Карпатська Січ (організація)

Закарпатське військово-патріотичне об'єднання «Карпатська Січ»
Тип громадська організація
Засновано 30 вересня 2014 року (де-юре)
9 листопада 2010 року (де-факто)
Країна  Україна
Штаб-квартира м. Ужгород, площа Гренджі-Донського, 3
Керівник Тарас Володимирович Деяк
Вебсайт karpatskasich.com

«Карпатська Січ», «КС» (повна офіційна назва Громадська організація «Закарпатське військово-патріотичне об'єднання „Карпатська Січ“», скорочена ― ГО «ЗВПО „Карпатська Січ“») закарпатська парамілітарна ультраправа організація. Окремими дослідниками, журналістами та правозахисниками характеризується як «неонацистська»[⇨].

Об'єднання декларує ідеї національного відродження України, збереження українських національних цінностей і традицій та могутньої традиціоналістичної Європи[1][2]. Члени ГО вважають себе прямими послідовниками однойменної організації народної оборони, що діяла в 1938-1939 рр. на Закарпатті.[3]

Організація співпрацює із низкою ультраправих угруповань Європи. Її члени неодноразово були помічені у нападах на політиків, членів ЛГБТ-спільноти, антифашистів[4].

Мета та цілі організації

Своїм завданням організація, котра іменує себе «націоналістичним рухом», ставить визвольну, революційну та безкомпромісну боротьбу за відстоювання честі та гідності українського народу, утвердження справедливості без огляду на засоби та методи боротьби. Своєю метою організація декларує побудову сильної та квітучої України. Організація відкидає матеріальні цінності та відстоює новітнє духовне піднесення «європейської людини», заявляє про непокору та нетерпимість до будь-яких штучних проявів «русского міра» чи «західних цінностей»[5].

Серед визначених цілей організації — боротьба, зокрема, проти глобалізму, лібералізму, капіталізму, лівацтва, ЛГБТ і фемен-активізму, а також виховання справжньої національної еліти.[5] Крім того, організація активно виступає проти «культурного марксизму», під яким має на увазі гендерну політику та мультикультуралізм.[4]

Історія

За словами лідера «Карпатської Січі» Тараса Деяка, організація утворилася у 2010 році, хоч і певний час лишалася незареєстрованою. Датою створення вважається 9 листопада, оскільки саме цього дня у 1938 році була створена однойменна закарпатська організація, яка також боролась за незалежність України.[6]

У перші роки організація тісно співпрацювала з закарпатським осередком ВО «Свобода», під час Євромайдану — входила до Правого сектора[7]. Голова та члени організації брали участь у війні на Донбасі[8][9][10]. Офіційно організація зареєстрована 30 вересня 2014 року з назвою Громадська організація "Спортивно-патріотичне об'єднання «Карпатська Січ»[11][12].

3 лютого 2017 року організація змінила назву — відтоді це ГО «Закарпатське військово-патріотичне об'єднання „Карпатська Січ“»[13].

Діяльність

У 2014 році на базі організації було сформовано спецпідрозділ з однойменною назвою «Карпатська Січ», який упродовж 2014—2016 рр. у складі батальйонів Айдар і Донбас брав участь у боях на сході України.[6]

В лютому-березні 2016 організація долучилась до «ведмежої блокади» — ініціативи з блокування російського бізнесу в Україні, зокрема фур[14][15][16]. Акція почалася у відповідь на повідомлення про те, що фури з Росії прямують до ЄС через Закарпатську область в обхід Польщі, яка закрила свої кордони для російських товарів.[17][18][19]

1 листопада 2016 року «Карпатська Січ» провела акцію пам'яті вбитих членів грецької партії «Золотий світанок», яка підтримала анексію Криму[20].

У жовтні 2017 року агресивно налаштовані молодики, серед котрих були троє членів «Карпатської Січі», зокрема Тарас Деяк, розгромили бар в центрі Ужгорода[21]. Згодом голова організації заявив, що вони прийшли на виручку побратимові, жорстко побитому в тому барі[22].

8 березня 2017 року в Ужгороді праворадикали, серед яких були й члени організації, зірвали акцію на підтримку Стамбульської конвенції із запобігання насильству над жінками. За словами ультраправих, це була замаскована акція на підтримку ЛГБТ, а не прав жінок[23]. 8 березня 2018 року феміністичну акцію в Ужгороді знову зірвали, а її учасниць облили фарбою невідомі дівчата[24][25]. Активістки звинуватили в цьому «Карпатську Січ», але Тарас Деяк заперечив причетність їхньої організації до нападу[26]. Після цього активісти повідомили про нові напади та погрози, які, за їхніми словами, надходять від організації «Карпатська Січ»[27][28].

У лютому 2018 року «Карпатська Січ» оголосила про набір у вуличні бригади, які мають на меті патрулювати ужгородські вулиці. Через деякий час вони виклали відео такого патрулювання, під час якого били ногами психічно неврівноваженого чоловіка, який, за словами членів організації, «затероризував сусідів»[29].

У 2018 та 2019 члени організації разом з іншими праворадикалами, духівництом та християнами брали участь у мітингах проти Маршу рівності у Києві[30][31].

19 березня 2019 року «Карпатська Січ» у Меморіальному парку «Красне поле» провела пам'ятний захід, присвячений спротиву окупації Угорщиною території Карпатської України в 1939 році. На думку деяких ЗМІ, під час заходу члени організації використовували нацистське вітання[32].

У жовтні 2019 року організація вступилась за українку з Ужгорода, якій погрожував вбивством іноземець-араб. За інформацією сайту «Закарпаття онлайн», не знайшовши підтримки в правоохоронців, жінка звернулась до «Карпатської Січі» по допомогу[33]. Члени «Карпатської Січі» на чолі з Тарасом Деяком поставили іноземця на коліна й побили його[34].

Оцінка та критика

Неонацизм

Думки про те, що ГО «Карпатська Січ» є неонацистською організацією, або має ознаки неонацизму, висловлювали різні дослідники, ЗМІ та правозахисні організації. Зокрема серед тих, хто прямо зазначав, що об'єднання сповідує неонацистську ідеологію, були: група журналістів з Bellingcat та openDemocracy, Freedom House Ukraine, ГО «Разом із законом», Правозахисний ЛГБТ Центр «Наш світ», громадська діячка Ганна Гриценко, українські та закордонні журналіст‌и[35][36][37][38][39][40][41][42][43][44]. Крім того, деякі журналісти-розслідувачі також вважають, що «Карпатська Січ» відкрито підтримує грецьку неонацистську партію «Золотий світанок» та італійську неофашистську організацію «Каса Паунд»[45]. Представники об'єднання відкидають звинувачення у неонацизмі.

У лютому 2019 року деякі представники ГО були помічені на акції неонацистів в Будапешті (Угорщина), яка проводиться щорічно 7 лютого на честь так званого «Дня честі» у пам'ять за загиблими солдатами Вермахту.[46]

У серпні 2019 року на офіційному Telegram-каналі організації з'явилося оголошення про відкритий продаж перекладеного українською мовою на 87 сторінок «маніфесту» Брентона Тарранта — австралійського терориста, що здійснив у березні 2019 року масове вбивство у мечетях Крайстчерча, в Новій Зеландії. В оригіналі «маніфест», раніше розповсюджений Таррантом, містить неонацистські символи та заклики насильства проти іммігрантів, мусульман та осіб, що не належать до білої раси. Після того, як стало відомо про організований продаж «маніфесту», прем'єр-міністр Нової Зеландії забажала звернутися до Уряду України із закликом розслідувати факти, коли в Україні «неонацисти продають друковану версію документа, що сповнений ненависті», оскільки це, на її думку, огидно.[47][48][49][50][51]

Корупція

Окремі журналісти підозрювали лідерів «Карпатської Січі» в корупції — вони є засновниками благодійного фонду «Об'єднані війною», який безоплатно отримував великі розміри конфіскованих митницею товарів, зокрема дві тонни мармуру, хоча зареєструвався незадовго до подання заявки[52][53][неавторитетне джерело].

Див. також

Примітки

  1. Карпатська Січ — Про нас
  2. «Карпатська Січ» також закликала «вберегти Ужгород від чергової сепаратистської ганьби»
  3. “Карпатська Січ” закликає вступати до її лав. Трибуна. 21 березня 2015. Процитовано 27 жовтня 2021.
  4. Додаток до звіту «Моніторинг конфронтацій та насильства ультраправих в Україні: 15.10.2018 – 15.05.2019». ГО «Інститут Республіка». Процитовано 27 жовтня 2021.
  5. КАРПАТСЬКА СІЧ
  6. Аттіла Ерделі (2 червня 2016). Лідер «Карпатської Січі» Тарас Деяк: «Патріотом можна назвати навіть Петра Порошенка. А націоналіст – це людина дії». Сайт Ужгорода 0312.ua. Процитовано 27 жовтня 2021.
  7. Провідник «Карпатської Січі» пояснив існування двох організацій під спільною назвою
  8. Бойовий склад СПО “Карпатська Січ” сьогодні відправляться в зону АТО. Про Захід (укр.). 13 серпня 2014. Процитовано 16 вересня 2020.
  9. Як воює Карпатська Січ (ФОТО). Трибуна (укр.). 9 вересня 2014. Процитовано 16 вересня 2020.
  10. Навіщо лідер «Карпатської Січі» Деяк «закопав» свою репутацію у барі
  11. «Карпатська січ»: чому такі радикальні, чого прагнуть, та які зв'язки із Тягнибоком
  12. ГО ЗВПО КАРПАТСЬКА СІЧ — YouControl
  13. ГО "ЗВПО «Карпатська Січ»
  14. Тарас Деяк, активіст, організатор "ведмежої блокади" на Закарпатті. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 16 вересня 2020.
  15. Uzhgorod.in. Тарас Деяк: "Акція "Ведмежа блокада" була мирною. Наступні акції щодо російського бізнесу будуть такими само". uzhgorod.in (ua-UA). Процитовано 16 вересня 2020.
  16. Організатори «ведмежої блокади» хочуть домогтися повної заборони урядом транзиту російських фур. Голос Карпат. Процитовано 16 вересня 2020.
  17. Ведмеді проти фур. Що ви маєте знати про блокаду російських вантажівок - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. Процитовано 16 вересня 2020.
  18. «Ведмежа блокада» російських перевізників. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 16 вересня 2020.
  19. «Ведмежа блокада» на Закарпатті: від блокування фур до бойкоту російського бізнесу - Карпатський об'єктив. ko.net.ua (uk-UA). 31 березня 2016. Процитовано 16 вересня 2020.
  20. Карпатська Січ: неонацисти, які прикриваються націоналізмом
  21. «Ми вас усіх заріжемо»: агресивні молодики розгромили бар в центрі Ужгорода, усі подробиці
  22. Тарас Деяк розповів власну версію нічного інциденту в центрі Ужгорода
  23. В Ужгороді жінкам зірвали мітинг: нападники вкрали плакати й втекли
  24. В Ужгороді учасниць маршу за права жінок облили червоною фарбою // Громадське телебачення, 8.03.2018
  25. Фоторепортаж: Під час маршу за права жінок в Ужгороді на жінок напали // Радіо «Свобода», 8.03.2018
  26. На Закарпатті учасники акції за права жінок заявляють про переслідування з боку націоналістів // Радіо «Свобода», 12.03.2018
  27. В Ужгороді продовжують нападати на учасників маршу 8 березня — активістка // Громадське телебачення, 13.03.2018
  28. Кто такие «Карпатська Січ» и что происходит в Ужгороде
  29. Щеплення для Супрун і допит митниці: «Перчинки» сесії Закарпатської облради
  30. У зіткненнях під час «КиївПрайду» затримали 6-х закарпатців з «Карпатської Січі»
  31. Трудные выходные украинских гомофобных «экскремистов»
  32. Націоналісти з «Карпатської Січі» похвалилися у Facebook як «зігували» у масках
  33. В Ужгороді праворадикали поставили на коліна іноземця та зняли це на відео
  34. Націоналісти в масках «Карпатська Січ» поставили на коліна араба і побили його (ВІДЕО)
  35. State of Hate: Far right extremism in Europe, January 2021. ― Pages 120
  36. Kateřina Havlická (25 серпня 2019). Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje. iDNES.cz. Процитовано 27 жовтня 2021.
  37. Michael Colborne (4 лютого 2020). February 2020: a busy month for Europe’s radical right. openDemocracy. Процитовано 27 жовтня 2021.
  38. Ганна Гриценко (30 квітня 2020). Новітні тенденції фемінізму: що показало 8 Березня 2020 року в Україні і світі. Гендер в деталях. Процитовано 27 жовтня 2021.
  39. Сергій Мовчан (28 березня 2018). Праві біля воріт, або перемога громадянського суспільства. Політична критика. Процитовано 27 жовтня 2021.
  40. ГО «Разом із законом» (20 жовтня 2020). Report on manifestations of intolerance, hatred and discrimination against Muslims of Ukraine. Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Процитовано 27 жовтня 2021.
  41. The Russians and Ukrainians Translating the Christchurch Shooter’s Manifesto. Bellingcat. 14 серпня 2019. Процитовано 27 жовтня 2021.
  42. Карпатська Січ: неонацисти, які прикриваються націоналізмом. Нігіліст. 15 листопада 2017. Процитовано 27 жовтня 2021.
  43. Отчет о преступлениях на почве ненависти, совершенных по признакам сексуальной ориентации и гендерной идентичности в Украине в 2018 г.. Правозащитный центр «Наш мир». Процитовано 27 жовтня 2021.
  44. M. Kandrík. The Challenge of Paramilitarism in Central and Eastern Europe, 2020, page 12
  45. Карпатська Січ — праворадикальна антигендерне угрупування, найбільш активне у Західній Україні // Reporting Radicalism in Ukraine
  46. «Карпатська Січ» взяла участь в акції неонацистів у Будапешті. Zaholovok — Новини Закарпаття і Ужгорода. 14 лютого 2019. Процитовано 27 жовтня 2021.
  47. Українські неонацисти видали «маніфест» масового вбивці Брендона Тарранта. Zaxid.net. Процитовано 14 серпня 2019.
  48. The Russians and Ukrainians Translating the Christchurch Shooter’s Manifesto. bellingcat (англ.). 14 серпня 2019. Процитовано 14 серпня 2019.
  49. Українські неонацисти видали «маніфест» масового вбивці Брендона Тарранта. lenta.lviv.ua. 14 серпня 2019. Процитовано 27 жовтня 2021.
  50. В Україні продають книгу-«маніфест» масового вбивці з Крайстчерча — Bellingcat. НВ. 14 серпня 2019. Процитовано 27 жовтня 2021.
  51. Government to contact Ukraine over sale of accused Christchurch gunman's 'manifesto'. NZ Herald. 22 серпня 2019. Процитовано 27 жовтня 2021.
  52. Denys Gorbach. Entrepreneurs of political violence: the varied interests and strategies of the far-right in Ukraine // openDemocracy, 16.10.2018. (переклад)
  53.  ЦРУ. Хто наживається на конфіскованих на митниці товарах на YouTube

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.