету |
Alma mater | НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського |
Галузь | Економіка |
Заклад | Чернігівський національний технологічний університет |
Посада | Ректор |
Звання | Професор |
Ступінь | Доктор економічних наук |
Нагороди | |
Роботи у Вікіджерелах |
Життєпис
Закінчив Ніжинську загальноосвітню школу, одержавши атестат про повну загальну середню освіту із золотою медаллю. Після закінчення школи у вересні 1989 року вступив на навчання до Київського політехнічного інституту на факультет прикладної математики за спеціальністю «Математичне забезпечення систем автоматизації», який закінчив у березні 1995 року, одержавши диплом спеціаліста, за фахом інженер-математик.
У жовтні 1995 року для здобуття другої вищої освіти вступив на денну форму навчання до Фінансово-економічного інституту при Чернігівському технологічному інституті за спеціальністю «Облік і аудит», який закінчив у червні 1996 року, одержавши диплом спеціаліста, за фахом економіст.
У жовтні 2000 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук на тему «Економічне управління інноваційною підприємницькою діяльністю в галузі створення програмного забезпечення» за спеціальністю 08.06.02 — «Підприємництво, менеджмент та маркетинг» у спеціалізованій вченій раді Д26.006.04 Київського національного економічного університету.
У 2003 році отримав вчене звання доцента по кафедрі економетрії, обліку й аудиту.
У січні 2008 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук на тему «Формування економічної безпеки підприємств засобами активізації їх інноваційного розвитку» за спеціальністю 08.00.04 — «Економіка та управління підприємствами» у спеціалізованій вченій раді Д26.006.03 ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана».
У жовтні 2008 року отримав звання професора по кафедрі менеджменту.
Одружений, має дочку[3].
Трудова діяльність
З квітня по вересень 1995 року працював інженером-конструктором Ніжинського НВК «Прогрес».
З липня 1996 року по серпень 1996 року обіймав посаду асистента кафедри менеджменту в Чернігівському технологічному інституті. З вересня 1996 року по травень 1998 року був викладачем кафедри економетрії обліку і аудиту в Чернігівському технологічному інституті. З червня 1998 року по квітень 2001 року працював старшим викладачем кафедри економетрії обліку і аудиту в Чернігівському державному технологічному університеті.
З червня 1999 року по липень 2003 року працював проректором з навчально-виховної роботи в Чернігівському інституті інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая (за сумісництвом). З квітня 2001 року по липень 2003 року обіймав посаду доцента кафедри економетрії обліку і аудиту в Чернігівському державному технологічному університеті.
У липні 2001 року став ректором Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая.
У вересні 2006 року обійняв посаду професора кафедри менеджменту Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая.
У травні 2010 року став ректором Чернігівського державного технологічного університету[4].
Т. в. о. міністра освіти і науки України
У червні-серпні 2020 року в опублікованих наукових роботах та докторській дисертації С. Шкарлета було виявлено великі обсяги плагіату[5][6]. Через це низка науковців 6 червня 2020 року виступила із заявою проти його можливого призначення[7] на посаду міністра освіти і науки України[8]. У Дніпрі та ще 10 інших містах країни пройшли протести проти призначення Шкарлета.[9] Незважаючи на це, 17 червня прем'єр-міністр Денис Шмигаль вніс до Верховної ради проєкт постанови щодо призначення Шкарлета міністром[10]. Натомість профільний комітет Ради не підтримав призначення[11].
25 червня 2020 року, уряд призначив Шкарлета заступником міністра освіти і науки з питань європейської інтеграції[1] та поклав на нього тимчасово виконання обов'язків міністра освіти і науки України в уряді Дениса Шмигаля[2]. Відмову підтримувати Шкарлета профільним парламентським комітетом Шмигаль пояснив тим, що «як такої відмови парламенту не було», утримавшись від подальших пояснень[12]. Згодом Шмигаль заявив, що Шкарлет перебуває на випробувальному терміні на кілька місяців[13].
Призначення на посаду міністра освіти і науки
17 грудня 2020 року Верховна Рада України мінімальною більшістю призначила Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти і науки України. При цьому профільний комітет ВР знову, як і під час попередньої спроби внесення цієї кандидатури (у червні 2020), не підтримав її, і рішення передали на розсуд сесійної зали[14].
У процесі обговорення кандидатури С. М. Шкарлета народні депутати знову поверталися до теми виявлення численних фактів плагіату в його наукових працях. Голосування й подальше складання присяги Шкарлетом супроводжувалося вигуками «Ганьба!» і «Геть!». Народний депутат від фракції «Голос» Інна Совсун заявила, що під час голосування за призначення Сергія Шкарлета очільником МОН система «Рада» відобразила голоси деяких депутатів фракції ОПЗЖ, яких фізично не було в сесійній залі парламенту[15]. Невдовзі Офісом Генпрокурора була відкрита справа за кнопкодавство[16]. У лютому 2021 року, депутат Ярослав Железняк повідомив, що відео з зафіксованим фактом неособистого голосування начебто зникло[17].
Призначення Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти і науки України супроводжувалося шаленими процесами та хвилею обурень населення по всій країні. "З гаслом "Нам не потрібен такий міністр!" на вулиці вийшли студенти, науковці і освітяни по всій Україні, в тому числі у містах Київ, Львів, Миколаїв, Тернопіль, Хмельницький, Луцьк, Вінниця, Житомир, Суми, Чернівці, Харків, Одеса, Чернігів, Кривий Ріг та інших[18][19].
У березні 2021 року 45 народних депутатів звернулись з конституційним поданням до Конституційного Суду України, оскарживши постанову про призначення Шкарлета міністром у зв'язку з кнопкодавством[20]. 24 березня Колегія суддів КС відмовилася відкривати провадження у цій справі, і вирішила передати це питання на розгляд Великої палати Суду[21][22].
Політика
За власними словами, 2004 і 2010 року підтримував на президентських виборах Віктора Януковича та Партію регіонів. Балотувався до Чернігівської обласної ради від цієї партії в Деснянському районі м. Чернігова на місцевих виборах того ж року[23]. Був обраний депутатом Чернігівської облради в каденцію 2010—2015 років[24][25].
2015 року балотувався до Чернігівської обласної ради як представник Блоку Порошенка, але вибори програв[26].
Статки
Сім'я має у власності квартиру в м. Чернігові. Станом на 2020 рік готівкою має 62 тис. $ і 85 тис. грн[3]. За 2020 рік задекларував прибутки розміром 940,4 тис. грн: 483,4 тис. зарплати у Чернігівській політехніці та 440,2 тис. зарплати на посаді міністра[27][28].
За даними декларації 2020 року сім'я володіє трьома авто[3]:
- Mitsubishi Pajero WAGON (2013 р.в, куплене у 2018);
- Ford Kuga Titanium (2013 р.в, куплене у 2018), у власності дружини;
- Toyota Land Cruiser 200 (2013 р.в, куплене у 2018).
Крім того, ЧНТУ (де Шкарлет працює ректором і може ним користуватися) у 2020 році купив автомобіль VW Amarok Volcano за 60 000 доларів[29][30].
Контраверсії
У червні 2020 року був звинувачений у плагіаті[31][32][33][34][6].
Василь Садовий і Юрій Бойко проаналізували декілька робіт Шкарлета. Зокрема, монографію Шкарлета та інших авторів «Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні» (С. М. Шкарлет, В. Г. Маргасова, О. М. Коркоц, Ю. В. Ружицький), обсягом у 202 сторінки. У ній були значні фрагменти тексту зі статті авторства Тетяни Бугай «Методичні підходи до оцінки ефективності бюджетного процесу в Україні», яка вийшла у 2015 році, на три роки раніше[32]. За результатами аналізу іншої статті — «Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку: європейський досвід» (авторка Оксана Апарова) — встановлено, що майже весь її текст було переписано до монографії С. Шкарлета. Жодного посилання на ці праці інших авторів (чи згадки про них) у Шкарлета немає[6]. В одній зі статей, що лягла в основу докторської дисертації Шкарлета («Теоретичні основи формування економічної безпеки підприємств»[35]), було виявлено 87 % плагіату — 7 сторінок із 8[36] Текст було списано зі статті російської дослідниці Людмили Гончаренко (Гончаренко Л. П. ) «Процесс обеспечения экономической безопасности предприятия» (журн. Справочник экономиста, 2004, № 12) та з підручника «Економіка підприємства» за редакцією С. Ф. Покропивного. При цьому в розділі Посилання він дає посилання на сайт «Українські реферати»[37].
Сам Шкарлет звинувачення у плагіаті заперечує[38]. Навіть у разі безсумнівного встановлення плагіату в його працях він відкидає будь-які наслідки для себе, заявляючи: «А яке там може бути сьогодні, згідно з законодавством, покарання? У нас що: визначені якісь нормативи? Визначені якісь взагалі рішення по плагіату? Сьогодні це взагалі такий предмет спекуляцій, цей плагіат»[39].
На початку липня 2020 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд проведе розслідування наявності плагіату, але станом на 9 вересня розслідування так і не проведено[40]. Після цього Сергій Квіт, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, яке мало розслідувати звинувачення у плагіаті Шкарлета, заявив, що МОН намагається ліквідувати його агентство.[41].
11 вересня 2020 року, етичний комітет Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти ухвалив рішення про виявлення плагіату в роботах Сергія Шкарлета. Окрім цього, наявність плагіату підтвердили три незалежні міжнародні експерти із США, Чехії та Польщі, які проаналізували уривки робіт, перекладені англійською мовою[42][43].
Шкарлет подав позов проти Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти до Окружного адміністративного суду міста Києва, в якому вимагав «визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення наявності текстових запозичень без посилання на джерело» у низці його наукових робіт. Суд першої інстанції ухвалив рішення на користь чиновника. На початку квітня 2021 року в Нацагентстві заявили, що збираються це рішення оскаржувати в апеляції і пояснили, що воно не набрало чинності і навіть не було надіслане відповідачу[44].
Критика діяльності
4 лютого 2022 року, біля будівлі Кабінету Міністрів України в м. Києві на протест вийшли студенти НаУКМА, які вимагали відставки керівника Міністерства освіти і науки України Сергія Шкарлета після ситуації з виборами президента НаУКМА. Студенти заявляли, що страйкуватимуть до виконання їхньої вимоги[45][46][47].
Відзнаки
Зовнішні зображення | |
---|---|
Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник вручає Сергію Шкарлету нагрудний знак «Заслужений діяч науки і техніки України», 22 березня 2013 | |
- 2001 — лауреат конкурсу «Молодий науковець року» Чернігівської облдержадміністрації;
- 2008 — подяка голови Чернігівської облдержадміністрації;
- Заслужений діяч науки і техніки України (18 травня 2012) — «За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю»[48];
- Орден «За заслуги» ІІІ ступеня (25 червня 2016) — «За значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм»[49];
- Державна премія України в галузі освіти (18 листопада 2017) — за роботу «Науково-теоретичні, методичні та технологічні аспекти комплексної ІТ — підтримки діяльності інноваційного університету» в складі колективу у номінації «Вища освіта»[50];
- Орден «За заслуги» ІІ ступеня (21 січня 2020) — «За значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю»[51].
Примітки
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 759-р-р «Про призначення Шкарлета С. М. заступником Міністра освіти і науки України з питань європейської інтеграції».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 761-р-р «Про тимчасове покладення виконання обов’язків Міністра освіти і науки України на Шкарлета С. М.».
- Шкарлет Сергій Миколайович Архівовано 27 листопада 2021 у Wayback Machine., Bihus.декларації
- Чернігівський технологічний університет обрав ректора. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 24 квітня 2015.
- Серія досліджень наукових робіт Шкарлета на наявність плагіату:
- Новий кандидат на посаду міністра освіти від Зе-команди відзначився «текстовими запозиченнями»
- Монографія Сергія Шкарлета: було твоє — стало моє
- «Наукова стаття» Сергія Шкарлета: тяп-ляп — і готово!
- Так, це знову я, ваш Шкарлет. Забезпечую вас безпекою
- Серіал «Шкарлет». П'ята серія: «Економіка інформаційного типу»
- Заслужений регенератор України
- Плагіатний паровозик
- Стаття Сергія Шкарлета для докторської дисертації — суцільний плагіат
- Російські вуха в докторській дисертації Сергія Шкарлета
- Сайт «Помилок і фальсифікації в наукових дослідженнях»: у монографії кандидата в міністри освіти Шкарлета є плагіат Архівовано 12 вересня 2020 у Wayback Machine., ЛБ, 4 червня 2020
- Ректор «Чернігівської політехніки» може очолити Міністерство освіти Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine. // UA: Суспільне
- Заява науковців про призначення нового міністра освіти і науки. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
- У Дніпрі протестували проти призначення Шкалета в.о. міністра освіти Архівовано 29 вересня 2020 у Wayback Machine., Суспільне, 30 червня 2020
- У Раду внесли постанову про призначення Шкарлета міністром освіти. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 18 червня 2020. Процитовано 18 червня 2020.
- Профільний комітет Ради не підтримав призначення Шкарлета міністром освіти. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 18 червня 2020. Процитовано 18 червня 2020.
- Має добре і ясне бачення: Шмигаль пояснив призначення Шкарлета. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 30 червня 2020. Процитовано 27 червня 2020.
- Шкарлет перебуває на випробувальному терміні, - Шмигаль. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020.
- Міністр зі шлейфом плагіату. Рада призначила Шкарлета керівником Міносвіти. BBC News Україна (укр.). Архів оригіналу за 17 грудня 2020. Процитовано 17 грудня 2020.
- За Шкарлета кнопкодавили, 226 голосов не было — нардеп. Архів оригіналу за 17 грудня 2020. Процитовано 18 грудня 2020.
- Офіс генпрокурора взявся за кнопкодавство під час голосування за призначення Шкарлета | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Архів оригіналу за 19 січня 2021. Процитовано 5 березня 2021.
- Зникло відео, де кнопкодавили за призначення Шкарлета – нардеп. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 6 березня 2021. Процитовано 5 березня 2021.
- У різних містах провели акції проти призначення Шкарлета. ФОТО. 21.12.2020, 21:24
- Житомир доєднався до всеукраїнської акції «Стоп Шкарлет». 21.12.2020, 19:49
- Нардепи оскаржили в Конституційному суді призначення Шкарлета міністром. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 5 березня 2021. Процитовано 5 березня 2021.
- Під час засідань колегій суддів Першого та Другого сенатів Суду розглянуто питання щодо відкриття конституційних проваджень у низці справ | Конституційний Суд України. www.ccu.gov.ua. Архів оригіналу за 24 березня 2021. Процитовано 25 березня 2021.
- Колегія суддів КС відмовилася відкривати провадження у "справі Шкарлета", питання розгляне Велика палата суду. Інтерфакс-Україна (укр.). Архів оригіналу за 24 березня 2021. Процитовано 25 березня 2021.
- Сергій Шкарлет будуватиме нову Чернігівщину! Свобода. ФМ, 17.10.2010. Архів оригіналу за 03.06.2020. Процитовано 03.06.2020.
- Результати виборів депутатів ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах. Чернігівська обласна рада Архівовано 3 червня 2020 у Wayback Machine.. Сайт ЦВК України
- Депутатський склад Чернігівської обласної ради 2010—2015 років
- Шкарлет Сергій Миколайович. ЧЕСНО. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 3 червня 2020.
- Перегляд документа #22b05da8-f37a-43f4-8460-1aa1b4e82c4e | ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ДЕКЛАРАЦІЙ. public.nazk.gov.ua (укр.). Архів оригіналу за 11 листопада 2021. Процитовано 25 березня 2021.
- Скільки заробив Шкарлет в 2020 році: декларація міністра. РБК-Украина (рос.). Процитовано 25 березня 2021.
- Ексміністр: Шкарлет купив авто за гроші, які радили витратити на доплати викладачам вузу Архівовано 21 червня 2020 у Wayback Machine., Лівий берег, 18 червня 2020
- Претендент на должность министра МОН Шкарлет купил себе элитный автомобиль за $60 тыс. университетских средств, — Новосад Архівовано 21 червня 2020 у Wayback Machine., Антикор, 17 червня 2020
- Сергій Шкарлет не став міністром освіти. Чому Архівовано 26 червня 2020 у Wayback Machine., ВВС, 18 червня 2020
- Новий кандидат на посаду міністра освіти від Зе-команди відзначився «текстовими запозиченнями». Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 8 січня 2021.
- Монографія Сергія Шкарлета: було твоє — стало моє. Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 8 січня 2021.
- «Наукова стаття» Сергія Шкарлета: тяп-ляп — і готово!. Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 8 січня 2021.
- Шкарлет С. Теоретичні основи формування економічної безпеки підприємств Архівовано 25 березня 2018 у Wayback Machine., Сіверянський літопис, 2007 рік № 4
- .Понад 87 % роботи — плагіат: науковці проаналізували статтю в.о. міністра освіти Шкарлета на докторську дисертацію Архівовано 12 вересня 2020 у Wayback Machine., УНІАН
- http://www.refine.org.ua/pageid-1330-2.html Змістово-типологічна характеристика економічної безпеки підприємства Архівовано 23 жовтня 2020 у Wayback Machine., Українські реферати, refine.org.ua
- Міністр освіти Шкарлет відповів на звинувачення у плагіаті Архівовано 27 листопада 2021 у Wayback Machine., Главком, 5 липня 2020
- Шкарлет про плагіат: А яке там може бути покарання? Архівовано 1 жовтня 2020 у Wayback Machine., Нова Українська школа, 9 липня 2020
- Уряд проводить розслідування щодо звинувачень Шкарлета у плагіаті — Шмигаль Архівовано 3 липня 2020 у Wayback Machine., Главком, 3 липня 2020
- Міносвіти намагається ліквідувати агентство, яке розслідує плагіат у наукових роботах в.о. міністра освіти Архівовано 21 вересня 2020 у Wayback Machine., 5, 4 липня 2020
- Тепер офіційно: НАЗЯВО знайшло плагіат в наукових роботах Шкарлета. Українська правда _Життя. Архів оригіналу за 11 вересня 2020. Процитовано 11 вересня 2020.
- У роботах Сергія Шкарлета є плагіат - визнав комітет з етики НАЗЯВО. LIGA (укр.). 11 вересня 2020. Архів оригіналу за 11 вересня 2020. Процитовано 11 вересня 2020.
- У НАЗЯВО прокоментували рішення суду про пошук плагіату в роботах Шкарлета. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 6 квітня 2021. Процитовано 6 квітня 2021.
- Студенти Києво-Могилянської академії оголосили страйк. 03.02.2022, 18:44
- МОН скасувало наказ про перевибори президента Києво-Могилянської академії. 04.02.2022, 07:35
- «Скасуйте міністра»: студенти прийшли під Кабмін з вимогою відставки Шкарлета – фоторепортаж. 04.02.2022, 16:00
- Указ Президента України від 18 травня 2012 року № 331/2012 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня науки»
- Указ Президента України від 25 червня 2016 року № 276/2016 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України»
- Указ Президента України від 18 листопада 2017 року № 374/2017 «Про присудження Державних премій України в галузі освіти 2017 року»
- Указ Президента України від 21 січня 2020 року № 18/2020 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України»
Джерела
- Персональна сторінка Шкарлета С. М. на сайті Чернігівського національного технологічного університету
- Сергію Шкарлету вручено нагрудний знак та посвідчення «Заслужений діяч науки і техніки України» (Архівовано 25 квітня 2015) — Сайт МОН України
- Євдокія Тютюнник (11 серпня 2011). Ректор Сергій ШКАРЛЕТ: «Студента треба підлаштувати під потреби роботодавця». Урядовий кур'єр. Процитовано 24 квітня 2015.
- Сергій Павленко (2 лютого 2012). Сергій Шкарлет: «Законодавче оновлення у сфері вищої освіти є нагальною потребою». Голос України. Процитовано 16 квітня 2015.
- Рішення Комітету з питань етики за скаргами на порушення академічної доброчесності у наукових публікаціях д.е.н., проф. Шкарлета С.М. від 11 вересня 2020 року