Гвоздєв Євген Олександрович

Євгеній Олександрович Гвоздєв (11 березня 1934(1934-03-11), Пінськ, Білорусь, СРСР 2 грудня 2008(2008-12-02), Неаполітанська затока, Італія) — російський мандрівник і мореплавець.

Гвоздєв Євген Олександрович
Народився 11 березня 1934(1934-03-11)
Пінськ, Білорусь, СРСР
Помер 2 грудня 2008(2008-12-02) (74 роки)
Неаполітанська затока, Італія
Країна  Росія
Діяльність world traveler
Знання мов російська

Біографія

Народження, ранні роки

Євген Гвоздєв народився в м. Пінську[1] у 1934 році. 1937 року заарештували його батька, зі сталінських таборів той не повернувся. Мати загинула під час фашистської бомбардування. Виховувала майбутнього мандрівника далека родичка.

Євген Гвоздєв закінчив морехідне училище в Астрахані і 35 років плавав судновим механіком на великих рибальських судах Каспію . З 1949 Е. Гвіздів жив у м. Махачкала (Дагестан).

Становлення як моряка та яхтсмена

Наприкінці 1970-х років він захопився вітрильним спортом. За два роки наполегливої праці до літа 1979 року Гвоздьов самостійно збудував однокорпусну вітрильну яхту, перероблену зі списаного «вельбота» (швидкохідна шлюпка на 4-8 веслах).

З 13 вересня по 20 жовтня 1979 року вперше в історії Каспію механік теплохода Махачкалінського морського порту Євген Гвоздьов самотужки пройшов шлях Махачкала Баутіно Шевченко Красноводськ Баку на своїй яхті. Яхта отримала назву «Гєтан», що складається з перших букв імен: Гвоздєв Євген, дружина Тетяна, син Олександр, дочка Наталя.

Після першого серйозного плавання Каспійським морем в 1979 році Євген Гвоздєв замислює подорож по зимовому Каспію, і в грудні 1982 року вийшов у море на яхті «Гетан», перетинаючи Каспій по меридіану.

Працюючи механіком у махачкалінському порту, дійсний член Географічного товариства СРСР яхтсмен Євген Гвоздєв перетнув Каспій у одиночних та колективних походах понад 50 разів. На яхті «Гетан» він побував у всіх радянських портах Каспійського моря, пройшовши близько чотирьох тисяч миль.

1-е кругосвітнє плавання

7 липня 1992 року Євген Олександрович Гвоздєв на яхті «Ліна»[2] (клас «мікро», довжина всього 5,5 метрів) з Махачкали вирушив у своє перше одиночне кругосвітнє плавання . 19 липня 1996 року подорож була успішно закінчена. Цим Гвоздєв встановив своєрідний світовий рекорд — перше і єдине в історії одиночних навколосвіток плавання, здійснене на звичайному швертботі.

В даний час яхта «Ліна» знаходиться серед експонатів Музею морського флоту в Москві[3].

2-е навколосвітнє плавання

Своє друге навколосвітнє плавання Євген Гвоздєв розпочав 17 травня 1999 року з Махачкали. На балконі своєї квартири збудував із скловолокна 3,7-метрову яхту «Саїд», названу на честь Голови адміністрації м. Махачкали Саїда Амірова, який профінансував це плавання[4] .

Сфотографував його та відправив до Канади. Через деякий час отримую листа: «Дорогий, Євгене! У мене є яхта, Бакарді. Нова — 7,5 метрів довжина, GPS, радіостанція, двигун» тощо.
7,5 метрів — моя мрія! Два тижні голова йшла кругом! Але потім стали долати думки: ну, гаразд, я зберу гроші, друзі допоможуть, прилечу в Канаду, стартую з Ванкувера під канадським прапором. І буду канадцем російського походження? Довелося відмовитись. Принцип має бути таким: яхта має бути спроєктована нашими мізками, побудована у нас, стартувати з нашого порту під нашим прапором. І бажано, щоб і спонсори були наші. І щоб повернутися до нашого порту.[5]

Після прибуття до Астраханського порту яхту «Саїд» акуратно помістили на вантажівку та доставили до Новоросійська, звідки 2 липня того ж року Є. Гвоздєв рушив борознити Світовий океан. З початку плавання мандрівник перетнув Чорне, Мармурове, Егейське та Середземне моря, зупиняючись у портах Стамбула, Афін та Калаверді (на острові Сардинія).

Після Гібралтару почався шлях через Атлантику. Гвоздєв успішно досяг Бразилії, послідовно швартуючись в портах Лас-Пальмас, Ріо-де-Жанейро, Монтевідео, Буенос-Айрес, Ріо-Гальєгос (південний порт Аргентини), нарешті, пройшла знаменита своїми злими штормами Магелланова протока.

Після цього він обігнув Південну Америку і перетнув Тихий океан . Але раніше відважний капітан пройшов уздовж узбережжя Чилі на північ, щоб «прикріпитися» до західної тропічної течії. Старт у цьому головному і найбільш тривалому і небезпечному переході Є. Гвоздєв здійснив у чилійському порту Аріка . Рухаючись під вітрилами на захід, подолавши тисячі миль, він за чотири місяці дійшов до Таїті та Самоа . 29 липня 2002 року Гвоздєв досяг узбережжя північноавстралійського міста Дарвін (столиця Північної Території Австралії)[6].

Наступний перехід — через Індійський океан з відвідуванням Кокосових островів, Шрі-Ланки, індійського порту Кочі та Джібуті. Подолавши Баб-ель-Мандебську протоку, Червоне море і Суецький канал, Євген Гвоздьов знову опинився в Середземному морі, що відноситься до басейну Атлантичного океану[7].

З великими складнощами як природного (сильний зустрічний вітер), так і антропогенного характеру (недоброзичливе ставлення грецьких прикордонників, які прийняли Гвоздєва за турка через специфічну назву яхти), він подолав Егейське море і досяг протоки Дарданелли, що з'єднує це море з Мармуровим. Ось і замкнулося його друге кільце навколо планети. Це сталося 10 липня 2003 року. Приблизно через тиждень він пришвартувався у чорноморському порту Сочі. А 9 серпня 2003 року Євгенія Олександровича на його яхті «Саїд» урочисто зустрічали у Махачкалінському порту[8].

Після другої «кругосвітки» Гвоздєва міською адміністрацією Махачкали було ухвалено рішення про спорудження на приморському Родопському бульварі першого в Росії пам'ятника на честь легендарної яхти та її капітана. В даний час яхта «Саїд» знаходиться в краєзнавчому музеї (історичний парк) «Росія — моя історія» м. Махачкала. Раніше вона знаходилась у музеї махачкалінської школи-ліцею № 39.

3-тє кругосвітнє плавання

У третю кругосвітню подорож 74-річний Євген Гвоздєв відправився з Новоросійська 19 вересня 2008 року на яхті спеціальної споруди «Getan II»[9][10] . Дата старту була обрана не випадково: у вересні 1979 року Євген Олександрович, тоді ще молодий капітан-початківець, вперше вийшов на самостійно побудованій яхті «Гетан» в одиночне плавання по Каспію.

Довжина нової яхти Getan II становила 5,5 м, ширина — майже 2,5 м. І цього разу він був оснащений набагато краще за свої колишні походи[11][12].

Обставини смерті

На початку жовтня 2008 року. Євген Олександрович Гвоздєв повідомив, що благополучно перетнув Чорне море і досяг міста Ереглі, Туреччина, що недалеко від протоки Босфор. 10 листопада Гвоздєв благополучно досяг Італійського берега у районі мису Спартівенто. 30 листопада Євген Гвоздєв востаннє вийшов на зв'язок.

10 грудня 2008 року тіло 75-річного росіянина з глибокою раною на голові було виявлено на пляжі Кастельпорціано на півдні Італії . У цьому ж районі, на пляжі, що носить ім'я Амеріго Веспуччі, було знайдено викинуту на берег яхту «Getan II», на якій Гвоздєв вирушив з Новоросійська в кругосвітнє плавання. На ній карабінери знайшли особисті речі, нотатки про подорожі та список імен, написаних російською.

Очевидно, події розвивалися так: 29 листопада під час зимового шторму в Середземному морі біля берегів Неаполя 5-метрова яхта перекинулася і зламала щоглу. Після цього Гвоздєв відновив мореплавність яхти та продовжив шлях. Сигналу SOS не подавав. Останній сеанс зв'язку з мандрівником відбувся 30 листопада, після цього Гвоздєв на зв'язок більше не виходив[13].

За попередньою версією, Євген Гвоздьов загинув 2 грудня під час сильного шторму під Неаполем[14].

Досягнення та оцінки

Першу подорож Євген Гвоздєв здійснив на прогулянковому швертботі, а потім обійшов навколо світу на саморобному човні. Під час одного з плавань потрапив до піратів Сомалі[15], стояв під дулами їх автоматів і все-таки зумів вціліти[16].

Для російських яхтсменів Гвоздєв — великий і найяскравіший за останні 20 років мандрівник. Він є символом того, що проста небагата людина, вийшовши на пенсію, може здійснити мрію свого життя — здійснити кругосвітку навіть за мінімуму грошей і без великого яхтового досвіду, але за величезного бажання. Після виходу на пенсію він у одиночних та колективних походах понад п'ятдесят разів перетнув Каспійське море.

У свою останню подорож він вирушив з Новоросійська 19 вересня 2008 року на яхті класу Мікро «Getan II» . Море було його пристрастю, змістом та способом життя. Він мало думав про зручності та радощі «сухопутного» існування. І, як зазначають його друзі, здається, він начебто боявся піти з життя на березі, а хотів покинути цю землю як справжні моряки[17].

Пам'ять

  • У вересні 2016 р. ім'я Євгена Гвоздєва було присвоєно колишній вулиці Залізобетонна у мікрорайоні УЗК м. Махачкала[18] .
  • 2016 року — виставка пам'яті Гвоздьова у Махачкалі[19].
  • 2 грудня 2018 р. до 10-річниці смерті Євгена Гвоздєва в Махачкалі було проведено виставку пам'яті яхтсмена[20].
  • З 6 по 10 березня 2019 року у рамках «Московського Боут Шоу» Музей морського флоту провів виставку, присвячену 85-річчю від дня народження Євгена Гвоздєва. На виставці було представлено вітрило та елементи рангоуту яхти «Ліна» з фондів Музею[21].
  • В історичному парку «Росія — моя історія» Махачкала Євгену Гвоздєву присвячена експозиція.

Примітки

  1. МАХАЧКАЛИНСКИЙ ПОКОРИТЕЛЬ ОКЕАНОВ
  2. КРУГОСВЕТКА ПРОТЯЖЕННОСТЬЮ В ЧЕТЫРЕ ГОДА И СТОИМОСТЬЮ СТО ДОЛЛАРОВ
  3. 85-летие со дня рождения российского яхтсмена и путешественника Е. А. Гвоздёва. Официальный сайт Музея морского флота. 2019. 7 марта
  4. Гасайниев, Гази (5 червня 2008). Этот «сумасшедший» Гвоздев. Северный Кавказ. Архів оригіналу за 6 липня 2014. Процитовано 4 березня 2014.
  5. Второе хождение вокруг света. Архів оригіналу за 18 лютого 2009. Процитовано 22 грудня 2008.
  6. Regions.ru, 02.08.2002. Иммиграционный департамент Австралии оштрафовал российского путешественника Евгения Гвоздёва на 3 тысячи австралийских долларов
  7. Евгений Гвоздев: Второе кругосветное плавание. Архів оригіналу за 17 грудня 2008. Процитовано 8 грудня 2021.
  8. 13.05.2003 — Кругосветное одиночное плавание дагестанского путешественника Евгения Гвоздёва. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 1 липня 2012.
  9. «Гетан-2» и кругосветка-3. Архів оригіналу за 25 квітня 2013. Процитовано 20 грудня 2008.
  10. Одиссея пенсионера Гвоздёва. 75-летний путешественник отправился в одиночное кругосветное плавание
  11. по словам самого Е. Гвоздёва
  12. Что там, за горизонтом? Статья о третьем выходе Гвоздёва в кругосветку Брестская газета, № 42|43(305|306),2008 г.[недоступне посилання з Июнь 2018]
  13. Парус, порвался парус!. Архів оригіналу за 6 серпня 2017. Процитовано 1 липня 2012.
  14. Российский путешественник Евгений Гвоздев погиб у берегов Италии
  15. Нужны ли России герои?. Архів оригіналу за 4 вересня 2014. Процитовано 8 грудня 2021.
  16. Черный парус. Кругосветка новороссийского путешественника закончилась трагедией
  17. Погиб российский путешественник Евгений Гвоздев
  18. Об увековечении памяти Гвоздева Е. А.
  19. Дамир Саидгазин. «Мореход Solo». Дагестанская правда. 15 ноября 2016
  20. Более 2000 человек посетили выставку памяти Евгения Гвоздева в Историческом парке. lezgigazet.ru (рос.). Лезги газет. 20 лютого 2019. Процитовано 20 лютого 2019.
  21. Выставка Музея к 85-летию со дня рождения Е. А. Гвоздёва на «Московском Боут Шоу». Официальный сайт Музея морского флота. 2019. 6 марта

Посилання

Література

  • Санаев О.А. Земля круглая. Доказал Евгений Гвоздев. — Махачкала : ИД "Эпоха", 2011. — 208 с. — ISBN 978-5-98390-095-0.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.