Казантипська затока

Казанти́пська зато́ка (крим. Qazan Tip körfezi, К'азан Тип корьфезі) — мілководна затока, розташована в південній частині Азовського моря, між мисами Казантип та Чагани в північній частині Керченського півострова Криму. Назва у перекладі з однієї з тюркських мов Криму означає «Дно Казана» (це пов'язане з центральною пласкою низовиною — природним котлом).

Казантипська затока в літній сезон охоче відвідується відпочивальниками. Велика частка бережини затоки є черепашково-піщаним пляжем. Уздовж нього у густо зростають дерева маслинки й білої акації, що утворюють гарну тінь. Збереглася низка рідкісних натепер видів неораних сухих степів із притаманним їм богатющим світом комах і дрібних звірів. Завдяки розмаю мешканців моря (у прибережних водах зустрічаються бичок-кругляк, глось, осетер руський та инші цінні види риб) розвинене рибальство. У більшій своїй частині затока має глибину 7-8 метрів; дно — піщане. У зимові місяці затока буває вкрита кригою[1].

На мисі Казантип, а докладніше на березі Актаського соленого озера, було вирішено звести атомову електровню. Великими зусиллями ба навіть голодуванням кримских "зелених" будівництво Кримської АЕС зупинили. Та лишилися величезні корпуси, якими гуляє вітер, та місто Щолкіне. Назвали його на честь академіка Кирила Івановича Щолкіна, одного з батьків атомової та водневої бомб і атомової енергетики. Згодом, саме в Щолкіні був започаткований фестиваль «Республіка Казантип».

На узбережжі затоки розташовані села Мисове, Азовське, Нововідрадне, Нижньозаморське, Золоте. Із містом Керч села пов'язані автобусним сполученням. Наявні проблеми з водою й дровами. Розбудовується нещодавно заснований Казантипський природний заповідник. Маються дитячі табори та пансіонати.

Туристська перлина


Земля та лагідне підсоння гарантують курортникам чималі вигоди. Тут безлюдують надмор'я з недоторканим ландшафтом, що ідеально надаються для любителів дикої природи (кількоро пляжів уже облюбували натуристи). У деяких заточинах є виходи цілющої блакитної глини й дивоглядних кристалів гіпсу. Мала глибина затоки забезпечує відмінне купання як для дорослих, так і для малечі, а надзвичайні пейзажі надихають малярів та фотографів.

Розмаїття бухт та зручні манівці дають змогу для прогулянок пішки, верхи або на гірському велосипеді для подорожан будь-якого віку й рівня підготованости. На зайд чекають мальовничі світанки й заходи Сонця на мисі Казантип, чиє вістря далеко вдається в Азовське море, становлячи собою кільце скелястих пагорбів на манір атолу, — тільки здійнятого майже на 200 метрів угору.

Затока є однією з найбільш окремішніх місцин Азовського моря. ЮНЕСКО включило цей куточок Криму в десятку найчистіших місць планети.

Джерела

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.