Розношенське

Розно́шенське село в Благовіщенській громаді Голованівського району Кіровоградської області України. Населення становить 998 осіб.

село Розношенське
Країна  Україна
Область Кіровоградська область
Район/міськрада Голованівський район
Громада Благовіщенська громада
Код КАТОТТГ UA35020010190050638
Облікова картка Облікова картка 
Основні дані
Населення 998
Поштовий індекс 26422
Телефонний код +380 5259
Географічні дані
Географічні координати 48°18′51″ пн. ш. 30°22′30″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
152 м
Місцева влада
Адреса ради 26422, Кіровоградська обл., Голованівський р-н, с. Розношенське
Сільський голова Пишний Геннадій Володимирович
Карта
Розношенське
Розношенське
Мапа

 Розношенське у Вікісховищі

Історія села

Територія Ульянівського району була заселена здавна, про що свідчать археологічні знахідки, які датуються пізнім палеолітом. На цій землі панували кімерійці, скіфи, сармати, готи, гуни, обри, хозари, печеніги. Внаслідок запеклої боротьби слов'ян з печенігами землі сучасного Благовіщенського району були приєднані до Київської Русі (сер. X ст.). Під час експансії половецьких ханів територія сучасного Ульянівського району ввійшла до половецького ханства, яке у другій половині XII ст. хан Кончак перетворив у могутню державу. У XIV ст. ці землі підпали під владу Литви, а у XVI ст. були захоплені Польщею.
Село Розношенці розташоване на берегах річки Нетеки, яка впадає в Південний Буг. В ті далекі часи до південних поселень України, через малозаселені місця цього краю, неподалік пролягав знаменитий чумацький шлях. Стомлені далекою дорогою, сюди часто завертали чумаки перепочити, обміняти різні речі на харчі. Біля холодного джерела відбувався обмін речами. Старожили розповідали, що першим біля джерела оселився Сура, пізніше існував Сурівський хутір. Згодом його заселяли жителі із села, і він простягався аж до самого лісу по обидва береги річки. Там селянам жилося вільніше, але часто на хутори з лісу нападали злодії і траплялися жертви. Живучи щоденно в тривозі, жителі хутора тікали у село, залишаючи свої оселі. Та навіть у перші роки радянської влади цей хутір ще існував.
Частина жителів, які заселяли цей хутір, була остаточно відірвана від Розношенців. І лише у 1936 року хутір було ліквідовано, а всіх його жителів перемістили у село. Достовірних даних про перших поселенців, а також і про заснування самого села немає. За розповідями старожилів можна судити, що село Розношенці виникло наприкінці XVII ст. — на початку XVIII ст. на землях польського магната Потоцького. Першими поселенцями були Бойки-Бойчуки, переселенці із Західної України та втікачі від польської шляхти та панського гніту. Село носить назву від перших поселенців, які займалися розношенням та збиранням поміщицької податі з селян. З архівних даних відомо, що у 1820 році село Розношенці входило до Подольської губернії і землі належали до володіння Мечислава Потоцького. У 1861 році село входило до Балтського уєзду, Даниловобалківської волості.
У центрі села височіла церква, яка була збудована на гроші графа Потоцького. Розповідають, що купол цієї церкви, яка знаходилась на найвищій точці у селі, було видно з навколишніх сіл та навіть із Первомайська. На жаль, у роки радянської влади її було знищено.

Першу церкву було побудовано в період 1767—1774 рр. за допомоги Михаіла Закревського, який був «осадчим той слободи» (засновником села) та присвячений на честь св. Архестратига Михаїла. У 1854 році було добудовано два придела та дерев'яна дзвіниця на кошти Михаїла Потоцького. Побудова нового храму розпочато у 1896 році (Е.Сецинский. 1901. Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета).

Перші записи про село можна знайти в Центральному Архіві (м. Київ)[1].

29 лютого — 1 березня 1920 року у Розношенському під час Зимового походу стояв Кінний полк Чорних Запорожців Армії УНР[2].

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 1121 особа, з яких 466 чоловіків та 655 жінок.[3]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 1000 осіб.[4]

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[5]

МоваВідсоток
українська 97,90 %
російська 1,60 %
молдовська 0,50 %

Видатні люди

Галімон Логвин Семенович (1904, с. Розношенське — невідомо, м. Москва, Росія), доктор економічних наук, професор, викладач Всесоюзного заочного фінансово-економічного інституту, автор підручників з фінансів.

Примітки

  1. Метрична книга церкви святого Архангела Михаїла с. Разношинці Балтського повіту. 1774 — 1796 рр. 89 арк. (Фонд 224 Опись 1 Дело 1092)
  2. Коваленко Сергій. Чорні Запорожці: історія полку. — К.: Видавництво «Стікс», 2012
  3. Кількість наявного та постійного населення по кожному сільському населеному пункту, Кіровоградська область (осіб) - Регіон, Рік, Категорія населення , Стать (1989(12.01)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.
  4. Кількість наявного населення по кожному сільському населеному пункту, Кіровоградська область (осіб) - Регіон , Рік (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.
  5. Розподіл населення за рідною мовою, Кіровоградська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.