Майра Мухамедкизи

Ма́йра Мухаммедкизи́ (каз. Майра Мұхамедқызы, арт. псевдонім Maira Kerey Майра Керей, нар. 5 вересня 1969(19690905)[1], Кульджа, Сіньцзян-Уйгурський автономний район, Китайська Народна Республіка) казахська оперна співачка (трагічне сопрано, італійське бельканто). Перша і єдина солістка паризької «Гранд-Опера» з Казахстану. Заслужена артистка Республіки Казахстан, лауреат багатьох міжнародних конкурсів.

Майра Мухамедкизи
каз. Майра Мұхамедқызы
Основна інформація
Дата народження 5 вересня 1965(1965-09-05) (56 років)
Місце народження Кульджа, Сіньцзян-Уйгурський автономний район, КНР
Громадянство  Китай Казахстан
Національність казашка
Професія оперна співачка
Освіта Центральний університет народів Китаю, Пекінська консерваторія
Співацький голос сопрано, італійське бельканто
Жанри опера
Псевдоніми фр. Maira Kerey
Колективи Паризька опера, Астана-Опера
Премії Державна премія Республіки Казахстан
Звання Заслужена артистка Казахстану

Біографія

Майра Мухаммедкизи народилася і виросла у Китаї. Її предки емігрували в КНР з Казахстану в голодні 1930-ті роки, рятуючись від свавілля радянської влади. Батьки-музиканти — тато відомий в Китаї композитор і збирач казахських народних пісень, мама — відома співачка, Народна артистка КНР, — навчили її грати на фортепіано і співати, записали в місцеву музичну школу. Батько мріяв, щоб дочка стала оперною співачкою і повернулася на історичну батьківщину.

У 1987 році Майра закінчила музичний факультет Центрального університету народів Китаю, а потім і Пекінську консерваторію, клас професора Джоу Бен Чин[1]. З 1987 року Майра Мухаммедкизи активно концертувала країною, брала участь у всекитайських конкурсах вокалістів «Золотий дракон» — чотири рази ставала переможницею, кілька разів — лауреатом конкурсу. Шість років викладала в університеті.

Китаїзована Пекінська опера на той час ставила всього дві європейських оперних вистави на рік, тож там не було жодних перспектив. І У 1991 році Майра з чоловіком Аксаном відвідала Москву, де пройшла прослуховування в Московській консерваторії — їй відразу дали рекомендацію до аспірантури. Але з Китаю оперну співачку, що вже відбулася, не випустили[2]. У 1994 році Майра знову опинилася в Москві в складі групи солістів з КНР на конкурсі імені П. І. Чайковського, звідки буквально втекла в Казахстан, на історичну батьківщину. Казахстаньке громадянство вона змогла отримати тільки через два роки, завдяки зустрічі з президентом Казахстану Назарбаєвим і головою КНР Цзян Цземінем. Пізніше Майра зуміла перевезти на батьківщину і всю свою родину.

Майра досконало володіє рідною казахською і китайською мовами, але не знала ні слова російською, а також італійською, французькою, при тому, що основні опери зі світової класики виконуються саме цими мовами. Але у неї була мрія стати знаменитою оперною співачкою і виступити на московському Міжнародному конкурсі імені Чайковського. В Алмати у 1994—1996 роках вона стажуватлася в Казахської національної консерваторії імені Курмангази у професора Надії Шаріпової, яка зіграла велику роль у формуванні професіоналізму своєї учениці[1].

У 1995 році Майрі Мухамедкизи присудили спеціальний диплом за артистизм у Санкт-Петербурзі на I Міжнародному конкурсі молодих оперних співаків імені Римського-Корсакова.

У 1996 вона пройшла прослуховування і стала однією з солісток Казахського державного академічного театру опери та балету імені Абая в Алмати[1].

У 1997 році Майра Мухамедкизи отримала запрошення на міжнародний конкурс оперних співаків у Португалії. У конкурсі брали участь шістдесят шість виконавців із сімнадцяти країн, але Майра завоювала Гран-прі та премію 10 000 доларів США. Після такої перемоги міський акімат (мерія) виділив їй двокімнатну квартиру в Алмати [3].

У 1998 році на Міжнародному конкурсі імені Чайковського Майра лідирувала, але у підсумку зайняла третє лауреатське місце (вперше лауреат з Казахстану). У Казахстані її майстерність остаточно визнали — присвоїли звання Заслуженої артистки і виділили п'ятикімнатну квартиру.

У 2002 французькі імпресаріо, послухавши її перший компакт-диск «Сoloratura arias», запропонували Майрі дворічний контракт (2003—2005) у паризькій «Гранд-Опера». Майра стала перша і досі єдиною солісткою «Гранд-Опера» з Казахстану. У Франції для зручності західних шанувальників її таланту вона взяла псевдонім Майра Керей (Maira Kerey), який походиь від назви роду її матері —Керей. За півроку вивчила розмовна французьку, а потім італійську і англійську.

Дебютувала в опері Джакомо Пуччіні «Богема». Співачка виконала партію Мюзети. Ця партія займає особливе місце в її творчості. Співачка сама називає її «роль № 1», так як саме з її виконання у 2003 році в Парижі, яке критики назвали зразковим, почалася оперна кар'єра Майри Керей у Франції.

У грудні 2015 року Майра була запрошена в «Астана Опера» як провідна солістка.

Творче життя

Майра почала свою кар'єру на європейських сценах дебютом у Паризькій національній опері в ролі Мюзети в опері Пуччіні «Богема» з Роберто Аланья, а потім — в ролі Адіни в опері Доніцетті «Любовний напій» в Національній опері Лотарингії у Нансі, потім в операх Ренну, Кана і Бордо.

У 2003 році на запрошення Пласідо Домінґо Майра співала у Вашингтонській Національній опері (США) разом з легендарною Міреллою Френі в опері Чайковського «Орлеанська діва». У 2004 співала в Страсбурзі в Національній Рейнській опері в героїко-романтичній опері «Африканка» Джакомо Меєрбера. У 2006 році з трупою Національного оперного театру здійснила турне Францією з 30 постановками опери Доніцетті «Любовний напій».

Виступала в британському «Кадоган-холі» з Лондонським філармонічним оркестром у концерті, присвяченому 15-річчю незалежності Казахстану. У 2007 році дала сольний концерт в Пекіні на головній сцені Китаю — у палаці «Джон шан лі тан» на запрошення Міністерства культури КНР[4].

Оперний і концертний репертуар

Оперний репертуар Майри Мухамедкизи: Мюзета в опері «Богема» Джакомо Пуччіні, Адіна в опері «Любовний напій» і Лючія в опері «Лючія ді Ламмермур» Гаетано Доніцетті, Агнес Сорель в опері «Орлеанська діва» П. І. Чайковського, Віолетта в опері «Травіата» і Джильда в опері «Ріголетто» Джузеппе Верді, Мікаелла в опері «Кармен» Ж. Бізе, Маргарита в «Фаусті» Ш. Гуно, Ганна в опереті «Весела вдова» Ф. Легара, Марфа в «Царевій нареченій» М. А. Римського-Корсакова), Ажар в опері «Абай» А. Жубанова, Сара в «Біржан і Сара» М. Тулебаєва, Жибек у «Киз Жибек» Є. Брусиловського, Айсулу в одноіменній опері С. Мухамеджанова[1][4].

Концертний репертуар 9-та симфонія Бетховена, ораторія «Створення світу» Гайдна, «Ілія» Мендельсона, Exsultate, jubilate Моцарта, Stabat Mater Перголезі, «Маленька урочиста меса» Россіні, Bachianas Brasileiras №5 Вілла-Лобоса, пісні, романси[4].

Дискографія

Фільмографія

  • 2003 — головна роль у фільмі казахського режисера Аміра Каракулова «Жилама», де фактично зіграла саму себе — оперну співачку, яка втратила голос.
  • 2007 — роль у документальному фільмі режисера Алія Байгожина «Елім-ай» про оралманів — «поверненців» у Казахстан.

Нагороди і премії

  • 1988 — I премія на всекитайському конкурсі молодих оперних співаків «Золотий дракон» (Пекін, Китай).
  • 1996 — спеціальний диплом за артистизм на I Міжнародному конкурсі молодих оперних співаків імені Римського-Корсакова (Санкт-Петербург, Росія).
  • 1997 — I премія на I Міжнародному конкурсі імені Томаса Алкайде (Ештремош, Португалія).
  • 1998 — III премія на Міжнародному конкурсі імені Чайковського та спеціальний диплом імені М. Я. Давидова (Москва, Росія).
  • 1998 Заслужена артистка Казахстану.
  • 1999 — три дипломи у різних номінаціях та спеціальна премія на Міжнародному конкурсі оперних співаків імені Олени Образцової (Санкт-Петербург, Росія).
  • 2000 — незалежна премія меценатів Казахстану «Тарлан» у номінації «Нове ім'я — надія».
  • 2004 — лауреат національного фестивалю-конкурсу «Алтин Адам — Людина року в Казахстані 2004» (Зірка оперного мистецтва року).
  • 2008 — удостоєна Державної премії Республіки Казахстан.
  • 2015 — Державна стипендія в галузі культури Республіки Казахстан[5].

Родина

Майра — етнічна казашка з Китаю. Її чоловік Аксан Асхатули також етнічний китайський казах. Він дворазовий чемпіон Азії з мотокросу і десятиразовий чемпіон Китаю з мотогонок. Зараз Аксан залишив спорт і є менеджером співачки. У подружжя є дочка — Аїда (нар. 02.02.2012).

Примітки

  1. Майра Мухамедкызы. Казахский государственный академический театр оперы и балета имени Абая // Оперная труппа. Архів оригіналу за 03.08.2017. Процитовано 15.05.2017. (рос.)
  2. Мерей Сугирбаева (09.01.2009). Майра Керей: Выжить и уцелеть помог муж. caravan.kz. Процитовано 15.05.2017. (рос.)
  3. Майра Мухамедкызы: Пою от радости и полноты жизни. kazinform. 02.12.2016. Процитовано 15.05.2017. (рос.)
  4. Майра Мухамедкызы — гордость «Астана Опера». Офіційний сайт «Астана Опера». Процитовано 15.05.2017. (рос.)
  5. Госстипендии в области культуры присудили в 2015 году в Казахстане | Новости | Караван. news.caravan.kz. Процитовано 7 травня 2016.[недоступне посилання з квітня 2019] (рос.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.