Українці в парламенті Польської Республіки

Українці в парламенті Польської Республіки (пол. Ukraińcy w parlamencie II Rzeczypospolitej) — представники українського населення в Сеймі і Сенаті Польської Республіки в міжвоєнний період.

Передумови

У виборах до Законодавчого сейму Польської Республіки в 1919 році українські політичні партії участі не брали, оскільки мали на той час власні держави Західноукраїнську Народну Республіку та Українську Народну Республіку.

Після підписання 18 березня 1921 року Ризького мирного договору Бойківщина, Східна Галичина, Лемківщина, Холмщина, Підляшшя та західна Волинь і західне Полісся залишилися в складі Польщі. Окупована Польщею українська етнічна територія охоплювала 125,7 тис. км² з населенням 8,9 млн осіб, у тому числі 5,6 млн українців[1].

Щоб заспокоїти українську громадськість, 22 вересня 1922 р. польський сейм ухвалив закон про автономію трьох східногалицьких воєводств (Львівського, Тарнопільського і Станиславівського) та постанову про заснування українського університету на державні кошти. Однак це був не більш ніж політичний маневр, що мав полегшити полякам утвердження їхньої влади на українських землях[1].

1-ше скликання (1922-1928)

Нова польська конституція 1921 року ґрунтувалася на принципі унітарності польської держави, з єдиною законодавчою і виконавчою владою, без забезпечення національним меншинам будь-яких автономних прав, а вибори до сейму і сенату І скликання, які відбувалися 5 і 12 листопада 1922 року, мали, за задумом польського уряду, стати одним із важливих заходів анексіоністської політики та засвідчити перед світовою громадськістю польську суверенність над західноукраїнськими територіями. Тому еміграційні уряди УНР і ЗУНР та Міжпартійна рада виступили проти участі українського населення Східної Галичини у виборах, а керівництво всіх українських партій разом із Міжпартійною радою прийняли рішення про бойкот виборів у краї. У Комуністичній партії Східної Галичини (КПСГ) думки розділилися: опозиційна частина партії (васильківці) бойкотувала вибори, решта комуністів, згідно з постановою ЦК Комуністичної робітничої партії Польщі, оголосила про намір взяти в них участь. Для цього останні створили легальну організацію — Союз пролетаріату міст і сіл. Підтримала вибори й Українська селянська партія (хліборобів), яка користувалася матеріальною і організаційною підтримкою властей. Спираючись на незначну групу «хліборобів», від українців до сейму обрано лише 5 депутатів на чолі з О. Ільковим (4 зі Станиславівського і 1 зі Львівського воєводства, де навіть дійшло до вбивства одного з кандидатів). Більш ніж 60 % населення Східної Галичини, тобто практично всі галицькі українці, участі у виборах не брали. Населення ж українських територій Холмщини, Підляшшя, Волині і Полісся, які до Жовтневого перевороту перебували у складі Російської імперії, виборів не бойкотувало, тим самим фактично розглядаючи польську адміністрацію як легітимну[1].

Діяльність українців у парламенті 1-го скликання (1922—1928)

До цього парламенту пройшли здебільшого представники тих населених українцями частин Польської Республіки, які після поділів Речі Посполитої належали Російській імперії (з Волинського воєводства — 12, Люблінського — 4 і Поліського — 2 депутати сейму). Їх було обрано за списком блоку національних меншин, де переважали німецька та єврейська меншини.

Загалом українське представництво в польському сеймі і сенаті становило 20 депутатів сейму і 6 сенаторів, які 22 листопада 1922 року в Ковелі утворили Українську Парляментарну Репрезентацію (УПР). Відтак було утворено Українську фракцію сейму (пол. Ukraiński Klub Sejmowy) з головою Антоном Васинчуком та заступниками Самійлом Підгірським і Миколою Пироговим, а також Українську фракцію сенату (пол. Ukraiński Klub Senatorski), яку очолював Олександр Карпинський.

На першому ж засіданні новообраного сейму 23 січня 1923 року голова УПР С. Підгірський заявив, що «ціллю українського народу є відродження самостійності Української держави»[1].

6 із 26 українських депутатів сейму були з Холмщини і Підляшшя: Антін Васиньчук, Павло Васиньчук, Семен Любарський, Степан Маківка, Яків Войтюк та Йосип Скрипа. За них свої голоси віддали 105 712 виборців[2]. У Східній Галичині з українських списків до парламенту були обрані Іван Кравчишин (Українська партія праці), Микола Ільків (Українська партія хліборобів), Іван Дутчак, Омелян Залуцький і Семен Мельник (Українська аграрна партія), разом за українські угодові списки було подано 81 039 голосів (3,7 % від усіх, хто мав право голосу в Східній Галичині)[3].

На цьому етапі представники українського населення в сеймі висловлювали готовність співпраці з польським народом і з усіма народами, які входили до складу ІІ Речі Посполитої. Умовою співпраці з їхнього боку була така перебудова політичної системи держави, щоб кожний народ, який займав визначену територію, мав цілковиту можливість реалізувати своє право на самовизначення, на вільний розвиток всіх царин життя[1].

2-ге скликання (1928-1930)

Українсько-білоруська фракція

Налічувала 26 українських і 4 білоруські депутати.

Клуб Українського соціалістично-радикального парламентського представництва

Клуб складався з 8 депутатів.

Фракція селянсько-робітничого соціалістичного об'єднання

Заступником голови Сенату було обрано Михайла Галущинського.

3-тє скликання (1930—1935)

У Сеймі, обраному в листопаді 1930, українців і білорусів було представлено значно менше, бо лише 18 депутатів — вони складали спільну парламентську фракцію.

4-те і 5-те скликання (1935—1939)

Серед депутатів Сейму 4-го скликання було 19 українців (тобто у пропорційному відношенні більше, ніж раніше, бо загальна кількість депутатів знизилася до 208 — для порівняння було обрано тільки 1 білоруса і 3 євреїв), зокрема пов'язані з УНДО Володимир Целевич і Василь Мудрий, а також голова Волинського українського об'єднання (ВУО) Петро Певний. Тринадцять депутатів УНДО утворили Українську Парляментарну Репрезентацію, яка в більшості випадків голосувала згідно з урядовими пропозиціями. Депутати ВУО заснували окремий гурток. Заступником маршала було обрано Василя Мудрого, який обіймав цю посаду аж до початку війни.

У Сенаті четвертого скликання засідали 6 українців (тоді як євреїв і німців було по двоє).

На виборах 1938 в Сейм було обрано 14 українських депутатів, у тому числі Василя Мудрого від УНДО та Степана Скрипника від ВУО.

Примітки

  1. Українські землі в складі Польщі,Румунії і Чехословаччини. http://zno.academia.in.ua/. Підготовка до ЗНО - Освітній портал "Академія". Процитовано 11 січня 2019.
  2. Олександер Колянчук. І вони будували українську державність // Над Бугом і Нарвою.  2007. № 1 (89) (січень-лютий). С. 21. ISSN 1230-2759.
  3. Олександр Зайцев. Вибори 1922 року у Західній Україні // Україна Модерна.  1999.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.