Економічна свобода
Економічна свобода (англ. Economic freedom, Economic liberty) - здатність людей у суспільстві до економічних дій.
Економічна наука |
---|
Загальні поняття
|
Прикладні галузі
|
Методологія
|
|
|
![]() ![]() |
Свобода |
---|
![]() Рівень економічної свободи за країнами світу, 2008 |
Концепції |
За типом
|
|
Інше
|
![]() ![]() ![]() |
Економічна свобода — це фундаментальне право кожної людини управляти її власною працею та майном. В економічно вільних суспільствах, особи вільні у виборі роботи, виробництві товарів, витратах та інвестиціях будь-яким шляхом, яким забажають. Всі ці свободи підтримуються і захищаються державою. В економічно вільних суспільствах, також, уряд дозволяє праці, капіталу і товарам вільно пересуватися і утримується від примусу і тиску на свободи, втручається лише у разі необхідності збереження і функціонування самого себе.
Основні напрямки
Різнобічність економічної поведінки суб'єктів господарювання у виборі форм власності та сфери застосування своїх здібностей, знань, можливостей, професійних навичок, методики розподілу доходів, споживання матеріальних благ; реалізується на базі державних законодавчих норм; невід'ємна від економічної відповідальності громадян.
Важлива складова частина бізнесу, що являє собою свободу господарської діяльності, торгівлі, землекористування, добровільного співробітництва та ін. Економічна свобода однаково важлива як для підприємця-бізнесмена, так і для споживача, оскільки вона створює середовище для творчої діяльності особистості.
Історичні аспекти
Показники (індекси) економічної свободи
Індекс економічної свободи - The Index of Economic Freedom
Wall Street Journal і Heritage Foundation щорічно розраховують Індекс економічної свободи для більшості країн світу. Цей показник дозволяє оцінити економічну свободу країни, на основі розрахунку 10-ти показників свободи економіки, які оцінюються за шкалою від 0 до 100, причому, показник 100 відповідає максимальній свободі:
- Свобода бізнесу
- Свобода торгівлі
- Податкова свобода
- Державні витрати
- Грошова свобода
- Свобода інвестицій
- Фінансова свобода
- Захист прав власності
- Свобода від корупції
- Свобода трудових стосунків
Економічна свобода у світі - Economic Freedom of the World
Показник економіної свободи у світі, який розраховується Інститутом Фрейзера (The Fraser Institute), Ванкувер, Канада.
Згідно підходу Інституту Фрезера, економічну свободу визначають:
- Особистий вибір.
- Добровільний обмін, координований ринками.
- Свобода входу та конкуренції на ринках.
- Захист людей та їх власності від агресії з боку інших.
Особи мають економічну свободу, коли майно, яке вони набувають без застосування сили, шахрайства або крадіжок, захищене від фізичних вторгнень з боку інших людей, і вони вільні у використанні, обміні або передачі своєї власності до тих пір, поки їх дії не порушують однакових прав інші. Особи вільні вибирати, торгувати та співпрацювати з іншими та конкурувати, як вважають за потрібне.
Економічна свобода в Україні
Україна була і залишається країною з несвободною економікою - згідно Індексу економічної свободи Україна відноситься до категорії "Країни із в основному невільною економікою", займаючи останні місця у цих та інших рейтингах економічної свободи. Основна причина - завеликий обсяг і різноманітність форм державного втручання у всі сфери життя.
Економісти про економічну свободу
Людвіг фон Мізес
«Прагнення до свободи є одним із основних принципів суспільства. Життя людини неможливе без боротьби за свободу — свободу висловлювати свої думки, обговорювати свої погляди, об'єднуватися в групи та партії, голосувати за улюблених представників, обирати і змінювати уряд. Організовувати своє суспільне і економічне життя так, як хочеться індивіду, — до тих пір, поки це не порушує миру. Насолоджуватися свободою — означає займатися тим, що подобається. Отримувати роботу, яку людина вважає гідною для себе, вільно купувати і продавати результати своєї роботи та залишати собі винагороду. Бути вільним — означає не зіштовхуватися з перешкодами та труднощами у своїх мирних економічних заняттях і прагненнях».
Див. також
Посилання
- Економічна свобода та інтервенціонізм — Ряд статей економіста Австрійської школи Людвіга фон Мізеса. (англ.)
- Економічна свобода від Роберта Лоусона (англ. Robert A. Lawson). (англ.)
- 152-е місце України в щорічному рейтингу Index of Economic Freedom. 2009 (англ.)
- Калачова Галина, (20.12.2017). Джеймс Ґвартні: Українці успішні всюди, крім самої України. "Економічна правда". Архів оригіналу за 25.12.2017.
- Часопис «Экономическая свобода в мире» (рос.) Інституту Катона (англ.), Інституту Фрейзера (англ.) та Інституту Економічного Аналізу (рос.).
- Райко, Ральф. Освобождение от государства-паразита / Переклад Н. Афончиної, ред. В. Золотарьов // Liberty Education Project, 11.08.2019 (рос.)