Ковнір Степан Дем'янович

Степа́н Дем'я́нович Ковнір (*1695 — †1786) — український архітектор 18 століття, майстер українського бароко. Підданий Києво-Печерської лаври[1], автор багатьох споруд її архітектурного комплексу.

Ковнір Степан Дем'янович
Пам'ятна дошка Степану Ковніру на фасаді собору Антонія і Феодосія у Василькові
Народження 1695(1695)
Смерть 1786(1786)
Країна Російська імперія
Діяльність архітектор
Праця в містах Київ, Васильків
Архітектурний стиль українське бароко
Найважливіші споруди Кловський палац, Ковнірівський корпус, Собор Антонія і Феодосія

Біографія

Народився 1695 року у селі Гвоздів на Київщині, що з 16 століття належало Київському Пустинно-Микільському монастирю[2]. З молодих років працював каменярем.

Був підданним Києво-Печерської лаври[1] (хоч і звільненим від усіх монастирських повинностей). Близько 1720 року переселився до Києва. Монастир зазнав великої пожежі у 1718 році. Тому тут розпочали великі відбудовчі роботи, в яких брав участь Ковнір. Спершу він працював під керівництвом Йогана Шеделя, Василя Нейолова та інших професійних зодчих, а з часом і сам отримав кваліфікацію «кам'яного будівництва майстра».

Вважається, що першими творами Ковніра були споруди господарчого призначення — склади, комори, ключарня, палітурня, друкарня. За участю Ковніра споруджено дзвіниці на Ближніх та Дальніх печерах, храм у Китаєві, Кловський палац та інші видатні пам'ятки українського бароко. Яскравим шедевром є Ковнірівський корпус на території Верхньої Лаври — колишнє службове монастирське приміщення.

Києво-Печерській лаврі будівничий віддав майже 40 років своєї праці.

Дослідження життя і творчості

Дослідження життя і творчої спадщини майстра почалися лише у 20 столітті. Честь уточнення багатьох біографічних даних про Степана Ковніра належить Борису Крицькому, який у 1950-60 роках зокрема з’ясував рік його народження.

Творіння Ковніра викликали захоплення професора Юрія Асєєва, який писав:

Ковнір для Лаври зробив те, що Сансовіно для площі Сан Марко в Венеції - завершив історичний процес складання гармонійного архітектурного комплексу.

Творча спадщина

Роботи на будівництвах інших майстрів

Сумнівна

Галерея

Примітки

  1. КОВНІР СТЕПАН ДЕМ'ЯНОВИЧ. Інститут історії України. Процитовано 25 грудня 2019.
  2. Шамрай, Сергій (1930). "Київська сотня на Гетьманщині в 17-18 столітті" (українська). Київ: Академічна комісія історії Києва. с. 226–227.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.