Дугін Олександр Гелійович

Олекса́ндр Ге́лійович Ду́гін (рос. Александр Гельевич Дугин) (нар. 7 січня 1962, Москва, РРФСР) російський філософ, перекладач, політолог[1], публіцист фашистського[2][3][4] напрямку, засновник ідейного руху «неоєвразійство». На думку багатьох спостерігачів Олександр Дугін сповідує праворадикальні, екстремістські, терористичні[5][6] та ультранаціоналістичні імперські ідеї[7][8].

Олександр Гелійович Дугін
рос. Александр Гельевич Дугин
Олександр Дугін
Народився 7 січня 1962(1962-01-07) (60 років)
Москва, СРСР
Країна  СРСР
 Росія
Місце проживання Москва,  Росія
Діяльність Філософ, політолог, публіцист, перекладач
Галузь Геополітика, соціологія, політологія, філософія, міжнародні відносини і політична філософія
Відомий завдяки засновник та лідер «Міжнародного Євразійського Руху»
Alma mater Московський авіаційний інститут (1979) і Novocherkassk State Academy of Meliorationd
Науковий ступінь доктор соціологічних наук, доктор політичних наук і кандидат філософських наук
Вчене звання професор, викладач університету і кафедра
Науковий керівник Viktor Vereshchagind
Відомі учні Aleksey Gintovtd, Vladimir Karpetsd і Valery Korovind
Знання мов російська, італійська, англійська і французька
Заклад Московський державний університет імені М. В. Ломоносова, International Independent University of Environmental and Political Sciencesd і Євразійський національний університет
Членство Ізборський клуб
Magnum opus Foundations of Geopoliticsd і The Fourth Political Theoryd
Партія Націонал-більшовицька партія і Eurasia Partyd
Головував Євразія
МЄР
ЄСМ
Конфесія старовір (єдиновірець)
У шлюбі з Q4156309?
Сайт dugin.ru

Є почесним професором Євразійського національного університету імені Л. М. Гумільова (Нур-Султан) і Тегеранського університету. Запрошений професор Південного федерального університету.

Фігурант фінансових санкцій США проти осіб, що винні в агресії проти України[9].

Поліглот, знає більше десяти мов.

Біографія

Сім'я

Батько — Гелій Олександрович Дугін (19351998) — кандидат юридичних наук, генерал-лейтенант Головного розвідувального управління Генштабу Збройних сил СРСР[10], працював у Російській митній академії[11], мати — Галина Вікторівна Дугіна (Онуфрiєнко)[12] (19372000) — лікар, кандидат медичних наук. Проживала у Москві.

Олександр Дугін був одружений з Євгенією Дебрянською, від якої має сина[10]. Наразі одружений з Наталією Мелентьєвою — філософом, кандидатом філософських наук, публіцистом, директором видавництва «Арктогея», викладачем філософії в МДУ. Син: Артур (в хрещенні Димитрій) Олександрович Дугін, 1985 року народження, москвич, закінчив Московський державний лінгвістичний університет, музикант. Дочка: Дар'я Олександрівна Дугіна, 1992 року народження, студентка філософського факультету МДУ.

Кар'єра і життя

Націонал-більшовицький двоголовий орел О. Дугіна[13].

1979 року вступив до Московського авіаційного інституту (МАІ), проте був відрахований з другого курсу за неуспішність[14] (згодом, при захисті дисертації, представив у Вчену раду РДУ диплом про закінчення заочного відділення Новочеркаського інженерно-меліоративного інституту)[15][16].

1980 року разом із Гейдаром Джемалем вступив у гурток «Чорний орден СС»[17],[14][18][19][20], який створив і очолив (обравши звання «рейхсфюрера») містик[21], один з перших російських «нових правих»[22] Євген Головін; саме учнем Головіна він себе і вважає[23]. (Гурток Головіна складався з колишніх членів «Южинського гуртка» письменника Юрія Мамлєєва, але, всупереч поширеним твердженнями, у самого Мамлєєва, що емігрував 1974 року, Дугін не бував)[24].

Разом з Гейдаром Джемалем Дугін вступив 1988 року в Національно-Патріотичний Фронт «Пам'ять» Дмитра Васильєва, але потім був вигнаний з цієї організації, за офіційним формулюванням, за те, що «контактував і контактує з представниками емігрантських дисидентських кіл окультистсько-сатанинського спрямування, зокрема, з якимсь письменником Мамлєєвим»[25][26]. Разом із Едуардом Лимоновим і Єгором Лєтовим одним із співзасновників Націонал-Більшовицької Партії Росії. 1989 року входив до групи «Рух інтелектуальних консерваторів» Ігоря Дудинського.[27] У період з 1990 по 1992 рік працював з розсекреченими архівами КДБ, на основі яких підготував низку газетних, журнальних статей, книг і телепередачу «Таємниці століття», що транслювалася на Першому каналі.

  • З 1988 по 1991 роки — головний редактор видавничого центру «ЕОН». Організував історично-філософський центр «ЕОН», на основі якого пізніше була створена асоціація «Арктогея» й однойменне видавництво. Є автором підручника «Геополітика».
  • З 1990 року — головний редактор альманаху «Милий ангел».
  • З 1991 року — головний редактор журналу «Елементи», голова Історико-Релігійної Асоціації «Арктогея».
  • 1993 1995 роки — колумніст газети «Новий погляд»[28][29]
  • З 1993 по квітень 1998 року — ідеолог та один із лідерів Націонал-більшовицької партії. За словами Едуарда Лимонова, вийшов з НБП через те, що звинуватив чотирьох націонал-більшовиків в крадіжці у нього 248 рублів[30]. За оцінкою ж самого Дугіна, розрив стався з ідеологічних розбіжностей, зокрема через відсутність у Лимонова чітко вираженої політичної позиції[31].
  • 1996 1997 роки — автор та ведучий радіопрограми «FINIS MUNDI» (Радіо 101-FM).
  • З 1997 по 1999 роки — автор та ведучий програми «Геополітичний Огляд» (радіо «Вільна Росія»).
  • З 1998 року — радник Голови Державної Думи Геннадія Селезньова.
  • З 1999 року — голова секції Центр геополітичних експертиз Експертно-консультативної Ради з проблем національної безпеки при Голові Державної Думи.
  • 2000 року читав курс «Філософія політики» Міжнародний незалежний еколого-політологічний університеті.
  • 2001 року — голова Політичної Ради (лідер) Загальноросійського Суспільно-Політичного руху «Євразія».
  • 2002 по листопад 2003 — голова політради партії «Євразія».
  • З листопада 2003 року — лідер Міжнародного євразійського руху.
  • З 2005 по 2006 роки — колумніст журналу Rolling Stone[32]. Ведучий геополітичної програми «Вехи» на телеканалі Спас.
  • З 2007 по 2008 року — ведучий радіопередачі «Русская Вещь»[33] на радіо РСН.
  • У березні 2008 року  — зустріч в Белграді з прем'єр-міністром Сербії Воїславом Коштуніца[34].
  • З березня 2008 року є неофіційним ідеологом партії «Єдина Росія», згідно з інформацією на офіційному сайті МЕД[35].
  • З вересня 2008 року професор Московського державного університету імені М. В. Ломоносова, директор Центру консервативних досліджень у соціологічному факультеті МГУ.
  • З вересня 2009 року  — в. о. завідувача кафедрою соціології міжнародних відносин МДУ ім. М. В. Ломоносова[36].
  • З березня 2012 року  — член Експертно-консультативної ради при голові Держдуми Росії С. Е. Наришкіні.
  • У червні 2013 - візит до Молдови. Виступ в Народному Університеті р. Кишинева[37].
  • З 2015 року  — внесений до санкційний список США і Канади.
  • З 2016 року  — головний редактор телеканалу Царьград ТВ.
  • 14 липня 2016 року  — візит до Туреччини. Виступи на прес-конференції, присвяченій відновленню російсько-турецьких відносин[38].

За результатами опитування, проведеного сайтом openspace, у якому було віддано більш ніж 40 тисяч голосів, Дугін посів 36 місце серед найвпливовіших інтелектуалів Росії[39].

Країни, в яких Олександр Дугін потрапив під санкції

Згадки в масовій культурі

Цитати Дугіна

  • З книги Дугіна «Четвёртая Политическая Теория»:
Європейські нації витісняли релігію, етноси і стану на узбіччя, вважаючи це пережитками «темних століть». У цьому відмінність ліберального націоналізму від інших версій — тут не визнається ніякої цінності за етно-релігійної або історичною спільністю, акцент ставиться лише на вигоди і переваги колективного договору індивідуумів, заснували державу по конкретних прагматичних міркувань[41].
  • З книги Дугіна «Тамплиеры Пролетариата»:
В XX столітті існує всього три ідеологічні форми, які змогли довести реалістичність своїх принципів в питанні політико-державної реалізації - це лібералізм, комунізм і фашизм.
При всьому бажанні неможливо назвати іншу модель суспільства, яка не була б однією з форм цих ідеологій і одночасно існувала б в реальності. Є ліберальні країни, є комуністичні і є фашистські (націоналістичні). Інших немає. І бути не може. У Росії ми пройшли два ідеологічних етапи - комуністичний і ліберальний.
Залишається фашизм[42]
  • З книги Дугіна «Основи геополітики»:
«[…]Суверенітет України являє собою настільки негативне для російської геополітики явище, що, в принципі, легко може спровокувати збройний конфлікт.[…] Україна як самостійна держава з якимись територіальними амбіціями являє собою величезну небезпеку для всієї Євразії, і без рішення української проблеми взагалі говорити про континентальну геополітику безглуздо. Це не означає, що культурно-мовна чи економічна автономія України повинна бути обмежена, і що вона повинна стати чисто адміністративним сектором російської централізованої держави (як, до деякої міри, були справи в царській імперії чи при СРСР). Але стратегічно Україна повинна бути строго проекцією Москви на півдні і заході (хоча детальніше про можливі моделі переструктуралізації піде мова в розділі про Захід).»[43]
  • 6 травня 2014 в інтерв'ю абхазькому агентству новин ANNA News Олександр Дугін, коментуючи події в Одесі 2 травня, описуючи начебто звірства українців, закликав їх вбивати. На 18-ій хвилині інтерв'ю він заявив:[3][44][45]
Але те що ми бачимо 2-го травня, це вже виходить за всі межі. Я думаю вбивати, вбивати і вбивати. Більше розмов ніяких не повинно бути. Це я вам як професор говорю.

У Росії розпочався[46] збір підписів за звільнення професора факультету соціології МДУ та лідера міжнародного євразійського руху Олександра Дугіна через публічні заклики вбивати українців: «ми вважаємо, що публічна діяльність „професора“ Дугіна несумісна з займаним їм постом в системі державної освіти, завдає шкоди образу російської науки і статусу МДУ ім. Ломоносова».[47][48]

Див. також

Публікації

  • Дугин А. Г. Теория многополярного мира / Сост. Н. В. Сперанская. М.: Евраз. движение (Тип. изд-ва), 2013. 533 с.: ил. 1000 экз. ISBN/ISSN 978-5-903459-12-4
  • Дугин А. Г. «Воображение. Философия, социология, структуры», М., Академический проект, 2015. ISBN 978-5-8291-1828-0

Перформанси

  • FINIS MUNDI - Цикл театралізованих музично-філософських постановки, які йшли в 1997—1998 року на Радіо 101.
  • «Богема против НАТО (1998)»[49] - відео-арт, перформанс за участю ноиз-виконавців CISFINITUM, Олексія Борисова, Павла Жагуна і арт-групи "Север".
  • Barbarossa Umtrunk ‎– Tagebuch eines Krieges (2005—2015)[50] - музичний альбом у стилі індастріал і дарк-ембієнт, вийшов на німецькому лейблі SkullLine.

Література

Примітки

  1. Москвич Дуґін захистив диплом, відтак кандидатську і докторську дисертації у маловідомих південноросійських вишах (на кшталт заочного відділення Новочеркаського інженерно-меліоративного інституту тощо), а його статті нечасто виходять в авторитетних академічних журналах. Віднедавна він став директором Центру консервативних досліджень, «професором» соціологічного факультету Московського державного університету та виконувачем обов'язків завідувача тамтої катедри міжнародної соціології.// Див., наприклад: Андреас Умланд: Двоголова Євразія. «Критика», лютий 2015
  2. Патологические тенденции в русском неоeвразийстве". О значении взлета Александра Дугина для интерпретации общественной жизни современной России
  3. Аргумент.уа: Профессор Дугин, обычный русский фашист
  4. Le Raspoutine de Poutine. Chantre d'un fascisme panslave, l'ultranationaliste Alexandre Douguine est un conseiller occulte du chef du Kremlin. Son but ? Annexer une partie de l'Ukraine et reconstituer l'empire russe.— Article publié dans le Nouvel Observateur le 30 avril 2014
  5. «Dugin ist auch ein Faschist»(нім.)
  6. Фашизм — Безграничный и красный. Архів оригіналу за 15 березня 2007. Процитовано 15 березня 2007.
  7. «Украинская правда». Андреас Умланд. Фашистский друг Витренко. 26.09.2006. Архів оригіналу за 14.03.2007. Процитовано 27.02.2007.
  8. Андреас Умланд. «Неоєвразійство», питання про російський фашизм і російський політичний дискурс. Дзеркало тижня. Архів оригіналу за 17 травня 2012. Процитовано 14 червня 2012.
  9. Treasury Announces New Designations of Ukrainian Separatists and their Russian Supporters(англ.)
  10. Михаил Бойко и Роман Сенчин Доктор Дугин Архівовано 22 жовтня 2012 у Wayback Machine. // Литературная Россия, № 15. 13.04.2007
  11. Наказ ГТК РФ від 30.05.1997 № 301 «Про проведення у м. Москві наради з питань тилового забезпечення»
  12. Ищем выход. Эхо Москвы. 1 грудня 2004. Процитовано 2 червня 2015.
  13. А. Дугин. «Фашизм безграничный и красный»
  14. Тимур Полянников, політолог. По стежках Химери, або роздуми про євразійство і «новий світовий порядок» Архівовано 8 квітня 2014 у Wayback Machine.//«Континент»№ 21(83)- 22(84),2002 р.
  15. Борис Режабек. Мерзла земля євразійця Дугіна. Про автора: [недоступне посилання з травня 2019]
  16. Аркадій Малер. Критичний аналіз "вимушених пояснень А. Дугіна. Архів оригіналу за 8 липня 2014. Процитовано 24 березня 2014.
  17. Микита Каледін «Терапія виявилася безсилою перед манією Дугіна-молодшого перевлаштувати світ», «Стрінгер» № 7, 01.05.2003
  18. Інформація РГИУ. Архів оригіналу за 12 вересня 2009. Процитовано 24 березня 2014.
  19. Нові праві — нечисленний громадський рух, що об'єднав у себе російський націонал-більшовизм і націонал-соціалістичну ідеологію Західної Європи Архівовано 8 квітня 2014 у Wayback Machine.. — Інститут російської цивілізації
  20. «Володимир Можегов.» Повзе ангел // «Континент», 2010, № 144
  21. «Roger Griffin, Matthew Feldman». Fascism: Post-war fascisms. Taylor & Francis, 2004. ISBN 0-415-29020-1, 9780415290203. Стр. 197
  22. Олександр Верховський, Володимир Прибиловський, Катерина Михайловська. Націоналізм і ксенофобія в російському суспільстві. — М., «Панорама», 1998
  23. Дугин: история любви к Чикатило
  24. Ю. Мамлєєв. «Є між нами якась таємниця…» Архівовано 20 жовтня 2011 у Wayback Machine.[недоступне посилання історія] // «Завтра», 2 квітня 2008.
  25. «Пам'ять». Документи і тексти / Упоряд. Ст. Прибиловський. — М., ИЭГ «Панорама», 1990. — '«Пн. 25-26»'
  26. Олександр Верховський, Володимир Прибиловський, Катерина Михайловська. Націоналізм і ксенофобія в російському суспільстві. — М., «Панорама», 1998. — '«Пн. 52»'
  27. Дугін Олександр Гелійович на peoples.ru
  28. Робота в чорному //А. Р. Дугін Російська річ, 1994
  29. Біографія Дугіна Архівовано 15 грудня 2012 у Wayback Machine. // Міжнародний Євразійський Рух, 20.10.2002
  30. Е. Лимонов. Людина короткої волі Архівовано 20 жовтня 2011 у Wayback Machine.[недоступне посилання історія] // газета «Завтра»
  31. Правда про Лимонова // Погляд
  32. Статті Олександра Дугіна в журналі "Rolling Stone"
  33. Архів радіопередачі «Русская Вещь»
  34. Коштуница и Николич принимают Евразию
  35. Іван Демідов Російському народу необхідно поставити собі мету //Евразия.огд
  36. Кафедра соціології міжнародних відносин Соціологічний факультет МДУ
  37. Дугин в Кишинёве, или реабилитация традиционалистского дискурса
  38. Александр Дугин дал пресс-конференцию в Анкаре
  39. Найвпливовіший інтелектуал Росії. Опитування в деталях (рос.)
  40. Иван Охлобыстин. Гражданская позиция или политическая клоунада?
  41. Четвёртая Политическая Теория
  42. "Тамплиеры Пролетариата". - Електронна версія
  43. Дугин А. Г. Проблема суверенной Украины // Основы геополитики. — М. : АРКТОГЕЯ-центр, 2000. — 928 с.
  44. Александр Дугин: «Убивать, убивать и убивать!» на YouTube
  45. Розслідування: Як обкладений санкціями США Дугін таки прочитав там лекцію? // Голос Америки (2016).
  46. Требуем увольнения профессора факультета социологии МГУ А. Г. Дугина!
  47. В Росії збирають підписи за звільнення професора МДУ, який закликав вбивати українців
  48. В России собирают подписи за увольнение профессора Дугина из МГУ — за прямой призыв «убивать украинцев»(рос.)
  49. Богема против НАТО в журнале «Вторжение» #24, М., 2001
  50. Barbarossa Umtrunk ‎– Tagebuch eines Krieges (2005—2015). Архів оригіналу за 30 червня 2016. Процитовано 9 червня 2016.

Посилання

Критика
Відео
Інтерв'ю
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.