Мегарська школа
Мега́рська шко́ла — одна із сократівських шкіл давньогрецької філософії (4 століття до н. е.), еклектично поєднувала ідеї Сократа, елейскої школи і софістів.
Антична філософія |
---|
«Афінська школа», Рафаель, 1509 рік |
|
Класична
|
|
Шаблони · Категорія · Портал |
Засновником її був Евклід з Мегари, до неї належали: Евбулід з Мілету, Фрасімах, Діодор Крон, Стілпон з Мегари та інші. Античний історик Діоген Лаертський подає свідчення про виділення трьох етапів існування цієї школи, оскільки прихильників Евкліда називали мегариками, еристиками, а вже пізніше — діалектиками, позаяк вони пропонували логічні аргументи у побудованій формі запитань та відповідей.
Погляди
Тяжіючи до вчення елейскої школи про абсолютне єдине, мегарці, за прикладом Сократа, вперше іменують це єдиним благом, складаючи, таким чином, паралель аналогічного вчення Платона. У своєму визнанні нерозчленого Єдиного і запереченні чуттєвої множинності мегарська школа слідувала також Зенону Елейскому. Через силу своєї тенденції до діалектичних міркувань вона отримала назву еристичної школи.
Деякі з традиційних логічних софізмів (або парадоксів, наприклад «Брехун», «Купа») сходять до Евбуліда і Діодора Крона. Стілпон, наблизившись до кініків, створив (за свідченням Сенеки) термін «апатія» для позначення осі принципу своєї етики.
Для історичного положення мегарської школи характерно, що в неї запозичили свої принципи як кінічно налаштовані стоїки (засновник стоїцизму Зенон із Кітіона був учнем Стілпона), так і скептики Піррон і Тімон.
Джерела
- Велика радянська енциклопедія[недоступне посилання з липня 2019]
- Энциклопедия «Кругосвет»[недоступне посилання з липня 2019]
- Антична філософія
Література
- С. Пролеєв. Мегарики // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — С. 369. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.