Єфремов Іван Антонович

Єфремов Іван Антонович
рос. Ефремов Иван Антонович
Ім'я при народженні Ефремов Иван Антонович
Народився 9 (22) квітня 1908(1908-04-22)
Вириця, Санкт-Петербурзька губернія
Помер 5 жовтня 1972(1972-10-05) (64 роки)
Москва
Поховання
Громадянство Російська імперія
 СРСР
Національність росіянин
Діяльність прозаїк
Сфера роботи філософія, палеонтологія, Тафономія і наукова фантастика
Alma mater Санкт-Петербурзький державний гірничий університет (1935) і Санкт-Петербурзький державний університет
Мова творів російська
Роки активності 19421972
Напрямок проза
Жанр фантастична повість, роман, оповідання
Magnum opus «Лезо бритви»
Членство Спілка письменників СРСР, Палеонтологічне товариство Росіїd, Московське товариство дослідників природиd і Лондонське Ліннеївське товариство
Автограф
Нагороди

 Єфремов Іван Антонович у Вікісховищі

Іва́н Анто́нович Єфре́мов (рос. Иван Антонович Ефремов, 9 (22) квітня 1908(19080422), Вириця 5 жовтня 1972, Москва, РРФСР) російський радянський письменник-фантаст, енциклопедист, мандрівник, археолог, палеонтолог, засновник сучасної тафономії; доктор біологічних наук, професор. У 19 років здійснив своє перше наукове відкриття, автор численних наукових передбачень.

Біографія

Іван (посередині) з матір'ю, сестрою і братом
Систематик живої природи
Дослідник, який окреслив низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів для вказівки авторства супроводжують позначенням «Yefremov».

Ранні роки

За пізніми документами Іван Антонович Єфремов народився 22 квітня 1907 в селі Вириця Царськосельського повіту (тепер Ленінградська область, Росія), розташованому на південь від Петербурга. Однак в метричній книзі Суйдінської Воскресенської церкви Царськосельського повіту записано, що він народився 9 квітня, а хрещений був 18 травня 1908. У своїй короткій автобіографії Іван Антонович з цього приводу писав: «У ті роки за відсутності паспортного режиму, багато хто і я в тому числі, дещо додавали собі років».[1] Його батько, Антип Харитонович, був титулярним радником, меценатом, тримав контору, що займалася продажем деревини. Пізніше Іван змінив своє по батькові на Антонович. Мати, Варвара Олександрівна, була простою селянкою. Іван Єфремов мав сестру Надію і брата Василя[2].

У хлопця рано виявився інтерес до книг, чому посприяла зібрана батьком бібліотека, котра, втім, трималася радше для статусу. В чотири роки він навчився читати, а в шість прочитав твори Жюля Верна і закохався у мандри, мандрівників, учених. У 1914 р. родина майбутнього письменника перебралася у місто Бердянськ (нині Запорізька обл, Україна), де почав навчання у місцевій гімназії. В її бібліотеці продовжилося ознайомлення з класикою фантастичної та пригодницької літератури. Під час подорожі в Петербург Іван з матір'ю відвідав виставку каменеріза Олексія-Денисова Уральського, що пробудило інтерес до геології. Намагаючись розібрати знайдений патрон, Іван поранив вибухом руку. Батьки розлучилися у 1918 р., і мати з дітьми у 1919 р. перебралася в місто Херсон, де вдруге вийшла заміж. Дітей (сина й дочку) залишила у тітки, а сама відбула з новим чоловіком червоноармійцем. По смерті тітки від тифу Іван з Надією жили завдяки продажу її майна. Коли місто зайняли червоноармійці, Іван став «сином полку» і в 1921 разом з військовою частиною дійшов до Криму, Надію ж з Василем забрав батько. Мав контузію під час бомбардування міста Очаків. У 1921 р. демобілізувався та перебрався в Петроград для закінчення навчання.

Закінчив школу за два роки, після цього працював вантажником, розпильником дров, помічником шофера. В 1923 вивчився на штурмана, був учасником плавання в Тихому океані в 1924. Згодом повернувся в щойно перейменований Ленінград, де вчився на біологічному відділенні Ленінградського університету. Працював в геологічному музеї АН СРСР, брав участь в різних геологічних і палеонтологічних експедиціях на Поволжя, Урал, Далекий Схід[2].

Прихід у палеонтологію

Разом з переміщенням інституту Іван Єфремов переселився до Москви. Через академіка Сушкіна П. П. відбулось знайомство молодого дослідника з палеонтологією. В 1936 р. він одружився з дослідницею-палеонтологом Оленою Конжуковою. Від їхнього шлюбу народився син Алан. Закінчив екстерном Ленінградський гірничий інститут в 1935 р. Займаючи посаду завідувача відділом нижчих хребетних, Іван Єфремов переймався недбалим ставленням влади до розміщення гелогічного і палеонтологічного музеїв, що після переїзду з Ленінграду в Москву не отримали належних приміщень. Він мав намір звернутися за допомогою до Йосипа Сталіна, але відмовився від задуму, побоюючись, що проблему буде вирішено шляхом репресій. В 1937 році Єфремов спалив свої щоденники й листи аби їх не було використано проти колег.

Захистив кандидатську дисертацію та завідував лабораторією Палеонтологічного інституту АН. В 1941 р. Іван Єфремов здобув ступінь доктора біологічних наук за дослідження пермських хребетних території СРСР. Разом з А. П. Бистровим опублікував монографію, за яку обоє були удостоєні дипломів Ліннеєвсього товариства в Англії[2].

Війна 1941 — 45 рр. та повоєнні роки

Мав як науковець «бронь» від призову і був евакуйований з початком війни у Алма-Ату, а потім у місто Фрунзе. Був учасником експедиції на Урал в 1941 р., що мала за мету пошук родовищ металів, необхідних для військової промисловості. Перехворів на лихоманку та мав ускладнення на серце під час експедиції 1941—1942 рр. до Середньої Азії.

В повоєнні роки відбув у наукову експедицію у Монголію (1946, 1948 і 1949 рр.). Частка вражень відбилася в документальному творі «Дорога вітрів». Ще у 1943 р. створив рукопис «Тафономія», за який у 1952 р. отримав Сталінську премію. Перша науково-фантастична публікація з'явилася в 1944-ому році — «Зустріч з Тускаророю». Також писав оповідання на тему геологічних і археологічних відкриттів.

Єфремов не припиняв самоосвіти, багато читав і не тільки наукові видання. Серед знайомих науковця — російський археолог та мистецтвознавець Ставіський Борис Якович. Ставіський пригадував, як в розмові з ним Єфремов зауважив про свою зацікавленість у добі еллінізму та в особі Александра Македонського. Ставіський дав Івану Антоновичу твір англійця Вілера «Полум'я над Персеполем», а той, вже добре опанувавши англійську, читав книгу в оригіналі, бо та не була ще перекладена російською. Тема захопила Єфремова і відбилася пізніше в його фантастичному романі «Лезо бритви» (1963), а пізніше «Таїс Афінська» (1972).

Під час експедиції в пустелю Гобі в Івана Єфремова виник задум написати твір про космос і майбутнє. Першим твором на тему космосу стала повість «Зоряні кораблі» (1948) на тему відвідування в минулому Землі іншопланетянами. Тема була розвинена в романі «Туманність Андромеди» (1958), що описував комуністичне майбутнє. З 1959 р. в Івана Єфремова загострились проблеми з серцем, через які він припинив експедиції та присвятив себе письменству.

В 1961 році дружина Івана Єфремова померла. Наступного року він одружився вдруге на Таїсії Юхневській, з якою прожив до кінця свого життя[2].

Зіткнення з радянською цензурою

Іван Єфремов на конверті 1982 р.

Фантастичний роман «Година Бика», опублікований в скороченому варіанті в 1968 р., а в повному в 1970 р., був розцінений цензурою як «наклеп на радянську дійсність». В описаному там антиутопічному суспільстві іншої планети вбачався опис радянської дійсності. Книгу активно вилучали з громадських бібліотек СРСР і заборонили для подальших перевидань як шкідливу. Навіть статус відомого науковця та популярного письменника не захистив Єфремова від зіткнень з КДБ та радянською цензурою.

Радянська влада неприхильно ставилась до творчості Єфремова, за її чи то відвертий, чи то підозріло антирадянський характер. 4 листопада 1972, одразу після смерті письменника, з метою можливого виявлення літератури антирадянського змісту, на його квартирі співробітниками КДБ було проведено обшук[3]. За припущенням, існували підозри, що в одній з експедицій справжнього Івана Єфремова було підмінено британським шпигуном. Аркадій Стругацький згодом іронізував, що в особі фантаста могли підозрювати навіть справжнього інопланетянина[4].

Наслідком підозр КДБ було припинення 5-томного видання творів письменника в СРСР і заборона на згадки його імені в наукових публікаціях. Проте завдяки зусиллям відомих діячів науки, культури, а також космонавтів, у 1975 р. заборону на публікацію його творів (крім «Години Бика») було знято[2].

Смерть

Помер 5 жовтня 1972 р. від серцевої недостатності. По смерті тіло було кремоване. Поховання урни з прахом відбулося у передмісті Ленінграда на цвинтарі Комарово.

Наукова діяльність

Наукова діяльність Єфремова почалася з другої половини 1920-х рр., коли стартували його наукові експедиції на Поволжя, Урал, Сибір, Середню Азію. В цей час він першим виявив останки ветлугазавра[5]. Впродовж наукової кар'єри вивчав геологію та палеонтологію території СРСР, зокрема останки динозаврів. Також приділяв увагу викопним амфібіям. Є зачинатилем науки тафономії про закономірності природних процесів поховання і збереження залишків організмів у товщі землі[6].

Іван Єфремов — автор численних наукових передбачень, які він викладав переважно в художніх творах. З-поміж них: відкриття вулканічної активності океанічного дна; знахідки свідчень проживання в Сибіру первісних людей; високого інтелектуального розвитку первісних людей; поява підводного телебачення; відкриття самородної ртуті на Алтаї; родовищ алмазів у Сибіру; створення об'ємних зображень; відкриття періодичних змін радіаційного фону на Землі; підтвердження активних торгових та культурних зв'язків між стародавніми народами; ототожнення міфічної Атлантиди з реальною Мінойською цивілізацією; відкриття зміни нахилу земної осі впродовж історії; дистанційний збір проб ґрунту з космічних тіл; використання автоматичних зондів для дослідження інших планет; матеріали на основі силікон-органічних сполук; можливість вирощування хлорели для отримання їжі; використання екзоскелетів; поява іонних двигунів; застосування хірургічних роботів; поява електронних бібліотек і портативних електронних носіїв інформації; використання сонячного світла для накачування лазера; лікування складних переломів з допомогою імплантованих шин-скоб; розсувні конструкції на основі металічних спіралей; поява проєктів з розробки арктичних льодів; передбачення існування чорних дір[7].

Основні наукові праці

  • «Перший представник найдавніших чотириногих з Сибіру» (1939)[8]
  • «Тафономія — нова галузь палеонтології» (1940)[9]
  • «Динозавровий горизонт Середньої Азії і деякі питання стратиграфії» (1944)[10]
  • «Керівництво для пошуків залишків хребетних в палеозойських континентальних товщах Сибіру» (1951)[11]
  • «Питання вивчення динозаврів: (за матеріалами Монг. експедиції АН СРСР)» (1953)[12]
  • «Деякі зауваження з питань історичного розвитку динозаврів» (1954)[13]
  • «Перспективи розвитку палеонтологічних досліджень в Монголії» (1963)[14]

Основна публіцистика

  • «За слідами давніх ящерів» (1948)[15]
  • «Геологія в 2004 році (майбутнє історичної геології)» (1954)[16]
  • «Наука і наукова фантастика» (1961)[17]
  • «Про мрію далеку й близьку» (1961)[18]
  • «Передбачуване майбутнє науки» (1962)[19]
  • «Космос і палеонтологія» (1972)[20]

Художні твори

Романи

  • «На краю Ойкумени» (рос. На краю Ойкумены, 1949)
  • «Подорож Баурджеда» (рос. Путешествие Баурджеда, 1953)
  • «Дорога вітрів» (рос. Дорога ветров, 1955
  • «Туманність Андромеди» (рос. Туманность Андромеды, 1957)
  • «Лезо бритви» (рос. Лезвие бритвы, 1963)
  • «Година Бика» (рос. Час Быка, 1968)
  • «Таїс Афінська» (рос. Таис Афинская, 1972)

Оповідання та повісті

  • «Зустріч над Тусскарою» (рос. Встреча над Тускаророй, 1944)
  • «Озеро гірських духів» (рос. Озеро Горных Духов, 1944)
  • «Шляхами Старих Гірняків» (рос. Путями Старых Горняков, 1944)
  • «Олгой-Хорхой» (1944)
  • «Катті Сарк» (рос. Катти Сарк, 1944)
  • «Голець Підмісячний» (рос. Голец Подлунный, 1944)
  • «Білий Ріг» (рос. Белый Рог, 1945)
  • «Тінь минулого» (рос. Тень Минувшего, 1945)
  • «Алмазна Труба» (рос. Алмазная Труба, 1945)
  • «Обсерваторія Нур-і-Дешт» (рос. Обсерватория Нур-и-Дешт, 1945)
  • «Бухта Веселкових Струменів» (рос. Бухта Радужных Струй, 1945)
  • «Останній Марсель» (рос. Последний Марсель, 1945)
  • «Атолл Факаофо» (1945)
  • «Зоряні кораблі» (рос. Звездные Корабли, 1948)
  • «Пекельне Полум'я» (рос. Адское Пламя, 1948)
  • «Юрта Ворона» (1959)
  • «Серце змії» (рос. Сердце змеи/Кор Серпентис, 1959)
  • «Афанеор, донька Ахархеллена» (рос. Афанеор, дочь Ахархеллена, 1960)
  • «П'ять картин» (рос. Пять картин/Космос, космос…, 1965)
  • «Еллінський секрет» (рос. Эллинский секрет, 1968)

Екранізація творів

Нагороди

Цікавий факт

  • Іван Антонович був вегетаріанцем, оскільки вважав, що розвиток людської культури неможливий без відмови від споживання м'яса тварин із вищою ЦНС.[21]

Див. також

Примітки

  1. ЕФРЕМОВ ИВАН АНТОНОВИЧ 1907—1972
  2. Ерёмина, Ольга; Смирнов, Николай (27 вересня 2017). Иван Ефремов. Издание 2-е, дополненное (рос.). Litres. ISBN 9785040819782.
  3. Ел. копії документів з архіву підвідділів листів ЦК КПРС
  4. Иван Ефремов: настоящий сверхчеловек из светлого будущего | Избранное | Мир фантастики и фэнтези (ru-RU). 9 квітня 2020. Процитовано 9 квітня 2020.
  5. Беляна баковская. Современность. Ветлугазавр. www.belyana.com. Процитовано 5 грудня 2017.
  6. Ефремов Иван Антонович / Информационная система "История геологии и горного дела". scirus.benran.ru. Процитовано 9 квітня 2020.
  7. Науки, Гранит (30 червня 2019). Иван Ефремов. Предвидения и предсказания. Гранит Науки (ru-RU). Процитовано 19 липня 2019.
  8. Ефремов И. А. Первый представитель древнейших четвероногих из Сибири // Докл. АН СССР. 1939. Т. 23. № 1. С. 107—110.
  9. Ефремов И. А. Тафономия — новая отрасль палеонтологии // Изв. АН СССР. Сер. биол. 1940. № 3. С. 405—413; Також англійською Taphonomy: new branch of paleontology // Pan-American Geologist. 1940. N 2. P. 81-93
  10. Ефремов И. А. Динозавровый горизонт Средней Азии и некоторые вопросы стратиграфии // Изв. АН СССР. Сер. геол. 1944. № 3. С. 40-58.
  11. Ефремов И. А. Руководство для поисков остатков позвоночных в палеозойских континентальных толщах Сибири. М.: Изд-во АН СССР, 1951. 20 с.
  12. Ефремов И. А. Вопросы изучения динозавров: (по материалам Монг. экспедиции АН СССР) // Природа. 1953. № 6. С. 26-37.
  13. Ефремов И. А. Некоторые замечания по вопросам исторического развития динозавров // Тр. ПИН АН СССР. 1954. Т. 48. С. 125—141.
  14. Ефремов И. А. Перспективы развития палеонтологических исследований в Монголии // Материалы по геологии Монгольской Народной Республики. М.: Гостоптехиздат, 1963. С. 82-92.
  15. Ефремов И. А. По следам древних ящеров // Вокруг света. 1948. № 1. С. 28-34.
  16. Ефремов И. А. Геология в 2004 году (будущее исторической геологии) // Техника — молодежи. 1954. № 4. С. 23-27.
  17. Ефремов И. А. Наука и научная фантастика // Природа. 1961. № 12. С. 41-47.
  18. Ефремов И. А. О мечте далекой и близкой // Техника — молодежи. 1961. № 10. С. 20- 21.
  19. Ефремов И. А. Предвидимое будущее науки // Наука и жизнь. 1962. № 8. С. 14- 17.
  20. Ефремов И. А. Космос и палеонтология // Населенный космос. М.: Наука, 1972. С. 91-102.
  21. Иван Ефремов, veggiepeople.ru
  22. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела

  • Литературный энциклопедический словарь. М., 1987. — С.601.(рос.)
  • Всемирный биографический знциклопедический словарь. М., 1998. — С.270.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.