Арелатське королівство
Арелатське королівство (також відоме як Арелат, лат. Regnum Arelatense) — середньовічна монархічна держава, заснована у 933 році шляхом злиття царств Верхньої та Нижньої Бургундії за короля Рудольфа II. Королівство отримало назву на честь нижньобургундської резиденції в Арлі. Також відоме як Королівство обох Бургундій, або як Друге Бургундське королівство, на відміну від Королівства бургундів.
|
Його територія простягалася від Середземного моря до Високого Рейну на півночі, приблизно відповідаючи сучасним французьким регіонам Прованс — Альпи — Лазурний Берег, Рона-Альпи та Франш-Конте, а також західній Швейцарії. Управлялось незалежними королями Дому старійшин Вельфів до 1032 року, після чого було включене до складу Священної Римської імперії.[2]
Каролінгська Бургундія
З часу підкорення франками Першого Бургундського королівства в 534 році його територія знаходилася під владою Франкської та Каролінгської імперій. У 843 році троє вцілілих синів імператора Людовика Благочестивого, який помер у 840 році, підписали Верденський договір, який розділив між ними імперію Каролінгів: колишнє Бургундське королівство стало частиною Середньої Франкії, яка була відведена імператору Лотару I, за винятком пізнішого Бургундського герцогства - сучасної Бургундії - яке дісталося Карлу Лисому, королю Західної Франкії. Король Людовик Німецький отримав Східну Франкію, що охоплювала територію на схід від річки Рейн.
Незадовго до своєї смерті в 855 році імператор Лотар І, у свою чергу, розділив свої володіння між трьома синами відповідно до Прюмського договору. Його бургундська спадщина перейшла до його молодшого сина Карла Прованського (845–863). Потім у 869 році син Лотара І, Лотар II, помер без законних дітей, а в 870 році його дядько Карл Лисий та Людовик Німецький за Мерсенським договором 870 року розділили його територію: Верхня Бургундія, що розташовувалась на північ від Юрських гір (Трансюранська Бургундія), дісталась Людовіку Німецькому, а решта - Карлу Лисому. До 875 року всі сини Лотара I померли без спадкоємців, а інші бургундські території утримував Карл Лисий.
У розгубленості після смерті сина Карла Людовіка II Заїки у 879 року граф Західної Франкії Бозо Прованський заснував Королівство Нижньої Бургундії (Циз'юранська Бургундія) в Арлі. У 888 році, після смерті імператора Карла Товстого, сина Людовика Німецького, Рудольф Осерський, граф Бургундії, заснував Королівство Верхня Бургундія в Сен-Морісі, що включало графство Бургундія, на північному заході Верхньої Бургундії.
У 933 р. Гуго Арльський поступився Нижньою Бургундією Рудольфу II з Верхньої Бургундії в обмін на те, що Рудольф відмовився від своїх претензій на італійський престол. Рудольф об’єднав Верхню і Нижню Бургундію, утворивши Арелатське королівство (Арелат). У 937 році Рудольфа змінив його син Конрад Мирний. Спадкові претензії Гуго Арльського були відхилені за підтримки імператора Оттона I.
У 993 році Конрада змінив його син Рудольф III, який у 1006 році був змушений підписати договір про успадкування своїх володінь на користь майбутнього імператора Генріха II. Рудольф намагався відмовитись від договору в 1016 році, проте безуспішно.
Імперський Арелат
У 1032 році Рудольф III помер без жодного спадкоємця, що залишилися б в живих, і королівство перейшло згідно з договором 1006 року наступнику Генріха, імператору Конраду II із Салічної династії, і Арелат був включений до складу Священної Римської імперії, хоча королівство залишалось зі значною автономією.[2] Хоча з того часу імператори носили титул "король Арелату", мало хто йшов на коронування в собор Арля. Винятком був Фрідріх Барбаросса, котрий був коронований королем Бургундії архієпископом Арля в 1178 році.
У період з XI до кінця XIV століття кілька частин території Арелата відкололися, а саме Прованс, Віваре, Ліоне, Дофіне, Савойя, Вільне графство Бургундія та частини західної Швейцарії.[2] Вільние графство Бургундія було здобуто Гогенштауфенами в 1190 році, а східні частини Верхньої Бургундії потрапили під володіння династії Церінгенів. Пізніше, коли лінія Церінгенів вимерла, ці землі успадкували Габсбурги. Більша частина території Нижньої Бургундії була поступово включена до складу Франції - графство Прованс потрапило до Анжуйської династії Капетінгів в 1246 році і, нарешті, до французької корони в 1481 році, Дофіне було анексовано і продано королю Франції Філіпу VI в 1349 році дофіном Юмбером II В'єннським. У 1361 році імператор Карл IV відокремив Савойське графство від Бургундського королівства.
У 1365 році Карл IV був останнім імператором, коронованим титулом "король Арелату". У 1378 році Карл призначив дофіна Франції (пізніше короля Франції Карла VI) постійним імперським вікарієм, який номінально керував від імені Імперії тим, що залишилося від Арелата, і з цього часу він фактично припинив своє існування. Однак титул "король Арелату" залишався одним із побічних титулів Імператора Священної Римської імперії до розпаду Імперії в 1806 р., і посада архієпископа Трієра продовжувала діяти як архіканцлер і принц-курфюрст Римського короля (призначений майбутній імператор Священної Римської імперії), статус, підтверджений Золотою буллою 1356 року.
Незважаючи на постійний поєднання титулу з Римським королем, Арелат кілька разів розглядався для відновлення як окрема держава. Найсерйозніший випадок був за часів Папи Миколая III за сприяння Карла Анжуйського. Між 1277 і 1279 роками Карл, на той час уже король Сицилії, Рудольф Габсбурзький, король римлян і претендент на імператорську корону, і Маргарита Прованська, королева Франції, вирішили свою суперечку щодо графства Прованс і також із претензією Рудольфа стати єдиним кандидатом на імперський престол. Рудольф погодився, що його дочка Клеменція Австрійська вийде заміж за онука Карла Карла Мартелла Анжуйського, маючи в якості посагу Арелат. Взамін Карл посприяє тому, щоб імператорська корона стала спадковою в Домі Габсбургів. Папа Миколай очікував, що Північна Італія стане королівством, виокремленим з імперської території, і буде передано його родині Орсіні. У 1282 році Карл був готовий відправити дитячу пару для повернення старого королівського титулу королів Арелату, але війна Сицилійської вечірні зірвала його плани.[3]
Влада над королівством Арелат була надана імператором Карлом IV дев'ятирічному Карлу VI, тодішньому французькому дофіну, на все життя (тобто без права успадкування) з нагоди візиту імператора до Парижа на початку 1378 року.[4]
Див. також
Примітки
- Площа порахована шляхом накладання території королівства на Google Earth.
- The New Columbia Encyclopedia 1975, 150
- Runciman, Steven. "The Sicilian Vespers, p. 282. 1958: Cambridge University Press
- Jana Fantysová-Matějková (2012). The Holy Roman Emperor in the Toils of the French Protocol: The Visit of Charles IV to France. Imago Temporis / Medium Aevum, VI: 223-248: 229.
Література
- Chiffoleau, Jacques (1994). I ghibellini nel regno di Arles. У Pierre Toubert; Agostino Paravicini Bagliani. Federico II e le città italiane. Palermo. с. 364–88.
- Chiffoleau, Jacques (2005). «Arles, regno di». Federico II: enciclopedia fridericiana. Vol. 1. Rome: Istituto dell'Enciclopedia Italiana. http://www.treccani.it/enciclopedia/regno-di-arles_(Federiciana)/.
- Cope, Christopher (1987). Phoenix Frustrated: The Lost Kingdom of Burgundy. Constable.
- Cox, Eugene L. (1967). The Green Count of Savoy. Princeton, NJ: Princeton University Press.
- Cox, Eugene L. (1974). The Eagles of Savoy. Princeton, NJ: Princeton University Press.
- Cox, Eugene L. (1999). The Kingdom of Burgundy, the Lands of the House of Savoy and Adjacent Territories. У David Abulafia. The New Cambridge Medieval History, Volume V: c. 1198–c. 1300. Cambridge University Press. с. 358–74.
- Davies, Norman (2011). Vanished Kingdoms: The History of Half-Forgotten Europe. Penguin.
- Font-Réaulx, Jacques de (1939). Les diplômes de Frédéric Barberousse relatifs au royaume d'Arles à propos d'un livre récent. Annales du Midi 51 (203): 295–306. doi:10.3406/anami.1939.5476.
- Fournier, Paul (1886). Le royaume d'Arles et de Vienne et ses relations avec l'empire: de la mort de Frédéric II à la mort de Rodolphe de Habsbourg, 1250–1291. Paris: Victor Palmé.
- Fournier, Paul (1891). Le royaume d'Arles et de Vienne (1138–1378): Étude sur la formation territoriale de la France dans l'Ést et le Sudest. Paris: Alphonse Picard.
- Fournier, Paul (1936). The Kingdom of Burgundy or Arles from the Eleventh to the Fifteenth Century. У C. W. Previté-Orton; Z. N. Brooke. The Cambridge Medieval History, Volume VIII: The Close of the Middle Ages. Cambridge University Press. с. 306–31.
- Heckmann, Marie-Luise (2000). Das Reichsvikariat des Dauphins im Arelat 1378: vier Diplome zur Westpolitik Kaiser Karls IV. У Ellen Widder; Mark Mersiowsky; Maria-Theresia Leuker. Manipulus florum: Festschrift für Peter Johanek zum 60. Geburtstag. Münster: Waxmann. с. 63–97.
- Jacob, Louis (1906). Le royaume de Bourgogne sous les empereurs franconiens (1038–1125): Essai sur la domination impériale dans l'est et le sud-est de la France aux XIme et XIIme siècles. Paris: Honoré Champion.
- Poole, Reginald (1913). Burgundian Notes, III: The Union of the Two Kingdoms of Burgundy. English Historical Review 28 (109): 106–12.
- Poupardin, René (1907). Le royaume de Bourgogne (888–1038): étude sur les origines du royaume d'Arles. Paris: Honoré Champion.
- Previté-Orton, Charles William (1912). The Early History of the House of Savoy (1000–1233). Cambridge University Press.
- Viard, Paul (1911). La dîme ecclésiastique dans le royaume d'Arles et de Vienne aux XIIe et XIIIe siècles. Zeitschrift der Savigny-Stiftung für Rechtsgeschichte: Kanonistische Abteilung 1 (1): 126–59. doi:10.7767/zrgka.1911.1.1.126. Проігноровано невідомий параметр
|s2cid=
(довідка) - Wilson, Peter (2016). Heart of Europe: A History of the Holy Roman Empire. Cambridge, MA: Belknap Press.