Куликів (смт)

Куликі́в селище міського типу в Україні, у Львівському районі Львівської області.

смт Куликів
Герб Куликова Прапор Куликова
Куликів на австрійській мапі XVIII століття
Куликів на австрійській мапі XVIII століття
Країна  Україна
Область Львівська
Район/міськрада Львівський
Рада Куликівська селищна рада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване 1399
Магдебурзьке право 1469
Площа 29 км²
Населення 4056 (01.01.2017)[1]
Густота 134,965 осіб/км²
Поштовий індекс 80362
Телефонний код +380 3252
Географічні координати 49°58′45″ пн. ш. 24°04′34″ сх. д.
Водойма річки Думний Потік, Куликівка
Відстань
Найближча залізнична станція: Куликів
До райцентру:
 - фізична: 12 км
До обл. центру:
 - фізична: 16 км
Селищна влада
Адреса 80362, Львівська обл., Львівський р-н, смт Куликів, пл. Незалежності, 27
Голова селищної ради Бова Лілія Миронівна[2]
Карта
Куликів
Куликів

Куликів у Вікісховищі

Розташований за 16 км на північ від обласного центру, 12 км на південний-схід від райцентру по прямій. На південь лежить Великий Дорошів, на схід Нове Село і Надичі, на північ Могиляни і Перемивки, на захід Мервичі і Костеїв, Візенберг.

Селище є центром Куликівської селищної ради, якій підпорядковані населені пункти — смт Куликів та села Костеїв і Мервичі. З 2020 року Львівський район. Чисельність населення становить 3963 особи.

Назва

За переказами назва Куликів походить від птахів (куликів), які селилися на островах великого озера, яке було на місці сучасного селища.

Історія

Перша писемна згадка про Куликів відноситься до кінця XIV століття. 1399 року галицький латинський архієпископ Якуб Стшемє (Стрепа) видав акт про закріплення земельного наділу за куликівським костелом. У XV столітті село мало паралельну назву — Бощ або Божч. Назва Бощ, або правильніше Божич, походить від назви давньо слов'янського культу Божича. У західно-слов'янській міфології культ Божича як сина Бога святкувався на початку нового року. Ймовірно, цей культ відправлявся на цій горі, де пізніше виріс Куликів. Також поселення Божич може стосуватися легендарного князя Антів — Божа, і до племені «Бужан» що мешкали на цих теренах.

Назву «Куликів» це поселення отримало швидше за все після приєднання цих теренів до Києва. У документі від 23 лютого 1431 року йдеться про те, що «Бощ або Куликів» передано в дар канцлеру Королівства Польського Яну «Ташці» з Конєцполя[3] (сину Якуба Конєцпольського[4]) як нагороду за довголітню службу.

Перемиський каштелян Добєслав Одровонж з Журавиці (†1475) був державцем королівщини — «Куликівського ключа» (також Глинянського).[5]

1469 року на прохання перемишльського стольника Миколая (Міклаша) Гербурта король надав Куликову міські права.

4 червня 1508 року польський шляхтич Ян Опоровський гербу Сулима та його брат Анджей провели поділ спільного майна. Згідно з цим, Ян Опоровський отримав по матері маєтки в Галицькій Русі, серед яких — половина Куликова.[6]

Містечко належало до Жовківського повіту. Давніше тут був великий став, потім в значній мірі осушений. Середину території займала міська забудова (висота 265 м) і передмістя: Жовківське на північній стороні, Вальське і Загородське в західній стороні, а Львівське в південній стороні. В південно-західній стороні підноситься узгір'я Заскоки до 275 м. Через Куликів проходить дорога Львів — Жовква. Згідно з переписом населення в 1880 році було 3226 жителів у гміні, 66 на території двору (близько 2000 греко-католицького обряду, 400 римо-католиків, 900 євреїв).

Першій надав (згідно з документами від 1763 року) польський королевич Якуб Людвік Собеський орного поля 14 моргів і 4 морги сіножаті в Надичах; для другої купили жителі передмістя 6 моргів орного поля і сіножаті за 200 злотих. До Куликівського деканату належали наступні парафії: Артасів, Дорошів, Зіболки, Цеперів, Честині, Колодно, Колоденці, Куликів, Кукезів, Нагірці, Нове село, Ременів, Стронятин, Сулимів, Жовтанці і Звертів. В Куликові була пошта, 2-ох класна школа, аптека, кредитна каса «Надія» з кількістю членів (в 1881 році) 293.

Куликів на австрійській мапі XIX століття.[7]

Щодо промисловості, то містечко колись мало більше, ніж тепер значення. У XVII—XVIII століттях вироблялися тут бурки і килими. Цю фабрику заснував Ян III Собеський. Як власник містечка, він поселяв тут турецьких і татарських полонених, а вони займались виробництвом цих виробів. Про існування цих фабрик сьогодні вже забули, але потомки згаданих полонених пам'ятали про своє походження і займаються в основному садівництвом (постачають у Львів овочі) і шевством. В мові цих куликівських міщан траплялись іншомовні вирази, як слід їхнього іншомовного походження. У XVIII столітті виробляли тут добрий мед (напій), хліб. У північно-східній частині містечка є сліди давньоруського городища XI—XII століття.

На внутрішні стосунки містечка, на спосіб життя жителів проливає цікаве світло «Akta lawnicze kulikowskie od r. 1694 do 1717». З цих актів можна довідатись, що давні куликівчани були задерикуватими й охочими до бійки. Билися постійно, всюди, у шинках, у приватних будинках, на ринку, інколи на вході до міської ради, християни і євреї, жінки і мужчини, звичайні міщани і урядовці, інколи і бургомістр, а навіть і ксьондз. Билися не тільки між собою, але навіть і з чужими, що їм по дорозі попадались. Бились для вирішення своїх суперечок або щоб помститись за справжні чи надумані кривди, але дуже часто просто без причини. А після бійки йшли одразу до міської ради для внесення взаємних скарг. Тих бійок було стільки, що з 192 сторінок, яких має вищеназваний документ, 30 сторінок займають скарги і ще стільки ж рішення у цих справах. Хоч куликівчани були схильні до бійок, проте інших злочинів майже не робили, так за 19 років у цих актах можна знайти тільки чотири справи про крадіжки. Куликівчани були людьми заможними, про це свідчать їхні заповіти, часто вони мали по декілька чвертей поля.

У 19401941 та 19441959 роках селище було центром Куликівського району.

Релігійне життя

Церква Успення Пресвятої Богородиці

УГКЦ

Миколай Гербурт Одновский. Фундатор костелу св. Миколая

Парафія греко-католицька і греко-католицький деканат на місці, належав до Перемишльської дієцезії. До парафії належали крім містечка і Жовківського передмістя, села: Гребінці і Надичі. Церкви було дві: парафіяльна церква Успення Пресвятої Богородиці (перша згадка від 1515 року) в самому містечку; філіальна Церква Св. Великомученика Димитрія (збудована у 1721 році) на Жовківському передмісті.

РКЦ

Готичний костел Святого Миколая (1538 р.)

Парафія римо-католицька була на місці, належала до Жовківського деканату, Львівської архідієцезії. Рік заснування («ерекції») парафії 1398, фундація Миколая — власника Куликова. Галицький архієпископ РКЦ Якуб Стшемє видав в Галичі 1399 року акт закладення куликівського костелу. Теперішній костел святого Миколая, збудований у 1538 році коштом Миколая Гербурта з Однова та посвячений 1546 року.

Жіночий монастир Воздвиження Чесного Хреста

Монастир розташовувався неподалік міського ставу. Перша згадка про неї походить з 1680 року. Цього року о. Йосиф Криницький, парох з села Винники, подарував до монастирської церкви плащаницю.

21 липня 1743 року новий власник міста князь Міхал Радзівілл «Рибонька» видав львівському греко-католицькому єпископові Атанасію (Шептицькому) документ, яким дозволив закрити жіночі монастирі у Куликові, Жовкві та Сасові. Незабаром Куликівський монастир був скасований.

У другій половині XIX століття, як подає «Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego», у місті залишалися ще сліди давнього монастиря на узгір'ї над ставом. Була тут також лука, яку називали «У Монастирі».

Культура

Музеї

  • Куликів і Куликівщина — краєзнавчий музей, директор — Богдан Савчук.
  • музейна кімната Богдана Ступки — розташована в будівлі Народного дому Куликова, відкриття приурочене до 75–ліття від дня народження актора (2016).

Пам′ятники

  • погруддя Богдана Ступки — встановлено біля будівлі Народного дому Куликова з нагоди 76–тої річниці від дня народження (2017)[8]

Освіта

  • Куликівський опорний заклад загальної середньої освіти I—III ступенів Жовківської міської ради Львівської області, директор — Тарас Гнатюк;
  • Куликівська селищна бібліотека.

Відомі люди

Уродженці Куликова

Пов′язані з Куликовом

  • Степан Коновалець — брат Євгена та Мирона Коновальців, лікар у Куликові[10].
  • Дзюбало Андрій Дмитрович — громадський діяч, війт Куликова (1915 р.).

Дідичі

  • Ян з Куликова — староста городоцький, щирецький[11].

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
  2. Куликівська селищна (сільська) рада
  3. Koniecpolscy (01) Архівовано 25 вересня 2013 у Wayback Machine. (пол.)
  4. K. Pieradzka. Koniecpolski Jan zwany Taszka h. Pobóg (zm. 1455) // Polski Słownik Biograficzny.— Wrocław — Warszawa — Kraków: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1968. — Tom XIII/4, zeszyt 59.— 481—638 s.— S. 517—519. (пол.)
  5. Сzesław Michalski. Odrowąż Dobiesław z Żurawicy (dawniej Żyrawica) (†1475) // Polski Słownik Biograficzny.— Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk, 1978.— t. ХХІІІ/3, zeszyt 98.— S. 545. (пол.)
  6. H. Kowalska. Oporowski Jan h. Sulima (ok. 1470—1540) / Polski Słownik Biograficzny.— Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk, 1979.— t. XXIV/1, z. 100.— S. 137 (пол.)
  7. mapire.eu.
  8. РДА, Адміністрація. У Киликові відкрили погруддя Богдана Ступки. zhovkva-rda.gov.ua (uk-ua). Процитовано 28 серпня 2017.
  9. Самсон Блох
  10. І. Н. Короткий життєпис полковника Е. Коновальця // Свобода. 1 чер. 1938. — С. 2.
  11. Lwów // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1884. — Т. V. — S. 553. (пол.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.