2013 у праві
Ця стаття присвячена головним подіям у галузях правотворчості, правосуддя, правозастосування та юриспруденції в 2013 році.
2013 рік у праві | ||
2011 2012 — 2013 — 2014 2015 | ||
Див. також: Інші події у 2013 |
Події у світі
- 5 січня — Голова Палестинської Національної Адміністрації Махмуд Аббас видав указ про перейменування ПНА на «Державу Палестина»[1][2] Ізраїль, США, Норвегія та деякі інші країни це рішення не визнали[3][4].
- 20 січня — Австрійський референдум про призов. Виборці з великою перевагою (60 %) висловилися за збереження призову і проти формування професійної армії. Явка склала 52,4 %.
- 23 січня — Парламент Каталонії прийняв декларацію про державний суверенітет регіону і право нації на самовизначення[5].
- 27 січня — Болгарський референдум щодо атомної енергії. Виборці більшістю голосів (60,6 %) підтримали будівництво АЕС Белене, проте через низьку явку (20,2 %), що склала менше необхідних 60 %, результати референдуму вважаються юридично недійсними.
- 29 січня — Суд Європейської асоціації вільної торгівлі вільної торгівлі відхилив всі матеріальні претензії до Ісландії у судовій справі навколо виплат британським і нідерландським клієнтам банку Icesave, що збанкрутував 2008 року[6].
- 10—11 березня — Референдум щодо статусу Фолклендських островів. При явці в 91 % практично всі виборці (99,8 %) проголосували за збереження за Фолклендами статусу заморської території Великої Британії.
- 16 березня — Зімбабвійський конституційний референдум проходив для схвалення проекту нової конституції держави. В результаті конституція була схвалена переважною більшістю голосів: за близько 95 %. Явка склала близько 50 %.
- 18 липня — Американське місто Детройт, яке було колись столицею автопрому США, почало процедуру банкрутства через багатомільйонний бюджетний дефіцит і зовнішні борги, які перевищують 15 млрд доларів[7].
- 12 вересня — Парламент Індії прийняв Закон про національну продовольчу безпеку, який має на меті забезпечити субсидованим зерновим продовольством приблизно дві третини з 1.2 мільярда індійців.
- 22 вересня — Громадяни Швейцарії на референдумі проголосували за збереження загального призову на військову службу[8].
- 23 вересня — Суд Єгипту постановив заборонити діяльність Братів-мусульман на території країни[9].
- 20 жовтня — На референдумі в Сан-Марино повинні були вирішити питання про заявку на входження Сан-Марино до Європейського Союзу, а також щодо прив'язки підвищення зарплати до інфляції в країні. Хоча обидві пропозиції були схвалені більшістю голосів, за жодну з них не проголосувало 32 % від загального числа зареєстрованих виборців. Таким чином, обидві пропозиції не підтримані.
- 1 грудня — Хорватський конституційний референдум пройшов для схвалення поправки до Конституції Хорватії, згідно з якою шлюб повинен визначатися як союз між чоловіком і жінкою, що, таким чином, означає фактичну заборону одностатевих шлюбів. За внесення поправки висловились 65,87 % виборців при явці у 37,9 %.
- 3 грудня — Федеральний суд США затвердив банкрутство міста Детройт, обтяженого боргами на 18 мільярдів доларів[10].
- 5 грудня — Рада Безпеки ООН одностайно схвалила військове втручання французьких та африканських військ до Центральноафриканської республіки і запровадила ембарго на поставки до країни зброї[11].
- 16 грудня — Федеральний суд у Вашингтоні визнав програму стеження Агенції національної безпеки за громадянами США незаконною[12].
- 20 грудня — Державна дума Російської Федерації прийняла «Закон про блокування екстремістських сайтів», що дозволяє Роскомнадзору негайно, без рішення суду, блокувати сайти, що поширюють заклики до масових заворушень та іншу «екстремістську інформацію». Набрав чинності 1 лютого 2014.
Міжнародні документи
- 24 лютого — 11 африканських держав і ООН підписали в столиці Ефіопії Аддис-Абебі рамкову угоду про направлення в Демократичну Республіку Конго військ Анголи, Замбії, Зімбабве, Лесото, Малаві, Маврикію, Намібії, Танзанії, ПАР для протидії повстанцям з «Руху 23 березня» (М23)[13].
- 7 березня — Резолюція Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй 2094. Рада Безпеки засудила третє ядерне випробування Корейської Народно-Демократичної Республіки та посилила спроможність інших країн застосовувати санкції. Прийнята одноголосно.
- 12 вересня — Сирія приєдналася до Конвенції про заборону хімічної зброї[14]
- 27 вересня — Резолюція Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй 2118 стосовно використання сирійської хімічної зброї під час громадянської війни в Сирії. Прийнята одноголосно.
- 24 листопада — Представники Ірану, США, Китаю, Великої Британії, Росії, Франції і Німеччини досягли угоди про ядерну програму Тегерана на переговорах у Женеві[15][16].
Право України
Події
- 9 січня — Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі Олександр Волков проти України.
- 16 січня — почав функціонувати Єдиний реєстр адвокатів України.
- 29 січня — колишній начальник головного управління кримінального розшуку МВС Олексій Пукач за вбивство Георгія Гонгадзе засуджений до довічного ув'язнення.
- 1 лютого — Верховний Суд надав узагальнення судової практики щодо:
- 8 лютого — Вищий адміністративний суд України скасував депутатські повноваження Павла Балоги та Олександра Домбровського[20].
- 22 лютого — XI черговий з'їзд суддів України.
- 28 лютого — Утворені Міністерство освіти і науки України та Міністерство молоді та спорту України шляхом реорганізації Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та Державної служби молоді та спорту України[21].
- 17 травня — Головою Верховного Суду обраний Романюк Ярослав Михайлович[22].
- 17 червня — у всіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції запроваджено порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, які отримали можливість одержувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді[23].
- 20 червня — опублікований українською мовою офіційний текст Угоди про асоціацію Україна — ЄС.
- 1 жовтня:
- 14 жовтня — Віктор Янукович своїм Указом скасував обов'язковий призов на строкову службу до Збройних сил України[26].
- 21 листопада — уряд Азарова призупинив процес підготовки до укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС[27].
Міжнародні договори України
- 11 січня — Україна приєдналася до:
- Конвенції про скорочення безгромадянства, вчиненої 30 серпня 1961 року у м. Нью-Йорку[28];
- Конвенції про статус апатридів, учиненої 28 вересня 1954 року в м. Нью-Йорку[29];
- Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання, вчиненої 23 листопада 2007 року в м. Гаазі[30].
- 18 вересня — Верховна Рада ратифікувала Європейську конвенцію про захист домашніх тварин, учинену 13 листопада 1987 року у м. Страсбурзі[31].
- 19 вересня — Верховна Рада ратифікувала Рамкову конвенцію Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства, вчинену 27 жовтня 2005 року в м. Фаро[32].
Найпомітніші закони
- 4 липня — Про утилізацію транспортних засобів[33]
- 19 вересня:
- Про внесення змін до статті 98 Конституції України[34]
- Про Митний тариф України[35][36][37]
- 24 жовтня — Про засади функціонування ринку електричної енергії України[38] (втратив чинність 11.06.2017)
- 19 грудня — Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань[39] (втратив чинність 28.02.2014).
Основні рішення Конституційного Суду
- 3 червня — Справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці[40].
- 11 липня — Справа про відшкодування витрат на юридичні послуги у господарському судочинстві[41].
- 15 жовтня:
- Не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати[42];
- Не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати[43].
Померли
- 12 січня — Шмідт Юрій Маркович, 75, російський адвокат і правозахисник.
- 1 лютого — Ед Коч, американський юрист, політик, політичний коментатор, кінокритик. Був мером Нью-Йорка з 1978 по 1989 рік.
- 13 лютого:
- Петер Койманс, нідерландський державний діяч, міністр закордонних справ, професор Лейденського університету, суддя Міжнародного суду в Гаазі (1997—2006);
- Незнанський Фрідріх Євсеєвич, юрист, російський публіцист і письменник.
- 14 лютого — Рональд Дворкін, американський і британський юрист, політолог, філософ і теоретик права, творець концепції «права як цілісності/чесності» (law as integrity).
- 27 лютого — Адольфо Сальдівар Ларраін, 69, чилійський політик, юрист, посол в Аргентині (2010—2013), голова Сенату (2008—2009)[44].
- 1 травня — Сегай Михайло Якович, правознавець, доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії правових наук України, криміналіст.
- 12 травня — Алексєєв Сергій Сергійович, російський правознавець, доктор юридичних наук, член-кореспондент РАН (1991), член-кореспондент АН СРСР з 1987 р., іноземний член Національної академії правових наук України.
- 1 червня — Зеленецький Володимир Серафимович, 76, вчений-правознавець, доктор юридичних наук, професор, дійсний член (академік) Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України[45].
- 14 липня — Мартиненко Петро Федорович, 77, правознавець, професор КНУ імені Тараса Шевченка (1993), декан юридичного факультету Міжнародного Соломонового університету, професор Дипломатичної академії при МЗС України і Національного університету «Києво-Могилянська академія», у 1996—2001 — суддя Конституційного Суду України, член Конституційної Асамблеї (з травня 2012), заслужений юрист України.
- 15 серпня — Жак Вержес, 88, французький юрист, адвокат на процесі Слободана Мілошевича та багатьох інших гучних процесах[46].
- 22 серпня — Челишев Михайло Юрійович, 40, професор, завідувач кафедри цивільного та підприємницького права Казанського федерального університету, отруєння вуглекислим газом[47].
- 13 жовтня — Крашенинников Євген Олексійович, 62, російський юрист, лідер ярославської цивілістичної школи, редактор журналу «Нариси з торговельного права»[48].
- 31 жовтня — Андрес Нарваса, 84, філіппінська юрист, головний суддя Верховного суду Філіппін (1991—1998)[49].
- 6 листопада — Йосеф Хариш, 90, генеральний прокурор, юридичний радник уряду Ізраїлю (1986—1993)[50].
- 7 листопада — Чітта Ранджан Де Сілва — шріланкійський юрист, генеральний прокурор (2007—2008)[51].
- 9 листопада — Грошевий Юрій Михайлович, вчений, доктор юридичних наук, професор, академік і віце-президент Національної академії правових наук України[52].
- 5 грудня — Нельсон Мандела, 95, південноафриканський правозахисник, політик та юрист, президент Південно-Африканської республіки (1994—1999)[53][54].
Див. також
Примітки
- Abbas replaces 'PNA' with Palestine. Архів оригіналу за 12 березня 2013. Процитовано 20 грудня 2018.
- Information Ministry to Use 'State of Palestine' on Press Cards Архівовано 15 січня 2013 у Wayback Machine.. — WAFA, 8 січня 2013 року
- США не будут называть Палестинскую автономию «Государством Палестина». Русская служба «Голоса Америки». 08.01.2013. Архів оригіналу за 19.01.2013. Процитовано 13 січня 2013.
- State of Palestine Name Change Shows Limitations (англ.). Associated Press. Jan. 07, 2013. Архів оригіналу за 19 січня 2013. Процитовано 13 січня 2013.
- Барселона вспомнила о праве на самоопределение.
- Рейк'явік виграв гучну судову справу
- Детройт: найбільше банкрутство в історії США
- Швейцарці виступили проти скасування військового призову. Архів оригіналу за 30 грудня 2013. Процитовано 8 грудня 2018.
- У Єгипті заборонили діяльність «Братів-мусульман»
- Суд утвердил банкротство Детройта, город готовит план реструктуризации
- Французи втрутилися до конфлікту в ЦАР
- В США суд признал программу слежки за мобильными телефонами незаконной
- Лідери 11 африканських країн підписали угоду про протидію конголезьким повстанцям
- Сирія приєдналася до Конвенції про заборону хімічної зброї. Архів оригіналу за 18 вересня 2013. Процитовано 8 грудня 2018.
- Іран погодився частково згорнути свою ядерну програму
- Хто виграв від «історичної угоди» між Іраном та Заходом?
- Судова практика щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України. Верховний Суд України. 01.02.2013. Процитовано 12.12.2018.
- Судова практика з розгляду цивільних справ про захист прав споживачів (2009 - 2012 рр.). Верховний Суд України. 01.02.2013. Процитовано 12.12.2018.
- Судова практика з розгляду цивільних справ про захист прав споживачів (2009 - 2012 рр.). Верховний Суд України. 01.02.2013. Процитовано 12.12.2018.
- ВИЩИЙ СУД ПОЗБАВИВ МАНДАТІВ ДВОХ ДЕПУТАТІВ
- Указ Президента України від 28 лютого 2013 року № 96/2013 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади»
- Про обрання Голови Верховного Суду України: Постанова Верховного суду України від 17.05.2013 № 1. Процитовано 12.12.2018.
- Проект "Електронний суд".
- Замах на держреєстри: історія однієї з найзухваліших оборудок в Україні. Дзеркало тижня. 4 жовтня 2013. Процитовано 08.12.2018.
- Надсилання судової повістки у вигляді SMS-повідомлень.
- В Україні на 2014 рік скасовано обов'язковий призов до армії. ZN.UA. 14 жовтня 2013. Процитовано 18.02.2019.
- Азаров відмовився від угоди про асоціацію з ЄС
- Закон України від 11 січня 2013 року № 22-VII «Про приєднання України до Конвенції про скорочення безгромадянства»
- Закон України від 11 січня 2013 року № 23-VII «Про приєднання України до Конвенції про статус апатридів»
- Закон України від 11 січня 2013 року № 26-VII «Про ратифікацію Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання»
- Закон України від 18 вересня 2013 року № 578-VII «Про ратифікацію Європейської конвенції про захист домашніх тварин»
- Закон України від 19 вересня 2013 року № 581-VII «Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про значення культурної спадщини для суспільства»
- Закон України від 4 липня 2013 року № 421-VII «Про утилізацію транспортних засобів»
- Закон України від 19 вересня 2013 року № 586-VII «Про внесення змін до статті 98 Конституції України»
- Закон України від 19 вересня 2013 року № 584-VII «Про Митний тариф України»
- Митний тариф України (Групи 01-72) від 19.09.2013
- Митний тариф України (Групи 73-97) від 19.09.2013
- Закон України від 24 жовтня 2013 року № 663-VII «Про засади функціонування ринку електричної енергії України»
- Закон України від 19 грудня 2013 року № 712-VII «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань»
- Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2013 від 03.06.2013
- Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2013 від 11.07.2013
- Рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2013 від 15.10.2013
- Рішення Конституційного Суду України № 9-рп/2013 від 15.10.2013
- 1 червня 2013 року на 77-му році пішов з життя Володимир Серафимович Зеленецький. Національна академія правових наук України. Архів оригіналу за 25 серпня 2013. Процитовано 20 грудня 2018.
- У Парижі помер «адвокат диявола»
- Архівована копія. Архів оригіналу за 3 грудня 2013. Процитовано 15 грудня 2018.
- Помер Грошевий. ЗіБ. 11.11.2013. Процитовано 11.12.2018.
- BBC: Nelson Mandela, South Africa's first black president, dies aged 95
- New York Times: Nelson Mandela, South African Icon of Peaceful Resistance, Is Dead
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.