Біологічна система

Біологічна система — складна мережа біологічно релевантних утворень. Біологічна організація охоплює декілька шкал, що є визначені на основі різних структур залежно від системи.[1] Прикладами біологічних систем на макромасштабі є популяції організмів. На шкалі органів і тканин у ссавців та інших тварин включаються: кровоносна система, дихальна та нервова системи. У мікро- наноскопічному масштабі прикладами біологічних систем є клітини, органели, макромолекулярні комплекси та регуляторні шляхи. Біологічну систему не слід плутати з живою системою, такою як живий організм.

Органи та тканинні системи

Приклад системи: Мозок, мозочок, спинний мозок та нерви — це чотири основні компоненти нервової системи.

Ці специфічні системи широко вивчені в анатомії людини, а також є у багатьох інших тварин.

Історія

Поняття системи (або апарату) спирається на поняття життєвої або органічної функції:[2] система — це сукупність органів з певною функцією. Ця ідея була присутня ще в античності (Гален, Арістотель), але застосування терміна «система» є більш пізнім. Наприклад, нервову систему вперше назвав Монро (1783), але Руф Ефеський (приблизно 90-120 рр. н. е.), вперше чітко розглялянув мозок, спинний мозок і черепно-мозкові нерви як анатомічну одиницю, але не надавав йому функцій і назву.[3]

Перерахування основних функцій — і, отже, систем — залишалось майже однаковим з часів античності, але класифікація їх була дуже різною[2] наприклад, порівняйте Арістотеля, Біча, Кюв'є .[4][5]

Поняття про фізіологічний поділ праці, що було введено в 1820-х роках французьким фізіологом Анрі Мілн-Едвардсом, дозволили «порівняти та вивчити живі істоти, ніби вони були машини, що штучно свторені людиною». Натхненний творчістю Адама Сміта, Мілн-Едвардс писав, що «тіло всіх живих істот, будь то тварина чи рослина, нагадує фабрику… де органи, в порівнянні з працівниками, безперервно працюють над створенням явищ, що становлять життя особистості». У більш диференційованих організмах функціональну працю можна було розподілити між різними інструментами або системами.[6]

Див. також

Примітки

  1. F. Muggianu; A. Benso; R. Bardini; E. Hu; G. Politano; S. Di Carlo (2018). Modeling biological complexity using Biology System Description Language (BiSDL). 2018 IEEE International Conference on Bioinformatics and Biomedicine (BIBM). с. 713–717. ISBN 978-1-5386-5488-0. doi:10.1109/BIBM.2018.8621533.
  2. Fletcher, John (1837). «On the functions of organized beings, and their arrangement». In: Rudiments of physiology. Part 2. On life, as manifested in irritation. Edinburgh: John Carfrae & Son. pp. 1-15. link.
  3. Swanson, Larry (2014). Neuroanatomical Terminology: A Lexicon of Classical Origins and Historical Foundations. Oxford: Oxford University Press. link. p. 489.
  4. Bichat, X. (1801). Anatomie générale appliquée à la physiologie et à la médecine, 4 volumes in-8, Brosson, Gabon, Paris, link. (See pp. cvj-cxj).
  5. Cuvier, Georges. Lecons d'anatomie comparée 2. éd., cor. et augm. Paris: Crochard, 1835—1846. link.
  6. R. M. Brain. The Pulse of Modernism: Physiological Aesthetics in Fin-de-Siècle Europe. Seattle: University of Washington Press, 2015. 384 pp.

Посилання

  • Система Біологія: огляд Маріо Жардона: огляд Science Creative Quarterly, 2005.
  • Синтез та аналіз біологічної системи, Хіроюкі Курата, 1999.
  • Це з біта і підходить з біт. Про походження та вплив інформації в середній еволюції. Включає, як зароджуються форми життя та біологічні системи, і звідти еволюціонують, стаючи все більш складними, включаючи еволюцію генів та мемів, у складну меметику організацій та багатонаціональних корпорацій та " глобальний мозок " (Ів Декадт, 2000). Книга, опублікована голландською мовою з підсумками англійської книги у розділі The Information Philosopher, http://www.informationphilosopher.com/solutions/scientists/decadt/
  • Шмідт-Раеса, А. 2007. Еволюція систем органів . Oxford University Press, Оксфорд, .
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.