П'ятикутна призма

П'ятикутна призма — це призма з п'ятикутною основою. Це вид семигранника з 7 гранями, 15 ребрами і 10 вершинами .

Однорідна п'ятикутна призма

Як напівправильний багатогранник

Якщо всі грані правильні, п'ятикутна призма стає напівправильним багатогранником. Більш загально, призма є однорідним багатогранником, третім у нескінченному списку призм, утворених квадратними бічними гранями і двома правильними багатокутниками — основами призми. П'ятикутну призму можна розглядати як зрізаний п'ятикутний осоедр, представлений символом Шлефлі t{2,5}. Альтернативно, цю призму можна розглядати як декартів добуток правильного п'ятикутника і відрізка, що задається як {5}x{}. Двоїстий багатогранник п'ятикутної призми п'ятикутна біпіраміда.

Група симетрії прямої п'ятикутної призми D5h порядку 20. Група обертань D5 порядку 10.

Об'єм

Обсяг, як і для всіх призм, дорівнює добутку площі п'ятикутної основи на висоту (або довжину ребра, перпендикулярного до основи). Для однорідної п'ятикутної призми з ребрами довжиною h формула об'єму

Використання

Неоднорідні п'ятикутні призми називаються пентапризмами і використовуються в оптиці для обертання зображення на прямий кут без зміни хіральності.

В 4-вимірних багатогранниках

П'ятикутна призма зустрічається як комірка чотирьох непризматичних однорідних чотиривимірних багатогранників у чотиривимірному просторі:

Скошений 600-комірник
Скошено-зрізаний 600-комірник
Обструганий 600-комірник
Струг-зрізаний 600-комірник

Пов'язані багатогранники

Тороїдальний багатогранник має п'ятикутну діедральну симетрію і ті самі вершини, що й однорідна п'ятикутна призма.
Сімейство правильних призм
Багатокутник
Мозаїка
Конфігурація 3.4.4 4.4.4 5.4.4 6.4.4 7.4.4 8.4.4 9.4.4 10.4.4 11.4.4 12.4.4 17.4.4 .4.4

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.