2014 у праві
Ця стаття присвячена головним подіям у галузях правотворчості, правосуддя, правозастосування та юриспруденції в 2014 році.
2014 рік у праві | ||
2012 2013 — 2014 — 2015 2016 | ||
Див. також: Інші події у 2014 |
Події у світі
- 14-15 січня — 98 % єгиптян на референдумі підтримали проект нової конституції[1].
- 16 січня — Каталонський парламент проголосував за референдум про незалежність від Іспанії[2].
- 26 січня — Національна асамблея Тунісу прийняла демократичну конституцію[3].
- 9 лютого — у Швейцарії 50,3 % учасників референдуму підтримали квоти для обмеження приплив робочої сили з інших країн[4].
- 20 лютого — Велика Британія відновила дипломатичні відносини з Іраном[5]
- 15 березня — Росія використала право вето в Раді Безпеки ООН, чим заблокувала ухвалення резолюції проти кримського «референдуму»[6].
- 18 березня — у Кремлі підписали угоду про приєднання Криму та Севастополя до Росії, її скріпив підписом президент Путін, спікер розпущеної Верховної ради Криму Володимир Константинов, прем'єр Сергій Аксьонов, мер Севастополя Олексій Чалий[7].
- 21 березня — Конституційний суд Таїланду визнав недійсними результати парламентських виборів, що пройшли 2 лютого[8].
- 28 квітня — Європейський союз увів безвізовий режим з Молдовою[9].
- 22 травня — у Таїланді стався військовий переворот, головнокомандувач перебрав контроль над урядом і призупинив дію конституції країни[10].
- 12 червня — Суд загальної юрисдикції (ЄС) підтримав рішення про штраф компанії Intel у розмірі $1,43 млрд за зловживання позицією лідера на ринку мікропроцесорів[11].
- 1 липня — вперше після закінчення Другої світової війни японський уряд на чолі з прем'єром Сіндзо Абе дозволив застосовувати війська за кордоном[12] «у рамках колективної оборони для захисту дружніх держав».
- 28 липня — Третейський суд у Гаазі прийняв рішення у справі колишніх акціонерів ЮКОСа проти Росії. Суд постановив, що Росія порушувала Енергетичну хартію, і фактично реквізувала нафтокомпанію, та присудив компенсацію в розмірі $50 млрд[13].
- 1 серпня — Європейський Союз увів санкції третього рівня щодо Росії через її політику стосовно України.
- 7 серпня — уряд Росії ввів повну заборону на поставки яловичини, свинини, м'яса птиці, риби, сирів, молока та плодоовочевої продукції з Австралії, Канади, ЄС, США та Норвегії терміном на один рік[14]; заборонив літати українським авіакомпаніям над територією РФ[15].
- 18 вересня — 55 % шотландців висловилися за єдність з Великою Британією на референдумі[16].
- 30 жовтня — Швеція офіційно визнала Палестину[17].
- 17 грудня — Європарламент визнав Палестинську державу[18].
- 18 грудня — Європейський союз заборонив інвестиції в окупований Крим[19].
Міжнародні документи
- 10 лютого — Угода про вільну торгівлю між Австралією та Південною Кореєю (набрала чинності 12 грудня).
- 11 березня — Угода про вільну торгівлю між Канадою та Південною Кореєю (набрала чинності 1 січня 2015).
- 27 березня — Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію на підтримку територіальної цілісності України та про визнання недійсним «референдуму» в Криму[20][21].
- 10 квітня — ПАРЄ позбавила Росію права голосу, можливості участі в обранні суддів і генерального секретаря Ради Європи, заборонила Росії брати участь у керівних органах ПАРЄ та спостережних місіях до кінця 2014 року[22]. Згодом ці санкції неодноразово продовжувались.
- 29 травня — президенти Росії, Білорусі і Казахстану підписали договір про утворення Євразійського економічного союзу[23].
- 27 червня:
- Угоду про асоціацію з ЄС підписала Грузія;
- Угоду про асоціацію з ЄС підписала Молдова[24].
- 8 липня — Японсько-австралійська угода про економічне партнерство (набрала чинності 15 січня 2015).
- 15 липня — Угода про Новий банк розвитку підписана Бразилією, Росією, Індією, Китаєм та Південною Африкою на VI саміті БРІКС.
- 18 вересня — Конвенція Ради Європи про маніпулювання спортивними змаганнями, підписана 15-ма державами в Евіларі, кантон Берн, Швейцарія.
- 29 жовтня — на Глобальному форумі з прозорості та обміну інформацією в податкових цілях представники 51-ї країни підписали угоду, що передбачає щорічний автоматичний обмін даними про рахунки нерезидентів. Рішення означає відмову від банківської таємниці в її колишній формі[25].
- 10 грудня — Конвенція Організації Об'єднаних Націй про прозорість в контексті арбітражних розглядів між інвесторами та державами на основі міжнародних договорів. Прийнята Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй (англ. United Nations Convention on Transparency in Treaty-based Investor-State Arbitration)[26] (набрала чинності 18 жовтня 2017).
- 15 грудня — Угода про статус та функції Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (англ. Agreement on the status and functions of the International Commission on Missing Persons) підписана Бельгією, Чилі, Кіпром, Сальвадором, Люксембургом, Нідерландами, Сербією, Швецією, Великою Британією в Брюсселі.
Право України
Події
- 16 січня — фракції регіоналів і комуністів у Верховній Раді у ручному режимі прийняли пакет законів, що відкривали шлях до свавілля влади проти громадянського суспільства[27].
- 19 січня — початок масових заворушень на Грушевського, викликаних обуренням «диктаторськими законами» Януковича.
- 28 січня — президент України Віктор Янукович відправив у відставку уряд Миколи Азарова.
- 21 лютого:
- в будинку Адміністрації Президента України підписана Угода про врегулювання кризи в Україні[28] між президентом Януковичем та лідерами опозиції Віталієм Кличком, Арсенієм Яценюком, Олегом Тягнибоком.
- Верховна Рада повернула дію Конституції 2004 року (див.)[29].
- 22 лютого — Верховна Рада:
- відкликала Володимира Рибака з посади голови парламенту[30];
- обрала Олександра Турчинова головою парламенту[31];
- доручила Олександрові Турчинову до формування коаліційного Уряду координувати та спрямовувати роботу Кабінету Міністрів України[32];
- постановила, що Президент України В. Янукович у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень та є таким, що не виконує свої обов'язки[33];
- призначила позачергові вибори Президента України на 25 травня 2014 року[34][33];
- висловила недовіру Генеральному прокурору Віктору Пшонці[35].
- 23 лютого — Олександр Турчинов почав виконувати обов'язки Президента України згідно із статтею 112 Конституції України[36].
- 27 лютого — Верховна Рада призначила Арсенія Яценюка головою уряду.
- 6 березня — Верховна Рада Автономної Республіки Крим ухвалила неконституційне рішення приєднати Крим до РФ і винесла на референдум 16 березня два альтернативні питання:
1) Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?
2) Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?[37]
- 11 березня — Верховна Рада АР Крим прийняла неконституційну Декларацію незалежності Автономної Республіки Крим та міста Севастополя[38].
- 15 березня — Верховна Рада України розпустила Верховну Раду АР Крим[37].
- 16 березня — в умовах російської окупації відбувся «лже-референдум» про статус Криму.
- 17 березня — указом виконувача обов'язків Президента України Олександра Турчинова оголошена перша хвиля часткової мобілізації[39].
- 13 квітня — оголошено про початок антитерористичної операції без введення воєнного стану із залученням Збройних сил України[40].
- 1 травня — відновлення призову до Збройних сил України згідно з указом в.о. Президента України Олександра Турчинова[41].
- 6 травня — указом в.о. Президента України Олександра Турчинова оголошена друга хвиля часткової мобілізації[42].
- 25 травня — в Україні на дострокових президентських виборах у першому турі переміг Петро Порошенко з результатом 54,70 % голосів.
- 3 червня — Верховна Рада ввела мораторій на стягнення застави, наданої в забезпечення за кредитами в іноземній валюті[43].
- 7 червня — відбулася інавгурація п'ятого Президента України Петра Порошенка[44]. Олександр Турчинов перестав виконувати обов'язки глави держави згідно зі статтею 112 Конституції України.
- 12 червня — Вища рада юстиції оприлюднила офіційне повідомлення про утворення Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції[45].
- 19—20 червня — XII позачерговий з'їзд суддів України (1 частина).
- 21 липня — указом Президента України Петра Порошенка оголошена третя хвиля часткової мобілізації[46].
- 25—26 вересня — XII позачерговий з'їзд суддів України (2 частина).
- 26 жовтня — позачергові парламентські вибори в Україні.
- 27 листопада:
- Головою Верховної Ради України обраний Володимир Гройсман;
- Арсеній Яценюк вдруге очолив Кабінет Міністрів;
- на переговорах у Мінську між представниками ОБСЄ, України, Росії, та за участі представників ДНР та ЛНР підписаний Мінський протокол. Оголошене тимчасове перемир'я у війні на сході України.
- 9 грудня — новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зібрався на перше засідання і обрав головою цього органу Сергія Козьякова[47].
Міжнародні договори України
- 21 березня — Україна та Європейський Союз підписали політичну частину Угоди про асоціацію[48].
- 31 березня — Державна дума Росії після анексії Криму в односторонньому порядку денонсувала угоди про базування Чорноморського флоту РФ на території України[49].
- 17 квітня — Україна приєдналася до Будапештської конвенції про договір перевезення вантажів внутрішніми водними шляхами (КПВВ), учиненої 22 червня 2001 року в м. Будапешті (англ. Budapest Convention on the Contract for the Carriage of Goods by Inland Waterways (CMNI))[50].
- 15 травня — Верховна Рада ратифікувала Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Китайською Народною Республікою, вчинений 5 грудня 2013 року у м. Пекіні[51].
- 27 червня — Україна та ЄС підписали Угоду про асоціацію в повному обсязі[52].
- 16 вересня — Верховна Рада та Європейський парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС[53], президент Порошенко підписав закон про ратифікацію[54][55].
Найпомітніші закони
- 16 січня — «Диктаторські закони»:
- Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян[56]
- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів[57]
- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі[58]
- Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України[59]
- Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо заочного кримінального провадження[60]
- 28 січня — [Про скасування диктаторських законів — перший][61]
- 21 лютого:
- 23 лютого — [Про скасування диктаторських законів — другий][64]
- 27 лютого — Про Кабінет Міністрів України[65]
- 28 лютого — Про реабілітацію осіб на виконання рішень Європейського суду з прав людини[66]
- 13 березня — Про Національну гвардію України[67]
- 27 березня — Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні[68]
- 8 квітня — Про відновлення довіри до судової влади в Україні[69]
- 10 квітня — Про здійснення державних закупівель[70] (втратив чинність 01.08.2016)
- 15 квітня — Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України[71]
- 17 квітня:
- Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою[72]
- Про Суспільне телебачення і радіомовлення України[73]
- 5 червня:
- 17 червня — Про співробітництво територіальних громад[76]
- 1 липня:
- 12 серпня:
- Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції[79]
- Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України[80] (див. ВЕЗ «Крим»)
- 14 серпня — Про санкції[81]
- 16 вересня:
- Про очищення влади[82]
- Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей (Закон про особливий статус Донбасу)[83]
- 14 жовтня:
- Про прокуратуру[84]
- Про Національне антикорупційне бюро України[85]
- Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки[86]
- Про запобігання корупції[87]
- 20 жовтня — Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб[88].
Основні рішення Конституційного Суду
- 11 лютого:
- Справа про право на обов'язкову частку у спадщині повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця[89]
- Справа про проведення місцевого референдуму в Автономній Республіці Крим[90]
- 20 лютого — Справа про неконституційність «Декларації про незалежність Автономної Республіки Крим і міста Севастополя»[91]
- 15 травня — Справа про строк, на який обирається Президент України[92].
Померли
- 23 березня — Адольфо Суарес, іспанський державний діяч, голова уряду в 1976—1981 (перший уряд Іспанії після Франко), адвокат.
- 8 травня — Яценко Станіслав Сергійович, науковець-криміналіст, фахівець із порівняльного кримінального права, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, суддя Конституційного суду України з 1996 по 16 січня 2002, заслужений юрист України.
- 16 травня — Луцький Іван Михайлович, доктор юридичних наук, доктор філософії, доктор канонічного права.
- 17 липня — Віллем Віттевеен, нідерландський юрист і політичний діяч, доктор права, професор юриспруденції в Університеті Тілбурга. Загинув в авіакатастрофі Boeing 777 біля Донецька.
- 11 листопада — Мироненко Олександр Миколайович, доктор філософських наук, професор, головний науковий співробітник Інституту держави і права ім. В. М. Корецького, дійсний член Української академії політичних наук, член-кореспондент Академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України, заслужений юрист України.
Див. також
Примітки
- ЗМІ: за попередніми даними 95 % єгиптян підтримали проект нової конституції
- Каталонський парламент проголосував за референдум про незалежність від Іспанії
- Національна асамблея Тунісу прийняла демократичну конституцію
- .Швейцарці підтримали міграційні квоти для громадян ЄС
- Велика Британія відновила дипломатичні відносини з Іраном
- Росія заблокувала резолюцію РБ ООН щодо Криму
- У Кремлі підписали угоду про приєднання Криму та Севастополя до Росії
- В Таиланде отменили результаты выборов, признав их не соответствующими конституции
- Євросоюз ввів безвізовий режим з Молдовою
- Таїланд: військовий переворот
- Суд ЕС поддержал решение оштрафовать Intel на $1,43 млрд. Архів оригіналу за 12 червня 2014. Процитовано 3 грудня 2018.
- Японський уряд дозволив застосовувати війська за кордоном
- Росія програла судовий процес у справі ЮКОСу на $50 мільярдів // УНІАН
- Россия запретила поставки мяса, рыбы, молока и фруктов из Австралии, Канады, ЕС, США и Норвегии
- Росія заборонила літати українським авіакомпаніям над своєю територією
- Шотландія залишається у складі Великої Британії: 55 % проголосували проти незалежності // УНІАН
- Швеція офіційно визнала Палестину
- Європарламент визнав Палестинську державу
- ЄС офіційно оприлюднив нові санкції щодо Криму
- Генасамблея ООН підтримала територіальну цілісність України
- Генасамблея ООН ухвалила резолюцію на підтримку України
- ПАРЄ позбавила Росію права голосу до кінця року
- РФ, Білорусь і Казахстан підписали договір про Євразійський економічний союз
- Грузія і Молдова підписали Угоду про асоціацію з ЄС. Корреспондент.net. 27 червня 2014. Процитовано 03.12.2018.
- Понад півсотні країн приєдналося до скасування банківської таємниці
- United Nations Convention on Transparency in Treaty-based Investor-State Arbitration. Процитовано 03.12.2018.
- Провладна більшість «вручну» проголосувала за скандальні закони
- Оприлюднено текст Угоди про врегулювання кризи в Україні
- Верховна Рада повернула Конституцію 2004 року
- Про відкликання Рибака В.В. з посади Голови Верховної Ради України: Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 747-VII. Процитовано 03.12.2018.
- Про Голову Верховної Ради України: Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 748-VII. Процитовано 03.12.2018.
- Про взяття політичної відповідальності за ситуацію в Україні: Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 753-VII. Процитовано 03.12.2018.
- Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України: Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 757-VII. Процитовано 03.12.2018.
- ЯНУКОВИЧ БІЛЬШЕ НЕ ПРЕЗИДЕНТ
- Про висловлення недовіри Генеральному прокурору України Пшонці В.П.: Постанова Верховної Ради України від 22.02.2014 № 755-VII. Процитовано 03.12.2018.
- Постанова Верховної Ради України від 23 лютого 2014 року № 764-VII «Про покладення на Голову Верховної Ради України виконання обов’язків Президента України згідно із статтею 112 Конституції України»
- ВР розпустила парламент Криму. УНІАН. 15 березня 2014. Процитовано 03.12.2018.
- Парламент Криму ухвалив Декларацію про незалежність. BBC Україна. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014.
- Про часткову мобілізацію: Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014
- РНБО розпочинає масштабну АТО із залученням Збройних Сил - Турчинов. Українська правда. Процитовано 16 жовтня 2017.
- Турчинов підписав указ про відновлення призову до армії
- Про часткову мобілізацію: Указ Президента України від 06.05.2014 № 454/2014
- Закон України від 3 червня 2014 року № 1304-VII «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті»
- Цей день в історії. Процитовано 03.12.2018.
- Тимчасова спеціальна комісія розпочала прийом заяв про проведення перевірки суддів. ЗіБ. Процитовано 05.12.2018.
- Про часткову мобілізацію: Указ Президента України від 21.07.2014 № 607/2014
- Вища кваліфікаційна комісія суддів України обрала голову і розпочала роботу. Протокол. 11.12.2014. Процитовано 05.12.2018.
- Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС
- Держдума РФ денонсувала угоду про базування ЧФ РФ в Україні
- Закон України від 17 квітня 2014 року № 1229-VII «Про ратифікацію Будапештської конвенції про договір перевезення вантажів внутрішніми водними шляхами (КПВВ)»
- Закон України від 15 травня 2014 року № 1229-VII «Про ратифікацію Будапештської конвенції про договір перевезення вантажів внутрішніми водними шляхами (КПВВ)»
- Україна та ЄС підписали Угоду про асоціацію в повному обсязі
- Верховна Рада та Європарламент ратифікували Угоду про асоціацію
- Порошенко підписав закон про ратифікацію
- Закон України від 16 вересня 2014 року № 1678-VII «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони»
- Закон України від 16 січня 2014 року № 721-VII «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян»
- Закон України від 16 січня 2014 року № 722-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів»
- Закон України від 16 січня 2014 року № 723-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі»
- Закон України від 16 січня 2014 року № 724-VII «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України»
- Закон України від 16 січня 2014 року № 725-VII «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо заочного кримінального провадження»
- Закон України від 28 січня 2014 року № 721-VII «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України»
- Закон України від 21 лютого 2014 року № 742-VII «Про відновлення дії окремих положень Конституції України»
- Закон України від 21 лютого 2014 року № 743-VII «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України»
- Закон України від 23 лютого 2014 року № 767-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення норм законів, схвалених 16 січня 2014 року»
- Закон України від 27 лютого 2014 року № 794-VII «Про Кабінет Міністрів України»
- Закон України від 28 лютого 2014 року № 839-VII «Про реабілітацію осіб на виконання рішень Європейського суду з прав людини»
- Закон України від 13 березня 2014 року № 876-VII «Про Національну гвардію України»
- Закон України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»
- Закон України від 8 квітня 2014 року № 1188-VII «Про відновлення довіри до судової влади в Україні»
- Закон України від 10 квітня 2014 року № 1197-VII «Про здійснення державних закупівель»
- Закон України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»
- Закон України від 17 квітня 2014 року № 1223-VII «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою»
- Закон України від 17 квітня 2014 року № 1227-VII «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України»
- Закон України від 5 червня 2014 року № 1314-VII «Про метрологію та метрологічну діяльність»
- Закон України від 5 червня 2014 року № 1315-VII «Про стандартизацію»
- Закон України від 17 червня 2014 року № 1508-VII «Про співробітництво територіальних громад»
- Закон України від 1 липня 2014 року № 1555-VII «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»
- Закон України від 1 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту»
- Закон України від 12 серпня 2014 року № 1632-VII «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції»
- Закон України від 12 серпня 2014 року № 1636-VII «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України»
- Закон України від 14 серпня 2014 року № 1644-VII «Про санкції»
- Закон України від 16 вересня 2014 року № 1682-VII «Про очищення влади»
- Закон України від 16 вересня 2014 року № 1680-VII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»
- Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру»
- Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1698-VII «Про Національне антикорупційне бюро України»
- Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1699-VII «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки»
- Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції»
- Закон України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»
- Рішення Конституційного Суду України № 1-рп/2014 від 11.02.2014. Процитовано 05.12.2018.
- Рішення Конституційного Суду України № 2-рп/2014 від 14.03.2014. Процитовано 05.12.2018.
- Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2014 від 20.03.2014. Процитовано 05.12.2018.
- Рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2014 від 15.05.2014. Процитовано 05.12.2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.