Трамвай на Сихів

«Трамвай на Сихів» — трамвайна лінія, що сполучає трамвайну мережу Львова із житловим масивом Сихів. Збудована протягом 2014—2016 років, офіційне відкриття і запуск лінії відбулися 17 листопада 2016 року. Лінія сполучає район із центром і Головним залізничним вокзалом.

Трамвай Електрон T3L44 на Сихові перед офіційним запуском лінії.
Церемонія відкриття трамвайної лінії на Сихів.

Сихів є найбільшим житловим масивом Львова з населенням понад 100 тисяч осіб. Реалізацію проєкту прокладання трамвайної лінії на Сихів було розпочато у 2008 році із планованим завершенням 2011 року (до початку чемпіонату Європи з футболу), однак через брак коштів заморожено. У липні 2014 року почалося будівництво трамвайної лінії від ринку Санта-Барбари (кінець проспекту Червоної Калини) до вулиці Стуса.

Колія проходить вулицею Стуса та проспектом Червоної Калини. Крім того існують також плани прокладення гілки вулицею Вернадського від вулиці Княгині Ольги. Лінія має 14 зупинок в напрямку із Сихова до центру Львова і 15 — у протилежний бік.

Інтервал руху маршруту № 8 складає 5—6 хв, на маршруті курсує 10 трамваїв[1] Пропускна здатність нової лінії — до 8 тисяч пасажирів на годину. Очікується, що трамваєм на Сихів щодня користуватимуться 48 тисяч осіб.[2].

Передумови

Сихів, найбільший спальний район Львова, почав забудовуватися відповідно до Генерального плану Львова 1966 року, який для забезпечення транспортного сполучення з центром міста пропонував будівництво шляхопроводу над залізницею на проспекті Червоної Калини (тоді вулиці Криворізькій) і прокладання через нього трамвайної лінії. План забудови території району від 1978 року також передбачав будівництво трамвая. З початком заселення Сихова у 1980-х роках для його потреб вистачало автобусного сполучення. Але коли в 1990-х населення збільшувалося, пасажиропропускної здатності автобусів стало замало, однак через фінансову кризу в міському бюджеті не було необхідних коштів для будівництва трамвайної лінії[3].

Для покращення транспортного сполучення району в 1997 році від тролейбусної лінії по вулиці Зеленій було зроблено відгалуження до кінотеатру імені Довженка на Сихові. 23 серпня того року на лінії було відкрито рух до площі Петрушевича за маршрутом № 24 (тепер № 25), який отримав номер на честь Дня Незалежності України[4]. Однак це не вирішило транспортної проблеми району, бо пасажиромісткість тролейбусів, як і автобусів, становить 3—4 тисячі осіб за годину, тоді як трамвая — 12 тисяч[3]; більше того, лінія з'єднала Сихів з центром не напряму, а через вулицю Зелену. З іншого боку, тролейбуси їздили лише вулицею Сихівською, не охоплюючи більшу частину житлового масиву, тому у 2011 році лінію було продовжено до кінця проспекту Червоної Калини[5].

Проєкт

Проспект Червоної Калини до початку прокладання трамвайної лінії.

Вперше проєкт трамвайної лінії на Сихів було розроблено в рамках будівництва у Львові швидкісного частково підземного трамвая. Вона мала проходити проспектом Червоної Калини і вулицею Стуса, де на перетині зі Снопківською та Івана Франка планувалося збудувати південний портал першого радіуса підземного трамвая. Тунель мав проходити під центром міста, де планувалось дві зупинки на підземних станціях, і виходити назовні в районі Підзамче. В районі площі Соборної (тоді Возз'єднання) лінія перетиналася б із другим підземним радіусом і мала б станцію пересадки[6][7].

Сучасний проєкт трамвайної лінії на Сихів було розроблено у 2007 році, коли на це з бюджету було виділено 300 тисяч гривень[8]. Вона пройде від кінцевої зупинки трамвайного маршруту № 4 «Вулиця Мушака» на перехресті вулиць Свєнціцького і Снопківської по вулиці Стуса та проспекту Червоної Калини. Планувалося, що лінію завдовжки 11,5 км у двоколійному вимірі буде збудовано у три етапи. Перший етап — від вулиці Свєнціцького до вулиці Угорської з тимчасовим розворотним кільцем Міський електротранспорт. Суміщений трамвайно-тролейбусний сайт, другий — від Угорської до Чукаріна, третій — від Чукаріна до кінця проспекту Червоної Калини[9]. Реалізація проєкту планувалася протягом 20082011 років.

Потім було оголошено, що в рамках підготовки Львова до проведення в місті матчів Євро-2012, до нового стадіону на вулиці Стрийській/Кільцевій дорозі також буде прокладена трамвайна лінія: вона мала стати продовженням лінії маршрутів № 3 та 5 по вулиці Княгині Ольги і пройти проспектом Вернадського, спорудження якого планувалося від вулиці Княгині Ольги через Стрийську на Сихів. Було оголошено, що за таким маршрутом пройде і трамвайна лінія, а на Сихові вона буде сполучена з лінією по Стуса — Червоної Калини[10].

У 2008 році в конкурсі на концепцію забудови Сихова переміг проєкт грецьких архітекторів, який передбачає прокладання лінії на ділянці проспекту Червоної Калини під землею. Однак, через брак коштів, реалізація цих планів є надзвичайно примарною[11].

Будівництво

Перший етап (2008)

Колія, прокладена у 2008 році

Реалізація проєкту будівництва трамвайної колії розпочалася у 2008 році. 30 січня голова Сихівської райадміністрації Іван Лозинський повідомив, що з фонду бюджету розвитку 2008 року виділено кошти на запуск трамвая від вулиці Стуса до вулиці Навроцького (близько 1 км в один бік), а будівництво розпочнеться у травні[12]. У липні було повідомлено, що тендер виграла ТзОВ «Західна інженерна компанія»[13]. 1 серпня планувалося почати будівництво, у зв'язку з чим було припинено рух тролейбусного маршруту № 1, який проходить вулицею Стуса. Однак будівництво не розпочалося через те, що було знайдено комунікації, яких не передбачав проєкт. 12 серпня рух тролейбусів було відновлено[9].

27 серпня на ділянці від вулиці Свєнціцького до Дібровної було закрито рух і демонтовано тролейбусну контактну мережу. Спочатку планувалося, що на першому етапі буде прокладено 320 м (до вулиці Угорської) в одноколійному вимірі, однак перекладання невідомих проєктові комунікацій зробило будівництво коштовнішим, через що перший етап було скорочено до 180 м (до вулиці Дібровної)[13]. Наприкінці грудня ці роботи було завершено[9]. Їхня вартість становила 12,2 мільйонів гривень[12].

У 20092011 роках роботи з прокладання лінії не проводилися через нестачу коштів[14]. Влітку 2010 року міський голова Андрій Садовий повідомив, що будівництво буде розпочато лише тоді, коли буде повне фінансування[15]. Він відзначив, що йдуть перемовини з німецьким урядовим банком KfW та ЄБРР щодо фінансування проєкту[16][17], після отримання якого будівництво триватиме два роки[18]. Восени 2011 року було оголошено, що проєкт спільно фінансуватимуть Міністерство довкілля Німеччини (4 мільйони євро у вигляді гранту), Європейський банк реконструкції та розвитку (6 мільйонів євро у вигляді кредиту під 5,5 % річних) і Львівська міська рада (6 мільйонів євро з міського бюджету)[19]. 24 травня 2012 року депутати схвалили отримання кредиту в розмірі 6 мільйонів євро і гранту в розмірі 5 мільйонів[20]. 5 червня 2013 року Кабінет Міністрів України схвалив рішення про погодження обсягу та умови надання місцевої гарантії Львівській міській раді для реалізації проєкту будівництва, як того вимагає процедура отримання кредиту ЄБРР[21][22].

Другий етап (2014—2017)

14 липня 2014 року ще раз почалось будівництво — цього разу з боку Сихова[23]. Тендер виграла ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл»[24]. У березні 2015 почалося будівництво відрізка «вулиця Стуса — стадіон „Україна“», яке було завершено в серпні 2016. Восени 2016 було добудувано відрізок на підйомі між вулицею Угорською та стадіоном «Україна». Останнім в листопаді 2016 року було завершено відрізок, що перетинає вулицю Угорську, таким чином сполучивши сихівський відрізок із міською мережею. 10 листопада 2016 року відбувся пробний запуск трамвая.[25]

17 листопада 2016 року відбулося офіційне відкриття трамвая на Сихів. У відкритті лінії взяли участь, зокрема, директор представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер та представник уряду Німеччини Юрґен Кайнгорст.[26]

Відкриття відрізка Кінотеатр ім. Довженка — вулиця Вернадського (у народі Санта-Барбара) було перенесено через тривалі переговори щодо долі ринку «Санта Барбара», на місці якого було заплановано будувати розворотне кільце і диспетчерський пункт.[27] Питання було узгоджено лише влітку 2016 року. 15 квітня 2017 цей відрізок таки було відкрито. На оновленому маршруті трамваю № 8 — від пл. Соборної до вулиці Вернадського працює від 6 до 10 трамваїв. Інтервал руху від 3 до 20 хвилин. Також з квітня по жовтень 2017 було змінено маршрут трамваю № 2 — замість Личаківської кінцевою зупинкою стала вулиця Вернадського.

Критика

Обірвана тролейбусна контактна мережа

Будівництво трамвая на Сихів було сприйнято громадою міста доволі неоднозначно. Основними критиками проєкту стали депутат міської ради Юрій Кужелюк та доцент кафедри систем автоматизованого проєктування Львівської політехніки Віталій Мазур. Вони аргументували це тим, що будівництво трамвая є дорогим і набагато доцільніше продовжити тролейбусну лінію 24-го (з 2013 року № 25) маршруту проспектом Червоної Калини на Санта-Барбару[28][29].

Головними адвокатами будівництва був міський голова Львова Андрій Садовий та керівник авторського колективу з розробки Генерального плану Львова Віталій Дубина. Останній аргументував свою позицію тим, що трамвай має більшу пропускну спроможність і є дорожчим за тролейбус лише у процесі будівництва[28].

Іншим приводом для критики будівництва стало припинення руху тролейбусів маршруту № 1 у зв'язку з початком будівництва. Їхній рух згодом так і не був відновлений. Ще під час будівництва у 2008 році тролейбусна контактна мережа була демонтована на відрізку від вулиці Свєнціцького до початку вулиці Литвиненка, а 21 квітня 2010 року невідомі викрали ще 290 м по вулиці Литвиненка[30].

Маршрути

  • Маршрут № 8 (пл. Соборна — вул. Вернадського). Основний маршрут трамвая на Сихів, запущений 17 листопада 2016.
  • Маршрут № 4 (Залізничний вокзал — вул. Вернадського). Курсує з 4 березня 2019.[31]

Примітки

  1. Усе, що треба знати про перший рейс трамвая на Сихів
  2. У Львові запустили довгоочікуваний трамвай на Сихів
  3. Іваник Мирослава Трамвай ілюзій. Львівська газета
  4. На рубежі століть. Історія Львівського тролейбуса. Львівський електротранспорт
  5. Львівський тролейбус № 24 продовжили на Санта-Барбару // ГалІнфо
  6. Козлова И. Трамвай уйдет под землю // Метрострой. — № 1. — 1979. (рос.)
  7. Антонюк Іван Чи буде метро у Львові? // Магістраль. — № 24. — 2011. — 2-8 квітня. — С. 7.}
  8. На проєктування трамвая на Сихів виділено 300 тисяч гривень. Сихів
  9. Львов — Строительство трамвайной линии в микрорайон «Сихов». Міський електротранспорт. Суміщений трамвайно-тролейбусний сайт
  10. Львову радять провести трамвай на Сихів і до євростадіону за 330 млн грн й пропонують скасувати маршрутки 14 і 50 // Zik
  11. Їхав грек через Сихів… Архівовано 28 березня 2010 у Wayback Machine. УкрТайм
  12. Сихівський «трамвай» почнуть будувати у травні. Львівська газета
  13. Трамвайний лохотрон. Львівська газета Ратуша
  14. Коштів на трамвай до Сихова катма. galinfo
  15. Трамваю на Сихів до «Євро-2012» не буде? zik
  16. Мер Львова хоче тягнути трамвай до стадіону до «Євро-2012» тільки на «серйозні кошти». zik
  17. Садовий знову розповів про трамвай на Сихів. zik
  18. У Львові трамвайну колію на Сихів збудують за два роки Архівовано 27 липня 2014 у Wayback Machine. zaxid.net
  19. Німеччина дасть Львову 4 млн євро на трамвай на Сихів. zaxid.net
  20. Львів отримає 11 млн євро на трамвай до Сихова. zaxid.net
  21. Кабмін дозволив Львову брати кредит на трамвай на Сихів. zaxid.net
  22. Кабмін схвалив проєкт будівництва трамваю на Сихів. zik
  23. Фотоблог будівництва трамваю на Сихів
  24. Трамваєм на Сихів… через два роки
  25. У Львові вирушив трамвай на Сихів: з'явилося відео пробного запуску
  26. Запуск трамвая на Сихів. Онлайн
  27. 16 фактів про трамвай на Сихів
  28. Трамвай у нікуди? Архівовано 11 серпня 2008 у Wayback Machine. Львівська пошта
  29. На Сихів їздитиме тролейбус. Спецвипуск газети ГО «Спільнота»
  30. У Львові з тролейбусної лінії викрали 290 метрів проводу.[недоступне посилання з липня 2019] zaxid.net
  31. У Львові почав курсувати трамвай № 4 із Сихова на вокзал
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.