Могилів (село)

Могилі́в село в Україні, центр Могилівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області. Населення — 4097 осіб (станом на 1 лютого 2008 року)[1].

село Могилів
Герб Могилева Прапор Могилева
Країна  Україна
Область Дніпропетровська область
Район/міськрада Дніпровський район
Рада Могилівська сільська громада
Код КАТОТТГ UA12020110010079539
Облікова картка Могилів 
Основні дані
Засноване XVIII століття
Перша згадка 1718
Населення 4 097 осіб
Поштовий індекс 51040
Телефонний код +380 5690
Географічні дані
Географічні координати 48°51′49″ пн. ш. 34°28′43″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
65 м
Водойми р. Біловод, Оріль
Відстань до
районного центру
10 км
Найближча залізнична станція Балівка
Відстань до
залізничної станції
45 км
Місцева влада
Адреса ради с. Могилів, вул. Панікахи, 3; вул. Центральна, 58а
Вебсторінка https://mohyliv.top
Сільський голова Дружко Валерій Володимирович
Карта
Могилів
Могилів
Мапа

 Могилів у Вікісховищі

Географія

Розташоване на лівому березі річки Орелі, між річкою та каналом Дніпро — Донбас (лівий берег), за 10 км на південь від смт Царичанка. Вище за течією річки Оріль на відстані 0,5 км розташоване село Драгівка, нижче за течією річки на відстані 2 км розташоване село Проточі, на протилежному березі — села Єгорине, Китайгород та смт Царичанка. Річка в цьому місці звивиста, утворює лимани, стариці і заболочені озера. Через село пролягають автошляхи Н31 та Т 0441. Найближча залізнична станція Балівка (за 45 км).

Археологія

В околицях Могилева досліджені кургани епохи бронзи (III тисячоліть до н. е.) з поодинокими сарматськими похованнями (III століть)[2]. Поблизу села знаходяться споруди Української укріпленої лінії — земляні вали укріплення (редути).

Історія

Село виникло у XVIII столітті. Перша письмова згадка про це датується 1720 роком, як хутір запорізького старшини Могили[2]. В селі тоді налічувався 51 двір. Стосовно назви села існує кілька версій. Одна з них говорить про те, що Могилів названий так тому, що на його території багато козацьких могил. Інша — село заснували козаки Могила та Лев і назва села пішла від сполучення їх імен[3].

У селі Могилів з 1720 року збудована каплиця, з 1745 року — вже була церква, що проіснувала до 1934 року. У селі діяв, як і до наших часів Воскресенський молитовний дім.

У XVIII столітті село входило до складу Протовчанської паланки Запорозької Січі, пізніше було центром Могилівської волості Новомосковського повіту Катеринославської губернії. Станом на 1886 рік тут мешкало 4 697 особи, було 734 двори, волосне правління, православна церква, школа, 6 крамниць, винний склад, проходили 2 ярмарки та один базар на свята.

У 1905 році під впливом уродженців села, робітників катеринославських заводів, у Могилеві спалахнуло селянське повстання[2].

У 19081909 роках була збудована земська лікарня на 10 ліжок.

З 1907 по 1917 у Воскресенській церкві служив першим священиком Гавриїл Костянтинович Коробчанський.

Радянська окупація встановлена ​​наприкінці грудня 1917 року. Під час Визвольних змагань тут діяв партизанський загін під командуванням Б. Л. Мірошниченка.

Перший партійний осередок створений у селі 1919 року, комсомольський — у 1920 році.

У 1929 році створені перші колгоспи «Новий етап» і «14-річчя Жовтня», у які вступили 40 осіб[2].

На фронтах німецько-радянської війни воювали понад 1,5 тисячі місцевих жителів, понад 800 з, них загинули, більше 500 нагороджені орденами та медалями. У селі Могилів на братській могилі полеглих воїнів-визволителів села встановлено меморіал на честь загиблих односельців[2].

У повоєнний час в селі знаходилася центральна садиба колгоспу «Прогрес», за яким було закріплено 10 704 га сільськогосподарських угідь, у тому числі 9 000 га орної землі. Господарство спеціалізувалося на виробництві зерна і молока. З підсобних підприємств працювали млин, олійниця, пилорама, ремонтні майстерні. У селі діяли середня, восьмирічна і початкова школи, лікарня на 70 ліжок, фельдшерсько-акушерський пункт, ветлікарня, будинок культури з залом на 500 місць, три бригадних клуби, чотири бібліотеки з книжковим фондом понад 36 тисяч примірників, майстерня побутового обслуговування, телеательє, три крамниці, відділення зв'язку, АТС. За 19661977 роки в селі побудовано понад 300 житлових будинків[2].

17 липня 2020 року село увійшло до складу Дніпровського району, замість ліквідованого Царичанського району.

Соціальна сфера

У селі діють:

  • дві школи: Могилівська загальноосвітня школа І—ІІ ступенів (директор — Машура Світлана Степанівна), Могилівська загальноосвітня школа І — ІІІ ступенів ім. І. М. Шишканя (директор — Динька Анатолій Васильович);
  • дошкільний навчальний заклад «Дзвіночок» та дитячий садок-ясла «Ромашка»;
  • бібліотека-філіал № 15 та сільська бібліотека;
  • Зорянський сільський будинок культури та Могилівський будинок культури[3][4];
  • Комунальний заклад «Могилівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради.

Охорона здоров'я

Діють фельдшерсько-акушерський пункт, амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Є дитячий заклад оздоровлення та відпочинку ім. Володі Дубініна.

Культура

Пам'ятки

Меморіальний комплекс воїнам-визволителям та загиблим односельцям, Споруди Української укріпленої лінії — земляні вали укріплення (редути) (початок XVIII століття).

Релігійна культура

Свято-Воскресенський храм, будинок-музей схиігумені Серафими[5].

Спорт

Футбольний клуб — «Оріон».

Футбольна шкільна секція на чолі з Стратієм Михайлом Михайловичем.

Відомі особи

У селі народилися:

Галерея

Див. також

Примітки

Література

  • Могилі́в // Історія міст і сіл Української РСР: у 26 т. / П. Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967—1974. — том Дніпропетровська область / А. Я. Пащенко (голова редколегії тому), 1969: 959 с. — С. 879

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.