Бої за Охтирку

Бої за Охтирку розпочалися 24 лютого 2022 року, після вторгнення Росії в Україну і є частиною російсько-української війни, яка була розпочата Росією в 2014 році, участь в якій Росія постійно заперечувала.

Бої за Охтирку
Російське вторгнення в Україну (2022)

Дата: 24 лютого 2022 — дотепер
Місце: Охтирка
Результат: місто знаходиться під повним контролем ЗСУ
Сторони
 Росія  Україна
Військові формування
Збройні сили Російської Федерації Збройні сили України

Сили Територіальної Оборони

Втрати
* убито 3
  • поранено
  • полонено: 3[1]
* убито: 7
  • поранено: 78 (двоє іноземних журналістів)
  • полонено:

Військова кампанія почалася після тривалого нарощування російських військ з листопада 2021 року вздовж кордону України з РФ та Білоруссю та визнання Росією 21 лютого 2022 року терористичних утворень на території України, — так званих «ДНР» і «ЛНР», — як держав. Неодноразово різні ЗМІ, західні та українські політики розцінювали накопичення російських військ біля кордонів з Україною як підготовка Росії до війни. Практично одночасно Збройні сили Російської Федерації почали неприховане перекидання додаткових військ на окуповані території Донецької і Луганської областей.

Перебіг подій

24 лютого

24 лютого близько 14:00 російські війська увійшли до міста Охтирка.

Через місто окупанти двома колонами висунулися в напрямку Зіньківа і Котельви. В місті почались бойові зіткнення і перестрілки. Так, за словами очевидців о 14:25 російські війська обстріляли військову частину на вулиці Каївській, але згодом були атаковані в районі житлового масива «Дачний» українськими військовими і силами територіальної оборони. Друга колона була атакована вже за містом в районі села Кардашівка. В результаті сутичок, окупантами було покинуто багато бойової та інженерної техніки, противник зазнав втрат в живій силі та відступив[2]. Декілька російських військових було взято в полон.

В результаті сутичок постраждав житловий сектор, згоріло два приватних будинка.

За даними Сумської ОДА, в Охтирську лікарню доставили 30 поранених, інформація по загиблих відсутня[3].

25 лютого

Вранці 25 лютого о 7:50 на околицях Охтирки та Тростянця почалися бойові сутички[4][відсутнє в джерелі].

Орієнтовно з 12:00 до 12:25, а потім, близько 13 години окупантами декілька разів було завдано удару реактивною системою залпового вогню БМ-27 «Ураган» по військовій частині та житловому масиву «Дачний»: снаряди влучили по дитячому садочку «Сонечко», в якому було облаштоване бомбосховище[4]

[5]. О 13:30 безпосередньо біля дитячого садочка впало два реактивних снаряда з касетною головною частиною. В результаті обстрілу дитсадка було поранено 8 людей, з яких двоє діти. Одна десятирічна дитина з проникаючим пораненням грудної клітини була прооперована, друга дитина також в лікарні. Загинув сторож дитсадка[4].

Для перешкоджання пересування російських військ по трасі Суми-Полтава (між Охтиркою та Тростянцем) о 18:00 було підірвано міст в селі Климентове через річку Ворсклу. Його було повністю реконструйовано у 2020 році[6].

Українські війська продовжували удари по скупченням російської техніки.

26 лютого

Уночі з 25 на 26 лютого російські війська намагалися оточити Охтирку[4].

26 лютого російськими військами було завдано авіаудару по території 91-го інженерного полку[7]. В результаті удару зруйновані будівлі на території військової частини, постраждав житловий масив «Дачний» та прилягаючий приватний сектор[8]. Завдано серйозних збитків, багато поранених та загиблих. Пошкоджено теплопровідну мережу Охтирської ТЕЦ, відбувся великий витік гарячої води[9].

О 13:30 до охтирської районної лікарні привезли 4 військових з опіками. Також під час удару по військовій частині було поранено двох іноземних журналістів з Данії[4][10][11]. Українська артилерія у відповідь нанесла удари по російським військам.

В Охтирці внаслідок обстрілів загинули 6 людей, поранені — 55. Під обстріл потрапив дитячий будинок сімейного типу. Жертв немає. На пізній вечір 26 лютого місцева ТЕЦ відновила роботу після бомбардування, але декілька будинків відключені від теплопостачання. Є зруйновані газогони, витік газу припинили. В місті збережено тепло і електропостачання, є вода[4].

27 лютого

27 лютого на околицях Охтирки відбувалися локальні сутички між окупантами і захисниками України.

В місті Тростянець Охтирського району поблизу Тростянецької шоколадної фабрики «Україна», «Крафт Фудз Україна» українською артиллерією було знищено колону російської техніки, яка рухалася в обхід зруйнованого моста в селі Климентове. Пізніше мер цього міста заявив:

Росіяни, ласкаво просимо до пекла! Та пішли ви на ..., а не Україну вам! Тростянець та вся Україна! Ми переможемо!

В напрямку дороги на Велику Писарівку, де постійно спостерігалося переміщення російських військ, українська артилерія продовжувала наносити ракетно-артилеріські удари.

28 лютого

28 лютого російські війська завдали удару по дільниці нафтоналиву НГВУ «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта», почалася пожежа[12]. Протягом дня окупантами було завдано удару в районі залізничного вокзалу, постраждав приватний сектор.

27-28 лютого спострегається інтенсивний рух російських колон за маршрутом Тростянець Чупахівка Комиші Веприк і далі в напрямку Гадяча.

За оперативними данними, в результаті розтягнутості коммунікацій російські війська зіткнулися з гострою проблемою постачання. Через відсутність палива та поломок окупанти вимушені були кинути танки і іншу військову техніку. В районі Чупахівки було покинуто чотири танки Т-80, стільки ж в Комишах, ще один танк в Мартинівці. Почали спостерігатися випадки мародерства.

Також стало відомо, що внаслідок обстрілів 25-26 лютого поранено понад 70 українських військових, багато загиблих[13].

В місті оголошено комендантську годину. Для підтримання громадського порядку мер міста попередив, що всіх мародерів будуть розтрілювати без попередження[14].

Протягом доби українська артилерія наносила удари по колонам російських військ, які пересувалися в районі Охтирки в напрямку Гадяча.

1 березня

В ніч на 1 березня окупанти завдали удару по промисловій зоні в районі Охтирської ТЕЦ. Продовжуються локальні бої навколо Охтирки.

Станом на ранок 1 березня в місті 27 загиблих військових, 13 цивільних[15], із яких двоє діти (загинули при обстрілі дитячого садочка «Сонечко»), дані уточнюються.

В результаті інтенсивних ракетно-артилерійських ударів, які наносили українські війська протягом 25-28 лютого по скупченням і колонам російських військ біля Тростянця, Чупахівки, Комишів, Грінченкового, загарбники понесли втрати в живій силі та техніці. Деморалізовані підрозділи російських військ почали відходити від Гадяча в зворотному напрямку. В районі Чупахівка-Грінченкове в результаті обстрілів загарбники були вимушені кидати техніку, відбирати автомобільний транспорт у місцевого населення і тікати.

В селі Комиші місцевим жителям добровільно здалося четверо російських військових, які заблукали. В районі села Грунь сили місцевої територіальної оборони в результаті перестрілки знешкодили та взяли в полон диверсійно-розвідувальну групу Головного розвідувального управління РФ у кількості семи чоловік.

Артилерія збройних сил України продовжувала наносити ракетно-артилерійські удари по загарбникам.

2 березня

З ранку 2 березня в Охтирці було спокійно. Місто Тростянець повністю окуповано російськими військами. Спостерігається пересування російських військ в Тростянці та в його околицях.

Протягом дня Українські війська наносили точкові удари по скупченням російських військ в місті Тростянець та в його околицях. Працювали українські безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2.

3 березня

Охтирська ТЕЦ після авіаудару 3 березня

3 березня протягом дня в місті було спокійно.

О 16:15 місто зазнало авіабомбардування. В результаті авіаудару знищено Охтирську ТЕЦ та залізничний вокзал міста[16]. Після авіаударів у багатьох містян зникло опалення й електроенергія[17].

3 березня 2022 року у лікарні Полтави помер український художник Олександр Тарасенко. Він отримане важке осколочне поранення у боях під Охтиркою[18].

4 березня

4 березня в місті спокійно.

В Охтирській ТЕЦ розбираються завали, проводяться відновлювальні роботи. В цілому відновлено електропостачання, але місто залишилось без тепла.

Українська артилерія продовжувала наносити ракетно-артилерійські удари по російським військам в районі Тростянця.


Воєнні злочини російських військ

25 лютого російські окупанти здійснили ракетний удар реактивною системою залпового вогню «Ураган» по житловому масиву «Дачний» в районі дитячого садочка «Сонечко», в результаті чого загинули діти. Ракетний удар нанесено ракетами з касетною головною частиною, по цивільним об'єктам і інфраструктурі. На думку Amnesty International, цей випадок із застосуванням касетних боєприпасів є воєнним злочином[19].

26 лютого удар по території 91-го інженерного полку[7], в результаті якого постраждав житловий масив «Дачний» та прилеглий приватний сектор[20]. За попередніми даними удар нанесено із застосуванням вакуумного боєприпасу.

28 лютого посол України в США Оксана Маркарова заявила, що російські війська застосували в Охтирці вакуумну бомбу[21]. Згідно докладу Human Rights Watch від 1 лютого 2000 року, Росія використовувала вакуумні боєприпаси під час другої російської-чеченської війни і хоча такі боєприпаси не заборонені міжнародним гуманітарним правом, їх широка зона ураження означає, що війська не повинні застосовувати таку зброю поблизу чи в населенних пунктах[22]. Маркарова заявила, що застосування вакуумної бомби є порушенням Женевських конвенцій, а президент України Володимир Зеленський заявив, що це була цілеспрямована атака на житлові райони[23].

Прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила, що бачила це повідомлення, але не має підтвердження того, що Росія використала таку зброю. На брифінгу для преси вона повідомила: «Якщо це правда, то це потенційно військовий злочин».

Примітки

  1. https://gazeta.ua/articles/life/_v-ohtirci-rosijskih-vijskovih-vzyali-v-polon/1072514
  2. В Охтирці тривають бої, російські війська контролюють частину траси М02 та зайшли до Сум - голова ОДА. Інтерфакс-Україна (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 3 березня 2022.
  3. Військове вторгнення Росії в Україну: що відбувається на Сумщині. Тиждень перший. Онлайн. Суспільне. Новини (укр.). 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
  4. Військове вторгнення Росії в Україну: що відбувається на Сумщині. Тиждень перший. Онлайн. Суспільне. Новини (укр.). 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
  5. https://sumy.depo.ua/ukr/sumy/u-okhtirtsi-okupanti-obstrilyali-ditsadok-zaginuli-diti-202202251428835
  6. Скрипняк, Анна (25 лютого 2022). На Сумщині ЗСУ зруйнували міст через Ворсклу, щоб завадити пересуванню російських військ. Суспільне. Новини (укр.). Процитовано 3 березня 2022.
  7. В Охтирці пролунали вибухи: ворогом знищена військова частина
  8. В Охтирці після ворожого обстрілу багато жертв, тіла витягають з-під завалів
  9. Ситуація на Сумщині: ворог обстрілює житлові квартали в Охтирці, зафіксовано три ракетні удари по військові частині
  10. 2 Danish Journalists Shot In Ukraine: 'We Are Lucky To Be Alive'. HuffPost (англ.). 28 лютого 2022. Процитовано 1 березня 2022.
  11. WhoWhatWhy Staff (27 лютого 2022). Journalists Contributing to WhoWhatWhy Shot in Ukraine. WhoWhatWhy (англ.). Процитовано 1 березня 2022.
  12. В Охтирці через підрив нафтобази почалася пожежа
  13. В Охтирці ворог із градів обстріляв військову частину, загинули понад 70 осіб — голова ВЦА
  14. Мэр Ахтырки рассказал о ситуации в городе и приказал расстреливать мародеров. www.unian.net (рос.). Процитовано 1 березня 2022.
  15. В Охтирці рятувальники та волонтери дістали з під завалів тіла 7 загиблих. 1 березня 2022.
  16. Російська авіація розбомбила ТЕЦ та залізничний вокзал в Охтирці
  17. Ситуація в Сумах прямо зараз: що відбувається у місті. РБК-Украина (рос.). Процитовано 3 березня 2022.
  18. Правденко, Ольга (4 березня 2022). Через отримані в бою поранення помер викладач з Полтави, художник Олександр Тарасенко. kolo.news (укр.). Процитовано 4 березня 2022.
  19. Churchman, Laurie (28 лютого 2022). Putin accused of using 'cluster bombs' in strike on pre-school. The Independent (англ.). Процитовано 28 лютого 2022.
  20. В Охтирці після ворожого обстрілу багато жертв, тіла витягають з-під завалів
  21. BBC News | Русская служба. Telegram. Процитовано 1 березня 2022.
  22. Chechnya Conflict: Use of Vacuum Bombs by Russian Forces. Human Rights Watch (англ.). 1 лютого 2000. Процитовано 1 березня 2022.
  23. 70 Ukrainian servicemen killed by Russian shelling of military base. The Jerusalem Post | JPost.com (амер.). Процитовано 1 березня 2022.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.