Аркас Микола Миколайович (старший)
Мико́ла Микола́йович Арка́с (26 грудня 1852 (7 січня 1853), Миколаїв — 13 (26) березня 1909, Миколаїв) — український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик. Один із засновників і незмінний голова «Просвіти» в Миколаєві.
Микола Миколайович Аркас | |
---|---|
Микола Аркас | |
Народився |
26 грудня 1852 (7 січня 1853) Миколаїв |
Помер |
13 (26) березня 1909 (56 років) Миколаїв |
Поховання | |
Підданство | Російська імперія |
Національність | українець / грек |
Діяльність | культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик |
Відомий завдяки |
Автор Історія України-Русі Автор опери «Катерина» |
Alma mater | Одеський університет |
Знання мов | російська[1] |
Батько | Аркас Микола Андрійович |
Мати | Богданович Софія Петрівна |
Родичі | Аркас Захар Андрійович (дядько) |
У шлюбі з | Шишкіна Ольга Іванівна |
Діти |
Аркас Микола Миколайович Аркас Микола Миколайович Шестерікова-Аркас Оксана Миколаївна |
Син Миколи Андрійовича Аркаса, племінник Захарія Андрійовича Аркаса, батько Миколи Миколайовича Аркаса (молодшого) та Оксани Шестерікової-Аркас. В 1901 році усиновив свого онука Миколу Аркаса.
Життєпис
Народився 26 грудня 1852 (7 січня 1853) року у Миколаєві в заможній сім'ї етнічного грека, адмірала Чорноморського Флоту Росії Миколи Андрійовича Аркаса.
Мати Софія Петрівна походила з давнього козацького роду Богдановичів, мала значний вплив на формування стійкого інтересу сина до української мови, культури, звичаїв. Микола Аркас доводився двоюрідним братом російському юристу, адвокату і судовому оратору Миколі Карабчевському. Їхні матері Софія Аркас і Любов Карабчевська були рідними сестрами — походили з давнього козацького роду Богдановичів[2]. Їхній батько, Петро Григорович Богданович, 1793 року був переведений у Чорноморський флот із бунчукових товаришів Полтавського полку.
Дитячі та юнацькі роки пройшли на території Миколаївщини.
Будучи сином високого імперського посадовця, він одягався в український народний одяг. Улітку — вишита сорочка та солом'яний бриль, взимку — смушкова шапка та свитка. Микола вперто його одягав, не зважаючи на роздратування батька.
Отримав різносторонню освіту в Училищі правознавства у Петербурзі та Одеській гімназії. Згодом навчався на фізико-математичному факультеті Новоросійського університету в Одесі.
Після завершення навчання (з 1875 до 1881 року) за родинною традицією Микола Аркас служив у морському відомстві в Миколаєві. У вільний від служби час віддавався улюбленій справі — збиранню і запису народних мелодій і вивченню історії України. Під впливом свого вчителя Петра Ніщинського — українського композитора, диригента, письменника — почав самотужки оволодівати музичними знаннями, композиторськими навичками і писати музику. Захоплювався мистецтвом кобзарів і бандуристів, яких запрошував до Миколаєва з усієї України, оселяв у своєму будинку.
За ініціативою та коштом Миколи Аркаса та його дружини Ольги Іванівни в селі Христофорівка — маєтностях родини Аркасів, було побудовано земську школу, регулярне навчання в якій розпочалося восени 1890 року.
Значну частину життя і праці Микола Миколайович присвятив заснованій ним 25 лютого 1907 року[3] миколаївській «Просвіті», яка разом з Київською і Одеською була за результатами діяльності одною з найкращих в підросійській Україні. Як меценат Микола Аркас значною мірою покривав фінансові потреби «Просвіти», допомагав газеті «Рада», Михайлові Грушевському надіслав гроші на будівництво студентського гуртожитку у Львові.
У себе вдома Микола Аркас зібрав значну бібліотеку, зокрема історичну (кілька тисяч книжок).[4]
Помер 13 (26) березня 1909 року в Миколаєві від несподіваного серцевого нападу.[5] На похороні Миколи Аркаса були присутніми близько 10 тисяч осіб.[5][4] Його поховано поруч з церквою на миколаївському Некрополі в сімейному склепі поряд з батьками. У 1936 році після зруйнування більшовицькою владою могили-склепа засновника Миколаєва Михайла Фалєєва, труна з його останками була обв'язана дротом і на підводі перевезена на старе міське кладовище, де його помістили в склеп родини Аркасів.
Ухвалою виконкому Миколаївської обласної ради депутатів трудящих від 2 липня 1971 року склеп Аркасів охороняється як пам'ятка історії та культури.
Родина
Микола Миколайович Аркас був одружений з Ольгою Іванівною Шишкіною — дочкою військово-морського офіцера, капітана другого рангу Чорноморського флоту Івана Степановича Шишкіна. Він походив із старовинного боярського роду, пращуром якого був Феодосій Шишка, який перейшов з польсько-литовської держави (Речі Посполитої) 1556 р. служити Москві. У подружжя народилася дочка Оксана, сини Петро та Микола. Ольга Іванівна була помічницею Миколи Миколайовича в громадській діяльності чоловіка. Коли підросла донька Оксана, вона разом з нею допомагала Миколі Миколайовичу збирати українські народні пісні в різних місцях, у пошуках яких відвідувала села Миколаївщини та Полтавщина, записувала пісні селян своїх маєтків. Всього було зібрано понад 400 народних пісень. Домашня вчителька дітей Аркасів у своєму щоденнику зазначала:[6]
«Як батьки, так і діти, особливо старший син (Микола), великі патріоти, які дуже люблять свою Малоросію і сильно ненавидять Петра Великого і всіх, хто не цінує і не любить Малоросії»
(рос. «Как родители, так и дети, особенно старший сын, большие патриоты, которые очень любят свою Малороссию и сильно ненавидят Петра Великого и всех, кто не ценит и не любит Малороссии».)
Творча діяльність
Творчий доробок композитора складають солоспіви, вокальні ансамблі й обробки українських народних пісень (близько 80). Найзначнішим твором Миколи Аркаса, який приніс йому визнання, стала опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка (1890 рік). Цей твір започаткував оперну шевченкіану і став першою українською ліричною народно-побутовою оперою. «Катерина» з великим успіхом була поставлена трупою Марка Кропивницького у Москві у 1899 році, а згодом — у Мінську, Вільнюсі, Києві. Досі постановки опери постійно відновлюються. Натхненний успіхом «Катерини», Аркас планував написання ще кількох музичних творів, але хвороба (крововилив у мозок і параліч правої руки) не дала змоги сідати за фортепіано. Опера «Катерина» лишилась єдиною у творчому доробку композитора.
Після закінчення морської служби у 1881 році, Микола Аркас зайняв посаду мирового судді у Херсоні. Багато часу віддавав культурно-громадській роботі. Він став засновником і головою товариства «Просвіта» в Миколаєві, на власні кошти відкрив народну школу з українською мовою навчання, яка з наказу влади була відразу заборонена.
З 1902 року почав писати «Історію України-Русі», маючи на меті створити ненаукову проте достовірну книгу в подарунок своєму синові, поділившись тим самим з ним своєю любов'ю до рідної землі та народу.[4] У 1908 році в Петербурзі книга була опублікована тиражем 7000 примірників, написана «кулішівкою».[4] Щоб її видати М. М. Аркас змушений був позичити значні на той час гроші під великі відсотки. Книга мала великий успіх і автор ініціював друге видання, що мало доповнення та було видане вже після його смерті у 1912 році в Кракові.[4] Редактором обох видань був Василь Доманицький.
Автор поеми «Гетьман Пилип Орлик», яка вперше була надрукована лише 2 лютого 1993 р. в миколаївській газеті «Рідне Прибужжя».
Вшанування пам'яті
27 жовтня 1992 року на місці Аркасівського будинку встановлено пам'ятний знак — мідну стіну з барельєфом Миколи Аркаса. Автори монументу Василь Федорчук, Олексій Бондаренко.
18 квітня 1996 року розпорядженням голови Миколаївської облдержадміністрації засновано обласну культурологічну премію імені Миколи Аркаса.
Розпорядженням голови облдержадміністрації від 6 серпня 2001 року період з 7 січня 2002 по 7 січня 2003 року оголошено «Аркасівським роком на Миколаївщині».
У жовтні 2002 року на будинку, де народився Микола Аркас (вулиця Нікольська, 13), урочисто відкрито меморіальну дошку (скульптор Юрій Макушин)[7].
Традиційними стали наукові конференції, виставки, «Аркасові читання» та ін. в Миколаївському державному педагогічному університеті.
У Львові є Вулиця Миколи Аркаса та м.Баштанка, Миколаївської області.
На честь нього також названа Аркасівська вулиця у Києві.
В Музеї історії села та образотворчого мистецтва села Христофорівка, філії Баштанський краєзнавчий музей є експозиційна зала присвячена роду Аркасів.
Примітки
- Identifiants et Référentiels — ABES, 2011.
- Лисяк Павло (05.04.1942). Рід Аркасів. Збруч. Краківські вісті. Процитовано 30.01.2022.
- О. Кульчицька. Громадська діяльність «Просвіт» півдня України на початку XX ст.— С. 25
- Микола Аркас. Історія України-Русі / Бібліотека історичного клубу «Холодиний Яр». — Київ: Наш Формат, 2015. — 464 с. (репринт другого видання від 1912 року)
- Микола Аркас // М. Аркас. Історія України-Русі з малюнками. — Друге видання. — Краків, 1912.
- Греки з українським серцем Аркаса // Інформаційна агенція «Вголос», 01.02.2013
- Архівовано 6 травня 2012 у Wayback Machine. Сайт Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна
Література
- Микола Миколайович Аркас у вимірі часу: біобібліографічний покажчик / Упор. В. Д. Вілкул. — Миколаїв: МНУ, 2014. — 37 с.
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж—Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Малий словник історії України / відпов. ред. В. А. Смолій. — К. : Либідь, 1997. — 464 с. — ISBN 5-325-00781-5.
- Кауфман Л. М. М. Аркас. — Київ, 195.
- Жадько В. О. Благословенне святим Миколаєм. — Київ: Департамент, 2000. — 600 с.
- Жадько В. О. Грек із душею українця. Роман-пошук. — Київ, 2003. — 346 с.
- Жадько Віктор. Микола Аркас: У 2 т. — Київ, 2005. — 1346 с.
- Жадько В. Безсмертя, осяяне віфлеємською зіркою Різдва: Тарас Шевченко і Микола Аркас / В. Жадько // Пам'ять століть. — 2009. — № 1/2. — С. 112—129.
- Зеров М. К. Микола Аркас. Історія України-Русі. — Вид. 2-ге. — Краків, 1912.
- Романенчук Б. Азбуковник. Енциклопедія української літератури. — Філадельфія; Київ, 1969. — Т. 1. — С. 149.
- Старовойт І. Аркас Микола // Енциклопедія української діяспори / Гол. ред. В. Маркусь, співред. Д. Маркусь. — Нью-Йорк; Чикаго, 2009. — Кн. 1. — С. 22.
- М. М. Шитюк, Є. Г. Горбуров, К. Є. Горбуров. Слава і гордість Миколаївщини. 75-річчю утворення Миколаївської області присвячується. — Миколаїв: П. М. Шамрай, 2012. — С. 19–21.
- Бойчук С. В. Новые находки в семье Аркасов // Южная правда. — 2013. — 16 квіт.
- Микола Аркас. Історія України-Русі / Бібліотека історичного клубу «Холодний Яр». — Київ: Наш Формат, 2015. — 464 с. (репринт другого видання від 1912 року)
- Шкварець В. П. Микола Миколайович Аркас: життя, творчість, діяльність / В. П. Шкварець. — Миколаїв, 2002. — 260с.
- Шануючи пам'ять патріота України. Документи і матеріали про життя та діяльність М. М. Аркаса / за ред. проф. В. П. Шкварця. — Миколаїв, 1997. — С. 3-15.
Посилання
- АРКАС Микола Миколайович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл.
- М. Аркас. Історія України-Русі. 1908 — головна праця М. Аркаса в Інтернет-архіві
- М. Аркас. Історія України-Русі з малюнками. — Вид. 2-ге. — Краків, 1912.
- Микола Аркас. Історія України-Русі
- Аркас Микола. Історія України-Русі. — Вінніпег: З. С. Кондратюк, 1976.
- До 120-річчя створення М. М. Аркасом опери «Катерина» // Державний Архів Миколаївської області
- Микола Миколайович Аркас: життя, творчість, діяльність.
- Формування демократичного світогляду М. М. Аркаса під впливом родини[недоступне посилання з червня 2019]
- Шануючи пам'ять великого земляка: бібліографічний покажчик / Центральна бібліотека ім. М. Л. Кропивницького ЦБС для дорослих м. Миколаєва; склад. Сергєєва О. В. — Миколаїв, 2012. — 24 с.
- Кравець Т. В. М. М. Аркас як провідний діяч українського національного відродження
- Сергій Грабовський. Аркаси: грецька династія українських патріотів // Газета «День». 02.03.2017
- Гаврилов І., Светляченко О. (співробітники Миколаївського обласного краєзнавчого музею). Потомки Аркасов в США // Х Миколаївська обласна краєзнавча конференція (рос.)
- Д. Кремінь. Леви Микола Аркаса (аудіо)