Флора Ростовської області

Флора Ростовської області — сукупність видів рослин, поширених в межах Ростовської адміністративної області.

Видовий склад

Видовий склад рослинності характеризується різноманітністю видів та надвидових груп.

До нього входять:

Найбільш багатим на видовий склад є північно-західний регіон області, що охоплює справжні багаторазнітравно- і різнотравно-дерновиннозлакові степи, де зростає 1 202 види рослин.

Південно — східна частина області флористично значно бідніша. Тут виявлено всього 784 види рослин.

Природна рослинність

Більша частина території Ростовської області відноситься до понтичної степової провінції середньоєвропейської флористичної області Голарктики, а крайній південний схід становить перехідний район від степів до напівпустель Середньої Азії.

Найхарактернішими рисами природної рослинності є ксерофітність травостою, велика кількість життєвих форм, видове багатство, різноманітна фенологія, ярусна будова.

В посушливих континентальних умовах степу, широкий розвиток отримали вузьколисті дерновинні злаки (ковили, костриці, тонконоги, типчаки). Розвинені і кореневищні ксерофіти (Elymus, пирій). Зустрічаються ефемероїдні злаки (тонконіг цибулинний) і ефемери.

На негативних формах рельєфу (річкові долини, балки, лимани) переважають угруповання інтразональної (околоводної, болотної, лугової) і екстразональної лісової рослинності. До екстразональної відносяться і формації пустельної галофітної рослинності на солончаках, лугових і степових солонцях, на виходах гірських порід, на алювіальних і перигляціальних пісках надзаплавних річкових терасах, де поширена петрофітна і псамофітна рослинність.

Степова рослинність

Основною складовою рослинного покриву Ростовської області є степові види. Їх частка варіює від 22% до 32% у рослинному покриві різних регіонів, збільшуючись з північного заходу на південний схід області за рахунок різкого зменшення кількості лісових видів.

У регіоні виділяються 3 зональних підтипи степів (по мірі збільшення посушливості клімату):

Перші два підтипи степів відносяться до типових справжніх, а полиново—типчакові — до пустельних степів.

З підзодзональних типів степів на території Ростовської області виділяють:

  • різнотравно — дерновиннозлакові,
  • сухі дерновиннозлакові (бідно-різнотравні),
  • запустинені полиново-дерновиннозлакові.

Вони практично повністю розорані і збереглися переважно на схилах балок, лісах, на водоохоронних ділянках і особливо на природоохоронних територіях. Більш-менш великі масиви степів поширені в південно-східних районах, де знаходиться єдиний в області заповідник «Ростовський».

Основу травостою складають дерновінні злаки: типчак і кілька видів ковили (дрібнодерновинні ковила Лессінга, крупнодерновинні перисті українська, найкрасивіша, вузьколиста, метільчаті волосиста). З кореневищних злаків розвинені староколос прибережний, тонконіг вузьколистий, тимофіївка степова, на півдні житняки. З різнотрав'я найбільш широко представлені мезофільні степові види (волошка скабіозовидна, волошка плямиста, кудрявець, чистець прямий, подорожник середній, підмаренник руський, бобовник, оман німецький, кермек широколистий) і помірно-ксерофітні степові види (люцерна жовта, шавлія степова, шавлія лугова, деревій благородний, деревій шерстистий, миколайчики польові).

У зв'язку із зменшенням зволоженості, наростанням аридності клімату та кліматичним впливом прикаспійських пустель зміна зональної степової рослинності відбувається не в широтному, як зазвичай, напрямку, а з північного заходу на південний схід. Подібне простягання основних подзональних типів степів ускладнюється Донецьким кряжем, Донською грядою, відрогами Калацької і Ергенінської височин, Маницькою западиною і зниженням рельєфу в Приазов'ї. Перепади висот варіюють від 200 м і більше на височинах і нижче 50 м — на низовинах, викликаючи ембріональну стадію розвитку вертикальної зональності, що проявляється в приуроченості менш ксерофільних видів степової рослинності до більш піднесених ділянок.

Ліси

Лісистість території Ростовської області складає лише 2,5%. Загальна площа лісового фонду області становить близько 344 тис. га, в тому числі вкрита лісом площа — чи власне лісу 221 тис. га. Більше 50% припадає на ліси штучного походження.

Природні ліси приурочені тільки до знижених місць. За зв'язками з різними формами рельєфу лісу поділяються на три групи: байрачні — по балках і берегів річок, заплавні — по заплавах річок, аренні — по пониженнях піщаних терас лівобережжя.

Лісові масиви розташовані вкрай нерівномірно — в межах адміністративних районів лісистість коливається від 12,5% (Шолоховський район) до 0,1% (Завітинський район). В основному ліси зосереджені в центральній і північній зонах області. Основними лісовими породами є дуб і сосна.

Антропогенна рослинність

Інтенсивна господарська діяльність на території області зумовила широке поширення рослинності антропогенно-трансформованих екотипів (техногенної, селитебної, рудеральної та іншої).

Охорона природи

Червонокнижна плодоріжка болотна

З числа внесених до Червоної книги Росії, в Ростовській області зустрічається 45 видів:

  • 42 види вищих судинних рослин,
  • 1 вид лишайників,
  • 2 види грибів.

До Червоної книги Ростовської області занесені 263 види рослин і 64 види грибів.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.