Дистрибутизм
Дистрибутизм (англ. distributism) — економічна ідеологія, згідно з якою власність на засоби виробництва повинна бути широко поширена, а не зосереджена в руках держави чи окремих осіб.
Розроблена в Європі наприкінці XIX — початку XX століть і засновувалася на католицькому соціальному вченні, особливо на вченні Папи Лева XIII у його енцикліці «Rerum novarum» (1891) та Папи Пія XI у «Quadragesimo anno» (1931)[1][2][3]. Вона розглядає капіталізм і соціалізм як однаково хибні та визискові й надає першість економічним устроям, таким як кооперативи та установи взаємодопомоги, що належать членам, а також малий бізнес та антимонопольні норми.
Деякі християнські демократичні політичні партії виступають за розподіл в економічній політиці.
Загальний опис
Згідно з дистрибутистським уявленням, володіння приватною власністю є основним правом[4], а засоби виробництва повинні бути широко поширені, а не зосереджені під наглядом держави (державний соціалізм), чи кількох окремих осіб (плутократія), або корпорацій (корпоратократія). У такий спосіб дистрибутизм виступає за суспільство, яке описується великим поширенням приватної власності[5]. Кооперативісти, такі як Рейс Метьюс (англ. Race Mathews), стверджують, що такий устрій є основою для створення справедливого соціального порядку[6].
Дистрибутизм часто протиставляється як соціалізму, так і капіталізму[7][8], що розглядаються дистрибутистами неправильними та визисковими[9]. Томас Сторк (англ. Thomas Storck) стверджував, що «і соціалізм, і капіталізм є продуктами епохи Просвітництва, тому є модернізаторськими та антитрадиціоналістськими силами. Крім того, деякі дистрибутисти стверджують, що соціалізм є логічним наслідком капіталізму[10][11]. Дистрибутизм прагне зробити економіку залежною від людського життя як цілого, від нашого духовного, інтелектуального та сімейного життя»[12].
Деякі розглядають дистрибутизм як прагнення, що було успішно втілено в короткостроковому часі через прихильність засадам субсидіарності та соціальної одностайності, «вбудованим» у фінансово незалежні місцеві кооперативні та малі сімейні підприємства. При цьому прихильники дистрибутизму також вказують на такі доби, як середні віки, як приклади історичної довгострокової життєздатності дистрибутизму[13]. Найбільший вплив на розвиток віди дистрибутизму надали католицькі автори Г. К. Честертон і Гілер Беллок (англ. Hilaire Belloc)[9], — двоє ранніх та найжвавіших прихильників дистрибутизму[14][15].
Історичне тло
Середина XIX століття була відзначена зростанням політичного впливу католицтва в Європі[16]. Згідно з істориком Майклом А. Ріфом (англ. Michael A. Riff), спільною рисою цих рухів була протидія не тільки щодо секуляризму, але також капіталізму і соціалізму[15]. У 1891 р. Лев XIII видає енцикліку «Rerum Novarum», де він звертається до теми «зол і нещасть, від яких тепер страждають майже всі робітники», звертаючи увагу на те, що «мала група дуже заможних» змогла «покласти на плечі багатолюдних мас робітних жебраків тягар, що не набагато краще рабства»[17]. У цій енцикліці затверджувалося право володіння приватною власністю[18], необхідності устрою, який би дозволяв «щонайбільшій кількості людей стати власниками»[19], обов'язок роботодавців забезпечити безпечні умови праці[20] і належну зарплату[21], право робітників на створення профспілок[19]. Колективне (зокрема, муніципальне і державне) володіння власністю були відкинуті як засоби допомоги бідним[22][23].
На початку XX століття, Г. К. Честертон і Гілер Беллок звели воєдино розрізнений досвід різних кооперативів і товариств взаємодопомоги в північній Англії, Ірландії та північній Європі в гармонійну і логічно послідовну політичну ідеологію, що виступала за поширення приватної власності на житло й нагляду за промисловістю через малі бізнеси, що управлялися власниками, і кооперативи робітників. Найбільш важливими з робіт Беллока і Честертона, що стосуються дистрибутизму, є Служача держава (де слуга народу — державний службовець)[24] і «Обрис розуму» (англ. Outline of Sanity)[25].
І хоча більшість наступних прихильників дистрибутизму не були католиками, а деякі були колишніми радикальними соціалістами, котрі розчарувалися в соціалізмі, дистрибутистська думка була сприйнята Рухом католицьких робітників у з'єднанні з думками Дороті Дей та П'єра Морана про незалежні місцеві громади.
Позиція в політичному спектрі
Позиція дистрибутистів у порівнянні з іншими політичними світоглядами іноді видається дещо дивною. Бувши переконаними англійськими католиками, прихильниками засади природної єдності, носіями цінностей культурного традиціоналізму в аграризмі, протидіючи основним принципам історіографії вігів — І. Беллок був членом Парламенту від Ліберальної партії, а Честертон одного разу заявив:
… Я вірю в лібералізм. Але був і той світлий час невинності, коли я вірив у лібералів[26].
Цей вид лібералізму, що відрізняється від сучасних різновидів цієї ідеології, уперше описаний у роботах Вільяма Кобета і Джона Раскіна, які з радикальних поглядів засуджували взірці й закиди можновладдя, але робили це в межах обновленської, а не революційного прозору: вони бачили себе борцями за відновлення традиційних свобод Англії та її народу, які були відібрані в них із часів Промислової революції.
Маючи деякі спільні ідеали з традиційним торізмом, особливо у схвальному баченні Середніх віків і природного суспільства, дистрибутисти не погоджувалися з ними в низці важливих питань. Хоча багато торі протидіяли змінам, дистрибутисти інколи розглядали це не як збереження визнаної традиційної концепції Англії, але як закріплення вадливих помилок і нововведень. Беллок протидіяв до протестантизму як до концепції і як до схизми від Католицької Церкви, розглядаючи поділ християнського світу в XVI столітті як однієї з найбільш згубних подій в європейській історії. Торі, з іншого боку, були безкомпромісними в тому, що стосувалося державного значення Церкви Англії: заради його підтримки, деякі дистрибутисти навіть відмовлялися від своїх початкових легітимістських ультрароялістських принципів щодо Якова II.
Багато що у творчості Дороті Сеєрс, у чому вона стосується соціальних та економічних питань, має схожість з думками дистрибутистів: останні могли вплинути на неї або ж вона сама прийшла до висновків, які зустрічаються на сторінках її праць. Її доводи як члена Церкви Англії вкорінені в теології креаціонізму й Боговтілення, що дещо відрізняється від позицій католиків Честертона та Беллока.
Вплив
Шумахер Е. Ф.
Дистрибутизм вплинув на економіста Е. Ф. Шумахера, який прийняв католицтво.
Мондрагонська кооперативна корпорація
Мондрагонська кооперативна корпорація, що знаходиться в баскських землях Іспанії та Франції, була створена католицьким священиком, Хосе Марія Арізмендіарієтою, на якого вплинуло соціальне й економічне вчення Католицької Церкви, що надихало Беллока, Честертона, МакНаба та інших мислителів-дистрибутистів.
Гільдія святих Йосипа й Домініка
Дистрибутистські думки були застосовані на ділі гільдією святих Йосипа і Домініка — групою художників і ремісників, які створили громаду в селі Дітчлінґ (Сусекс, Англія) в 1920 році. Гаслом групи стало: «Люди, багаті чеснотою, які вивчають прекрасне, котрі живуть в мирі у своїх домівках». Група прагнула відтворити звеличений середньовічний спосіб життя, на зразок Руху мистецтв і ремесел. Гільдія проіснувала майже 70 років (до 1989 року).
Велике суспільство
«Велике суспільство» (англ. Big Society) — найважливіше місце в передвиборчому проголосі британської Консервативної партії 2010 року. Низка положень цієї програми мають дистрибутистські ознаки[27]. На цей час вона, імовірно, становить частину законодавчої програми коаліційної угоди між консерваторами й ліберал-демократами[28]. Головним заміром цієї програми є «створення такого умов у суспільстві, які дадуть місцевим громадам, що будують велике суспільство, можливість взяти владу в політиків і передати її громадянам».
Дистрибутисти
- Гілберт Кіт Честертон
- Гілер Беллок
- Дей Дороті[29]
- Герберт Агар
- Лео Брент Бозел
- Сесіль Честертон
- Сіворд Колінз
- Джозеф Пітер де Фонсека
- Ерік Гілл
- Дуґлас Арнольд Гайд
- Вінсент Макнаб
- Артур Пенті
- Гіларі Пеплер
- Дороті Лі Саєрс
- Дейл Алквіст[30]
- Джастін Барет
- Філіп Блонд[31]
Примітки
- (англ.)Coulter, Michael (2007). Encyclopedia of Catholic Social Thought, Social Science and Social Policy. Scarecrow Press — p.85. ISBN 978-0-8108-5906-7
- (англ.)McConkey, Dale; Lawler, Peter (2003). Faith, Morality, and Civil Society. Lexington Books — p.50. ISBN 978-0-7391-0483-5
- (англ.)Patrick Allitt, (2000). Catholic Converts: British and American Intellectuals Turn to Rome. Cornell University Press — p.206. ISBN 978-0-8014-8663-0
- (англ.) Shiach, Morag (2004). «Modernism, Labour and Selfhood in British Literature and Culture, 1890—1930». Cambridge University Press — p.224. — ISBN 978-0-521-83459-9
- (англ.) Zwick, Mark and Louise (2004). «The Catholic Worker Movement: Intellectual and Spiritual Origins». Paulist Press — p. 156. — ISBN 978-0-8091-4315-3
- (англ.) Gibson-Graham, J. K. (2006). «A Postcapitalist Politics». University of Minnesota Press — p. 224. — ISBN 978-0-8166-4804-7
- (англ.) Boyle, David; Simms, Andrew (2009). «The New Economics». Routledge — p.20. — ISBN 978-1-84407-675-8
- (англ.) Novak, Michael; Younkins, Edward W. (2001). «Three in One: Essays on Democratic Capitalism, 1976—2000». Rowman and Littlefield — p. 152. — ISBN 978-0-7425-1171-2
- (англ.) Prentiss, Craig R. (2008). «Debating God's Economy: Social Justice in America on the Eve of Vatican II». Penn State University Press — p. 77. — ISBN 978-0-271-03341-9
- (англ.)John Médaille (5 грудня 2012). Article in Front Porch Republic. Front Porch Republic. Процитовано 12 квітня 2020.
- (англ.)Distributism as a means of achieving third way economics. Humanist Society of New South Wales Inc. Процитовано 12 квітня 2020.
- (англ.) Storck, Thomas. «Capitalism and Distributism: two systems at war», Beyond Capitalism & Socialism. Tobias J. Lanz, ed. IHS Press, 2008 — p.75.
- (англ.) Hilaire Belloc, «The Servile Institution Dissolved», The Servile State, (1913; reprint, Indianapolis, IN: Liberty Fund, 1977) — p.71-83.
- (англ.)Fitzgerald, Ross et al. (2003). «The Pope's Battalions: Santamaria, Catholicism and the Labor Split». University of Queensland Press — p.21. — ISBN 978-0-7022-3389-0
- (англ.)Riff, Michael A. (1990). «Dictionary of Modern Political Ideologies». Manchester University Press — p.35. — ISBN 978-0-7190-3289-9
- (англ.) Adams, Ian (1993). Political Ideology Today. Manchester University Press — p.59-60. — ISBN 978-0-7190-3347-6
- Leo XIII, Rerum novarum, 3.
- Leo XIII, Rerum novarum, 6.
- Leo XIII, Rerum novarum, 49.
- Leo XIII, Rerum novarum, 42.
- Leo XIII, Rerum novarum, 45.
- Leo XIII, Rerum novarum, 4.
- Leo XIII, Rerum novarum, 15.
- (англ.) Hilaire Belloc, The Servile State, The Liberty Fund, originally published 1913.
- (англ.) G. K. Chesterton, The Outline of Sanity, IHS Press, 2002, originally published 1927.
- (англ.)Chesterton, G. K. Orthodoxy. — BiblioBazaar, 2008. — С. 49. — ISBN 978-0-554-33475-2.
- (англ.)A Potential Step in the Right Direction 21 July 2010
- (англ.)Cameron and Clegg set out 'big society' policy ideas BBC News 18-May-2010
- (англ.)«Articles on Distributism — 2» Архівовано 2011-07-26 у Wayback Machine. by Dorothy Day. The Catholic Worker, July–August 1948, 1, 2, 6
- (англ.)The Distributist Review – Dale Ahlquist. Distributistreview.com. Процитовано 5 червня 2014.
- (англ.)Allan Carlson (12 липня 2009). "A Distributist View of the Global Economic Crisis": A Report. Front Porch Republic. Процитовано 12 квітня 2020.
Джерела
- (англ.) Anthony Cooney, «Distributism» — ISBN 0-9535077-2-6
- (англ.) S. Sagar, «Distributism» — ISBN 0-905109-20-1
- (англ.) «What's Wrong with the World» (1910) by G. K. Chesterton ISBN 0-89870-489-8
- (англ.) «The Outline of Sanity» (1927) by G. K. Chesterton
- (англ.) «Utopia of Usurers» (1917) by G. K. Chesterton
- (англ.) «The Servile State» (1912) by Hilaire Belloc
- (англ.) «Jobs of Our Own» (1999) by Race Mathews ISBN 978-1871204179
- (англ.) «An Essay on The Restoration of Property» (1936) by Hilaire Belloc — ISBN 0-9714894-4-0
- (англ.) Shaw v Chesterton: a Debate between George Bernard Shaw and G. K. Chesterton — ISBN 0-9679707-7-6