Премія Women In Arts

Премія Women In Arts — це незалежна премія, заснована у 2019 році структурою ООН Жінки в Україні та Українським Інститутом у рамках підтримки глобального руху за ґендерну рівність HeForShe. Мета премії — привернути увагу до досягнень жінок, які працюють у мистецтві та публічно подякувати їм за внесок в українську культуру[1]. Премія Women In Arts закладає основу для нової традиції в історії мистецтва України, яка може стати важливою віхою в культурному розвитку України та надихнути жінок на нові досягнення[2].

Премія Women In Arts

Присуджується за досягнення в українському мистецтві
Засновник(и) Представництво ООН Жінки в Україні та Український Інститут
Країна  Україна
Рік заснування 2019
heforsheukraine.info/artsweek2021/

Історія

У 2019 році ООН Жінки Україна та Український Інститут створили Премію Women In Arts з метою підтримки та сприяння професійному розвитку жінок у сфері мистецтва та культури України, а також подолання ґендерних стереотипів та усунення нерівності[3].

Історично жінки мали менше можливостей для реалізації в мистецькій та культурній сферах, ніж чоловіки, через що їхня робота часто залишається не оціненою в історії мистецтв і невидимою серед широкої громадськості. Премія має на меті встановити нову традицію визнання жінок у мистецтві на національному та міжнародному рівнях, підкреслюючи їхні досягнення за попередній рік, і водночас наголошуючи на  важливості зв'язку мисткинь із покоління в покоління.

Перша церемонія вручення премії Women In Arts відбулася 13 березня 2019 року в рамках святкування річниці руху HeForShe в Україні. У 2019 Премія Women In Arts була вручена п'ятьом переможницям у наступних номінаціях:

  • Візуальне мистецтво;
  • Музика;
  • Театр і кіно;
  • Література;
  • Культурний менеджмент.

Регламент

Щороку Організаційний комітет запрошує незалежну Експертну раду та Експертне журі для вибору номінанток та переможниць Премії.

До складу Експертних рад та Експертного журі входять експерти та експертки у сферах літератури, візуального мистецтва, музики, театру та кіно, культурного менеджменту та культурної журналістики, критики і досліджень, представниці/ки засобів масової інформації, та інші спеціалісти/ки цільових сфер[4].

Відбираючи номінанток на Премію, Експертна рада враховує професійний досвід, активність на національному і міжнародному рівнях та конкретні досягнення номінанток протягом року. Експерти також беруть до уваги потенціал впливу на розвиток української культури, використання інноваційних методів, а також низку інших факторів, врахованих у регламенті Премії.

Склад журі Премії регулюється за принципом щорічної ротації: переможниці Премії минулого року автоматично входять у склад журі наступного року.

Кандидатки Премії Women In Arts обираються у таких категоріях:

  • Візуальне мистецтво: Авторки, які працюють з різними медіа, зокрема скульптурою, живописом, новими медіа тощо.
  • Музика: Авторки музичних творів також можуть бути виконавицями, проте при оцінюванні беруться до уваги саме композиторки, якість їх роботи і значення їх діяльності для розвитку української сучасної музики.
  • Театр і кіно: Премія об'єднує дві галузі і пропонує звернути увагу на жінок таких професій у театрі і кіно: режисерки, акторки, сценаристки.
  • Література: Категорія розглядає жінок, які безпосередньо працюють і обрали своєю професією літературу: письменниці і поетеси.
  • Культурний менеджмент: Кураторки, кінопродюсерки, організаторки музичних і кінофестивалів, культурних форумів, тощо. Жінки, які допомагають творчим одиницям організувати або презентувати їхню діяльність.
  • Культурна журналістика, критика і дослідження: Жінки-дослідниці, арт-критикині, публіцистки, літературознавиці, кіно-, театрознавиці, історикині мистецтва, редакторки. Жінки, які створюють, редагують та оформлюють інформацію для засобів масової комунікації; жінки, які рецензують творчий і культурний процес та надають свою професійну експертизу; жінки, які займаються науковими дослідженнями в галузі культури.

У 2020 році під кураторством Українського інституту було оновлено положення Премії та кількість категорій, яких стало не 5, а 6, через додавання категорії «Жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях»[5].

Номінантки

Номінантки Women in Arts 2019:

Номінантки Women in Arts 2020[6]:

Номінантки Women in Arts 2021[7]:

  • Візуальне мистецтво - Катерина Бучацька, Анна Звягінцева, Олена Субач, Аліна Клейтман;
  • Музика - Юлія Саніна, Олександра Заріцька, Оксана Линів, Джамала, Katya Chilly;
  • Театр - Оксана Черкашина, Роза Саркісян, Тамара Трунова, Ірина Гарець;
  • Кіно - Ірина Цілик, Ірма Вітовська, Дар'я Онищенко, Надія Парфан, Анастасія Буковська;
  • Література - Софія Андрухович, Ірина Шувалова, Олена Герасим'юк, Марина Гримич, Таня Малярчук;
  • Культурний менеджмент - Юлія Федів, Надія Парфан, Ірина Славінська, Альона Дмуховська, Оксана Зварич;
  • Культурна журналістика, критика і дослідження - Анастасія Платонова, Катерина Ботанова, Віра Балдинюк, Наталя Грабченко, Оксана Волошенюк

Лауреатки

Лауреатки Women In Arts 2019[8]:

Лауреатки Women In Arts 2020[10]:

Лауреатки Women In Arts 2021[11]:

Статуетка Премії Women In Arts

Статуетку-нагороду для Премії Women in Arts створила сучасна українська скульпторка Марія Куліковська. Форма статуетки — це кисті жіночих рук, які переплітаються. За словами художниці, жіночі руки символізують підтримку і захист, а також жіночу працю. Основою для скульптури стали кисті рук самої художниці[12].

Експертна рада та експертне журі

Чотири представники та представниці експертної ради складають довгі списки номінанток, що складає перелік із 40 кандидаток. Експертне жюрі, яке складається з трьох експертів та експерток, формує короткі списки із 5-ти номінанток та визначають фіналісток[13].

До складу експертної ради премії Women in Arts 2021 увійшли:[14]


До складу експертного жюрі премії Women in Arts 2021 увійшли: [16]

Організаційний комітет

Премія організовується структурою ООН Жінки Україна та Українським Інститутом.

ООН Жінки є структурою Організації Об'єднаних Націй, яка зосереджує свої зусилля на досягненні ґендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок. Структура ООН Жінки надає підтримку державам-членам ООН у встановленні глобальних стандартів для досягнення ґендерної рівності, а також працює разом із державними органами та громадянським суспільством над розробкою законів, стратегій, програм та послуг із метою дотримання цих стандартів. В Україні структура ООН Жінки зосереджує свою діяльність на трьох взаємодоповнюючих пріоритетних напрямах:

  • Зміцнення жіночого лідерства та підтримка участі жінок у політичних процесах;
  • Ліквідація насильства щодо жінок та дівчат;
  • Залучення жінок на всіх етапах розбудови миру та безпеки.

Український інститут — це державна установа, яка представляє українську культуру на міжнародному рівні та створює культурні зв'язки між Україною та іншими країнами. Інститут був заснований Кабінетом Міністрів України у 2017 році та належить до сфери управління Міністерства закордонних справ. Інститут долучився до створення Премії Women in Arts після приєднання до глобального руху солідарності HeForShe у 2019 році і став однією з перших державних інституцій України, яка приєдналася до руху[17].

HeForShe, започаткований ООН Жінки — це глобальний рух солідарності в підтримку гендерної рівності, в якому чоловіки та хлопчики стають головними агентами змін. З моменту запуску руху Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном і Послом доброї волі Еммою Вотсон 20 вересня 2014 року, до нього приєдналися глави держав, провідні вчені, керівники глобальних корпорацій, спортсмени та митці, що поділяють філософію ґендерної рівності. В Україні рух HeForShe стартував у березні 2018 року та реалізується за фінансової підтримки Швеції[18].

Див. також

Примітки

  1. Women in Arts: 25 stories of women artists in Ukraine (English). Europe and Central Asia; Ukraine: United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (UN Women). 2019. с. 3.
  2. HeForShe honours Ukrainian women artists with an historical award. UN Women | Europe and Central Asia (англ.). Процитовано 24 квітня 2020.
  3. Український інститут приєднується до руху #HeForShe. ui.org.ua. Процитовано 24 квітня 2020.
  4. heforsheartsweek2020 — Experts. heforsheartsweek2020. Процитовано 28 квітня 2020.
  5. Олександра, Автор: Панченко (13 березня 2020). Women in Arts 2020: у Києві відзначили досягнення українок, що працюють у сфері культури. Хмарочос (укр.). Процитовано 28 квітня 2020.
  6. Фіналістки премії Women in Arts-2020. bit.ua Медіа про життя і технології в ньому. 2 березня 2020. Процитовано 10 березня 2021.
  7. HeForShe Arts Week 2021 — Page 3. HeForShe Arts Week 2021. Процитовано 10 березня 2021.
  8. Названі імена 5-ти найвпливовіших жінок України в мистецтві. officiel-online.com (рос.). Процитовано 24 квітня 2020.
  9. Дядюк, Катерина (14 Березня 2019). Катерина Калитко отримала премію «Women in Arts» в галузі літератури. ФОТО. Вежа (Українська).
  10. alyona alyona і Оксана Забужко. Оголошено переможниць премії Women in Arts 2020. nv.ua. Процитовано 24 квітня 2020.
  11. Український інститут та ООН Жінки в Україні оголосили переможниць премії Women in Arts 2021. ui.org.ua. Процитовано 12 березня 2021.
  12. Gazeta.ua (14 березня 2019). Вперше вручили премію "Жінки в мистецтві". Gazeta.ua (укр.). Процитовано 24 квітня 2020.
  13. Регламент премії Women in Arts. Процитовано 12.03.2021.
  14. HeForShe Arts Week 2021 — Page 7. HeForShe Arts Week 2021. Процитовано 12 березня 2021.
  15. Переможницею Women in Arts-2021 в літературі стала Софія Андрухович. chytomo.com (укр.). 12 березня 2021. Процитовано 12 березня 2021.
  16. HeForShe Arts Week 2021 — Page 8. HeForShe Arts Week 2021. Процитовано 12 березня 2021.
  17. Міністерство закордонних справ України - Міністерство закордонних справ України приєдналося до міжнародного руху за гендерну рівність HeForShe. mfa.gov.ua (ua). Процитовано 24 квітня 2020.
  18. heforsheartsweek2020 — Partners. heforsheartsweek2020. Процитовано 28 квітня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.