Ярмо
Ярмо́ — деталь в упряжці волів, аналог хомута в упряжці коней.
![](../I/Zugochsen.jpg.webp)
Українське «ярмо» походить від прасл. *(j)arьmo, *(j)arьmъ[1].
Історія
Згідно з даними археології, перші ярма з'явилися у 3,5-3 тисячоліттях до н. е. в Єгипті та Межиріччі. Вони були досить примітивні, застосовувалися лише з рогатими тваринами, такі як воли, буйволи, зебу: оскільки кріпилися до рогів (лобні, потиличні)[2].
У праіндоєвропейській мові назва ярма реконструюється як *i̯ugom: від цього слова походять прасл. *igo < *jъgo («ярмо», «іго»), лит. jungas, лат. jugum, нім. Joch, англ. yoke, дав.-гр. ζυγόν, перс. یوغ, санскр. युग[3]. Назви інших елементів упряжі також можуть мати дуже давнє походження: приміром, від пра-і.є. *ei-/*-oi («дишель», «жердина для запрягу») через прасл. *oie походить укр. війя[4].
Різновиди
![](../I/Child_and_ox_ploughing%252C_Laos_(1).jpg.webp)
- Ярмо головне — кріпиться до рогів. У ньому виділяють:
- Ярмо зашийне — найбільш поширене. В Україні, а також на півдні дореволюційної Росії вживалося парне зашийне ярмо, яке зачіплялося за дишель (війя) простим дерев'яним (лозовим) кільцем (каблучкою) і замикалося на шиї занозою.
Ярма частіше бувають парними, тобто призначеними для пари тварин, але водяних буйволів зазвичай запрягають в одиночне ярмо, що має форму лука[5]. Письмово засвідчене історичне використання одиночного ярма в Північній Америці, Китаю, Африці і Німеччині[6]. На території України одиночне ярмо, аналогічне за конструкцією парному, траплялося в Поліссі; запряженого в нього вола називали «бовкуном»[7][8]. З'єднуватися одиночне ярмо з плугом чи повозкою могло і за допомогою голобель[9] чи посторонків.
Будова
![](../I/Bulls_plowing_in_the_mountains_of_paramo_Mucuchies.JPG.webp)
![](../I/%D0%A5%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B7_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0_%D0%AF%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D1%96%D1%80'%D1%8F_%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D1%83_%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%96_%D0%B7_%D1%81%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B1%D0%B8_%E2%84%96_1._(%D1%96%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80'%D1%94%D1%80)(4).JPG.webp)
Зашийне ярмо складається з двох основних деталей: чашовини — верхньої пластини, що лежить на шиї вола, підгірля (підшийка) — нижньої пластини, яка знаходиться під шиєю. Чашовина й підгірля з'єднуються снізками, а ззовні фіксуються занозами. Снізки кріплять до чашовини зверху затягачами або заволічками — шкіряними ремінцями або мотузками, іноді замість затягача у снізок простромляють кілочок. До чашовини кріпиться за допомогою приво́ю дерев'яне плетене кільце — каблучка (облук), яка надівається на довгу жердину — війя (аналог дишла), і фіксується прити́кою.
У гуцулів побутували дещо інші терміни: чашовина звалася «плече», підгірля — «підгорниця», снізок — «смик», занози — «занізки», каблучка — «живець» (залізне кільце) чи «ро́скрут» (кільце з пареного дерева); притика — «прити́качем».
Використовують й інші конструкції ярма: у них підгірля, снози й занози зроблені одним цілим, у вигляді скоб, вставлених знизу в отвори на чашовині.
Термінологія
- Війце́ — гряділь плуга, розташований між двома парами волів[10]. На одному кінці до нього шворнем чи каблучкою з притикою кріпилося ярмо, на другому — леміш і чепіги.
- Війя́, війє́ — дишель у воловому запрягу; жердина, яка з'єднує віз (плуг) з ярмом. Має вигляд довгої палиці з розвилкою у задній частині: кінці відгалужень кріплять до передньої осі.
- Дві́йло — жердина (колода), що використовувалася для з'єднання ярм при запрягу кількох пар волів цугом[11].
- Зано́зи (однина — зано́за, також зані́з, зані́зка) — зовнішні кілки, палиці, які з'єднують чашовину з підгірлям. На відміну від нерухомих сніз, зроблені рознімними: їх вставляють у край ярма для запирання шиї вола і запобігання випряганню. У гуцулів звались «занізками»[12][13].
- Затя́гач (також заволі́чка) — ремінь для кріплення сніз до чашовини
- Каблу́чка (також облук) — сплетене з дерева, сиром'ятної шкіри, а іноді залізне кільце, яким війя кріпиться до ярма. Також каблучкою зовуть таке ж кільце, яке кріпиться на війї у тому місце, де воно розгалужується — для запобігання розщепленню. У гуцулів дерев'яна каблучка відома під назвою «роскрут», залізна — «живець».
- Підгі́рля (також підгорля, підгірлиця, підшийок) — нижня частина ярма, яка знаходиться під шиєю. У гуцулів звалася «підгорницею».
- Приві́й — мотузка або ремінець, якими кріпиться каблучка до чашовини
- Прити́ка — чека, що вставляється в отвір на кінці війя і фіксує його в каблучці ярма або шворінь, що рухомо з'єднує війя з ярмом. У гуцулів звалася «притикачем».
- Сно́зи або снізки — пара внутрішніх палиць, які з'єднують чашовину з підгірлям. На відміну від заноз, закріплені нерухомо. У гуцулів звалися «смиками».
- Чашовина або чашина — верхня частина ярма. У гуцулів звалася «плечем».
У культурі
![](../I/Zaporozhians_-_Crimea.jpg.webp)
Символіка
- Ярмо — символ поневолення, його переносне значення — «тягар», «ноша», «іго» (останнє слово теж колись мало значення «ярмо для худоби»).
- З іншого боку, із запряженими в парне ярмо тваринами асоціювалася подружня пара, взагалі всі, хто трудиться разом: від прасл. *sǫprǫgъ («тварина в парному ярмі») походять такі слова, як супруг («подружжя»), супряга («сумісна робота»). Весільний обряд надягання ярма нареченим донедавна зберігався у гуцулів[17][18]. На Бойківщині молода сідала на ярмо, яке держав на колінах молодий, і він знімав з неї вінок і надягав очіпок[19].
- Ярмо з перехрещеними стрілами було емблемою Іспанської фаланги.
![](../I/Char_a_boeufs_-_Roumanie.jpg.webp)
![](../I/Etnografski_muzej_Beograd_Kolega2357_23.jpg.webp)
Фразеологія
- Ярмо нарвати — прикріпити ярмо до війя
- Гне шию, як віл у ярмі — про тяжку працю
- Йти неначе у ярмо — дуже неохоче йти
- Запрягати в ярмо — поневолювати
- Притики давати — зачіпати[20]
- Гусяче ярмо — недоладна, невдатна річ[джерело?]
Прислів'я
- Аби шия — ярмо буде
- Багатому — корона на голову, бідному — ярмо на шию.
- Дарма ярма, аби занози наші
- Коли віл пропав, то пропадай і ярмо!
Інше
- Словом єрмо, єре́м (фонетичні варіанти ярмо)[21] називалися елементи конструкції деяких механізмів (прохідної ступи, ручного млина).
- Югер — давньоримська міра площі, назва якої (лат. jugerum) пов'язана з jugum («ярмо»).
- Вени, по яких тече кров від головного мозку до серця, називають «яремними» (venae jugulares): латинська назва походить від пізньо-лат. jugulum («шия»), утвореного від jugum.
- Ярмом колись називали ключицю[22].
- «Ярмом» чи «ігом» (jugum) у стародавніх римлян називалися ворітця з двох увіткнутих у землю вертикальних й одного поперечного горизонтального списа, під якими переможці змушували пройти переможених на знак покори. Це називалося sub jugum mittĕre (sub jugo mittĕre, sub jugo abire) — «поставити під ярмо/ярмом»[23].
Галерея
- Запряг волів у поселенні Мамфорд, штат Нью-Йорк
- Запряг парним зашийним ярмом. Вісконсин, США
- Запряг зашийним ярмом. Середина XX ст.
- Запряг зашийним ярмом двох зебу в Індії
- Ярмо в етнографічному музеї у Дітенгаймі
- Запряг зашийним ярмом у М'янмі
- Зашийне ярмо з Музею-садиби Владислава Оркана (Польща).
- Традиційне іспанське ярмо
Див. також
Примітки
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
- SIGAUT François in Jougs, contre jougs, 1993, P.
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.
- Conroy, Drew. Ox Yokes: Culture, Comfort and Animal Welfare. World Association for Transport Animal Welfare and Studies. Процитовано 23 травня 2011.
- Roosenberg, Richard (1992). Britchen, Brakes, Head Yokes for restraining loads behind oxen. TechGuides. Tillers International. Архів оригіналу за 4 жовтня 2011. Процитовано 21 травня 2011.
- Сухопутний транспорт/ С. А. Макарчук, Етнографія України: Навчальний посібник, Львів «Світ», 2004
- Бовкун // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Хведір Вовк. 6. Способи пересування // Студії з української етнографії та антропології. — К. : "Мистецтво", 1995. — ISBN 5-7715-0729-6.
- Війце // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Двійло // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Заніз // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Заніз // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Налигач // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Налигувати // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Ключ // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 664.
- Історичний факультет Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. Управління у справах національностей і релігій Одеської обласної державної адміністрації. Одеська обласна спілка краєзнавців Весільна обрядовість у часі і просторі Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Одеські етнографічні читання» Одеса — 2010
- Ярмо // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1967. — Т. 8, кн. XVI : Літери Уш — Я. — С. 2129. — 1000 екз.
- На основі матеріалів СУМ-11
- Єрем // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Ярмо // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- jugum // Латинско-русский словарь
Джерела
- Ярмо // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Зеленин Д. К. Восточнославянская этнография/ IV. Рабочий скот, сбруя, транспортные средства.
- Вовк Ф. Студії з української етнографії та антропології. — Харків: Видавець Савчук О. О., 2015. — 464 с.; 199 іл.
Посилання
- Налигач // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1961. — Т. 4, кн. VIII : Літери Ме — На. — С. 1072. — 1000 екз.
- Привій // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XII : Літери По — Риз. — С. 1489. — 1000 екз.
- Ярмо // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1967. — Т. 8, кн. XVI : Літери Уш — Я. — С. 2129. — 1000 екз.