36-та окрема бригада морської піхоти (Україна)

36-та окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського (36 ОБрМП, в/ч А2802) — з'єднання морської піхоти України. Перебуває у підпорядкуванні Командування Морської піхоти ВМС України.

36-та окрема бригада морської піхоти
Нарукавний знак підрозділу
Засновано 20 липня 2015
Країна  Україна
Вид  Військово-морські сили
Тип  Морська піхота
Пункти базування  Миколаївська область
м.Миколаїв
Оборонець контр-адмірал
Михайло Білинський
Війни/битви

Російсько-українська війна

Командування
Поточний
командувач
полковник
Андрій Гнатов

Медіафайли на Вікісховищі

Сформована у 2015 році на базі військових частин, виведених з окупованого Криму: 36-ї окремої бригади берегової оборони, 1-го та 501-го окремих батальйонів морської піхоти. Місце базування — місто Миколаїв.[1]

36 ОБрМП
Миколаїв
Пункт базування

Історія

Російська інтервенція до Криму

У лютому 2014 року Росія почала вторгнення до Криму. 36-та окрема бригада берегової оборони трималася деякий час, проте командир бригади, Сергій Стороженко, зрадив Україні, не виконавши прямий наказ керівництва держави захищати військову частину, та саботувавши статут вартової служби.[2] Вірні присязі військові були виведені на вільну територію України.

Вихід на материкову Україну

Відразу після виведення командуванням бригади з числа військовослужбовців 36 окремої бригади берегової оборони, 1-го та 501-го окремих батальйонів морської піхоти, які заявили про бажання захищати Батьківщину зі зброєю в руках в ході проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях розпочалось формування та підготовка зведеного підрозділу морської піхоти.

Одночасно розпочалось виконання заходів з облаштування військових містечок, доукомплектування підрозділів особовим складом та технікою, підготовки особового складу та техніки до ведення бойових дій, відновлення озброєння та техніки, які були пошкоджені та розграбовані окупантами під час переміщення з Автономної Республіки Крим.

Після виведення з території анексованого півострова Крим в підрозділах окремої бригади берегової оборони та окремих батальйонів морської піхоти обліковувалось до 450 військовослужбовців та 9 одиниць бойової техніки, яка була боєздатною. Ще до 63 одиниць бойової та іншої техніки були вивезені з Криму в розукомплектованому та пошкодженому стані. Близько 22 були відновлені силами морських піхотинців. Решта техніки передана для відновлення в ремонтні органи Збройних Сил України.

Паралельно з виконанням бойових завдань в зоні проведення АТО підрозділи бригади беруть активну участь у заходах міжнародного співробітництва, проведення міжнародних навчань, виконують завдання з охорони та оборони важливих об'єктів.

Створення

У 2015 році було прийняте рішення про формування з числа вірних присязі військових бригади сформувати у Миколаєві 36-ту бригаду морської піхоти. 36 окрема бригада морської піхоти ВМС ЗСУ була сформована у 2015 році переформуванням частини 36-ї окремої бригади берегової оборони, яка вийшла до України. До бригади увійшли також 1-й та 501-й окремі батальйони морської піхоти. Її командиром став колишній командир 1-го батальйону морської піхоти підполковник Дмитро Делятицький.

Військові частини та підрозділи окремої бригади морської піхоти розташувались на фондах військових містечок № 141 (півострів Аляуди) та № 117 м. Миколаїв.

Менше ніж за рік після виведення з Криму на базі трьох військових частин була сформована 36 окрема бригада морської піхоти, яка після доукомплектування та проведення заходів бойового злагодження з проведенням бригадного тактичного навчання з бойовою стрільбою була переміщена у зону проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях для виконання завдань за призначенням.

В боях на сході України

36 ОБрМП бере участь в АТО на Маріупольському напрямі.[3] 26 лютого внаслідок снайперського обстрілу на посту в районі між смт Талаківка та окупованим селом Пікузи загинув вояк 36-ї бригади Напрягло Роман Дмитрович.

13 березня 2015-го трагічно загинув солдат 36-ї бригади Микола Жиганюк. 15 червня під час несення служби в н. п. Мангуш загинув молодший сержант Масний Сергій Анатолійович[4].

В липні 2015 року Президент України передав військову техніку новоствореній бригаді морської піхоти, зокрема американські HMMWV М998.

25 серпня 2015-го загинув під час нічного артилерійського обстрілу терористами поблизу сіл Комінтернове — Лебединське Волноваського району матрос Федір Угрін — снаряд розірвався за 4 метри від нього. 1 вересня 2015 року загинув солдат Кучма Олег Олександрович, місце та обставини не уточнені[5].

10 травня 2016-го у боях за Широкине загинув вояк 36-ї бригади Олександр Савінов. 4 липня увечері позиції українських вояків біля Широкиного були обстріляні терористами з 120-мм мінометів. Старший матрос Василь Гончарук загинув, ще четверо морських піхотинців зазнали поранень. 8 серпня помер матрос Простяков Сергій Сергійович[6].

8—21 жовтня 2016 року підрозділи 36-ї бригади змогли завдати відчутних втрат проросійським формуванням 9-го полку на маріупольскому напрямку, ліквідувавши щонайменше 11 бойовиків і взявши у полон снайпера[7][8].

8 січня 2017 року підірвалися на міні та загинули військовики 501-го батальйону 36-ї бригади — молодший сержант Микола Охріменко, Сергій Сонько та Сергій Трубін[9] 16 лютого від кульового поранення поблизу с. Водяне Волноваського району внаслідок обстрілу взводного опорного пункту російськими терористами загинув молодший сержант Прончук Тарас Вікторович. 2 березня під Маріуполем загинув вояк 36-ї бригади морської піхоти Олександр Вознюк[10]. 6 березня загинув від кульового поранення, якого зазнав в ході тригодинного бою поблизу с. Водяне, матрос Веремеєнко Олександр Юрійович. 30 квітня під час виконання бойового завдання поблизу села Водяне зазнав смертельного поранення матрос Савлук Павло Валентинович.

1 червня 2017 року морські піхотинці 36-ї бригади повернулись до пунктів постійної дислокації після року служби в зоні проведення АТО на Приморському напрямку. Урочисті зустрічі героїв відбулись у Бердянську, Маріуполі та Миколаєві[11]. 30 січня 2018 року під Талаківкою від кулі снайпера загинув старший матрос Артем Скупейко[12].

14 лютого 2018 року в колишньому пансіонаті поблизу Широкиного (Волноваський район) в ранню пору вбито чотирьох військовослужбовців, коли вони спали. На тілі загиблих виявлено вогнепальні кульові поранення), а у приміщенні — ознаки приховання злочину (підпал та закладення вибухівки). Тоді загинули старший матрос Жовтобрюх Артем Олегович, матрос Новицький Андрій Юрійович, молодший лейтенант Бурданов Олександр Олександрович та старший матрос Литвиненко Валерій Володимирович. Слідчі встановили причетність до вбивства двох військовослужбовців, які служили разом із загиблими. Підозрювані у скоєному зізналися, проведений слідчий експеримент. Відомо, що злочин стався на ґрунті нестатутних відносин проходження військової служби[13].

11 березня 2018 року під Широкиним загинув молодший сержант Олександр Швець[14].

В грудні 2018 року морські піхотинці зі складу бригади розпочали випробування десантно-штурмових катерів проєкту «Кентавр-ЛК», які незадовго до того прибули до Одеси на випробування. Морські піхотинці в складі взводу перевіряли десантомісткість з розміщенням особового складу, спорядження та боєприпасів на борту десантно-штурмового катера.[15]

1 липня 2019 року, в передобідню пору під час виїзду на евакуацію пораненого поблизу с. Водяне (Волноваський район), санітарний автомобіль Hummer HMMWV був обстріляний з ПТРК. Внаслідок прямого влучення ракети водій Сергій Майборода загинув на місці. Смертельного поранення зазнала сержант Ірина Шевченко.

7 серпня 2019 року, внаслідок обстрілу в районі Павлополя загинули 4 військовослужбовці 36-ї бригади[16]. 12 серпня помер сержант Дашковець Дмитро Дмитрович[17] 10 жовтня від кульового поранення в шию внаслідок обстрілу снайпером загинув старший матрос Волк Юрій Володимирович[18]. 11 жовтня помер в Обласній клінічній лікарні ім. Мечникова від поранень під Широкиним прапорщик В'ячеслав Кубрак. 16 жовтня 2019-го під Водяним загинув старший матрос Криль Степан Валерійович[19].

30 жовтня 2020 року, о 00:28, противник, застосовуючи гранатомети різних систем та стрілецьку зброю, двічі відкривав прицільний вогонь по позиціях 36-ї ОБрМП неподалік с. Водяного. Внаслідок ворожого вогню загинули сержант Бондарюк Володимир Володимирович та старший сержант Старостін Михайло Григорович[20].

21 січня 2021 року, близько 20:00, під час ворожого обстрілу поблизу с. Гнутове внаслідок отриманого вогнепального кульового наскрізного поранення шиї, не сумісного з життям, загинув старший матрос Отрєп'єв Олександр Сергійович[21].

19 березня 2021 року, під час масованого мінометного та гранатометного обстрілу позицій бригади поблизу с. Водяне, загинув молодший сержант Грабар Андрій Володимирович[22].

Структура

Морські піхотинці 36-ї бригади морської піхоти на навчаннях.
Морські піхотинці 36-ї бригади морської піхоти на міжнародних навчаннях Platinum Eagle 2018 (Румунія, полігон Бабадаг).
 • управління (в тому числі штаб)
 • батальйон морської піхоти (лінійний)
 • танковий батальйон (Т-80, до 2017 Т-64)[23]
 • 1 окремий батальйон морської піхоти, А2777 (А2272), м. Миколаїв
 • 501 окремий батальйон морської піхоти, А1965 (А0669), м. Бердянськ
 • бригадна артилерійська група:
  • батарея управління та артилерійської розвідки
  • гаубичний самохідно-артилерійський дивізіон
  • протитанковий артилерійський дивізіон
  • реактивний артилерійський дивізіон
 • зенітний ракетно-артилерійський дивізіон
 • ремонтно-відновлювальний батальйон
 • група інженерного забезпечення
 • група матеріального забезпечення
 • розвідувальна рота
 • рота снайперів
 • рота радіоелектронної боротьби
 • рота радіаційного, хімічного, біологічного захисту
 • польовий вузол зв'язку
 • медична рота

Командування

Начальники штабу

Традиції

7 липня 2019 року бригаді було присвоєно ім'я контрадмірала Михайла Білинського.[25][26] Михайло Білинський був організатором та командиром Дивізії морської піхоти Директорії Української Народної Республіки за часів української революції початку 20 століття.[27]

22 липня 2019 року з'явилося повідомлення, що Начальник Генерального штабу Руслан Хомчак затвердив нову нарукавну емблему 36-ї бригади морської піхоти. 20 липня бригада відзначила четверту річницю від дня створення. Малюнки нової емблеми у повнокольоровому та приглушеному варіантах показали у телевізійній програмі військового телебачення «ProВійсько» за 20 липня.[28]

Примітки

 1. 36 окрема бригада морської піхоти
 2. Цензор.НЕТ. "ВЫ ДОЛЖНЫ ПРИМЕНИТЬ ОРУЖИЕ!" - ТУРЧИНОВ УГРОЖАЛ, ПОДТАЛКИВАЛ МЕНЯ К ВОЕННЫМ ДЕЙСТВИЯМ", - ИНТЕРВЬЮ ПРЕДАТЕЛЯ. Цензор.НЕТ (ru-RU). Процитовано 5 травня 2017.
 3. Широкіне. Територія морпіхів. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 7 жовтня 2016.
 4. Масний Сергій Анатолійович
 5. Кучма Олег Олександрович
 6. Книга пам'яті
 7. Цензор.НЕТ. Взят в плен террорист Фил: "Боец 9-го полка "ДНР", нахожусь на должности гранатометчика". ФОТО+ВИДЕО. Цензор.НЕТ (ru-RU). Процитовано 12 жовтня 2016.
 8. Цензор.НЕТ. Взятый в плен террорист Фил оказался известным снайпером из ДРГ "Белые лебеди", любителем "кошмарить укров". ВИДЕО+ФОТО. Цензор.НЕТ (ru-RU). Процитовано 12 жовтня 2016.
 9. На Сумщині попрощалися із загиблим морським піхотинцем
 10. У Лубнах провели в останню путь загиблого воїна Олександра Вознюка, сина священика. Архів оригіналу за 22 квітня 2017. Процитовано 20 квітня 2017.
 11. Підрозділи 36 окремої бригади морської піхоти повернулись із району проведення АТО до пунктів постійної дислокації
 12. У смт. Горностаївка на Херсонщині попрощались із загиблим воїном Артемом Скупейком. Архів оригіналу за 6 лютого 2018. Процитовано 6 лютого 2018.
 13. У зоні АТО чотирьох морських піхотинців застрелили їхні товариші по службі: всі подробиці. https://nv.ua/. Процитовано 1 листопада 2020.
 14. І не знав, що здатен на подвиги
 15. Морпіхи випробовують «Кентаври». https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 4 грудня 2018. Процитовано 3 грудня 2018.
 16. Україна не залишить без уваги загибель чотирьох бійців під Павлополем, — Данилюк
 17. Помер український воїн Дмитро Дашковець, поранений у районі Широкиного. Це восьмий військовий, який загинув за час перемир'я Зеленського.
 18. На Донеччині від обстрілу загинув морпіх Юрій Волк із 36-ї бригади
 19. На Донеччині від обстрілу загинув старший матрос Степан Криль
 20. Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об'єднаних сил станом на 7.30 30 жовтня 2020 року
  Порушення перемир'я на Донбасі: загинули двоє українських військових, ще двоє поранені. 30.10.2020
  Поблизу Водяного загинуло двоє морпіхів. 30.10.2020
  Стали відомі імена загиблих на Донбасі військових. 30.10.2020, 14:44
 21. Внаслідок обстрілу позицій українських захисників загинув один військовослужбовець Об'єднаних сил. 21.01.2021, 21:49
  Стало відомо ім'я загиблого в районі ООС від кулі снайпера морпіха. 22.01.2021, 09:53
  Морпіх Олександр Отрєп'єв загинув від кулі ворожого снайпера у Приазов'ї. 22.01.2021, 11:58
  Останній Приют. На Миколаївщині поховали морпіха Олександра Отрєп'єва, вбитого російським снайпером. 24.01.2021, 12:07
 22. У Миколаєві попрощалися із загиблим на Донбасі молодим морпіхом: фото і відео. https://apostrophe.ua/. Процитовано 22 травня 2021.
 23. Танковий батальйон морської піхоти переозброять на Т-80. http://milnavigator.com.ua/. Військовий навігатор України. 16 листопада 2017. Процитовано 16 листопада 2017.
 24. Зеленський в Одесі привітав військових моряків з Днем флоту і вручив нагороди. https://dumskaya.net/. Думська. 7 липня 2019. Процитовано 7 липня 2019.
 25. Указ Президента України від 5 липня 2019 року № 495/2019 «Про присвоєння почесного найменування 36 окремій бригаді морської піхоти Командування морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України»
 26. 36 бригада морської піхоти отримала почесне найменування. MIL.IN.UA (укр.). 8 липня 2019. Процитовано 8 липня 2019.
 27. Затверджена нова емблема 36-ї бригади морської піхоти. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 22 липня 2019. Процитовано 22 липня 2019.

Посилання

Документальні фільми

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.