Відображення Гауса

Відображення Гауса (сферичне відображення, нормальне відображення) відображення з гладкої орієнтовної поверхні в тривимірному евклідовому просторі в одиничну сферу, при якому точка поверхні відображається у вектор одиничної нормалі в цій точці. Більш загально подібне відображення можна ввести для гіперповерхонь у евклідових просторах довільної розмірності.

Відображення Гауса ставить у відповідність кожній точці поверхні вектор одиничної нормалі в цій точці. Кінці всіх таких векторів, відкладених від однієї точки, лежать на сфері одиничного радіусу.

Диференціал відображення Гауса називається відображенням Вейнгартена. Оскільки дотичні площини до поверхні в деякій точці p і до одиничної сфери в образі точки p відображення Гауса є паралельними, відображення Вейнгартена можна інтерпретувати як лінійне відображення на дотичній площині до точки p.

Для підмноговидів евклідового простору довільної розмірності і корозмірності природним аналогом відображення Гауса є відображення, що зіставляє точці підмноговидів точку грассманіана, відповідну дотичному простору в цій точці.

Означення

Нехай Sрегулярна диференційовна орієнтовна поверхня. В кожній точці p цієї поверхні існує два одиничні вектори, що є ортогональними до дотичної поверхні у точці p. Вибір одного з цих векторів задає орієнтацію. Оскільки поверхня є орієнтовною, то можна однозначно зробити вибір одиничних нормалей у кожній точці так, що в результаті одержується неперервне нормальне векторне поле. Якщо для точки позначити відповідний нормальний вектор як N(p), то відображення:

називається відображенням Гауса.

Відображення Гауса є диференційовним і його диференціал у деякій точці p називається відображенням Вейнгартена.

Для відображення Вейнгартена дотична площина є паралельною до дотичної площини Це легко можна побачити у локальних координатах у деякому околі точки p. Із цього запису отримується параметричний запис образу при відображенні Гауса N(u,v). Продиференціювавши рівність (N(u,v),N(u,v)) = 1 по u і v, отримаємо тобто вектори і а отже і дотична площина є ортогональними до N. Це ж справедливо за означенням і на площині S. Оскільки площини і є ортогональними до одного вектора, то вони є паралельними.

Таким чином вектори на цих двох площинах можна ототожнити і вважати відображення Вейнгартена лінійним відображенням на .

Для орієнтовної гіперповерхні у (або, більш загально, орієнтовного підмноговида корозмірності 1 у диференційовному многовиді) теж можна ввести нормальне одиничне диференційовне векторне поле (таких варіантів знову ж буде 2). Тоді відображення, що кожній точці ставить у відповідність нормаль у точці називається відображенням Гауса. Воно є диференційовним і його диференціал називається відображенням Вейнгартена.

Властивості

  • У локальних координатах позначаючи відображення Гауса можна задати як Звідси очевидною є диференційовність відображення. Даний запис можна подати для довільної регулярної поверхні тому для кожної такої поверхні відображення Гауса існує локально. Але глобально його можна ввести лише для орієнтовних поверхонь.
  • Для відображення Вейнгартена
  • Диференціал (якщо його, як вище, розглядати як лінійне відображення на ) є самоспряженим на щодо скалярного добутку успадкованого із .
Згідно попередньої властивості достатньо довести, що Для цього слід продиференціювати рівності і по v і u відповідно. Тоді і тому
  • За допомогою відображення Вейнгартена вводиться друга фундаментальна квадратична форма Згідно теореми Меньє значення другої фундаментальної форми на одиничному дотичному векторі X є рівним кривині нормального перетину поверхні S визначеному як перетин S і площини заданої векторами N(p) і X.
  • Матриця відображення Вейнгартена у базисі одержується транспонуванням матриці дериваційних формул Вейнгартена . А саме якщо то
У попередніх формулах а також і всі скалярні добутки розглядаються на дотичній площині у точці p.
  • Якобіан відображення Гауса дорівнює гаусовій кривині поверхні в даній точці.
  • Більш абстрактно можна дати означення відображення Вейнгартена через коваріантні похідні (афінні зв'язності). Дані означення мають зміст для евклідового простору будь-якої розмірності і є основою для подальших узагальнень зокрема у рімановій геометрії. У евклідовому просторі коваріантна похідна для диференційовних векторних полів X, Y в околі точки p задається як де у стандартному базисі друге векторне поле через координати записується як а позначає дію векторного поля X як диференціального оператора на функції Значення в деякій точці p залежить лише від значення векторного поля X у цій точці, а також значення векторного поля Y на деякій прямій, що проходить через точку p і дотичний вектор якої в цій точці рівний X(p). Якщо — така крива то позначивши отримаємо Звідси при тих же позначеннях для гіперповерхні у евклідовому просторі і нормального поля також випливає, що
Таким чином для доведення властивостей відображення Вейнгартена також можна використовувати властивості коваріантних похідних. Для цього у випадку гіперповерхонь важливим є той факт, що нормальні і дотичні векторні поля N, X на околі точки p на гіперповерхні можна продовжити до векторних полів в околі цієї точки у евклідовому просторі.
Зокрема для доведення самоспряженості

Приклади

  • Для площини заданої рівнянням відображення Гауса є константою рівною Відповідно відображення Вейнгартена є нульовим лінійним відображенням.
  • Для одиничної сфери у точці одиничними нормальними векторами є і Зазвичай обирається обернений нормальний вектор, тоді Для відображення Вейнгартена для будь-якої кривої і на одиничній сфері. Тоді
  • Для циліндра у довільній точці дотична площина задається векторами v паралельним осі z і w, що є дотичним до кола , що проходить через цю точку. Подібно до попереднього прикладу і для введених базисних векторів дотичної площини

Див. також

Література

  • Carmo, Manfredo Perdigão do (1976). Differential geometry of curves and surfaces. Upper Saddle River, NJ: Prentice-Hall. ISBN 0-13-212589-7.
  • Hicks, Noel (1965). Notes on Differential Geometry. Van Nostrand, Princeton, N. J. ISBN 0442034105.
  • Kuhnel, Wolfgang (2005). Differential Geometry: Curves - Surfaces - Manifolds (вид. 2nd). American Mathematical Society. ISBN 978-0-8218-3988-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.