Ернст Рейтер

Ернст Рудольф Йоганнес Рейтер (нім. Ernst Rudolf Johannes Reuter; 29 липня 1889(18890729), Апенраде, провінція Шлезвіг-Гольштейн (Північний Шлезвіг), нині Данія 29 вересня 1953, Західний Берлін) — німецький політик, соціал-демократ і вчений-урбаніст; бургомістр Магдебурга (1931–1933) і правлячий бургомістр Берліна (1948–1953); в 1918 році в Радянській Росії — комісар у справах німців Поволжя.

Ернст Рейтер
Ernst Reuter
Ернст Рейтер
на поштовій марці від 1954 року.
Голова АРСР німців Поволжя
жовтень 1918  березень 1919
Наступник Адам Райгерт
Керівний бургомістр Берліну
24 липня 1947  29 вересня 1953
Попередник Отто Островський
Наступник Вальтер Шрайбер
Народився (1889-07-29)29 липня 1889
Апенраде, Провінція Шлезвіг-Гольштейн, Королівство Пруссія, Німецька імперія
Помер 29 вересня 1953(1953-09-29) (у віці 64 роки)
Західний Берлін, Федеративна Республіка Німеччина
Похований
Waldfriedhof Zehlendorf : 
Відомий як політик, викладач університету
Місце роботи Університет Анкари
Країна Німеччина
Національність німець
Освіта Марбурзький університет
Alma mater Philipps-Universität Marburg
Політична партія SPD
У шлюбі з Ханна Кляйнерт
Діти Едзард Рейтер

Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Батько Ернста Рейтера був морським капітаном і директором навігаційної школи. Починаючи з 1907 року Ернст Рейтер навчався в університетах Марбурга, Мюнхена і Мюнстера, де вивчав германістику, історію, географію, філософію і економіку. Державний іспит на звання вчителя він здав в 1912 році в університеті Марбурга. В 1912 році Рейтер вступив в Соціал-демократичну партію Німеччини.

У Першу світову війну Ернст Рейтер був тяжко поранений і потрапив у російський полон. Тут він був активістом у справах колишніх полонених німецьких солдатів, на деякий час приєднався до більшовиків. У квітні 1918 року Ленін, Сталін та інші більшовицькі вожді направили його у Поволжя з метою організації місцевої адміністрації поволзьких німців, лояльних до нової влади. Однією із заслуг комісара Рейтера було скликання 30 червня 1918 року першого в історії З'їзду Рад депутатів німецьких колоній Поволжя. Після 2-го з'їзду Ради німецьких депутатів (20 жовтня 1918 року) він поїхав до Москви, на 6-й Всеросійський з'їзд рад (24 жовтня 1918 року). Після цього він покинув Росію і повернувся в Німеччину, охоплену Листопадовою революцією.

У перші роки Веймарської республіки (1919–1921 роки) Рейтер став одним з провідних політиків Комуністичної партії Німеччини, носив партійне прізвисько «Фрісланд» і був головою партійного округу Берлін-Бранденбург. В якості представника лівого крила партії він виступав проти участі комуністів у загальнонаціональному страйку на знак протесту проти Каппського заколоту і за збройне повстання в березні 1921 року. Незважаючи на те, що з цих питань він перебував в опозиції до голови Пауля Леві, Рейтер грав у партії вагому роль.

Розчарувавшись у комунізмі радянського зразка, Рейтер вийшов з Комуністичної партії і деякий час перебував у Незалежнії соціал-демократичнії партії Німеччини, а потім повернувся в СДПН. У 1926 році Рейтер став членом берлінського магістрату, де відповідав за транспорт. На цій посаді він вперше ввів єдиний квиток для проїзду на різних видах громадського транспорту в німецькій столиці. Рейтер сприяв розвитку берлінського метрополітену, ще тоді передбачаючи наслідки зростання кількості приватного автотранспорту в Берліні.

У 19311933 роках обіймав посаду обер-бургомістра Магдебургу. В часи Великої депресії Рейтер боровся з безробіттям і браком житла, що охопили місто. В 1932 році Рейтер став депутатом рейхстагу, в останній раз обраного в результаті демократичних виборів.

Після захоплення влади націонал-соціалістами в 1933 році був зміщений з усіх посад і двічі інтернований в концентраційний табір Ліхтенберг поблизу Торгау — спочатку в загальну камеру, а потім у камеру-одиночку. У таборі піддався фізичним і психічним тортурам з боку охорони СС, втратив здоров'я. Був звільнений під міжнародним тиском, організованим англійськими квакерами. Втік з Німеччини до Англії, а потім перебрався до Туреччини, де за рекомендацією економіста Фріца Бааде, Рейтер отримав місце радника міністерства економіки. В Анкарі він отримав звання професора містобудування.

По закінченні Другої світової війни Рейтер повернувся в Німеччину і взяв участь у місцевих виборах 1946 року в Берліні й згодом знову очолив відділ транспорту. В 1947 році Рейтера обрали обер-бургомістром Берліну. Радянський Союз відмовився визнати за ним цей пост. На посаді обер-бургомістра Берліна залишалася Луїза Шредер (в.о.).

Під час блокади Західного Берліну в 19481949 роках Рейтер став справжнім символом і прикладом стійкості міста проти радянської блокади. В сучасну історію Німеччини увійшла промова Ернста Рейтера на руїнах Рейхстагу 9 вересня 1948 року, в якій він порівняв радянську однопартійну систему з гітлерівським режимом і закликав світову спільноту не допустити падіння Західного Берліна і яка починалася словами: «Народи світу! Погляньте на це місто!».

Рейтер став другим (після Конрада Аденауера) післявоєнним німецьким політиком, який потрапив на обкладинку журналу «Тайм».

Могила Ернста Рейтера на Целендорфському лісовому кладовищі в Ніколасзі

Популярність Рейтера знайшла своє відображення в перемозі СДПН з рекордними 64,5 % на виборах депутатів міських зборів 1948 року, що відбулися в трьох західних секторах міста. В статусі керівного бургомістра Західного Берліна Ернст Рейтер підписав маніфест, що заснував Вільний університет Берліна, і став першим головою опікунської ради. У 1949 році Рейтер отримав звання почесного доктора цього університету. В 1951 році після вступу в силу нової конституції Західного Берліну Рейтер був знову обраний керівним бургомістром. 17 квітня 1953 року Рейтер заснував Фонд бургомістра Рейтера, що поставив своєю метою підтримку жителів НДР, які втекли в Західний Берлін.

Рейтер піддав різкій критиці придушення заворушень у НДР, що відбулися в серпні 1953 року. Через кілька тижнів після цих подій Рейтер помер у віці 64 років від наслідків грипу. Після публікації інформації про смерть бургомістра багато берлінців в пам'ять про Ернста Рейтера не змовляючись поставили у вікнах запалені свічки. Ернст Рейтер похований на Целендорфському лісовому кладовищі в Ніколасзі. Проводи політика зібрали понад мільйон берлінців.

На честь Ернста Рейтера названо площу (Ернст-Рейтер-плац) в берлінському районі Шарлоттенбург і однойменна станція метрополітену, поруч з якою знаходиться Берлінський технічний університет. У 1954 році в пам'ять про Ернста Рейтера Сенат Берліну заснував нагороду за особливі заслуги перед Берліном — медаль Ернста Рейтера.

Публікації

  • Ernst Reuter: Rationalisierung der Berliner Verkehrsbedienung. Verkehrstechnik, 9. Jahrgang, Heft 26 (29. Juni 1928), S. 437-439
  • Ernst Reuter: Die Gründung der Berliner Verkehrs-A.-G. Verkehrstechnik, 9. Jahrgang, Heft 50 (14. Dezember 1928), S. 917-919
  • Ernst Reuter, Johannes Bousset, Hermann Zangemeister: Denkschrift über das zukünftige Berliner Schnellbahnnetz. Berlin, Januar 1929

Література

  • Friedrich Buchholz: Ernst Reuter / Leben und Arbeit. Kulturbuch-Verlag, Berlin 1954.
  • Willy Brandt, Richard Löwenthal: Ernst Reuter — Ein Leben für die Freiheit (Eine politische Biographie). Kindler Verlag, München 1957.
  • Klaus Harpprecht: Ernst Reuter — Ein Leben für die Freiheit (Eine Biographie in Bildern und Dokumenten). Kindler Verlag, München 1957.
  • Hans E. Hirschfeld, Hans J. Reichardt (Hrsg.): Ernst Reuter. Schriften — Reden (4 Bände). Mit einem Vorwort von Willy Brandt. Propyläen Verlag, Frankfurt am Main, Berlin, Wien 1972-1975.
  • David E. Barclay: Schaut auf diese Stadt / Der unbekannte Ernst Reuter. Siedler Verlag, Berlin 2000, ISBN 3-88680-527-1.

Фільмографія

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.