Знак відсотка

% — знак, що найчастіше позначає відсотки.

%

Пунктуація

апостроф(' , ’)
дужки ([ ], ( ), { },  )
двокрапка(:)
кома(,)
тире (, –, —, ―)
три крапки (…, …)
знак оклику(!)
крапка(.)
дефіс(-, )
знак питання(?)
лапки ( ’, « », « », « »)
крапка з комою(;)
Скісна риска(/)
Розділювачі
пробіл ( ) () () (␠) (␢) (␣)
інтерпункт(·)
Основні друкарські знаки
амперсанд(&)
равлик(@)
зірочка(*)
обернена скісна риска(\)
маркер списку()
циркумфлекс(^)
макрон(¯)
хрестик (†, ‡)
символ градуса(°)
перевернутий знак оклику(¡)
перевернутий знак питання(¿)
октоторп(#)
символ номера ()
порядковий індикатор (º, ª)
відсоток (%)
проміле ()
базисний пункт ()
символ абзацу()
штрих(′, ″, ‴)
символ параграфа(§)
тильда(~)
підкреслення(_)
вертикальна риска(|, ¦)
Інтелектуальна власність
знак охорони авторського права(©)
символ правової охорони товарного знаку(®)
символ знаку обслуговування()
знак охорони суміжних прав
для фонограми
()
символ товарного знаку()
Символи валют
символ валюти (¤)
символи валют
฿ ฿ ¢ R$ $ £ ƒ £ ¥

Походження позначення

Символ відсотка еволюціонував зі скорочення pc — від італійського per cento (від ста).

До 1425 року для позначення відсотка не використовувалися спеціальні символи. Вживали італійський термін per cento (на сотню), у тому числі, у скороченій формі: «per 100», «p 100», «p cento». Наприклад, у тексті 1339 року використовувалася буква p з горизонтальною рискою, що зазвичай позначало скорочення «per», «por», «par», або «pur»[1].

Текст 1339, наведений у Rara Arithmetica стр. 437. Відзначено два вживання «p 100»

У XV столітті абревіатуру стали записувати як «pc» з невеликим колом в кінці, що позначає кінцеву букву (в італійській на неї закінчувалися числівники, наприклад primo, secondo тощо). Перші вживання виявлені у доповненнях до тексту 1425 року, ймовірно зроблених близько 1435 року.

Текст 1425 з Rara Arithmetica ст. 440

Абревіатура «pc» з колом поступово еволюціонувала до знаку горизонтального дробу («per o/o»; приблизно до 1 650 року), надалі втративши частину «per».

Текст 1684, наведений у Rara Arithmetica ст. 441

У XVIII столітті зустрічається варіант написання, схожий із сучасним:

«%» в XVIII ст.

Правила набору

У тексті знак відсотка використовують тільки при числах в цифровій формі, від яких при наборі вимагає відокремлювати нерозривним пробілом («дохід 67 ). Це правило набору введено в дію в 1982 році нормативним документом ГОСТ 8.417-81 (згодом заміненим на ГОСТ 8.417-2002); раніше нормою було не відокремлювати знак відсотка пробілом від попередньої цифри.

Виняток: знак відсотка використовують без пробілу для скороченого запису складних слів, утворених за допомогою числівника і прикметника «відсотковий». Наприклад:

  • 20%-ва сметана (означає «двадцятивідсоткова сметана»)
  • 10%-й розчин тощо.

Наразі активно вживаються обидва варіанти.

Використання в інформатиці

  • Був доданий в 6-бітне кодування комітетом X3.2 в 1961 році. Пізніше ECMA мала намір взяти код для символу % у власному 6-бітному варіанті, однак у фінальний набір символ не ввійшов[2].
  • У Бейсіку знак відсотка, поставлений відразу після імені змінної, означає тип даних «ціле».
  • У мові Сі, а також в інших мовах його синтаксичного сімейства (B, C ++, D, Java та ін.), знак відсотка позначає операцію обчислення залишку від цілочисельного ділення, наприклад 8 % 3 = 2. Також знак відсотка використовується як спеціальний символ, з якого починається специфікація формату введення або виведення даних у «форматних» строкових функціях стандартної бібліотеки Сі, таких як printf і scanf, а також багатьох інших, що використовують схожі форматні рядки, наприклад printk у ядрі Linux (форматує рядок і виводить її на системну консоль); аналогічним чином символ відсотка використовується в Unix — програмою (в деяких випадках — shell builtin-е) printf. Компілятор Сі з Oracle Solaris Studio використовує знак відсотка в форматних специфікаторах директиви компілятора #pragma ident.
  • У багатьох програмах знаками відсотка відображають ключові слова, наприклад %title%, %site%.
  • У Perl знак відсотка, що передує імені змінної, означає тип даних «хеш».
  • У командах DOS та пакетних файлах використовується як перший символ оголошення постановчої змінної для команди FOR; для пакетних файлів потрібно вказувати подвійний знак відсотка %%.
  • В операційній системі Microsoft Windows для доступу до змінних оточення, а також локальним (сесійним) змінним командного інтерпретатора cmd.exe .
  • В URI для недрукованих символів і символів, що не входять в ASCII[3] використовується «відсоткове кодування»: за знаком відсотка вказується шістнадцяткове значення байта (семібітної послідовності у разі символів ASCII), що зберігає символ, наприклад %5d. Інше використання символу заборонено.
  • В SQL знак відсотка при команді LIKE замінює будь-яку кількість будь-яких символів, тобто забезпечує пошук по масці.
  • У MATLAB — програмах, TeX-розмітці, PostScriptі мовах асемблера деяких процесорних архітектур знак відсотка вживається перед початком текстового коментаря.
  • У калькуляторах є кнопка із зображенням відсотка. Залежно від фірми-виробника найпростіші калькулятори обчислюють: відсоток від числа; відсоткове відношення одного числа від іншого; відсоткову надбавку (mark-up); відсоткова зміна.

Примітки

  1. /nachs_w/cappelli/capp317.html Letter p. / Cappelli, Adriano: Lexicon Abbreviaturarum. 2. verb. Aufl. Leipzig 1928. Wörterbuch der Abkürzungen: P. стор. 256—257
  2. = rep1 & type = pdf Fischer, Eric. «The evolution of character codes, 1874—1968.» (2002). (англ.)
  3. Universal Resource Identifiers: «Recommendations» / W3.org "The percent sign ("% «, ASCII 25 hex) is used as the escape character in the encoding scheme and is never allowed for anything else.» (англ.)

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.