Пожежа в Соборі Паризької Богоматері

15 квітня 2019 року, незадовго до 18:50 CEST, сталася пожежа в Соборі Паризької Богоматері, завдавши значної шкоди будівлі. Зруйнувався соборний шпиль і дах, було завдано значної шкоди інтер'єру, верхнім стінам і вікнам церкви[1][3]. Кам'яне склепіння під покрівлею даху зупинило поширення пожежі. Президент Емманюель Макрон пообіцяв відновити собор, розпочато національну кампанію зі збору коштів[4][5].

Пожежа в Соборі Паризької Богоматері
Тип пожежа
Місце Париж
Країна  Франція
Дата 15 квітня 2019 року
Час 18:50 CEST
Загиблих 0[1]
Постраждалих 3[2]
Географічні координати 48.8530° пн. ш. 2.3498° сх. д. / 48.8530; 2.3498
Париж


Передумови

На Соборі велися реставраційні роботи під час пожежі, як це видно по риштуванню навколо залишків шпиля.

Будівництво Собору Паризької Богоматері (Паризька Богородиця, тобто Діва Марія) почалося в XII-му столітті, використовуючи кам'яну кладку для структурної підтримки та дерево для основних дахів і його знакового шпилю. Шпиль був зроблений у дев'ятнадцятому столітті з дуба та був укритий свинцем; оригінальний шпиль був видалений у 1786 році[6].

Останніми роками собор почав демонструвати значну втому, відколювалися фрагменти. Філіп Вілньов, головний архітектор історичних пам'яток у Франції, заявив у липні 2017 року, що «найбільшим винуватцем є забруднення»[7]. Посадовці собору оцінили, що їм потрібно всього 185 мільйонів американських доларів на ремонт по відновленню будівлі. Французький уряд вважав, що собор потребує утримання та відновлення, а в 2018 році прийняв надзвичайну апеляцію на 50 мільйонів доларів США на ремонт[8]. Під час пожежі на шпилі відбувалися ремонтні роботи, які оцінювалися в 6,8 млн доларів[9]. Сталеве риштування було споруджено навколо дахів. Кам'яні, мідні та бронзові статуї, у тому числі статуї дванадцяти апостолів, були вилучені з собору до початку пожежі під час підготовки до ремонту[10][11].

Перебіг подій

Початок пожежі

Падіння шпилю, біля 19:45 CEST

За оцінками, вогонь почався на горищі собору[12], близько 18:50 CEST, наприкінці дня, коли собор був відкритий для туристів. Меса була запланована в цей час, між 18:15 і 19:00[13]. За даними тих, хто був на місці події, двері собору були раптово закриті для них, коли вони намагалися увійти, і білий дим почав поширюватися з даху[14].

Білий дим перетворився на чорний, що вказує на те, що в соборі був великий вогонь[14]. Поліція та відповідні за надзвичайні ситуації швидко евакуювали острів Сіте, а місто закрило доступ до острова[14][15][16]. Багато людей зібралися на протилежних берегах Сени і в сусідніх будівлях, щоб подивитися подію[14].

Гасіння пожежі

Було задіяно 400—500 пожежників[2][17][12][14][18]. Відповідальні за надзвичайні ситуації намагалися зберегти мистецькі та релігійні артефакти, що зберігалися в соборі. За словами прес-секретаря собору, деякі роботи вже були видалені до реконструкції, тоді як більшість святих реліквій тримали в його ризницях, які навряд чи були пошкоджені вогнем[6]. Станом на 22:50, за даними паризької поліції, пожежа не призвела до людських жертв[1]. Принаймні один пожежник був серйозно поранений, намагаючись припинити вогонь[19].

Пошкодження

Через годину після того, як почало спостерігатися полум'я, покритий свинцем дерев'яний дах собору, у тому числі його центральний шпиль, був охоплений вогнем[20][21], що стало причиною його обвалення на склепіння собору[15]. Велика частина дерев'яних конструкцій, які зайнялися, були «лісом» собору: деревину з приблизно 21 гектара (0,21 км²) дуба зрізали для будівництва собору в XII і XIII століттях. Приблизно 210 тонн свинцевого листа над деревиною завершали дах собору[22]. Розплавлений свинець створював небезпеку для пожежників[23].

Існувало побоювання, що дерев'яний дах, що руйнувався, може пошкодити камінь склепіння, який утворює стелю собору і підтримує стіни зсередини. Якщо б кладка склепіння зруйнувалося, шкода була б значно гіршою[24][25]. Один представник заявив, що «[вся конструкція] горить … нічого не залишиться».[15] Склепіння в основному залишилося непошкодженим і продовжувало підтримувати палаючу деревину даху після її обвалення, запобігаючи падінню палаючого даху всередину нави собору. Деякі отвори в склепінні були зроблені падінням деревини[26].

Близько 23:15 CEST, чиновник з Міністерства внутрішніх справ Франції повідомив, що пожежа послабилася і що «обидві вежі собору у безпеці»[27][21]. Первинна структура, включаючи обидві башти, і одну третину даху залишились стояти[23]. Північне вікно у вигляд троянди залишається непошкодженим.[28]. Перші фото, зроблені всередині собору після пожежі, показали, що більшість каменів склепіння залишилася на місці, але деякі ділянки звалилися, дозволяючи палаючому сміттю падати униз[26][12].

Твори мистецтва, реліквії та інші предмети антикваріату, що зберігаються в соборі, включають в себе терновий вінець, який деякі вважають тим, що Ісус носив перед розп'яттям, частину Животворного Хреста, на якому був розп'ятий Ісус, багато реконструйований орган Арістіда Кавайе-Коля, вітражі, статуя Паризької Богоматері і немовляти Ісуса, бронзові статуї дванадцяти апостолів[29]. За винятком статуй, які були у сховищі, першими артефактами, які були виручені від вогню, були терновий вінець та туніка Св. Людовика[30]. Станом на 23:31 CEST, ці дві реліквії, а також бронзові статуї, які були переміщені до пожежі, є єдиними з тих, що були збережені від вогню[30].

Можливі наслідки

Середньовічні кам'яні склепіння мали на меті захистити наву від пожеж на даху. Дахові ферми з деревини, просочені смолою і захищені свинцем, були відомі як легкозаймисті, і подібні собори втратили свої дахи в минулому. Реймський собор, наприклад, втратив дах у пожежі під час Першої світової війни; пізніше дах був реконструйований із бетонними фермами[31]. Проте, інші собори були повністю зруйновані в пожежах. Свинець, що тане на склепінні, може розбалансувати його та викликати його руйнування[32]. Вапняк, з якого собор побудований, також може тріснути в жарі, особливо якщо його раптово охолодять водою[31].

Розслідування

Протягом декількох годин Паризька прокуратура відкрила розслідування пожежі[14], під керівництвом Управління Паризької поліції[33]. Причина пожежі відразу не була відома, але інцидент трактувався як випадковий[14]. Розслідування більш за все запідозрило випадок «випадкового знищення вогнем», але офіційні особи нічого не виключають, повідомивши, що занадто рано знати причину пожежі[34][35][4].

Станом на вересень, п'ять місяців після пожежі, слідчі думали, що причиною пожежі радше був електричний нелад ніж цигарка. Очікувалось, що визначення точного місця де пожежа почалась займе набагато більше часу і роботи.[36]

Реакція

Кілька груп натовпу спостерігали за пожежею[37][38]. Мер Парижа, Анн Ідальго, описала пожежу як «страшну»[39].

Спеціаліст із середніх віків Клод Говард стверджувала, що не вистачало коштів на утримання, кажучи:

Поточні роботи, нарешті, почалися — це було вчасно і, можливо, навіть трохи пізно. Я була біля шпилю (перед початком реконструкції), і частина цегляної кладки була роз'єднана, утримувалася на решітці, щоб запобігти її падінню[40].

Світові лідери та уряди висловили свій сум і співчуття французькому народу і владі[lower-alpha 1][4], голова Європейської ради Дональд Туск,[41] канцлер Німеччини Ангела Меркель,[2] прем'єр-міністр Великої Брітанії Тереза Мей,[42][43] президент США Дональд Трамп,[44] генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш,[45] президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер,[46] та багатьох інших.

Міністр Культури України Євген Нищук заявив, що пожежа «…це величезний удар для історії, культури не лише Парижу, а й усієї Європи та світу. Робота Мінкультури — збереження для прийдешніх поколінь усіх культурних та історичних пам‘яток, мистецького надбання, яким володіє Україна. І ми, як країна, яка втрачає спадщину на окупованих територіях як ніхто інший знає, як боляче спостерігати це наживо. Сподіваємось, що пожежникам вдасться врятувати і не дати зникнути з культурної мапи світу надзвичайну пам‘ятку. Від себе хочу наголосити, що готові максимально швидко направити своїх кращих фахівців та реставраторів для робіт з відновлення Собору!» [джерело?].

Збір коштів

Президент Еммануель Макрон оголосив, що собор буде відбудований і що буде запущений міжнародний збір коштів[47][15].

Французький підприємець і мільярдер Франсуа-Анрі Піно пообіцяв підтримати відновлення Нотр-Даму з 100 млн євро фінансування, яке буде виплачено інвестиційною компанією його сім'ї Groupe Artémis[48][49][5].

На кінець квітня 2019 року зібрали понад мільярд доларів.[50]

Коментарі

  1. Включаючи Ватикан

Примітки

  1. El-Bawab, Nadine (15 квітня 2019). Paris’ Notre Dame ‘saved from total destruction,’ French fire official says, after blaze ravages cathedral. CNBC. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  2. Notre Dame Cathedral engulfed by fire. BBC News. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  3. La cathédrale Notre-Dame ravagée par les flammes. Le Monde (фр.). 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  4. The Latest: French leader vows to rebuild damaged Notre Dame. AP News. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  5. Lyons, Kate; Busby, Mattha (16 квітня 2019). Notre Dame fire: spire and roof destroyed but main structure saved – live news. The Guardian. ISSN 0261-3077. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 16 квітня 2019.
  6. McAuley, James; Whitt, Griff (15 квітня 2019). Notre Dame Cathedral spire collapses as Paris monument is consumed by fire. The Washington Post. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  7. Walt, Vivienne (27 липня 2017). Notre Dame Cathedral Is Crumbling. Who Will Help Save It?. Time. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  8. Notre-Dame: Cracks in the cathedral. BBC News. 5 березня 2018. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  9. Notre Dame was undergoing $6.8 million renovation when massive fire broke out. CBS News. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  10. Notre-Dame Cathedral spire in Paris collapses, engulfed in flames. CBC News. Thomson Reuters. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  11. Buncombe, Andrew (15 квітня 2019). Notre Dame's historic statues safe after being removed just days before massive fire. The Independent. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  12. What We Know and Don’t Know About the Notre-Dame Fire. The New York Times. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 16 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  13. Événements pour avril 2019. Notre Dame de Paris. Архів оригіналу за 16 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  14. Nossiter, Adam; Breeden, Aurelien (15 квітня 2019). Part of Notre-Dame Cathedral Spire Collapses in Fire. The New York Times. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  15. Notre-Dame cathedral: Firefighters tackle blaze in Paris. BBC News. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  16. La catedral de Notre Dame de París sufre un importante incendio. El País (ісп.). 15 квітня 2019. ISSN 1134-6582. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  17. 400 firefighters mobilized for Notre Dame blaze. CNN. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  18. Fire Chief: Notre Dame towers saved. WTVF. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  19. Live: Notre Dame Cathedral engulfed by fire. BBC. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019. Reported at 22:03
  20. 'Significant fire' underway at Notre Dame Cathedral in Paris. Euronews. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  21. How the Notre-Dame Cathedral Fire Spread. The New York Times. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  22. Pyror, Ryan (15 квітня 2019). The entire wooden interior of Notre Dame Cathedral has been lost. CNN. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  23. Nossiter, Adam; Breeden, Aurelien (15 квітня 2019). Notre-Dame Cathedral in Paris Catches Fire. The New York Times. ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  24. Kamin, Blair. Why people wept as Notre Dame Cathedral burned. chicagotribune.com. Chicago Tribune.
  25. The treasures of Notre-Dame. BBC. 15 квітня 2019.
  26. Lapin, Tamar (15 квітня 2019). Photos show center of Notre Dame cathedral miraculously intact. New York Post (англ.).
  27. NOW: French official says "both towers of the cathedral are safe" and the fire is cooling. CNN. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  28. Notre Dame cathedral fire Paris. The Guardian. 14 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 16 квітня 2019.
  29. Martichoux, Alix (15 квітня 2019). What's inside the Notre Dame Cathedral in Paris. San Francisco Chronicle. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  30. Priceless treasures saved from blaze. BBC. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  31. How Catastrophic Is the Notre-Dame Cathedral Fire?. CityLab (англ.).
  32. Why Couldn’t Firefighters Douse The Flames Of Notre Dame Cathedral?. The Daily Caller (англ.). 15 квітня 2019.
  33. Notre-Dame de Paris : une enquête a été ouverte pour "destruction involontaire par incendie". La Provence (фр.). 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  34. Notre-Dame : la piste accidentelle privilégiée, les ouvriers du chantier entendus en pleine nuit [Notre-Dame: prioritized accident investigation, construction workers heard in the middle of the night]. La Depeche. Процитовано 16 квітня 2019.
  35. Six questions sur l’incendie de Notre-Dame de Paris [Six questions about the fire of Notre-Dame]. Le Parisien. Процитовано 16 квітня 2019.
  36. Richman-Abdou, Kelly (10 вересня 2019). Notre-Dame Updates: What We Know About the Cathedral Five Months After the Fire. My Modern Met (англ.).
  37. Kirby, Jen (15 квітня 2019). Notre Dame Cathedral, one of Paris’s most iconic landmarks, is in flames. Vox. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  38. Stableford, Dylan (15 квітня 2019). Fire erupts at Notre Dame Cathedral in Paris. Yahoo News. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  39. Jarvis, Jacob (15 квітня 2019). Notre Dame fire: Huge fire breaks out at world famous cathedral and sends smoke billowing across Paris. London Evening Standard. Процитовано 15 квітня 2019.
  40. Notre Dame: The beloved heart of Paris that had been neglected too long. thelocal.fr. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  41. Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute l’Europe. We are all with Paris today.. @eucopresident (фр.). 15 квітня 2019.
  42. UK Prime Minister [10DowningStreet] (15 квітня 2019). “My thoughts are with the people of France tonight and with the emergency services who are fighting the terrible blaze at Notre-Dame cathedral.” – PM @Theresa_May (Твіт) через Твіттер.
  43. Notre Dame fire: Live updates. CNN. 15 квітня 2019. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  44. President Trump on the "terrible, terrible fire". CNN. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  45. UN chief: "Horrified by the pictures coming from Paris". CNN. 15 квітня 2019. Процитовано 15 квітня 2019.
  46. World leaders react to tragic blaze at iconic Notre Dame cathedral. Axios. Архів оригіналу за 15 квітня 2019. Процитовано 16 квітня 2019.
  47. The Notre Dame Cathedral will rise again, French President Emmanuel Macron promises. USA Today. Процитовано 16 квітня 2019.
  48. Французький мільярдер надасть 100 млн євро на відновлення Нотр-Даму
  49. French billionaire pledges €100 mil euros to help rebuild Notre-Dame. Free Malaysia Today. Agence France-Presse. Процитовано 16 квітня 2019.
  50. Майже мільярд доларів зібрали на відновлення Нотр-Даму, Радіо Свобода, 17 квітня 2019

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.